HP EliteBook Folio 1020: 12,5″ ultrabook jak má být? (recenze)

0

Design, zpracování a specifikace

Na recenzi máme EliteBook Folio 1020 G1. Tento semi-korporátní ultrabook je přesně tím, co bychom od správného ultrabooku čekali. Velmi lehký a štíhlý přístroj bez dotykového displeje, s SSD a teoreticky úsporným hardwarem. Co se povedlo a co naopak moc ne?

HP EliteBook Folio 1020 G1 SE
HP EliteBook Folio 1020 G1 SE

Design a zpracování

Zatímco dříve se o EliteBooky starala commercial divize HP, dnes jsou všechny produkty výsledkem spolupráce obou divizí – consumer i commercial. Výsledkem je více zakulacený, méně krabicovitý, ale přesto stále oficiálně vyhlížející vzhled. EliteBook Folio má zakulacený kapkovitý tvar, ačkoli je otázkou, zda starý striktně řezaný design nebyl lepší.

Hlavní barva je stříbrná, ačkoli základna je zespodu z měkčeného černého plastu a černá je i klávesnice nebo rámeček displeje. Na stříbrném víku se skví veliké zrcadlově lesklé logo HP. Největším výstřelkem je karmínová vnitřní strana dlouhého kloubu víka.

HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE 

Zpracování je i přes nízkou tloušťku a hmotnost příjemně pevné. Nic nevrže ani nepraská, klávesnice se jemně prohne, ale jen max. o 1–2 mm. Klouby drží svou pozici, ačkoli při velkých otřesech se víko mírně posune. Stejně jako i starší EliteBooky Folio, i nový model otevřete jen na cca. 130 °.

 

Specifikace

HP EliteBook Folio 1020 G1 Special Edition
displej 12,5″ QHD (2560 × 1440 px), matný IPS, 235 dpi
procesor Intel Core M-5Y51 na 1,1 GHz (2,6 GHz Turbo), 2/4 jádra, TDP 4,5 W
grafický čip Intel HD Graphics 5300 (integrovaná)
RAM 8 GB DDR3L 1600 MHz
úložiště 180GB SSD
optická mechanika
akumulátor 35 Wh
rozměry a hmotnost 310 × 210 × 15,7 mm, 1,21 kg
OS Windows 7 Professional + licence na Windows 8.1 Pro
Rozhraní
sítě Wi-Fi 802.11ac (Intel), Bluetooth 4.0, přes redukci Ethernet 1 Gb/s
USB 2× USB 3.0
čtečka karet microSD
výstupy na monitory HDMI, přes redukci VGA
další webkamera, 1× 3,5mm jack, čtečka otisků prstů, NFC
Cena a záruka
zahájení prodeje duben 2015

Graf ceny produktu HP EliteBook 1020 M3N04EA poskytuje server Heureka.cz
záruka 2 roky
zapůjčil HPMarket
cena 47 474 Kč vč. DPH

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran

Na pravé straně najdete zámek Kensington, dále porty HDMI, USB 3.0 a slot na microSD karty. Levá straba obsahuje 3,5mm jack pro připojení zvuku, druhý port USB 3.0, konektor pro přibalenou redukci na RJ-45 a VGA a nakonec i zdířku pro tenký adaptér. Přední i zadní strana jsou čisté.

Na levé opěrce je NFC čip.

HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE

Co do bezdrátové konektivity podporuje notebook Wi-Fi 802.11ac  (Intel Dual Band Wireless-AC 3160) a Bluetooth 4.0.

Klávesnice

Klávesy jsou hranaté a hrubě matné. Jejich stisk je na ultrabook průměrně dlouhý (na běžný notebook nízký) a poměrně měkký. Psaní vydává docela málo hluku, při větších úhozech uslyšíte hlavně nárazy do podložky. Ta pruží jen malinko. Zarážky jsou bohužel méně citelné, celkově je ale pocit ze psaní dobrý.

HP EliteBook Folio 1020 G1 SE
HP EliteBook Folio 1020 G1 SE

Svrchni řada kláves je snížená na polovinu. Najdeme v ní například klávesy Home, End, Ins a Del své primární funkci, zatímco PgUp a PgDn stisknete kombinací Fn + šipka nahoru/dolů. Blok šipek je řešený jako u HP už klasicky – jde jakoby o tři klávesy, kdy prostřední z nich je půlená na individuální klávesky nahoru/dolů. Chybí kontextová klávesa. Numerický blok samozřejmě chybí, je tu ovšem Fn-blok.

Klávesnice je podsvícená (dva stupně intenzity nebo vypnuto) a odolná proti polití. Kontrolky typu Num Lock a Caps Lock mají klávesy integrované (bílé) v sobě.

HP EliteBook Folio 1020 G1 SE
HP EliteBook Folio 1020 G1 SE

Touchpad

Touchpad je zde jiný než na jaký jste zvyklí z jakéhokoli jiného zařízení. EliteBook Folio má HP ForcePad. ForcePad je vlastně clickpad, který ale nekliká. Stisknutí je reakce na tlak, který překročí jistou hranici, ovšem bez hmatové odezvy. Zvuková odezva je zachována z reproduktorů. Gesto drag’n’drop tak provedete pouhým tahem s vyšším tlakem.

HP EliteBook Folio 1020 G1 SE

Funguje to dobře, ale chce to zřejmě více zvyku. ForcePad je velmi tuhý a onen tlak tak provádíte vlastně na nepohyblivé ploše – navíc na různých částech různě obtížně. Nezvyklá ruka tak udělá často chybu. Příjemným gestem je stisknutí pravého tlačítka dotykem dvou prstů.

 

Displej

Obraz má 2560 × 1440 px, tedy QHD, na 12,5″ úhlopříčce. Je zde kvalitní matrice IPS, barvy mají drobné, okem nepozorovatelné odchylky, ale celkově si nemohu stěžovat. Černá je výtečná a kontrast tak velice vysoký. Pozorovací úhly jsou téměř neomezené.

Podsvícení je regulováno od 10 po 257 cd/m2, což je v kombinaci s matným povrchem dostatek i pro používání na ostřejším světle. 

HP EliteBook Folio 1020 G1 SE

Svítivost:  10–257 cd/m2 (120 nit v 80 %)

Kontrast: 1:780

Měřili jsme kolorimetrickou sondou Datacolor Spyder 3 Express.

Hardware, výkon

Hardware

Procesorem je tu Intel Core M-5Y51, dvoujádro Broadwell na 1,1–2,6 GHz. CPU podporuje Hyper-Threading a jde tak o virtuální čtyřjádro. V čipu najdeme integrovanou grafiku Intel HD Graphics 5300 s 24 shadery na taktu 300–900 MHz. Máme tu  8 GB pamětí DDR3L na 1600 MHz ve dvoukanálovém zapojení.

Úložištěm je 180GB SSD, konkrétně Intel SSD Pro 1500 ve slotu M.2.

 HP EliteBook Folio 1020 G1 SE
HP EliteBook Folio 1020 G1 SE

Výkon

Core M se výkonově pohybují obvykle těsně nad hranou toho, co bychom označili za „slušný, použitelný kancelářský výkon“. Bohužel ne v tomto případě. Jako u Core M docela často, ani v EliteBooku Folio 1020 nestačilo pasivní chlazení na řádný provoz čipu. 

V klidu procesor na drobné špičky zátěže reaguje vystřelováním taktu na specifikovaných 2,6 GHz. Při tvrdé kontinuální zátěži v Prime95 ale takt okamžitě (po asi sekundě zátěže) padá na 1,5 GHz, a po dvou–třech minutách klesá až na 1,2 GHz.

HP EliteBook Folio 1020 G1 SE

To není throttling, ale běžný stav, kdy procesor přizpůsobuje takt Turbo Boostu aktuálním napájecím a teplotním podmínkám. Je to ale výrazně méně, než co čip klasicky podává, jak jsme si měli možnost ověřit u nedávno testované Toshiby Z20t s identickým (a také pasivně chlazeným) procesorem.

Procesor je tedy relativně pomalý, grafika je pak limitem TDP omezena ještě více. Máme tu 8 GB RAM a průměrně rychlé SSD, takže kancelářský výkon je stále velmi slušný, ale pokud dojde na nějakou těžší činnost, můžete se dostat do problémů.

 

Testy procesoru

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

x264 FHD benchmark v1.0.1 64-bit

FHD benchmark také používá bezplatný x264, počítá už s 64bitovými systémy a má příjemnější rozhraní. Benchmark si můžete v připraveném vlákně v našem diskuzním fóru.

Cinebench R15 64-bit

Benchmark výkonu v Cinema 4D. Testy s použitím jednoho jádra uvádíme spíše jako zajímavost.

WinRAR 4.20 64-bit

Používám zabudovaný benchmark (ALT + B) se zapnutou volbou multithreading.

Testy úložiště

AS SSD Benchmark měří jednak sekvenční i náhodné rychlosti, dále hodnotí úložiště i bodově. Používáme jej pouze pro SSD. Má také subtest Copy benchmark, který se zaměřuje na kopírování vzorku souborů – tento test používáme vždy.

HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE  

CrystalDiskMark měří výkon úložiště. Zaznamenává jak sekvenční rychlost, tak náhodné čtení různě velkých bloků.

  HP EliteBook Folio 1020 G1 SE

 

HD Tune měří sekvenční rychlost a přístupovou dobu.

PCMark 7, PCMark 8

PCMark 7 je celkem spolehlivý ukazatel praktické rychlosti celého počítače. Do výsledku hodně zasahuje rychlost úložiště – stejně jako v reálném použití.

PCMark 8 je nový nástroj, který nám Futuremark dal k dispozici ještě před jeho uvedením na trh. Funguje trochu jinak – najdete v něm několik sad testů zaměřených na různé využití PC. Sady si můžete i nastavovat podle vlastních představ.

Vždy pouštíme akcelerovanou verzi benchmarku.

Test Storage bych bral s rezervou – benchmark v něm zřejmě zohledňuje, zda má notebook samostatné SSD. Například modely s SSHD drtivě prohrávají proti hybridním zapojením, která jsou na úrovni velikých SSD – realita je ovšem poněkud jiná.

 

3DMark 11

3DMark 11

Ještě před nedávnem nejnovějším testem grafiky od Futuremarku byl 3DMark 11. Ten už používá DirectX 11 (Shader Model 5.0) a žádnou fyziku pouze pro jednu značku. Nyní Futuremark vydal nový 3DMark (bez číselného označení verze) a my začínáme sbírat výsledky z něj.

Opět používám referenční nastavení a profil Performance (skóre je ve tvaru Pxxxx), 1280 × 720 px.

 

Opět samozřejmě přikládám i graf s výsledky skóre grafického výkonu.

3DMark (2013)

Nejnovějším benchmarkem od Futuremarku je letošní 3DMark, tentokrát bez označení verze. Jeho velkou novinkou je přítomnost hned tří sad testů, z nichž výsledky té nejnižší jsou srovnatelné i s výsledky 3DMarku pro Android a iOS. Ačkoli výsledky vypadají značně divoce a zatím máme k dispozici jen značně omezený počet výsledků, pro informaci sem dávám grafy. Jakmile bude možné sehnat k testu i nějaký top-model konkurence, začnu ze skóre vyvozovat závěry, zatím ale 3DMark v průměrných výsledcích započítán není.

Nvidia GeForce GTX 780M

Testuji vždy s referenčním nastavením, pokud používám benchmark Fire Strike, tak s připojeným displejem alespoň s rozlišením Full HD.

3DMark: Ice Storm

Prvním testem je velmi nenáročný Ice Storm. Krásně plynule jej umí vykreslit i mobilní telefony. Výsledky bohužel nejsou příliš přesně vypovídající.

3DMark: Cloud Gate

Cloud Gate je poněkud náročnější a už vázán na platformu x86 a Windows. S výsledky je to stejné jako u Ice Stormu – staré technologie brání reálnému promítnutí výkonu.

3DMark: Sky Diver

Sky Diver je nová část 3DMarku, která vstupuje mezi Fire Strike a Cloud Gate.

 

3DMark: Fire Strike

Pekelně náročná část Fire Strike je pravým nástupcem 3DMarku 11. Spouštíme ji v referenčním nastavení a tedy v rozlišení 1920 × 1080 px.

 

Výdrž, provozní vlastnosti, software

Výdrž, hluk a zahřívání

Notebook má vestavěný akumulátor s kapacitou 36 Wh, což je na ultrabook obvyklá hodnota. Výdrž je ovšem nečekaně špatná. To může způsobovat právě operační systém – Windows 8.1 jsou přeci jen o něco optimalizovanější, co se týče výdrže na baterku. Tento i jeden další notebook plánuji proměřit znovu na Windows 7 i 8.1 a porovnat rozdíly.

Za výdrž dostává notebook veliké mínus. Na zahraniční konkurenční redakci naměřili výsledky více než o 50 % vyšší, nicméně právě s Windows 8.1. Měření jsem dvakrát opakoval pouze s nevýraznou odchylkou.

V grafu si všimněte Toshiby Portégé Z20t na úplně nejvyšší příčce – to je 12,5″ notebook se stejným procesorem a dvojnásobným akumulátorem – a s více než trojnásobnou výdrží.

  • Web (Cnews.cz v Chrome, obnovování každých 20 s, Wi-Fi, jas ~120 cd/m2): 4:03 h

Hluk můžeme přejít bez komentáře, EliteBook Folio neobsahuje žádnou pohyblivou část, ventilátor ani pevný disk a je tak zcela neslyšný i v zátěži.

Teplota na procesoru se drží kolem 35–40 °C v klidu a do 60 °C v zátěži.

HP EliteBook Folio 1020 G1 SE

Spotřeba (příkon):

  • v klidu se ztmaveným LCD a vypnutou Wi-Fi: 4 W
  • v klidu: 7 W
  • při Torture testu v Prime 95: 16 W

Malý napájecí adaptér má výkon 45 W.

Zvuk

Notebook má dva reproduktory na perforované liště za klávesnicí. Zvuk je průměrně hlasitý, ovšem docela čistý. V důsledku kompletního ořezání basů se zdá projev někdy dost deformovaný, výšky ovšem zůstávají a mluvené slovo je snadno čitelné.

 

Software

Operačním systémem je tu Windows 7 Professional 64-bit v rámci downgrade licence z Windows 8.1 Pro. Dále je přítomna klasická sada softwaru HP (Client Security, Connection Manager…). Antivirus zajišťuje Microsoft Security Essentials.

Závěr, plusy a mínusy

Verdikt

Nové Folio nenadchne ani neurazí. Ačkoli jsme se v recenzi setkali s výraznými přednostmi, má to vše hned několik vad na kráse. 

I v roce 2015 se najdou na trhu pěkné tenké ultrabooky bez dotykového displeje, za což jsme rozhodně rádi. Od pohledu je vše v nejlepším pořádku – notebook je tenký, lehký, kvalitně zpracovaný, má uživatelsky přívětivou úhlopříčku 12,5″ s velmi vysokým rozlišením na IPS displeji, nechybí mu dobrá klávesnice, ale…

HP EliteBook Folio 1020 G1 SE
HP EliteBook Folio 1020 G1 SE

Za 47 500 Kč bychom v ultrabooku čekali vyšší výkon procesoru. Core M samo o sobě by stačilo, ale takty čipu v tomto notebooku jsou značně omezeny. Výkon SSD je spíše průměrný. ForcePad je zajímavá náhrada touchpadu, ale myslím, že nejen konzervativní firemní zákazníci by raději ocenili klasický touchpad z měkkými tlačítky, jaký míval například původní EliteBook Folio 9470m. Nejvíc pak rozčaruje výdrž – čekali jsme 7 h, dočkali jsme se 4 h. Za to může zřejmě kombinace vysokého rozlišení a Windows 7, ale i tak – není to dobrý výsledek.

EliteBook Folio 1020 G1 není špatný notebook, ale pokud mohu doporučit, koukejte se raději po variantách s Full HD displejem a nebojte se Windows 8.1.

Plusy / mínusy
  kvalitní zpracování
  matný displej i šasi
  podsvícená a voděodolná klávesnice
  kvalitní QHD IPS displej
  drobné rozměry i hmotnost
  Windows 7 Professional + Windows 8.1 Pro
  čtečka otisků prstů
  nízká výdrž
  nepříliš praktický touchpad „ForcePad“
  zpomalené Core M
  cena téměř 50 tis. Kč
vešlo by se více portů
průměrné SSD
Cena 47 474 Kč
Hodnocení: 75 %

 

Specifikace

HP EliteBook Folio 1020 G1 Special Edition
displej 12,5″ QHD (2560 × 1440 px), matný IPS, 235 dpi
procesor Intel Core M-5Y51 na 1,1 GHz (2,6 GHz Turbo), 2/4 jádra, TDP 4,5 W
grafický čip Intel HD Graphics 5300 (integrovaná)
RAM 8 GB DDR3L 1600 MHz
úložiště 180GB SSD
optická mechanika
akumulátor 35 Wh
rozměry a hmotnost 310 × 210 × 15,7 mm, 1,21 kg
OS Windows 7 Professional + licence na Windows 8.1 Pro
Rozhraní
sítě Wi-Fi 802.11ac (Intel), Bluetooth 4.0, přes redukci Ethernet 1 Gb/s
USB 2× USB 3.0
čtečka karet microSD
výstupy na monitory HDMI, přes redukci VGA
další webkamera, 1× 3,5mm jack, čtečka otisků prstů, NFC
Cena a záruka
zahájení prodeje duben 2015

Graf ceny produktu HP EliteBook 1020 M3N04EA poskytuje server Heureka.cz
záruka 2 roky
zapůjčil HPMarket
cena 47 474 Kč vč. DPH

Galerie fotografií, screenshoty

HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE

 

HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE HP EliteBook Folio 1020 G1 SE

Ohodnoťte tento článek!