HP Folio 13: první pracovní Ultrabook v redakci (první pohled)

0

Zaměření na podnikovou sféru se mimo jiné projevuje designovou střídmostí a to se třináctipalcovému Foliu daří dokonale. Notebook je prostý jakýchkoliv výstřelků, jako byly třeba přesahující hrany u Samsungu 900X3A (ano, vím že to není Ultrabook, ale prostě mi to nedá) či zužující se základna u Asusu UX31E a jeho menšího bratra UX21E. Základna i víko mají tentokrát rovnoměrnou tloušťku a za jediné ozvláštnění, co se tvarů týče, můžeme považovat velmi jemné zužování základny na bocích – ovšem toho jsem si všiml až po chvilce zkoumání, na první pohled si toho nevšimnete.

 

 

Další způsob, kterým se Folio 13 odlišuje od konkurence, jsou barvy. Všechny ostatní Ultrabooky jsou v základním provedení šedé či stříbrné. Asus má aspoň tmavý rámeček displeje a nově nabízí i růžovou a zlatou barevnou variantu, ale to mi zase nepřijde jako volba pro ty, kdo už mají občanský průkaz… (bez urážky :-). Folio na to jde jinak a nabízí pohlednou kombinaci nebarveného, jemně kartáčovaného hliníku a černé barvy.

Lesklý displej na pracovním stroji

Co mě trochu zaráží je volba displeje. Rozlišení 1366 × 768 px je na třináctipalcové úhlopříčce standard – Zenbook UX31E sice nabízí i 1600 × 900, ale za podstatně vyšší cenu. Lesklá úprava mi ovšem celkově u Ultrabooků docela vadí, protože jsou přímo stavěné na časté přenášení a tím pádem se jejich uživatelé nepochybně často dostanou do situace, kdy si prostě nemohou natočit displej tak, aby se v něm nic neodráželo. A u notebooku pro práci mě to zaráží ještě víc – tady by opravdu nemělo jít o pěkné barvičky ve filmech, ale o čitelnost za různých světelných podmínek.

Pravděpodobně z estetických důvodů se leskne také černý podklad klávesnice; na tomto místě to až tak úplně nevadí, protože je celkem malá šance, že se trefíte mezi klávesy tak, abyste tam zanechali otisk prstu. Tímto a zmíněným displejem naštěstí výčet ploch, na kterých (aspoň teoreticky) zůstávají šmouhy, končí.

HP Folio 13 HP Folio 13 HP Folio 13 HP Folio 13 HP Folio 13

Velmi příjemně mě překvapil rámeček displeje a plastový spodek základny. Tyto díly jsou ze stejného materiálu – je to jakýsi zřejmě jemně pogumovaný, protiskluzový plast, který má neuvěřitelně příjemný povrch. Navíc dobře vypadá a zatím se mi jej nepovedlo nijak zašpinit. Nevím, co je ten povrch (nebo povrchová úprava) přesně zač, ale kdyby takto výrobci začali dělat levnější plastové notebooky namísto všemožných, šíleně lesklých „piano black“ úprav, byl bych doslova nadšený.

Dobrá zpráva pro náročnější uživatele je také to, že narozdíl od většiny konkurence má Folio 13 normální přístup dovnitř. Celá spodní strana je zajištěna sérií nijak nezakrytých křížových šroubů; tím pádem je jednoduše odmontovatelná a rozšíření paměti či případné vyčištění vnitřku notebooku od prachu a nečistot nebude zřejmě žádný problém. Tím v mých očích HP získává výhodu oproti třeba Asusu, do kterého se dostanete jen těžko.

Po dlouhé době excelentní clickpad

Když jsem před pár měsíci viděl první produktové fotografie, měl jsem pocit, že touchpad má klasická, hardwarová tlačítka, a měl jsem z toho ohromnou radost, protože současný trend clickpadů, tedy touchpadů bez fyzicky oddělených tlačítek a s dotykovou plochou všude, jde úplně mimo mě a ještě jsem neměl v rukou žádný, se kterým by se mi dobře pracovalo. Prostě mi nesednou. Když se mi Folio 13 dostalo do ruky, ukázalo se, že jsem se předtím špatně díval a clickpad je tady – a nadšení bylo samozřejmě fuč. Jenže pak jsem notebook spustil, nabootoval systém (díky SSD samozřejmě pěkně rychle, ale o tom dále) a já si s ním začal hrát. A najednou jsem na clickpady změnil názor.

Polohovací zařízení na Foliu je totiž úplně jiná liga než na veškerých konkurentech, které jsem doposud zažil. Jednak po něm prsty kloužou v podstatě samy, ale především je neuvěřitelně responsivní a dělá přesně to, co chci. Těžko to nějak kvantifikovat, ale zde přítomný clickpad se mi prostě používá stokrát lépe než i většina klasických touchpadů, které jinak využívám radši. Tohle se vážně povedlo. Tlačítka clickpadu jsou velmi tichá, ale odpor, který kladou, by mohl být menší – k jejich stisku je třeba vyvinout oproti jiným polohovadlům docela velikou sílu. Na to si ale asi brzy zvyknete.

 

 

Klávesnice je stejná jako u mnoha dalších počítačů HP – je chicletová, má jednořádkový Enter, velmi velký pravý i levý Shift a klávesy ve všech čtyřech rozích jsou mírně zaoblené, což se zrovna tady moc nehodí, protože zaoblení je výraznější než u těla notebooku. Opět jsou zde také kurzorové šipky zarovnané do jedné řady, což znamená, že šipka nahoru a dolů mají poloviční výšku. U pracovního notebooku se mi to popravdě příliš nezamlouvá, protože to ztěžuje třeba pohyb v tabulkách. HP klávesnici použilo pravděpodobně kvůli snížení nákladů – používá ji u mnoha dalších modelů a pro jednu novinku asi nemělo smysl vyvíjet a vyrábět jinou.

Psaní je vcelku pohodlné, klávesnice je tichá a až na kurzorové šipky (a klávesy Home, End, PgUp a PgDn namapované na kurzorové šipky přes Fn) neskrývá její rozložení žádné záludnosti. Nechybí jí podsvícení – bohužel ale nelze regulovat jeho intenzitu, je buď zapnuté, nebo vypnuté. Není to ale nic hrozného, jeho úroveň je nastavená rozumně. Trochu mi také vadí funkční klávesy (F1 až F12) standardně namapované na akční klávesy (zvuk, jas displeje, multimediální přehrávač atd.), to se ale naštěstí dá jednoduše změnit v BIOSu. A když už tam budete, vypněte volbu „Fan Always On“, která je v základu z nějakého důvodu zapnutá a kvůli níž ventilátor zbytečně beží i když to není třeba.

Velmi slušná cena

Jedním z hlavních lákadel Folia 13 je jeho prodejní cena. Skutečně, s cenou začínající těsně pod 24 000 Kč s DPH nabízí jeden z nejlepších poměrů výkonu a ceny. Za tuto cenu dostanete notebook s Core i5-2467M na 1,6 GHz, 4 GB RAM (osazen je jeden modul, což poněkud brzdí integrovanou grafiku Intel HD 3000 v rozletu) a 128GB SSD. Acer Aspire S3 je sice možné sehnat i pod dvacet tisíc, ale s hybridním pevným diskem, ne s SSD; a největšího přímého konkurenta, Toshibu Portégé Z830, lze na internetových obchodech nalézt od 23 000 s DPH, ale s o něco slabším procesorem (Core i3-2367M na 1,4 GHz). HP tak působí s ohledem na cenu velmi lákavě, a to i přes ve své kategorii relativně vysokou tloušťku 18 mm a hmotnost 1,5 kg.

O HP Folio 13 u nás uslyšíte (resp. budete číst) ještě minimálně dvakrát: jednak ve srovnávacím testu Ultrabooků, který připravují kolegové z Extra PC, a jednak v rozsáhlejší samostatné recenzi.

Ohodnoťte tento článek!