Hitachi Deskstar P7K500 a 7K1000: zelený a velký

0

Dva Hitachi a jeden SSD

Hitachi Deskstar P7K500 500GB HDP725050GLA360
1 910 Kč

Ač může označení HDP725050GLA360 vypadat děsivě, má svoji logiku. H je Hitachi, D je řada Deskstar, P označuje sérii, 72 pak 7200 ot./min, 50 je pro kapacitu 500 GB, G je označení generace, L znamená výšku 26,1 mm, A3 je pro SATA 3 Gb/s (AT pro PATA), 6 je 16MB buffer (8 je 8MB) a 0 je zatím vyhrazeno pro jiné účely. Od disku Cinemastar P7K500 se tento disk liší především velikostí vyrovnávací paměti (bufferu), Cinemastar pracuje s menším, osmimegabajtovým.

Technologie Advanced Power Management by měla umět dokonce změnit otáčky v režimu nečinnosti a tím snížit spotřebu disku. K tomu se přidává ještě technologie HiVERT z notebookových disků, jež umí snížit napětí na regulátorech. Průměrná spotřeba jednoplotnového (250 GB) P7K500 v idle je 3,6 W (dvouplotnové pětistovky pak 4,8 W). Jestliže je disk opravdu v nečinnosti, klesne na 3,2 W. Hlavičky jdou totiž stranou z plotny a servo se vypne. V další fázi je snížena rychlost motorku, které točí plotnami. Ze 7200 ot./min se stane 4500 ot./min. Nyní by spotřeba měla být jen 2 W. U 500GB modelu zřejmě o trochu více.

V diskuzích se spekuluje, zda tento systém opravdu funguje. Jednak změřené spotřeby v idle nejsou až tak nízké (WD Caviar GP má nižší) a také hodnoty spíše odpovídají těm 3,6–4,8 W, které by P7K500 mělo mít bez zlepšovacích technologií. Navíc by přechod do operačního stavu měl v případě unload režimu sebrat přes sekundu a ze stavu se sníženými otáčkami polovinu běžného času potřebného pro inicializaci disku. Možná je třeba technologii dodatečně aktivovat přes Hitachi Feature Tool. To jsem neověřil, neboť metodiku na měření spotřeby pevných disků nemám.

Přestože se disk v poslední verzi Hitachi Feature Tool tvářil, že je u něj možné měnit AAM, tato změna neměla žádný vliv. Rychlost se nezměnila a už tak nízká hlučnost rovněž ne.

 

Hitachi Deskstar 7K1000 750GB HDS721075KLA330
2 793 Kč

Deskstar 7K1000 byl prvním diskem, který dosáhl na hranici 1 TB. Potřeboval na to pět ploten, protože v době jeho uvedení byla hustota zápisu 200 GB na plotnu absolutním vrcholem. 750GB verze tedy potřebuje 4 plotny a 8 hlaviček pro pokrytí této kapacity.

Přestože v době, kdy Hitachi psala datasheet pro 7K1000, neměla ještě technologie HiVERT, tak snižování spotřeby pomocí stavu „unload idle“ a snížení otáček by měly disky 7K1000 podporovat. 750GB 7K1000 má při čtení spotřebu 12,8 W, zapnete-li AAM, tak už jen 9,9 W. V nečinnosti (idle) spotřeba klesne na 8,1 W, po přechodu do stavu unload idle na 6,4 W. Hlavičky jsou uloženy, servo vypnuto a může se snížit rychlost motorku pro otáčení ploten. V tomto stavu spotřeba poklesne na 4,3 W.

V 7K1000 Hitachi implementovala ještě další technologie pro zvýšení spolehlivosti: sledování teplot a sledování výšky letu (hlaviček nad plotnou). Kromě toho by i hlavičky mělo být možné zaparkovat, aby při nárazu disku nepoškodily plotnu.

Hama 32GB SSD
16 055 Kč

Jedním z výrobců, kteří na našem trhu prodávají SSD disky, je Hama. Její 32GB disk pro rozhraní SATA má udávány poměrně vysoké parametry přenosových rychlostí a patří tak k těm dražším. Bohužel, jako systémový disk je zřejmě kvůli práci s malými soubory nevhodný. Výhody SSD jsou sice jasné (spotřeba, nestaráte se o zahřívání, nulová hlučnost), tato generace však nemá pro stolní počítače dostatečný výkon a nezachrání to ani supernízká přístupová doba čtení. SSD jsem do testu zařadil jen jako takovou zajímavost.

+ nulová hlučnost
+ neřešíte zahřívání
+ odolnost (bez pohyblivých částí)
+ přístupová doba
– cena
– aplikační výkon
– přenosové rychlosti
– nízká kapacita

 

 

Spotřeba roušky tajemství zbavená

Problematiku spotřeby jsme načali už nedávnou recenzí terabajtového Western Digital Caviar Green Power disku. WD však není jediným výrobcem pevných disků, co cítí, že v zelené energii se skrývá když nic tak velká marketingová síla. Hitachi už svůj Advanced Power Management (AMP) a technologie pro snížení napětí (HiVERT) představila rovněž před nějakou dobou. Všechno to má prý motivaci v různých doporučeních či certifikacích jako Energy Star 4.0. Ta systém s 50W odběrem vidí takto…

a Hitachi tvrdí, že když ušetří 3 W na pevné disku, tak se do specifikace vejdete například s lepšími pamětmi či optickou mechanikou navíc. APM sama Hitachi ilustruje takto:

Jak to zhruba funguje, jsem psal již u obou disků v první kapitole (Technologie Advanced Power Management by měla umět dokonce změnit otáčky v režimu nečinnosti a tím snížit spotřebu disku. K tomu se přidává ještě technologie HiVERT z notebookových disků, jež umí snížit napětí na regulátorech. Průměrná spotřeba jednoplotnového (250 GB) P7K500 v idle je 3,6 W (dvouplotnové pětistovky pak 4,8 W). Jestliže je disk opravdu v nečinnosti, klesne na 3,2 W. Hlavičky jdou totiž stranou z plotny a servo se vypne. V další fázi je snížena rychlost motorku, které točí plotnami. Ze 7200 ot./min se stane 4500 ot./min. Nyní by spotřeba měla být jen 2 W. U 500GB modelu zřejmě o trochu více.

V diskuzích se spekuluje, zda tento systém opravdu funguje. Jednak změřené spotřeby v idle nejsou až tak nízké (WD Caviar GP má nižší) a také hodnoty spíše odpovídají těm 3,6–4,8 W, které by P7K500 mělo mít bez zlepšovacích technologií. Navíc by přechod do operačního stavu měl v případě unload režimu sebrat přes sekundu a ze stavu se sníženými otáčkami polovinu běžného času potřebného pro inicializaci disku. Možná je třeba technologii dodatečně aktivovat přes Hitachi Feature Tool. “

 

Pro měření spotřeby disků ještě nemáme potřebnou metodiky, proto se podíváme alespoň na údaje, udávané výrobci.

Srovnejte si je s jen mírně jinou množinou disků testovanou uznávaným serverem TechReport.com.

 

Sbírku naměřených hodnot spotřeby disků vlastní i server Hardware.info. O metodě měření disků v zátěži nevíme podrobnosti, tyto hodnoty jsou však u většiny disků nižší, než bychom čekali.

 

Ještě informace o podporovaných funkcí disků z programu HD Tune:

 

Syntetické testy, testovací sestava

Testovací sestava

Procesor AMD Athlon 64 X2 @ 2,25 GHz
Základní deska Asus A8R32-MVP Deluxe
Čipová sada ATI CrossFire Express 3200 + Uli M1575
Paměť 2× 1 GB Corsair DDR450, 2-3-2-5, 1T
Zdroj Corsair HX620w

Syntetické testy

U testů přístupové doby platí: nižší je lepší.

 

V následujících testech přenosových rychlostí vždy platí: vyšší je lepší.

 


Hama 32GB SSD * Hitachi 7K1000 *  Hitachi P7K500


Samsung HD200HJ * Samsung HD403LJ * Samsung HD501LJ * Seagate 7200.10

 
  WD10EACS * Seagate 7200.11 * WD1600AAJS * WD7500AAKS 

Aplikační testy

V praktických testech z benchmarku PCMark05 vždy platí: vyšší je lepší.

Teplota, hlučnost

Teplota ve stupních Celsia, platí samozřejmě: nižší je lepší.

Teplota byla odečtena po 10 minutách defragmentace, u některých disků pak po 20 minutách kopírování a současného prohledávání, teplota okolí byla 20 stupňů Celsia. Disky byly při svém běhu pasivně chlazeny přímým kontaktem se šasi skříně Cooler Master Centurion 5.

Hodnotil jsem slovně, protože jednak jsem hlukoměr neměl k dispozici a jednak dBA v případě různorodých zvuků linoucích se z disku nejsou všeříkající:

 • Hitachi 7K1000 750 GB – jasně slyšitelné otáčení ploten, hlasitý seek (ale ne pořád, je to jaksi optimalizované a je tam jakýsi tišší režim, brutální zvuk hoblíku při běžné práci zaslechnete jen občas), vibruje, AAM seeku strašně pomůže. Disk zpomalí, ale hlučnost už je rozumná    
 • Hitachi P7K500 500 GB – slyšitelné otáčení ploten, opravdu jen velmi jemný zvuk seeku, slabě vibruje
 • Samsung HD200HJ – slabé vibrace, slabý zvuk otáčení ploten, seek má zvláštní netypický zvuk, který už z metru nelze i ve velmi tichém prostředí slyšet; AAM disk příliš nezpomalí, ale také skoro vůbec neztiší
 • Caviar GP – velmi tiché otáčení ploten, slabě slyšitelný seek, bez vibrací, seek slyšitelnější jen při současném kopírování a prohledávání souborů, po zapnutí AAM takřka neslyšitelný i zblízka
 • Samsung HD403LJ – otáčení ploten slyšitelné (ale ne příliš), pohyb hlaviček tlumený, zřetelné vibrace (pro lepší skříň nic strašného)
 • Samsung HD501LJ – otáčení ploten středně slyšitelné, pohyb hlaviček střední až mírně hlučnější, zřetelné vibrace (pro lepší skříň nic strašného)
 • Barracuda 7200.10, 500 GB – hlučnější otáčení ploten, velmi hlučný pohyb hlaviček, bez vibrací
 • WD1600AAJS – hlučné otáčení plotny (překvapivě mnohem zřetělnější než u WD7500AAKS), silné šumění, jemný zvuk seeku, minimální (takřka nulové) vibrace
 • Barracuda 7200.11, 1 TB – tlumený seek, citelné vibrace, silné šumění (otáčení ploten)
 • WD7500AAKS – tlumený seek, minimální vibrace, slyšitelné otáčení ploten
 • WD1500AHFD – vysoce hlučný seek, velmi slyšitelné otáčení ploten
 • WD5000YS – středně hlučný seek, malé vibrace, slyšitelné otáčení ploten
 • WD2500KS v antivibračním kitu – velmi tlumený seek, bez vibrací, otáčení ploten neslyšné

Cena za 1 GB, vliv AAM, verdikt

Jak už jsem psal, AAM u P7K500 můžete měnit, jak chcete, ale efekt to nemá žádný. Zato u 7K1000 si v hlučnosti hodně pomůžete, seek je bez AAM děsivý. Jak se tedy výrazné ztišení promítne na výkonu?

Výkonnostní ztráta v praxi není veliká (ještě obrázek z HD Tune). Pokud nemáte disk do serveru anebo zavřen někde v neobývané místnosti, asi si jej u disku zapnete.

Od minule se změnila pozice nejvýhodnějšího disku v ceně za 1 GB. Nyní tomu pořadí vévodí 500GB Samsung T166. Oba disky Hitachi jsou na tom také dobře.

Verdikt

SSD disk od Hamy mi dokázal, že disky této generace ještě nejsou pro systém s určitými nároky na rychlost použitelné. Možná v kombinaci s bufferem v podobě rychlých DRAM by to šlo, kdo ví. Naopak disky Hitachi ukázaly slušné aplikační výkony a vynikl především ten novější s vyšší hustotou zápisu. P7K500 je navíc zřejmě docela úsporný a jeho hlučnost patří do pozitivního nadprůměru. Šumění ploten by mohl kvalitní boxík či dobrá skříň ztlumit a s teplotou disku asi problém nebude. Za celkově dobrý dojem při rozumné ceně jsem se rozhodl disku Hitachi P7K500 udělit ocenění pro výhodnou koupi.

Hitachi Deskstar P7K500 500GB

+ rychlý v aplikacích
+ nízká hlučnost
+ nízká spotřeba
+ příznivá cena
– horší přístupová doba

Hitachi Deskstar 7K1000 750GB

+ rychlý v aplikacích
+ slušné výkony
– vyšší spotřeba
– bez AAM velmi hlučná
– v praxi o něco pomalejší než P7K500
– vyšší spotřeba

Hama 32GB SSD

+ nulová hlučnost
+ neřešíte zahřívání
+ odolnost (bez pohyblivých částí)
+ přístupová doba
– cena
– aplikační výkon
– přenosové rychlosti
– nízká kapacita

Za zapůjčení disků Hitachi děkujeme společnosti Asbis:
Asbis
 
Za zapůjčení SSD disku děkujeme společnosti Hama:
Hama

Ohodnoťte tento článek!