Hitachi Maxell uvádí 50TB LTO pásku

0

Technologie LTO (Linear Tape Open) dnes nachází využití zejména v podnikových sférách a serverovém segmentu. Principielně jde o záznam informací na magnetickou pásku formou vícekanálového serpentinového lineárního zápisu (tj. stejným způsobem, jako dnes pracují pevné disky), celá technologie je velice slušně spolehlivá (záleží na způsobu užívání) a možná překvapivě rychlá (více než 270 MB/s při zápisu).

V současnosti držela korunu nejobjemnější pásky LTO-8 (12,8 TB), Maxell ve spolupráci s Tokyo Institute of Technology dokázal znásobit hrubou kapacitu celkem čtyřikrát. Kýženého výsledku se podařilo dosáhnout užitím speciálně upravených filmů, na kterých se nachází magnetická jádra o velikosti 10 nm. Výsledný produkt je hrubými rozměry shodný s LTO-5 (1,4 TB), díky pokročilé technologii však dokáže pojmout až 50 TB dat. Při stejných rozměrech tedy dostanete 33× větší kapacitu.

Více o principu fungování LTO můžete najít na snad vševědoucí Wikipedii. Jejich doménou je archivace velkého množství dat, spolehlivost osciluje mezi 15-30 lety (záleží na zacházení). Bez zajímavosti není ani délka pásky LTO-4, která dosahuje 820 m (těžko říct, jak dlouhá je dnes představená zatím nepojmenovaná varianta).

Zdroj: The Register

Ohodnoťte tento článek!