Hledání min, Liero a další hry, se kterými jste prokrastinovali v 90. letech bez internetu

1

Nelze pominout typický obraz úřednice, která na svém psacím stroji s nejnovějším operačním systémem Windows 95 hraje Solitaire. Jednoduchá zábava na počítačích v devadesátých letech měla více podob a prokrastinovat u ní šlo i bez internetu. Zatímco hry vestavěné ve Windows byly doménou spíše kanceláří, na školách se ve výuce informatiky prokrastinovalo s větší zábavou.

První, s čím se tehdejší uživatel počítače setkal, byly hry přímo ve Windows. Pokud jste pracovali v kanceláři s pevnou pracovní dobou, určitě vám nechyběly na ploše ikonky či zástupci pro Hledání min, Solitaire a Freecell. Byly zadarmo a mohl je hrát úplně každý.

Hledání min a karty nebyly jen hry, ale i výukové programy

Solitaire se objevila již ve Windows 3.0. Účelem hry bylo vyskládat balíček karet do posloupností podle barev a hodnoty, ideálně na co nejmenší počet tahů. Vlastně šlo o předělávku hry pasiáns a Microsoft ji do Windows dal mimo jiné z důvodu, aby se uživatelé nenásilně naučili používat novou periferii – myš.

solitaire
Solitaire

Freecell byl takovou více logickou variantou na Solitaire. Všechny karty jste viděli už od začátku, ale šlo o to jak se k nim ve správném pořadí dostat. Hru Srdce jsem nikdy pořádně nevyzkoušel, hrála se totiž po síti, a to tehdy v domácnosti s jediným počítačem příliš nešlo. Je z toho ale zřejmý další výukový cíl Microsoftu: naučit uživatele se sítí.

freecell
Freecell

Hledání min byla skvělá hra s jednoduchou logikou. Celé okno je minovým polem a první krok je vždy do neznáma. Čísla okolo indikují počet min v okolí. Je to jednoduché až do okamžiku, kdy máte dvě políčka se stejnou pravděpodobností miny. Tady veškerá logika končí. Miny ovšem kromě zábavy byly ve Windows spíše pro to, aby si uživatelé vyzkoušeli rozdílné funkce levého a pravého tlačítka.

minesweeper
Minesweeper

 

Hledání min inspirovalo i „celovečerní film“

V nových edicích Windows už tyto hry nenajdete, ale ve Storu je lze stáhnout. Mají moderní kabátek i grafiku, ale také otravné reklamy. Microsoft už s nimi necílí na výuku ani zábavu, ale na peníze. Nevyplatí se je stahovat.

screenshot-2018-01-19-11-38-00
Nové Hledání min. Nestahujete to, je plné reklam

Studenti měli proti úřednicím lepší hry

Zatímco v kancelářích frčel Solitaire, studenti preferovali akčnější zábavu. Stačil k tomu i DOS, což nebyl v době prvních Windows žádný problém. Nepotřebovali jste emulátor jako dnes. Her bylo samozřejmě mnoho, ale pokud beru jen ty prokrastinační, ke kterým nebyla potřeba síť, mohli jste si je přinést na disketě a hrát třeba jen chvilku, kdy nikdo nehlídal, pak si vzpomínám především na Liero a Tunneler.

Liero (1998)

Muž proti muži, červ proti červovi. Každého bavila hra Worms, proto když se objevila tahle hříčka, kde jste ale svého červa ovládali v reálném čase, byla to bomba. Liero vzniklo v roce 1998 ve Finsku a stvořil jej programátor Joosa Riekkinen. Dalo hrát ve dvou na jednom počítači a jedné klávesnici a každý červ měl několik zbraní, které mohl střídat.

liero
Liero

V zemině se kromě hlíny nacházelo i mnoho kamení, které tvořilo bariéru, takže dostat se k druhému červovi nebylo tak jednoduché. Při zásahu odskakovaly krvavé pixely a utéct při nízkém zdraví šlo také jen s obtížemi. Je to dvacet let, ale na Liero vzpomínám často.

Tunneler (1991)

V podstatě stejný princip jako Liero, ale v tancích. Naprogramoval jej Geoffrey Silverton. Zbraň máte ovšem jenom jednu – dělo. Ale musíte si dávat pozor na palivo. Každý ve svém tanku vyjíždí ze základny a snaží se prokopat k nepříteli. To jde buď, nebo pomocí střílení, ale ztrácíte tím i více benzínu, který doplňujete pouze v domečku – základně. Velmi jednoduchý princip, ale výborná hratelnost.

Kde si to lze zahrát?

Původní originální verze jsou často dostupné na internetu, ani kvůli nim nemusíte udržovat v chodu historické počítač. Hledejte na webu Archive.org.

 

Hledání min, Liero a další hry, se kterými jste prokrastinovali v 90. letech bez internetu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

1 komentář