Hodí se i pro mobil? Nová certifikace označí microSD karty vhodné pro aplikace

3

Specifikace SD 5.1 přináší novou rychlostní třídu SD karet označenou jako App Performance Class 1 (A1). Jak už název napovídá, je vytvořena s ohledem na mobily, respektive mobilní aplikace. SD Association přímo zmiňuje loni uvedený Android Marshmallow, který umožňuje naformátovat microSD kartu tak, aby se chovala jako interní úložiště.

Jenže dosavadní karty byly certifikovány primárně pro použití s multimédii, tedy fotkami, videem nebo zvukem. Typicky jde o velké soubory, u nichž hraje velkou roli rychlost sekvenčního čtení/zápisu. Jenže aplikace často pracují s malými bloky dat, a tyto operace jsou na microSD kartách řádově pomalejší než u rychlých UFS úložišť.

 

Karty označené jako A1 budou muset zvládnout minimálně 1500 IOPS (vstupně/výstupních operační za sekundu) při náhodném čtení a 500 IOPS při zápisu. Podmínkou je též sekvenční rychlost čtení/zápisu minimálně 10 MB/s. Jde o první třídu, další přijdou později. Už dnes by měly tyto parametry splňovat všechny lepší karty, protože uvedené hodnoty IOPS jsou docela obyčejné.

Samsung už loni uvedl NAND paměti s rozhraním eMMC 5.1 pro použití v mobilech, tabletech nebo netboocích, která zvládne přes 10 000 IOPS a rychlosti přes 100 MB/s. Letos ukázal NAND pro rozhraní UFS 2.0 s rychlostmi přes 40 000 IOPS a sekvenčním čtením/zápisem 850/260 MB/s. Takže i základní microSD karty označené logem A1 budou pomalejší než interní úložiště a nemusí být o nic rychlejší než dnešní neoznačené karty.

Samsung oznámil první UFS karty

Je to ostatně Samsung, který je stagnací vývoje formátu SD dlouhodobě nespokojený, protože v mobilech chce více. Letos proto představil vlastní UFS kartu, která přinese až 40 000 IOPS pro náhodné čtení a 530 MB/s pro sekvenční čtení.

Zdroj: SDA

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. Já mám ale stále problém s tím, že odpovídající specifikace není uvedena na daném zařízení/čtečce. Má smysl kupovat UHS U3 do foťáku, nebo ten umí jen class 10? Nikde není uvedeno, to samé telefony, tablety, notebooky, atd. Celé tohle dělení je pak skoro k ničemu.

    • Zmínka výrobce, že dané zařízení konkrétní standard paměťové karty podporuje ještě nemusí nutně znamenat, že z něj i profituje.

      Dosažitelnou rychlost zápisu pro konkrétní model/kapacitu paměťové karty při sekvenčním focení (RAW+JPG) uvadí někteří recenzenti v testech DF/D-SLR. Jelikož takových kombinací je příliš asi je vhodnější vybírat PK na základě nalezených vyhovujících výsledků uživatelů.

      Pro mobilní telefony určitě bude existovat nějaký IO benchmark. Tam je možných kombinací SF/PK řádově ještě více.