Honba za tenkostí už i v desktopu. ECS uvedla nízké desky typu Thin Mini-ITX

0

Základní desky mini-ITX byly svými rozměry odjakživa zamýšleny pro použití v kompaktnějších počítačích. Jsou ovšem odvozené od klasického formátu ATX, což obvykle znamená přítomnost kolmého slotu PCI Express a obyčejně také napájení běžným a obvykle rozměrným zdrojem. Výška osazené základní desky proto často nebývá nijak malá. Mnohé skříně tohoto formátu se dnes o malé rozměry ani nesnaží. Přesně opačným směrem jde iniciativa Thin Mini-ITX. Desky tohoto typu jsou sice stále kompatibilní s běžnými skříněmi, jejich výška je ale včetně komponent omezena na 2,5 cm. Šest takovýchto ploštic nyní uvedla společnost ECS.

Všechny modely jsou určeny pro platformu Intel (procesorová jednička je ostatně i autorem koncepce Thin Mini-ITX). Uplatní se zejména pro stavbu velmi kompaktních PC. Nízká tloušťka se vyplatí zejména u konstrukce typu all-in-one zapuštěné v monitoru. Pro toto použití mají navíc desky již i příslušnou přípravu (interní obrazový výstup LVDS a konektor pro napájení obrazovky). U všech modelů je samozřejmostí použití slotů SO-DIMM pro paměť (a naštěstí se vždy jedná o pár) a napájení pomocí externího adaptéru. Optické mechaniky či disky musí být tedy zapojeny do napájecích konektorů vyvedených na desce.

Desky ECS nízkého formátu Thin Mni-ITX: H61H2-TI
Desky ECS nízkého formátu Thin Mni-ITX: H61H2-TI

Pro nás nejzajímavější asi budou dva „spotřebitelské“ modely založené na čipové sadě H61. Osadíte do nich běžná desktopová CPU generace Sandy Bridge a Ivy Bridge, ovšem pro zachování nízkého profilu budete potřebovat speciální chladič. Ideálně s pasivem mimo desku, propojeným s kontaktním blokem pomocí heatpipe.

Lepší varianta H61H2-TI s černým PCB pojme procesor s TDP do 65 W. Na zadním panelu nabídne dvojici portů USB 3.0, Ethernet, HDMI a DisplayPort (díky tomu zvládne i rozlišení 2560 × 1600 bodů). Rozšíření lze provést pomocí dvou konektorů mini-PCI Express – jeden je poloviční a jeden dlouhý. Pro úložiště lze použít také dva porty SATA 3 Gb/s.

Levnější ploštice H61H-G11 má PCB zelené a od dražší sestry se liší absencí USB 3.0, DisplayPortu a druhého (dlouhého) slotu mini-PCI Express. Zajímavé ale je, že do ní lze osadit silnější CPU, protože by měla zvládnout i modely s TDP 95 W.

Desky ECS nízkého formátu Thin Mni-ITX: H61H-G11
Desky ECS nízkého formátu Thin Mni-ITX: H61H-G11

Desky ECS nízkého formátu Thin Mni-ITX: H61H2-TI Desky ECS nízkého formátu Thin Mni-ITX: H61H-G11

Další dva modely spíše pro firemní nasazení jsou postaveny na čipových sadách Q77 a B75. Jak Q77H2-TI, tak B75H2-TI samozřejmě také používají socket LGA 1155. O těchto kouscích zatím neznáme podrobnosti, měly by ale mít USB 3.0 (hned čtyři porty), dvojici slotů mini-PCI Express a konektory SATA 6 Gb/s.

 

V ECS nezapomněli ani na lowend, který však je spojen i s nízkou spotřebou. Ten obstarají desky s procesory v provedení BGA. CDC-TI je postavena na Atomech (ECS ji dodává s modelem D2500, D2550 a D2700, byť posledně jmenovaný Atom Intel údajně stáhl) a čipové sadě NM10. Tato deska má pasivní chladič, dvojici slotů mini-PCI Express a dokonce i běžný PCI Express ×1, který ale bude potřebovat riser, chcete-li takovou kartu osadit naplocho. Tato deska má i analogový obrazový výstup, zároveň si ale zachovala HDMI. USB je pouze typu 2.0 a na zadním panelu je toliko dvojice portů.

Desky ECS nízkého formátu Thin Mni-ITX: NM70-TI
Desky ECS nízkého formátu Thin Mni-ITX: NM70-TI

 Desky ECS nízkého formátu Thin Mni-ITX: NM70-TIDesky ECS nízkého formátu Thin Mni-ITX: CDC-TI Desky ECS nízkého formátu Thin Mni-ITX: CDC-TI

O něco sofistikovanější je model NM70-TI s čipovou sadou NM70 a 17W Celerony generace Sandy Bridge. Z nich ECS nabízí dvoujádro 847 (1,1 GHz) a také model 807, což je 1,5 GHz jednojádro s HT. Zadní panel zůstal stejný včetně dvojice obrazových výstupů; deska má rovněž dvojici slotů mini-PCI Express (a volitelný slot PCI Express ×1). Zatímco atomová deska má dvojici portů SATA 3 Gb/s, model s Celeronem k tomu přidá ještě jeden 6Gb/s port. Neobejde se ale bez aktivního chlazení prostřednictvím nepříjemně malého ventilátoru. Příznivci ticha by si na tento model asi měli dát pozor.

Zdroje: ECS (1, 2, 3, 4, 5)

Ohodnoťte tento článek!