Hledá se bezplatná alternativa pro Total Commander

0

Total Commander je jedním z nepoužívanějších správců souborů vůbec. Komu nevyhovuje Průzkumník, hledá nějakou alternativu v podobě programu, který nabídne mnohem více funkcí pro práci se soubory, přitom však zachová jistou jednoduchost ovládání. Total Commander toto vše splňuje, najdou se i nevýhody:

  • Neexistence 64bitové verze – zřejmě se jí vbrzké době asi ani nedočkáme, vzhledem ktomu, že vývojový nástroj Delphi, ve kterém je Total Commander vytvářen, v64bitové verzi není.
  • Poněkud nemoderní vzhled – toto je individuální, avšak často je to jako nedostatek Total Commanderu zmíněno
  • Cena – nemyslím si, že by byla vysoká, na druhou stranu je tu řada bezplatných alternativ, které zvládají vpodstatě totéž

Alternativních správců souborů (míněno ve vztahu k Průzkumníkovi Windows) je na trhu celá řada. Pojďme se podívat na několik freewarových programů s tradičním konceptem dvou svislých panelů, kterými můžete nahradit Průzkumníka, pokud zrovna nechcete platit za Total Commander.

FreeCommander 2009.2

Zřejmě nejznámějším souborovým správcem bude vedle Total Commanderu Free Commander. Má jednu velkou výhodu – je zdarma. Asi před rokem se zbavil dlouholetého hendikepu a konečně tak obsahuje podporu pro FTP. Pokud byste na něj přecházeli z Total Commanderu, nabídne vám nejvíce funkcí ze všech freewarových alternativ.

Jeho klávesové zkratky se od Total Commanderu trochu liší, stejně jako ovládání v některých detailech. Není však problém si jej přizpůsobit. Po týdnu práce si na FreeCommander zvyknete a až na výjimky vám Total Commander chybět nebude.

Nevýhodou je stejně jako u Total Commanderu vývoj v Delphi a absence 64bitové verze. Autor ve fóru slibuje zcela přepracovanou verzi, která by se měla zbavit neduhů spojených s použitým vývojovým prostředím. Nová verze FreeCommanderu je však ve hvězdách.

Podrobnosti najdete v článku FreeCommander: freewarový správce souborů nyní i s FTP.

Servant Salamander 1.52

Český Altap Salamander, který se snaží být největším konkurentem Total Commanderu je sice placený program, k dispozici je však jeho starší (resp. hodně stará) verze s ještě původním názvem Servant Salamander. Je uvolněna jako freeware a nabídne vám všechny základní funkce pro práci se soubory. Můžete ji využít například na starých počítačích a jako přenosného správce souborů.

V porovnání se současnými freewarovými správci souborů však již neobstojí.

muCommander 0.8.3

Multiplatformního správce souborů muCommander spustíte kromě Windows také v prostředí Linuxu a Mac OS. To je dáno především tím, že je program vytvářen v Javě. Kromě běžných funkcí pro práci se soubory nabízí i připojení na FTP, SFTP a další typy síťových protokolů pro přenos souborů (SMB, NFS, http, Bonjour). Podporuje práci s archivy ZIP, RAR, TAR, GZip, BZip2, ISO/NRG, AR/Deb a LST.

Správce souborů muCommander je v češtině, dovede měnit vzhled a ukládá odkazy na nejpoužívanější složky. Jeho nastavení však nejsou tak rozsáhlá, jako třeba u FreeCommanderu.

Unreal Commander 0.95

Velmi zajímavou volbou pro ty, kdo nechtějí investovat do Total Commanderu, je velmi podobný nástroj Unreal Commander. Je zcela zdarma, podporuje archivy i FTP, umí synchronizovat více složek a nechybí mu pomůcka pro hromadnou změnu názvů souborů. Zajímavostí je převlékání grafického kabátku – vřele doporučuji, ve výchozí podobě totiž Unreal Commander vypadá značně neprofesionálně.

Řadu z vás jistě potěší čeština, počítejte s tím, že je nutné ji instalovat dodatečně. Karty pro rychlé přepínání mezi různými složkami v jednom panelu nejsou u freewarových správců souborů zatím vůbec samozřejmé, Unreal Commander je však stejně jako třeba FreeCommander nabízí.

Unreal Commander podporuje rozšiřující moduly z Total Commanderu – otevírá se vám tak celá řada možností, jak si funkce tohoto souborového správce ještě dále vylepšit. Program je vhodné zaregistrovat s bezplatným licenčním klíčem, můžete to udělat pomocí průvodce přímo v programu, bez nutnosti navštěvovat jeho web.

Far Manager 2.0

Původně komerční projekt od tvůrců známého komprimačního programu WinRAR, je nyní k dispozici zdarma jako open source program. Příznivce 64bitových řešení, kteří nechtějí stahovat zdrojové kódy, potěší, že je Far zkompilován jak pro x86, tak pro x64.

I přesto, že je program v češtině, nejsem si jist, zda zaujme větší počet uživatelů pracujících ve Windows. Funguje totiž v okně s textovým režimem, se všemi plusy a negativy, které to po stránce integrace do systému přináší.

SharpFile

Další souborový správce, jehož autor dal k dispozici zdrojové kódy, je SharpFile. Program je na tom momentálně svými funkcemi jen o něco lépe než stařičký Servant Salamander zmíněný výše. SharpFile navíc zvládá doplnění panelů o karty, jinak je zatím vhodný spíše jako ukázka toho, jakým způsobem lze vytvořit správce souborů v jazyce C#.

Další dvoupaneloví správci souborů pro Windows, které můžete používat zcela zdarma už jen ve zkratce:

Ve světě freewarových správců souborů pro Windows narazíte i na další software, často se jedná o programy, které spíše než dva panely nabízejí rozhraní podobné Průzkumníkovi. Podělte se o tipy na souborové správce v komentářích pod článkem. Vystačíte si s Průzkumníkem, nebo hned po instalaci Windows přidáváte do systému speciálního správce souborů?

Další články o správcích souborů na ExtraWindows.cz:

Hledá se bezplatná alternativa pro Total Commander

Ohodnoťte tento článek!