HP o roce 2012: upevnili jsme svou pozici, prodeje notebooků klesají

0

Za loňský rok se v ČR prodalo 1,12 milionu počítačů, jak uvedla analytická agentura IDC pro ČTK. Loni bylo toto číslo zhruba o tři procenta vyšší. Co za poklesem stojí? Někdo může spekulovat o nasycení trhu, kde již každá domácnost má doma počítač, který výkonově dostačuje a není tak třeba pořizovat nový. Názory se ale spíše přiklání k rostoucí oblibě smartphonů a tabletů, které si uživatelé i u nás čím dál více pořizují jako náhradu za počítač. Analytik IDC to také zdůvodňuje klesajícími prodeji ve spotřební oblasti, což je způsobeno slabou českou ekonomikou.

Nedávno jsme vás informovali o analýze IDC pro celosvětový trh (viz odkaz výše), kde prodeje klesly oproti roku 2011 o 6,4 %, necelé 3 % poklesu v ČR jsou tak vlastně dobrým výsledkem. Zatímco v roce 2011 bylo na jeden kvartál podle agentury Gartner celosvětově o kousek úspěšnější Lenovo, na českém trhu je HP jedničkou stále loni i předloni. Na druhém místě bylo Lenovo, na třetím Asus, potažmo Dell, bereme-li v potaz jen čtvrtý kvartál roku 2012.

HP Envy X2
Zatímco celosvětově čítaly prodeje PC za rok 2012 (podle IDC) 352 421 000 kusů, v ČR to bylo 1 120 000. Za čtvrtý kvartál 2012 se prodalo 381 000 počítačů, což je téměř o 9 % méně než za Q4 2011.

Z HP nám byl nabídnut krátký rozhovor ohledně těchto čísel. Dozvěděli jsme se, že podle jejich statistik tablety nevytlačují PC obecně, jsou spíše sekundárním zařízením a lidé si je pořizují k plnohodnotnému PC. Prodeje stolních PC se příliš nezměnily, větší pokles ovšem zaznamenaly prodeje notebooků, mezi které můžeme řadit i netbooky. Ty jsou ovšem právě nahrazovány sem nezapočítanými tablety a jejich prodeje prudce klesly. Proto s nimi také HP do budoucna příliš nepočítá. Nahradí je tablety, konvertibilní zařízení a ultrabooky. Dotykový displej se těší zcela pochopitelně čím dál větší oblibě a HP s ním proto počítá opět u trochu širšího portfolia.

Dotyková zařízení jsou nyní populární, a proto je pro nás zaměření na ně také prioritou. HP nyní na trh uvádí například zařízení HP ElitePad, HP Envy4, HP Envy X2, HP EliteBook Revolve a plánuje další.

Rozhovor vám níže přinášíme v plném znění. Odpovídá Yveta Holečková, PC Category Manager z HP:

Cnews.cz: Jak se díváte na prodeje v loňském roce – předčily vaše očekávání, nebo vás spíše zklamaly?

HP: Stav na trhu v roce 2012 byl podle očekávání porovnatelný s rokem 2011, vykázal jen mírný pokles o 3 %. HP si dokázalo udržet pozici české jedničky, s tímto výsledkem jsme nadmíru spokojeni, naše očekávání se naplnila. Ačkoli se všude mluví a píše o boomu tabletů, lidé si je pořizují většinou jako druhé, alternativní mobilní zařízení, proto klasická PC nevytlačují, spíše doplňují. Kvůli své rychlosti a výkonnosti zůstávají PC stále pro většinu lidí hlavním nástrojem pro práci či zábavu.

Cnews.cz: Kolik kterých zařízení jste v roce 2012 v ČR prodali a jaká byla meziroční změna mezi jednotlivými kategoriemi?

HP: Tuto otázku nemůže HP samo komentovat, lze případně vyčíst z dat IDC.

Cnews.cz: Jak byl váš trh za loňský, případně za předloňský trh procentuálně rozdělen mezi servery, stolní PC, notebooky ze spotřební řady, notebooky z korporátní řady a jiná zařízení, např. all-in-one atp.?

HP: Poměr mezi prodanými notebooky a desktopy byl v loňském roce 2:1, u notebooků jsme zaznamenali výraznější pokles v meziročním srovnání.

Cnews.cz: A jak si vysvětlujete případné změny a trendy v prodejích?

HP: Do kategorie notebooků se dříve započítávaly mininotebooky, které si většina lidí pořizovala jako druhé zařízení. Ty jsou postupně nahrazovány tablety, které ovšem do kategorie notebooků nepatří.

Cnews.cz: Kolik procent vašich loňských prodejů tvoří firemní zakázky a kolik procent maloobchodní prodej?

HP: Dlouhodobě nejsilnější postavení na trhu (téměř 50 %) má HP v korporátním segmentu.

HP Envy X2
HP Envy X2 – jeden z tahounů pro rok 2013

Cnews.cz: Plánujete uvádět více dotykových zařízení? Jaký je váš vztah k dotykovým ultrabookům či jiným moderním přístrojům?

HP: HP se snaží být mezi těmi, kdo určují trendy v této oblasti – dotyková zařízení jsou nyní populární, a proto je pro nás zaměření na ně také prioritou, spolu s ultramobilitou. V této kategorii HP nyní na trh uvádí například zařízení HP ElitePad, HP Envy4, HP Envy X2, HP EliteBook Revolve a plánuje další. Vztah k těmto zařízením máme určitě kladný, pro jejich výkonnost, rychlost, mobilitu, u ultrabooků i pro výdrž baterie. U dotykových přístrojů oceňujeme jednoduchost ovládání a možnost propojení jejich profesionálního a domácího využití. Můj osobní kladný vztah dokladuje i to, že jsem si sama vybrala právě ultrabook (HP Spectre XT Pro) jako svůj pracovní nástroj.

Cnews.cz: Jak vidíte budoucnost netbooků? Chystáte se uvádět ještě nějaká nová 10″ zařízení s Atomem, nebo netbooky jako takové omezíte pouze na malé Paviliony s platformou AMD?

HP: HP se již nechystá uvádět nové netbooky. Chce se zaměřit na ultramobilní zařízení typu tablet, konvertibilní zařízení – jako například EliteBook Revolve, hybridní zařízení HP Envy X2 či ultrabooky.

 

Cnews.cz: Co vás vedlo k převážnému osazování grafických karet od AMD (alespoň v noteboocích) a jaké jsou v tomto ohledu vaše plány příští rok?

HP: Notebooky HP jsou osazeny grafickými kartami od společností Nvidia či AMD. Grafické karty AMD karty jsou používány hlavně v kombinaci s procesory AMD. Společnost AMD při této kombinaci zaručuje vyšší výkonnost.

Cnews.cz: Kolik Čechů využilo výhodné nabídky upgradu na Windows 8? Jak vy a vaši zákazníci vnímáte Windows 8?

HP: Stejně jako ostatní výrobci přešlo i HP v segmentu výrobků pro koncové zákazníky na Windows 8. Pro korporátní klientelu HP dále nabízí duální systém Windows 7 s možností upgradu na Windows 8 a záleží jen na klinetovi, kdy bude jeho firemní prostředí na Windows 8 připraveno.

Cnews.cz: Jaký je váš výhled do roku 2013, jak si myslíte, že se trh posune během následujícího roku a jak se změní pozice HP?

HP: Očekáváme, že rok 2013 bude zlomový a trh se obrátí opět k růstu. HP si chce udržet pozici jedničky na trhu, a proto přichází se spoustou novinek zejména v oblasti ultramobilních a dotykových zařízení.

Zdroje: Financninoviny.cz, HP

HP o roce 2012: upevnili jsme svou pozici, prodeje notebooků klesají

Ohodnoťte tento článek!