HP klesl zisk o třetinu. Firma propustí 27 000 zaměstnanců

0

Společnost HP včera oznámila výsledky hospodaření za druhý fiskální kvartál 2012. Přestože překonaly očekávání analytiků (především díky nepovedenému minulému čtvrtletí), meziročně to pro kalifornskou firmu znamenalo další propad. Obrat klesl o 3 % na 30,7 miliardy dolarů, ale především se snížil zisk o 31 % na 1,6 miliardy. Při podobných příjmech se tak zvýšily náklady a o 2,2 procentního bodu snížila marže.

Jedinou divizí, ve které rostl zisk, je ta softwarová (334 mil. oproti 278 mil.). Avšak zisky z tisku, enterprise divize a služeb spadly o 30 %, divizi počítačů ztratila 20 %. I kvůli tomu jsou akcie firmy nejslabší za posledních pět let.

Akcie HP

Akcie HP, zdroj: Yahoo Finance

Firma se už více než dva roky potýká s problémy. Začalo to zbytečným nákupem Palmu, jehož telefony a tablety nakonec pod novým majitelem pohořely. Kvůli sexuálnímu skandálu muselo HP vyrazit svého ředitele Marca Hurda. Propouštěno bylo asi 10 000 zaměstnanců. HP neuvážlivě a draze nakupovalo jiné společnosti. Ohlásilo plány, že končí s výrobou počítačů.

Šéfka Meg Whitmanová prozradila, že firma se musí uzdravit, ale znamená to další škrty. Do konce fiskálního roku 2014 se HP zbaví dalších 27 000 zaměstanců (asi 8 % celé firmy). V tomto období chce firma ušetřit 3–3,5 miliardy dolarů, které budou investovány zpět do společnosti (lidí, technologií, optimalizací). HP se bude zaměřovat hlavně na cloud, datová úložiště, analýzy, zabezpečení, ale prý i další perspektivní segmenty trhu. Firma se tak postupně zaměří hlavně na software a služby, z toho plynou vyšší marže. Jde tak trochu cestou IBM. Prodeje produktů ale ještě stále nejsou ve ztrátě, aby se jich HP zbavovalo. 

 

Zdroj: HP (1, 2)

HP klesl zisk o třetinu. Firma propustí 27 000 zaměstnanců

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Ono je několik JAVA aplikací pro mobil, co dokožou „sečíst“ a zobrazit zařízení v dosahu a navíc na ně poslílají i text. Sám jednu takovou používám, abych nalákal lidi z ulice nebo v obchodech. na svý stránky. Java aplikace je sice několik let stará, ale svou funkci plní.

  2. Kdo chodí po městě s imrvére zapnutou Wi-Fi, nebo modrým zubem? Počítání automobilů se dá udělat (a dělá) normální kamerou, kde software rozpoznává pohybující se objekty. Tohle není rocket science, mýtné brány na dálnicích dokážou takhle rozeznat i typ vozidla. Existuje i software na rozpoznání obličeje, takže by kamery mohly sčítat i lidi, nicméně pokud by šlo o nějaký flashmob na náhodném místě, kamera asi nepomůže.