Horace Dediu: „Sázka na Windows Phone Nokii připravila až o 2 mld. dolarů“

0

Přední analytik věnující se mobilním technologiím píše o velké ceně Nokie za exkluzivitu. Horace Dediu ze společnosti Asymco napadl tvrzení finské společnosti, že se jí ještě podaří prodat 150 milionů telefonů se Symbianem. To tvrdil šéf Nokia Stephen Elop ještě před rokem.

Reálně se ale k takovým číslům není možné dostat. Prodeje Symbianu byly na vrcholu v posledním čtvrtletí roku 2010. Od té doby Nokia prodala 96 milionů smartphonů se Symbianem, přičemž v posledních třech měsících to bylo už jen 3,4 milionu. I kdyby se stal zázrak a prodeje by dále neklesaly, Finové by tyto mobily museli prodávat ještě 15 let, než překročí laťku 150 milionů.

Nokia a předpovědi Asymco
Nokia výrazně minula předpovědi, zdroj: Asymco

To ale není to nejhorší. Dediu připomíná smlouvu o exkluzivitě s Microsoftem. Nokia se zavázala plně věnovat platformě Windows Phone, za což každé čtvrtletí dostane 250 milionů dolarů. Rok po podepsání už Nokia získala miliardu. Kdyby se nadále soustředila na Symbian, mohly by tržby z prodeje chytrých telefonů dosáhnout částky okolo 9 miliard dolarů. Při 33% marži by to pro Nokii znamenalo 3 miliardy dolarů provozního zisku. Samozřejmě jsou to pouhá „kdyby“, těžko si představit, že by Nokia mohla hospodařit ještě hůře než teď.

Nokii se podařilo naplnit prognózy, že v prvním roce prodá 9 milionů Lumií. Nakonec to bylo o půl milionu více. Dediu ovšem nepočítal s tak rychlým růstem trhu. Podle jeho předpovědí mohla mít Nokia asi 10% prodíl na trhu, zatímco teď to může být pod 5 % (ještě nejsou známy veškeré údaje).

Zatím se sázka na Windows Phone nevyplatila. A vzhledem k tomu, že se teď Microsoft více kamarádí s HTC, to pro Finy moc dobře nevypadá. Jak už jsem psal v komentáři u posledních hospodářských výsledků, nejdůležitějším čtvrtletím pro Nokii bude až to čtvrté, ve kterém budou zahrnuty Vánoce a hlavně start nových telefonů Nokia Lumia 920 a 820.

 

Zdroj: Asymco

Ohodnoťte tento článek!