Hlasový asistent Samsungu se jmenuje Bixby. Bude ovládat celou domácnost

0
Ilustrační foto (zdroj: CSTRSK / Pixabay)

Alexa od Amazonu, Assistant od Googlu, Cortana od Microsoftu a Siri od Applu dostanou další konkurenci. Samsung dnes oficiálně představil Bixbyho, nového hlasového asistenta, který bude dostupný na chystaném smartphonu Galaxy S8 (i jeho název Korejci potvrdili).

Bixby bude postaven na technologii loni koupené společnosti Viv. Její tvůrci stáli i za původním návrhem Siri. Hlasový asistent má podle Samsungu usnadnit ovládání tam, kde by vyvolání určité funkce ručním klikáním na displej bylo příliš zdlouhavé. Na Galaxy S8 dokonce najdeme rovnou speciální tlačítko pro vyvolání Bixbyho. Jestli jej bude možné oslovit i bezdotykově (jako u konkurence), to zatím není jasné.

Samsung tvrdí, že Bixby se od Siri a spol. výrazně liší. To zatím nedokážeme posoudit, ale všem společnostem jde o stejný cíl. Korejci chtějí, aby Bixby mohl ovládat všechny funkce všech kompatibilních aplikací. Nejen jejich část, to by uživatele mátlo. Dále musí pochopit i z kontextu, co se po něm chce. V úvahu tak musí vzít prostředí uživatele a také předchozí příkazy či dotazy. Podle Samsungu navíc bude možné každý povel pronést více způsoby, nejen jedním předepsaným. Jak jsem psal, o totéž se snaží i Amazon, Apple, Google či Microsoft.

Proč vůbec Bixby vzniká, když na mobilech může Samsung využívat i Google Assistanta? Protože Samsung nedělá jen mobily s Androidem. Má také počítače s Windows a Chrome OS, televizory a hodinky s Tizenem nebo různé chytré domácí spotřebiče. Bixby tak v budoucnu může předehřát troubu, nastavit klimatizaci nebo zvolit program pračky, když mu řeknete, čím ji plníte.

Prozatím ale bude dostupný jen na Galaxy S8 a bude mít přístup jen k vybraným aplikacím. Samsung nicméně chystá otevřít SDK, aby jej mohli využívat i vývojáři třetích stran. Zatím nevíme, kterým jazykům Bixby porozumí. Bylo by však naivní myslet si, že čeština bude v první vlně.

Ohodnoťte tento článek!