HP Folio 13 konečně v České republice

0

Již koncem minulého roku oznámený Ultrabook HP Folio 13 se konečně dostal do prodeje v České republice. Konfiguraci s nízkonapěťovým procesorem Core i5-2467M a 128GB SSD úložištěm mají české elektronické obchody skladem s cenami začínajícími na 24 tisících korun.

Folio 13 je prvním Ultrabookem značky a HP s ním cílí na pracovní segment. Proto se nedočkáme žádných designových výstřelků, tělo je sympaticky jednoduché a nebojíme se říci až zvláštně elegantní (a plus deset bodů dostává za to, že nevypadá jako MacBook Air). Jen tak trochu nechápeme, proč (už zase) HP použilo lesklý displej s nepraktickým rozlišením 1366 × 768 bodů; rozlišení se dá pochopit vzhledem ke snaze dostat cenu co nejníže, ale proč není povrchová úprava matná?

Ale zpět k tématu. Za mezi Ultrabooky docela sympatickou cenu dostanete třináctipalcové zařízení s dvoujádrovým, nízkonapěťovým procesorem, integrovanou grafikou Intel HD 3000, 4 GB operační paměti, zmíněným 128GB SSD, podsvícenou klávesnicí, pohodlně vypadajícím touchpadem a šestičlánkovou baterií o kapacitě 59 Wh. Oficiální parametry zmiňují maximální výdrž až 9,5 hodiny, při realistickém využití to samozřejmě bude o dost méně, ale šest hodin nezní úplně nepravděpodobně – to je však pouze náš odhad, až se nám dostane testovací kus do rukou, budeme moudřejší.

Rozměry 18 x 318,5 x 220,2 mm působí vcelku příjemně, hmotnost 1,5 kg je ale mezi Ultrabooky už docela vysoká a dokonce překračuje specifikace Intelu (ty, pokud víme, udávají hmotnost maximálně 1,4 kg) – Folio 13 nicméně certifikaci Intelu má. Vyšší hmotnost je zde prostě daň za jinak mezi Ultrabooky opravdu příznivou cenu; Acer Aspire S3 se sice prodává levněji, jenže s hybridním diskem namísto SSD. Za zmínku také stojí plnohodnotný síťový konektor (gigabitový Ethernet), bezpečnostní TPM čip a operační systém Windows 7 Professional.

Momentálně se na českých obchodech objevuje pouze model s anglickou lokalizací (anglická Windows i klávesnice), doufejme, že se to brzy změní a bude k dispozici i počeštěná verze.

Zdroj: TZ, české eshopy

Ohodnoťte tento článek!