Hollywood zvažuje, že filmy do online půjčoven půjdou už měsíc po premiéře v kinech

4
kino popkorn
Ilustrační foto (autor: annca / Pixabay)

Časopis Variety má informace, že přední hollywoodská studia jednají s kinořetězci kvůli zkrácení exkluzivity mezi uvedením filmů pro kina a pro online služby. Běžně je tato stanovena na přibližně 90 dní, studia by si ale představovala i pouhý třítýdenní rozdíl. Jednání jsou zatím v plenkách a potrvají dlouho. Každé studio totiž kvůli zákonům musí jednat s každým řetězcem zvlášť. Navíc je hodně hráčů na obou stranách a každý má jinou představu.

Například Warner Bros by si dokázal představil premiéru na VOD službách jen 17 dní po uvedení v kinech, zapůjčení by ale stálo 50 dolarů. Pokud by exkluzivita kin trvala 30–45 dní, cena by byla asi 30 dolarů. S tím by souhlasilo i studio Fox. Universal chce filmy na internet dostat už za 20 dní, ale o ceně ještě nepřemýšlí.

Lionsgate, Paramount a Sony zatím pouze vyjednávají, ale žádná čísla ještě nemají. Zato největší studio Disney, které do kin posílání méně filmů, zato hlavně drahé a výdělečné bijáky, nechce 90denní exkluzivitu zkracovat vůbec. Na jeho filmy totiž lidé od kin chodí dlouho.

Tip: Zakladatel Napsteru rozjíždí revoluci. Filmy na doma současně s kinopremiérou

Podle Variety ani neexistuje shoda na tom, jestli by ve zkrácené lhůtě šly na internet všechny filmy, nebo jen vybrané. Universal by v tom prý nedělal rozdíl, zato Warneři a Foxové by vybrané filmy nechávali v kinech déle.

Tak či onak, jednání studií s kinořetězci ještě mohou trvat několik let. Hity roku 2017 ještě rozhodně na internet (oficiální cestou) nepůjdou dříve než za ony tři měsíce. A u nás ještě později.

 

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

 1. Ze ich to konecne napadlo. Ak bude platforma spravena ako napriklad HBO GO, tak je to bezproblemove aj co sa piratenia tyka.
  A ked si zoberieme cenu: mne osobne to neprekaza. Ked idem do kina, vzdy tam necham aspon 50-100€, z toho cca 40€ za listky pre 4 ludi a zvysok za pukance, kolu a podobne. Cize z mojho pohladu, kedy si film pozrie cela rodina, je to dobra cena.

  Navyse si vyberiem cas, aky potrebujem. Dostat sa totiz na film ako bol „Únos“ bol tazky oriesok. Prvych par dni bolo vypredane, alebo niekto z nas nemal cas, alebo bolo neskoro.

  Takto si viem pozriet film relativne skoro a za pre mna prijatelnu sumu.

  Este keby skratili cas na cca 1-3 tyzdne po premiere podla zaujmu v kine, tento model ihned beriem.

  • 100€ za navstevu kina? Kazdy sveho vydelku strujcem, ale 100€ ma spousta lidi na jidlo na mesic. Tohle v zemich kde je prumerna vyplata hrubeho nejakych 1000€ a bydleni sezere 60-70 % nema moc sanci masove uspet, u nas frceli DVD za 1-2€ nekde v trafikach, ale dat 50€ za pujceni filmu na jedno prehrani? Na to u nas lidi nemaj penize ani zobrazovadlo a zvukovadlo na kterym by stalo za to si to pustit proti platnu v kine a hromade fakt drahejch repraku.