Hotový AMD Ryzen 7 7700X unikl na fotce. Vydání prý zdržely problémy s BIOSy a pamětí

10
Procesor AMD Ryzen 7000 pro socket AM5 ilustrace 1600
Procesor AMD Ryzen 7000 pro socket AM5, ilustrace
-
Zdroj: AMD

První fotka (skoro) finálního procesoru s architekturou Zen 4 unikla. Mimochodem, věděli jste, co znamená značka D na deklu procesoru? My taky ne, ale při koupi Ryzenů z druhé ruky se to asi může hodit.

Ryzeny 7000 se údajně začnou prodávat za nějakých šest týdnů. Někteří recenzenti asi již ale AM5 desky a CPU mají, protože se ven dostala první fotka funkčního prakticky finálního procesoru, konkrétně osmijádrového Ryzenu 7 7700X (takže se nám opět potvrzuje existence tohoto modelu). Také se objevují různé zvěsti o možných důvodech toho, proč (prý) AMD posunulo start prodeje o dva týdny.

Více méně jsme už věděli, jak budou vypadat procesory Ryzen 7000 a obecně procesory pro nový socket AM5 (který přechází na princip LGA s piny na desce, takže jde po skoro 20 letech o největší revoluci u AMD od přechodu ze socketu A na sockety 940/939 a 754). Už před dlouhou dobou unikly rendery a v lednu AMD ukázalo první vlastní vzorky (nebo atrapy), nicméně podle textu a log na rozvaděči to nebyly obvykle regulérní vzorky, ale kusy připravené speciálně pro prezentaci.

Teď máme zřejmě první pohled na téměř regulérní Ryzen 7 7700X díky fotce, která se objevila na čínských fórech (a poté na fóru AnandTechu). Můžete vidět, jak budou vypadat popisky na horní straně IHS, které, zdá se, budou ve velmi podobné formě jako na procesorech pro socket AM4. Jen vypadají více stísněně, protože horní plocha rozvaděče tepla je kvůli výřezům o dost menší. Procesor Ryzen 7 7700X má podle této fotky kód modelu 100-000000593 a zajímavé je, že tento kousek byl vyroben v 26. týdnu roku 2022, tedy mezi 27. červnem a 3. červencem.

Jde o procesor, který by měl být už téměř stejný (a parametry by měl mít úplně stejné) jako sériový Ryzen 7 7700X, ale nejde o exemplář, který by šel přímo do prodeje. Na IHS je vidět písmenko „D“, které dle leakera SkyJuice z webu Angstronomics označuje neprodejné vzorky určené ne do komerční distribuce, ale pro recenzenty (mohlo by být zajímavé sledovat, jak často se pak taková CPU objeví na prodej v bazarech…). Podle dalšího leakera z Twitteru YuuKi_AnS je tento procesor zřejmě kvalifikační vzorek (QS).

Tato fotka už může znamenat, že procesor už mohou v rukou mít někteří elitnější recenzenti, i když kvalifikační vzorky asi budou také dostávat výrobci desek, počítačů a podobní partneři.

Spekulace o důvodech, proč se posunulo vydání

Včera jsme tu měli (neoficiální) zprávu, dle níž AMD o něco posunulo start prodeje procesorů na 27. 9. Důvod se možná úplně jistě nedozvíme, ale na internetu se objevily dohady či úniky, které vysvětlení nabízejí. Jeden ze zdrojů na Chiphellu tvrdí, že prý je vydání odložené kvůli tomu, že je třeba víc času na ladění firmwaru, tedy kódu AGESA a BIOSů konkrétních desek.

Autor nástroje CapFrameX (a zároveň recenzent) uvádí, že i dle jeho informací by důvodem odkladu měl být stav BIOSů. Vedle toho ale také píše, že snad nová platforma má zatím problémy s přetaktováním pamětí (DDR5, jiné podporované nejsou). Odklad by tedy měl zajistit víc času pro řešení těchto problémů.

Nevíme ale, jak důvěryhodné tyto informace jsou. To, z jak dobrého zdroje tito jedinci čerpají, není řečeno. Mohlo by jít i jenom o šeptandu z druhé nebo třetí ruky s nejasnou spolehlivostí.

Formální odhalení za 12 dní

Zatímco start prodeje bude tedy asi později než dříve uváděného 15. 9., AMD již včera potvrdilo, že se nic nemění na formálním odhalení plánovaném již tento měsíc. To teď firma oficiálně oznámila na 29. 8., přičemž z této akce by měl být živý videopřenos, takže ho také budete moci sledovat. U nás to ale kvůli časovému posunu bude až po půlnoci, 30. 8. od 1:00 hodin.

Zdroje: Chiphell, Tieba Baidu, SkyJuice, fórum AnandTech, YuuKi_AnS, VideoCardz (1, 2), CapFrameX

Hotový AMD Ryzen 7 7700X unikl na fotce. Vydání prý zdržely problémy s BIOSy a pamětí
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (72.86%) 14 hlasů

10 KOMENTÁŘE

  1. IMHO riadne škaredé a keď tam experti natlačia mrte pasty tak sa to bude báječne čistiť. Poprípade také elektro vodivé ako Grizzly Conductonaut to rovno skratujú. Mohli to aj lepšie poriešiť, ale ciel bol zrejme zachovať kompatibilitu chladičov z AM4.