HP Deskjet Ink Advantage 3525 e-All-in-One: levně a kvalitně (recenze)

0

Společnost HP se jako první postavila zažitému trendu, kdy ceny tiskáren klesaly až k hranici výrobních nákladů a za spotřební materiál, hlavně inkousty, jste se pak nedoplatili. Nová řada tiskáren Ink Advantage nepřináší zásadní změnu technologie, spíše změnu v myšlení.


Až o polovinu levnější inkoust bude vykoupen o málo dražšími tiskárnami a častějším tiskem – když nebude cartridge tak drahá, zákazníci budou tisknout častěji. Chvályhodný počin, uvidíme, co na to praxe.

Pro test jsem vybral multifunkční tiskárnu Deskjet Ink Advantage 3525 e-All-in-One, která mi na prezentaci přišla nejvhodnější zejména jednoduchou konstrukcí, i nízkou cenou. Osobně si u tiskárny cením hlavně ukrytého papíru, tedy žádný horní podavač, a jednoduchého ovládání. Někdo můžete preferovat drobné nuance v kvalitě tisku, která je však v tomto segmentu hodně vyrovnaná.

Parametry
Cena 2000 Kč
Zapůjčil HP
HP Deskjet Ink Advantage 3525 e-All-in-One
barevná inkoustová multifunkční tiskárna
funkce tisk, kopírování, skenování
 
papír až A4
podavač přední, 80 listů
rozlišení

čb. text 1200 × 600 dpi

barevný text a grafika 4800 × 1200 dpi

zmenšení/zvětšení 25 až 400 %

rozlišení skeneru 1200 dpi

typ papíru papír (běžný, inkoustový, fotografický), obálky, fólie, štítky, karty, média HP premium, nažehlovací fólie, média k tisku bez okrajů

nejvyšší gramáž: A4 90 g/m2, fotopapír 300 g/m2

   
připojení USB, Wi-Fi, HP ePrint, AirPrint
inkoust
měsíční zátěž 1000, doporučeno 400 stran
rozměry a hmotnost 44 × 38 × 44 cm / 5 kg
příslušenství napájecí kabel, USB 2.0 kabel (1 m)
OS Windows XPSP2/Vista/7/8, Mac OS X 10.6

Deskjet Ink Advantage 3525 je barevná tiskárna se skenerem a funkcí kopírování. Matné plastové tělo má téměř tvaru kvádru, přední podavač papíru přesahuje jen o kousek. Zkosená levá horní část je zabrána ovládacím panelem. Tiskárna má integrovaný napájecí zdroj a konektor USB typu B.


K tiskárně dostanete CD s ovladači, ale lze ji nainstalovat přímo z webu, což je vhodnější. Hned zkraje si vyberete připojení přes USB, nebo přes Wi-Fi – mezi oběma typy lze kdykoliv přepínat. Wi-Fi se hodí pro více počítačů v domácnosti, nebo pro využití technologie HP ePrint. Při síťovém zapojení si tiskárna vezme IP adresu z DHCP serveru routeru, umožňuje i málo využívaný Wireless Direct, či WPS. Umí i Apple Airprint.


Do společného předního podavače papíru se vejde 80 listů A4. Pro tisk jiného formátu musíte normální áčtyřky vyjmout. Na podavači je sympatický jen malý přesah, přesto se na kousek papíru bude při nečinnosti prášit – krytka by se hodila.

Výstupní podavač je vlastně jen vysouvací plastový držák, který zvládne asi patnáct listů a v případě stránky pokryté silnější vrstvou inkoustu nezabrání prohnutí.


 
 

Víko barevného skeneru je tenké a otevírá se zepředu. Optické rozlišení 1200 × 1200 dpi na domácí použití dostačuje. Dovnitř tiskárny se dostanete nadzvednutím víka zboku, čímž nehrozí nechtěné zvednutí, když máte v úmyslu jen skenovat.

Uvnitř si můžete všimnout mechanismu oboustranného automatického tisku. Inkoustové náplně jsou v tomto modely čtyři a na konci recenze najdete výpočet, jak výhodný Ink Advantage je.


 

Tiskárna má po zapnutí spotřebu 3 W v klidovém stavu, přičemž po nastavené době se uspí a její spotřeba je neměřitelná. Z tohoto stavu je schopná téměř okamžitě tisknout, čili ji vůbec nemusíte vypínat. Díky integrovanému zdroji nemusíte nikde zakopávat o adaptér (ač je to u tiskáren spíše standard, vždy jsem za integrovaný zdroj rád).

Ovládací panel je tvořen 2″ monochromatickým displejem, jež má slušnou čitelnost a šesti tlačítky, která se tváří jako dotyková, nicméně jde o ukryté mechanické spínače. Další dvě tlačítka slouží pro zapnutí Wi-Fi a ePrintu, který umožňuje tisk odkudkoliv přes unikátní emailovou adresu.


 
 

Na prvních místech jsou nejužívanější funkce kopírování a skenování, kde si vyberete, zda chcete černobíle či barevně, počet kopií a typ papíru. V podnabídce ještě umožňují zesvětlení/ztmavení a změnu velikosti.

Oboustranný tisk funguje automaticky – po vytištění jedné strany si tiskárna vcucne papír zpět a potiskne i druhou stranu. První stránka trvá tiskárně šestnáct sekund, každá další zhruba jedenáct. U kombinovaného tisku, kde se vyskytují i barvy, je první strana o čtyři sekundy pomalejší a u oboustranného tisku si připočítejte asi čtyři sekundy na uschnutí a „otočení“ papíru.


 
 

Kvalita barevného i černobílého tisku odpovídá i o něco dražší tiskárně a nemám, co bych jí příliš vytknul. Tisk fotografií je také slušný, ač nedosahuje kvalit fototiskáren.


 
 

Deskjet IA 3525 nemá slot na paměťovou kartu, což je zřejmě největší mínus, přestože jej využije jen malá část uživatelů. Skenovat tedy můžete pouze přímo do počítače. Buď přímo z menu na tiskárně, nebo sken ovládáte z počítače, v obou případech si parametry volíte na počítači. V ovládacím softwaru je šest nachystaných scénářů, do jakého formátu a v jaké kvalitě skenovat, u každé položky potom můžete zvolit jinou cílovou složku – jednoduché a účelné.


 
 

Další položkou jsou rychlé formuláře, které má tiskárna v paměti. Velmi rychle vytisknete týdenní a měsíční kalendář, odškrtávací seznam, čtverečkovaný papír či sudoku. Pouze u kalendáře můžete navolit požadované datum, ostatní formuláře jsou dané napevno, což je trochu škoda – u některých by se hodilo přepnutí do černobíla, u sudoku zase leze z tiskárny obtížnost na střídačku a když chcete těžkou variantu, musíte předtím vytisknout třeba dvě lehké varianty. Zajímavou položkou je Můj rychlý formulář – naskenujete si vlastní předlohu a tiskárna si ji zapamatuje.


 Možnosti skenování – scénáře

Deskjet AI 3525 je dobrá tiskárna s velmi jednoduchým ovládáním. Prakticky jí nic nechybí, jen slot na SD kartu bych na ní rád viděl. Kromě toho, že je spíše hlučnější, se naštěstí vyhnula dotykovému displeji a prakticky nic by vás na ní při dlouhodobém provozu nemělo štvát.

Podporované formáty médií
A4 (210 × 297 mm)
A5 (148 × 210 mm)
A6 (105 × 148 mm)
B5 (176 × 250 mm)
C6 (114 × 162 mm)
DL (110 × 220 mm)
Tisk bez okrajů až 216 × 297 mm

Čtyři inkoustové náplně typu HP655 stojí každá zhruba 200 Kč a vystačí na 600 stran při 5% pokrytí (550 stran u černé). To činí náklady na tisk kolem 35 haléřů za černobílou i barevnou stránku. Pokud tyto hodnoty srovnám s cenami, které jsme spočítali u velkého testu multifunkcí (brali jsme v potaz standardní náplně, ne velké), jde o hodně úsporný tisk.

 

Například starší HP Photosmart 6510 e-All-in-One má cenu za jednu stranu více než dvojnásobnou. Také výdrž až 600 stran je vzhledem k malé velikosti cartridge slušná. Při prázdných barevných inkoustech lze dál tisknout černě. Celkově hodnotím Ink Advantage jako krok správným směrem.

Plusy / mínusy
levný provoz hlučnější tisk
slušná kvalita tisku nemá slot na SD kartu
povedená konstrukce hodila by se krytka zásobníku papíru
oboustranný tisk slabší výstupní zásobník
intuitivní ovládání  
Hodnocení  90 %

 

článek napsán na Ultrabooku Lenovo U300s

 

Galerie:

Ohodnoťte tento článek!