HP Envy x2: tablet a notebook ve výborném spojení (recenze)

0

Design, zpracování a specifikace

Před nedávnem se nám do rukou dostal HP Envy x2. Jak naznačuje ono „x2“, jde o tablet a notebook v jednom. K tabletu jako takovému můžete jednoduše přicvaknout klávesnici s vestavěnou přídavnou baterkou a dostat celý notebook. Jelikož se HP snaží nepoužívat procesory ARM, máme tu nový Atom Z2760 a plnohodnotná Windows 8.

HP Envy x2
HP Envy x2

Tablet-notebook – jak se s „nimi“ pracuje?

S konvertibilními tablety-notebooky se roztrhl po uvedení Windows 8 pytel a na trhu je mnoho různých typů. Náš Envy x2 s přicvakávací klávesnicí je asi to nejčastější řešení.

  • Tradičně máte konvertibilní tablet řešený tak, že můžete displejem na kloubu otáčet klidně
    o 360 ° a to i horizontálně, a zavřít tak notebook displejem nahoru. Dnes takto funguje například HP EliteBook Revolve.
  • Lenovo Yoga jde otevřít na klasických kloubech na 360 ° vertikálně, takže notebook otevřete tak, že se displej dostane na vnější stranu pod základnu.
  • Asus Taichi má dva displeje – jeden na svrchní straně víka, druhý standardně na spodní.
  • Sony Vaio Duo je vysouvací na zvláštním mechanismu.
  • HP Envy x2, Asus Vivo Tab a další fungují na secvakávacím principu – k tabletu můžete připojit klávesnici.

HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2

Vzhledem k tomu, že i samostatný tablet bez klávesnice je plně funkční, základní desku se všemi komponenty a hardwarem najdete v něm. Je v něm i akumulátor – druhý máte potom v klávesnici. Secvaknutí obou dílů je velmi jednoduché a snadné. Klávesnici můžete potom odepnout se zatažením za táhlo pod displejem.

V celkovém hodnocení jsem byl trochu zmaten. HP Envy x2 je výborný tablet s přídavnou klávesnicí, ale celkem špatný dotykový notebook. Když ale zvážíte, co potřebujete a co nabízí konkurence, jde o velmi pěkné řešení. Líbí se mi, že tablet, který váží jen nějakých 700 g a je sympaticky tenký, můžete používat zcela samostatně bez jakékoli nevýhody.

Design

Design je stejný jaký vídáme u ostatních notebooků spotřební řady HP. Stříbrný notebook s černým lesklým displejem, černá klávesnice ve vaničce, kompletně stříbrný design z většinové části vyvedený z kartáčovaného hliníku v kontrastu s černou – to působí moc hezky.

HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2

Ve srovnání třeba se Spectre XT samozřejmě Envy x2 jako kompletní přístroj trochu ztrácí, přece jen tu musí být nějaký batoh, ve kterém se skrývá secvakávací mechanismus, tablet samotný je silnější a baculatější než tenoučké víko ultrabooku.

Jako samotný tablet se mi Envy x2 také líbí – jedna strana je černá, druhá stříbrná s velikým logem HP. Jako vždy je ale vzhled notebooku subjektivní záležitostí, proto si prohlédněte naši galerii fotek a rozhodněte se sami.

Zpracování

Zpracování mi přišlo poměrně pěkné a odolné. Stříbrný kov jde poškrábat a pokud se hodně snažíte, i promáčknout, ale nepraskne, a lícování je zde provedeno na jedničku. Dotykový displej kryje sklo Corning Gorrila Glass 2. Nic nevrže, skoro nic se neviklá, nic se neprohýbá a vzít kompletní stroj za roh také jde. Hmotnost 1,4 kg je také rozumné číslo.

Jediná věc, se kterou jsem byl trochu nespokojen, je právě secvakávací mechanismus spojený s kratičkým kloubem – tablet se v úchytu celkem viklá a maximální úhel otevření je jen nějakých 110-120 °. Otevírat jej pochopitelně musíte oběma rukama.

Specifikace

HP Envy x2 11-g001en
Cena s DPH 21 990 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil HP
Hardwarová výbava
Procesor Intel Atom Z2760 (Clover Trail)
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 1,8 GHz
Max. frekvence (turbo)
Operační paměť 2 GB (1× 2 GB LPDDR2)
Úložiště (velikost) 64 GB
Úložiště (typ, rychlost) SSD (eMMC)
Optická mechanika
Displej 11,6″, 1366 × 768 px, IPS, lesklý, dotykový (10 bodů)
Grafická karta Intel GMA 3600 (PowerVR SGX 545)
Rozhraní
Výstupy na monitory HDMI (v klávesnici)
Porty (s výjimkou USB) 1× 3,5mm audio jack (v klávesnici i tabletu po jednom), dokovací konektor
Počet portů USB 2.0 2 (oba v klávesnici)
Počet portů USB 3.0
Čtečka paměťových karet SD (v klávesnici), microSD (v tabletu)
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0 + HS
Senzory akcelerometr, proximitní senzor, NFC
Rozměry, baterie
Rozměry 303 × 206 × 19 mm
Hmotnost 1,41 kg (včetně klávesnice)
Baterie 26 Wh v tabletu + 22 Wh v klávesnici
Adaptér 20 W
Software
Operační systém Windows 8 (32-bit)

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran

Tablet samotný příliš portů nemá, kromě té dosedací k základně jsou všechny jeho boky zaoblené a směřují do špičky. Na spodní straně, která dosedá na kloubní mechanismus klávesnice, najdete kromě dokovacího konektoru pro její připojení a dvou otvorů pro mechanickou oporu displeje slot na kartu microSD a 3,5mm konektor pro připojení zvuku. Paměťovou kartu můžete v tabletu nechat, po připojení klávesnice ale plocha s konektory a vstupy zmizí. Na bocích-zezadu najdete také tlačítko pro vypínání tabletu a dvojtlačítko pro ovládání hlasitosti.

Na levé straně klávesnice najdete porty HDMI, USB 2.0 a další 3,5mm jack (použít samozřejmě můžete vždy jen jeden). Přední i zadní strana jsou prázdné a napravo máme čtečku SD karet, druhé USB 2.0 a konektor pro dokovací stanici.

HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2

Celkově je výbava portů na tablet vynikající, na notebook nic moc.

Máte tu také Wi-Fi 802.11a/b/g/n a Bluetooth 4.0 od Broadcomu.

Klávesnice

Klávesnice je stejná, jako u HP Spectre XT, jen trochu užší, aby se vešla na 11,6″ notebook. Klávesy jsou hruběji matné, černé, rozměrné a jen mírně zaoblené. Základna nepruží (nemá jak, když pod ní kromě baterky není žádný hardware) a stisk je krásně měkký. Zarážky nahmatáte dobře a psát se dá poměrně tiše.

Na českém trhu je k dispozici zatím pouze verze s anglickými popisky klávesnice.

Jako vždy u notebooků spotřební řady HP jsou klávesy F1-12 přístupné až přes Fn a jako jejich primární funkce slouží různé multimediální zkratky. A jako vždy to jde v BIOSu přepnout zpět. Klávesy Home, End, PgUp a PgDn jsou přístupné přes Fn na šipkách. Kurzorová klávesa chybí, potěší vás dva dlouhé Shifty.

HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2

Touchpad

Na klávesnicové části najdete i touchpad. Ten je spíše menší, velikost je ale dostatečná. Jde o clickpad, zapuštěný trochu do těla notebooku, z něj ale plocha opět vystupuje a je ohraničena stříbrným rámečkem. Normálně stisknout jde jen zhruba po polovině obsahu, a to špatně a hlučně. Celá plocha se naklání po směru tlaku a ačkoli je touchpad pro pohyb celkem přijatelný, klikání na něm opravdu není nejpohodlnější věcí. Tlačítka tu reprezentuje jen čárka, která naznačuje jejich pás ve spodní části clickpadu. Roluje se tradičně jako ve Windows 8 – dvěma prsty, ve stejném směru, jako byste tahali obraz na dotykovém displeji. U dotykového notebooku by to jinak bylo ostatně hodně matoucí. Gesta vytahování nabídek či přepínání oken tahem ze stran po vzoru dotykového displeje touchpad podporuje a umí je velmi snadno.

Displej

Displeje jsem se trochu bál, přeci jen, když už jsem viděl, že má rozlišení jen 1366 × 768 px a je pochopitelně lesklý, jako dotykové displeje na tabletech až na vzácné výjimky jsou, už jsem byl skeptický. Nicméně mě potěšil použitý panel. Ten má matrici typu IPS. To znamená lepší barvy, výborný kontrast a excelentní pozorovací úhly. Na Envy x2 je tedy spíše horší IPS, nicméně stále lepší panel než to nejlepší TN.

Barvy nebyly špatné, nicméně i tady je hlavně modrá hodně mimo. Ladit podsvícení je prakticky nemožné, displej vše řídí přes senzor okolního osvětlení, který je nemožné vypnout. Což vás ale moc trápit nemusí. Maximální jas, jaký jsem sondou naměřil, je přes 300 cd/m2, takže i přes lesklý povrch displeje se na obraz dobře kouká i proti oknu.

HP Envy x2 – screenshoty a grafy

Svítivost: ? – ~308 cd/m2
Kontrast: 1:530

Jak jsem říkal, pozorovací úhly byly výborné, podsvícení taky, kontrast velmi dobrý – škoda jen toho rozlišení. Displej je dotykový, kapacitní, citlivý a podporuje až deset dotyků zároveň. Bohužel na něm jsou velmi dobře vidět otisky prstů a i přes neustálé leštění bude sklo silně špinavé.

Hardware, výkon, HD Tune, CrystalDiskMark

Hardware

Procesorem je tu Intel Atom Z2760 z rodiny Clover Trail. Jde o dvoujádro na 1,8 GHz bez podpory Turba, Hyper-Threading je ale podporován a jde tak v podstatě o nepravé čtyřjádro. I přes vysoký takt je procesor opravdu velmi pomalý, Core i3 na stejné frekvenci by bylo více než o 100 % rychlejší. Grafickou kartou je v procesoru integrovaný čip PowerVR SGX 545 na 533 MHz, prodávaný jako Intel GMA 3600/3650. Nízký výkon je zde ale vykompenzován extrémně nízkou spotřebou – TDP celého čipu je pouhopouhých 1,7 W.

K procesoru tu jsou 2 GB úsporných pamětí LPDDR2 a coby úložiště je tu eMMC paměť, takové ne-tak-docela-SSD s kapacitou 64 GB.

HP Envy x2 – screenshoty a grafy

Výkon

Teď jde o to, jak Envy x2 berete. Mezi notebooky jde o jeden z nejpomalejších strojů, co jsem měl kdy na recenzi. Tedy – procesor je nejpomalejší, pamětí je málo a grafická karta je nejpomalejší. Celkem to napravuje ale právě 64GB eMMC úložiště, které sice neexceluje sekvenčními rychlostmi, ale přístupová doba je u něj velmi dobrá, běžná činnost, která používá data, je tak zpravidla rychlejší než u klasického disku. Tedy alespoň ve srovnání mezi Atomy – pomalý procesor zařízení také viditelně zpomaluje.

HP Envy x2 – screenshoty a grafy

Tahle mince má ovšem dvě strany – Envy x2 není tak docela notebook, a když jej srovnáte s tablety, jde o dost rychlý čip schopný se bez problému měřit s těmi nejsilnějšími čipy ARM dneška. Celkově jde jen o nezvyk z Windows 8, která máte zafixovaná coby rychlý systém.

Grafy: Cinebench R11.5, x264 BenchMark HD, PCMark 7, 3DMark 06

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

Cinebench R11.5 prověří výkon procesoru pro rendering náročných grafických scén. Měří se výkon jednoho jádra (vlákna) a celého procesoru.

Cinebench R11.5
[body, vyšší je lepší]

HP Envy x2 – screenshoty a grafy

x264 BenchMark HD testuje výkon procesoru při převádení 720p videoklipu při použití kodeku H.264.

x264 BenchMark HD v3.0
[fps, vyšší je lepší]

HP Envy x2 – screenshoty a grafy

Nástroj od Futuremarku, PCMark 7, měří a hodnotí výkon počítače jako celku. V grafu najdete celkové skóre a také skóre, jakého dosáhlo úložiště ve svých testech.

PCMark 7
[body, vyšší je lepší]

HP Envy x2 – screenshoty a grafy

3DMark 06 je starším herním benchmarkem, dobře ukazuje na výkon ve starších hrách z doby kolem roku 2006-2007. Testujeme ve standardním nastavení, tedy v rozlišení 1280 × 1024 px.

3DMark 06
[body, vyšší je lepší]

HP Envy x2 – screenshoty a grafy

Výdrž, provozní vlastnosti, software

Výdrž, hluk a zahřívání – vše na jedničku s hvězdičkou

Výdrž je naprosto fantastická. Měřil jsem ji s připojenou klávesnicí, celková kapacita obou akumulátorů tak dosahuje 47 Wh, v kombinaci s extrémně úsporným procesorem se ale i s touto energií dostáváme na čísla jak z jiného světa, tedy ze světa tabletů.

  • Web (ExtraNotebook.cz v Chrome, obnovování každých 15-20 s, Wi-Fi, poloviční jas):12:37 h
  • Film (smyčka 720p Pulp Fiction v Media Player Classic, hlasitost 20 %, Wi-Fi, poloviční jas): 10:35 h

Máte před sebou dlouhý interkontinentální let a chcete se celou cestu koukat na filmy? Nebojte se, Envy x2 vydrží přehrávat HD film téměř 11 h, a to jsme měřili se zapnutou Wi-Fi. Surfování na internetu na webu plném náročných flashových prvků je pak ještě lepší. Spotřeba může ale klesnout ještě mnohem více, a s vypnutou Wi-Fi a prací ve Wordu se můžete dostat na hodně přes 15 h.

HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2

Ke hluku také není co říkat. Tablet je kompletně pasivně chlazený, nenajdete tu nic pohyblivého, ani ventilátor, ani rotor pevného disku, nic, jde tak o naprosto, stoprocentně tiché zařízení.

Teploty jsem bohužel nezaznamenal screenshoty, ale ani nebylo moc zaznamenávat co. V té nejtěžší možné zátěži se teplota procesoru stále držela dost pod 60 °C, v klidu potom kolem 30-40 °C. Teplota citelná na povrchu tabletu se pak ještě mnohem více podobala teplotě okolí, pouze v silné zátěži se záda tabletu mírně zahřála, ale obecně je tepelnými a hlukovými charakteristikami Envy x2 mnohem blíž smartphonu než notebooku, často ještě lépe než leckerý telefon.

Zvuk

Najít mřížku reproduktorů je těžší než najít jejich značku. Malinké repráčky se ozývají samozřejmě přímo z tabletu, a to škvírkou mezi sklem a kovem ve spodní části, těsně nad přilehnutím ke klávesnici. Ačkoli se HP opět chlubí značkou Beats, není to žádná sláva. Reproduktory nehrají špatně, jsou celkem přesné, i když, jako vždy, basy chybí. Neumí ale hrát moc hlasitě, měl jsem pocit, že můj Nexus 4 umí zařvat o kousek víc.

HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2

Fotoaparáty

Máte tu dvě kamery – ta přední má rozlišení 2 Mpx, ta zadní 8 Mpx. Co se kvality týče, pro videohovory na Skypu bude přední kamerka stačit, ta zadní je samozřejmě ještě lepší, a umí dokonce natáčet video ve Full HD. Světelnost je ovšem velmi bídná a autofocus má docela problémy zaostřit například na jemný text nějakých 50 cm od objektivu. Portrét/krajina na denním světle ale není problém.

HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2

Operační systém

Jsou tu Windows 8 ve 32bitové verzi, Atomy řady Zxxxx nepodporují 64b instrukce. Jde o plnohodnotná Windows 8 a podporovány jsou tak všechny aplikace pro architekturu x86, co znáte normálně z Windows, ne jako u tabletových ořezaných Windows RT. Otázkou jen zůstává, nakolik si celou širokou nabídku programů pro Windows užijete, když procesor ani grafika nejsou zrovna materiál pro hry apod. .

Výsledky testů a screenshoty

Výsledky benchmarků

Souhrnné testy výkonu PC
PCMark Vantage /nepodporuje Windows 8/
PCMark 7 1423; Lightweight: 955, Productivity: 604, Creativity: 2858, Entertainment: 1038, Computation: 3603, Storage: 2975
3DMark 06 372; SM2.0 Score: 143, HDR/SM3.0 Score: 116, CPU Score: 954
3DMark Vantage /test se nepodařilo dokončit/
3DMark 11 /grafická karta nepodporuje DirectX 11/
3DMark (2013) Ice Storm: 2428
Testy výkonu procesoru
CineBench R11.5 xCPU: 0,55 pts., 1CPU: 0,17 pts., OpenGL: – fps (nezapočitatelné, grafika není přesná)
x264 Benchmark HD 3.0 3,30 fps
Testy výkonu SSD
CrystalDiskMark 3 (čtení) Seq: 80,25 MB/s, 512k: 74,45 MB/s, 4k: 8,381 MB/s, 4k QD32: 10,04 MB/s
CrystalDiskMark 3 (zápis) Seq: 34,43 MB/s, 512k: 25,38 MB/s, 4k: 1,911 MB/s, 4k QD32: 2,020 MB/s
HD Tune Pro 5.00 Min.: 7,6 MB/s, Max.: 61,3 MB/s, Průměr: 44,2 MB/s, přístupová doba: 0,474 ms
Testy výdrže
Výdrž web (čas) 12:37 h
Výdrž video (čas) 10:06 h

HP Envy x2 – screenshoty a grafy HP Envy x2 – screenshoty a grafy HP Envy x2 – screenshoty a grafy HP Envy x2 – screenshoty a grafy HP Envy x2 – screenshoty a grafy HP Envy x2 – screenshoty a grafy HP Envy x2 – screenshoty a grafy HP Envy x2 – screenshoty a grafy HP Envy x2 – screenshoty a grafy HP Envy x2 – screenshoty a grafy HP Envy x2 – screenshoty a grafy HP Envy x2 – screenshoty a grafy HP Envy x2 – screenshoty a grafy HP Envy x2 – screenshoty a grafy HP Envy x2 – screenshoty a grafy HP Envy x2 – screenshoty a grafy HP Envy x2 – screenshoty a grafy HP Envy x2 – screenshoty a grafy

Závěr, plusy a mínusy

Závěr

Už odzačátku jsem byl trochu rozpolcen, zda Envy x2 hodnotit jako notebook nebo jako tablet. Má totiž přednosti i zápory obojího. Ve výsledku si ale bere z obou světů spíše to dobré. Pokud jste zmateni, zkuste Envy x2 brát tak, jak vám značení napovídá – jako dva přístroje. Za danou cenu totiž koupíte mnohem lepší tablet nebo mnohem lepší notebook, určitě ale ne oboje dohromady.

Jako tablet vás Envy x2 zaujme zejména plnohodnotnými Windows 8 a mezi tablety i celkem výkonným procesorem. Máte tu dvě kamery, NFC, akcelerometr s automatickým otáčením obrazovky – vše, co tablet mít má. Chybět vám bude snad jen 3G.

HP Envy x2
HP Envy x2

Po přicvaknutí klávesnice se z tabletu stává notebook, a ačkoli mezi notebooky je naopak výkon přístroje žalostný, výdrží na baterku převyšuje Envy x2 jakýkoli notebook, co jsem kdy viděl, je naprosto dokonale tichý a nezahřívá se. Dotykový displej nebo 8Mpx fotoaparát na noteboocích také moc nevídáme.

Chcete notebook a tablet ve velmi elegantním řešení? Nepotřebujete vysoký výkon počítače? HP vám nabízí svůj dvoudílný model Envy x2, jeden přístroj, který zastane úkoly obou, i když s drobnými kompromisy. Při ceně 21 990 Kč ale snad pár much na dvou zařízeních v jednom přehlédnete.

Plusy / mínusy
tablet a notebook v jednom, snadné připojení/odpojení klávesnice i s klávesnicí jen dvě USB, žádné USB na tabletu
plnohodnotná Windows 8 špatný výkon procesoru i grafiky
úžasná výdrž
nulový hluk a zahřívání
kvalitní displej

Specifikace

HP Envy x2 11-g001en
Cena s DPH 21 990 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil HP
Hardwarová výbava
Procesor Intel Atom Z2760 (Clover Trail)
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 1,8 GHz
Max. frekvence (turbo)
Operační paměť 2 GB (1× 2 GB LPDDR2)
Úložiště (velikost) 64 GB
Úložiště (typ, rychlost) SSD (eMMC)
Optická mechanika
Displej 11,6″, 1366 × 768 px, IPS, lesklý, dotykový (10 bodů)
Grafická karta Intel GMA 3600 (PowerVR SGX 545)
Rozhraní
Výstupy na monitory HDMI (v klávesnici)
Porty (s výjimkou USB) 1× 3,5mm audio jack (v klávesnici i tabletu po jednom), dokovací konektor
Počet portů USB 2.0 2 (oba v klávesnici)
Počet portů USB 3.0
Čtečka paměťových karet SD (v klávesnici), microSD (v tabletu)
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0 + HS
Senzory akcelerometr, proximitní senzor, NFC
Rozměry, baterie
Rozměry 303 × 206 × 19 mm
Hmotnost 1,41 kg (včetně klávesnice)
Baterie 26 Wh v tabletu + 22 Wh v klávesnici
Adaptér 20 W
Software
Operační systém Windows 8 (32-bit)

Galerie fotografií

HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2 HP Envy x2

Ohodnoťte tento článek!