Hitachi vydává serverové SSD Ultrastar

0

Přestože Hitachi GST je nyní dceřinou firmou Western Digital, to jí očividně nebrání vydávat nové produkty pod vlastní značkou. Dvě právě představené novinky nesou název Ultrastar SSD400M a SSD200M. Jsou určeny pro podnikový segment, tedy do serverů a datových center a jak napovídá označení, jejich kapacity jsou 400, respektive 200 GB.

Hitachi namísto drahých SLC NAND čipů zvolilo levnější Enterprise MLC (jinak označované také zkratkou eMLC), které vyrábí IM Flash Technologies. Existuje i podezření, že vlastně celé SSD je pouze přeznačený výrobek Intelu, v nabídce Intelu nicméně žádné SSD s úplně stejnými specifikacemi není. A jaké že jsou ty specifikace?

  • eMLC NAND Flash čipy vyráběné 25nm technologií
  • rozhraní SAS 6 Gb/s
  • rychlost čtení až 495 MB/s, zápisu 385 MB/s (sekvenční čtení/zápis 64kB bloku)
  • 56 000 IOPS při čtení, 24 000 IOPS při zápisu (náhodné čtení/zápis 4kB bloků)
  • 2 miliony hodin MTBF
  • k dispozici budou i samošifrovací verze

Použitým řadičem se Hitachi nepochlubilo. Server Bright Side of News spekuluje, že jedná-li se o zařízení podobné řadě Intel 510, řadič by mohl být od Marvellu. Stejný zdroj také připomíná, že slibované parametry předčí konkurenční SSD od Seagate řady Pulsar.2 a XT.2. U nich ale výrobce zaručuje stejný výkon po celou dobu životnosti, takovou garanci Hitachi GST neposkytuje.

A jak je to s výdrží?

Není žádným tajemstvím, že paměťové čipy typu MLC mají oproti SLC nižší výdrž. Enteprise MLC stojí někde na půli cesty, měly by vydržet přibližně desetinásobek toho, co „konzumní“ MLC. Hitachi slibuje, že na Ultrastar SSD400M lze zapsat celkem 7,3 petabajtů dat, tedy jako kdyby každý den po dobu pěti let byla celá kapacita zařízení přepsána desetkrát. U verze SSD200M je výdrž analogicky 3,7 PB.

Pro zákazníky, kteří jsou ochotni připlatit si za vyšší výkon a delší životnost, nabízí Hitachi disky Ultrastar SSD400S (tak zní název největší varianty, k dispozici jsou také kapacity 100 a 200 GB).

Zdroj: Hitachi GST

Ohodnoťte tento článek!