Hitachi má jednoplotnový terabajtový disk

0

Než Hitachi GST definitivně spolkne jeho větší rival Western Digital, se společnost blýskla uvedením prvního pevného disku používajícího 1TB plotnu – navzdory tomu, že patří k obhájcům vyššího počtu menších ploten. Možná ale právě proto je nejvyšší dostupnou kapacitou právě 1 TB.

Nově představené modely jsou celkem čtyři: 5K1000.B a 7K1000.D existují v řadách Deskstar a CinemaStar (tyto modely jsou určeny primárně pro spotřební elektroniku a jejich firmware je optimalizováno pro nahrávání a streamování videa, jinak se ale od klasických Deskstarů nijak neliší).

K dispozici je řada modelů s kapacitou začínající na 250 GB, všechny si vystačí s jednou plotnou, ale právě 1TB verze jsou první svého druhu. Jak napovídají označení, na výběr jsou varianty s rychlostí otáčení plotny 5400 nebo 7200 ot./min. Disky mají 32 MB vyrovnávací paměti a podporují rozhraní SATA 6 Gb/s.

„Senzační“ zpráva o prvenství v závodu o terabajt na plotnu poněkud zastínilo druhý, ještě větší úspěch Hitachi GST v hustotě zápisu na magnetické médium. Zatímco terabajtové Deskstary a CinemaStary ukládají data s hustotou 569 Gb/in², mobilní 7 mm tenký Travelstar Z5K500 dosahuje 636 Gb/in².

Zdroj: Hitachi GST

Ohodnoťte tento článek!