HP Palm Pre 2 a webOS 2.0: jen menší evoluce

0

HP Palm Pre 2 o chlup lepší

Loni uvedený Palm Pre s novým systémem webOS měl vrátit firmě zašlou slávu své značky. Dříve Palm odolával tlaku ze strany Windows Mobile, teď chtěl bojovat proti nové generaci inspirované iPhonem. Z části se mu to povedlo. Pre byl podle recenzí svižný, bojoval vynikajícím multidotykovým ovládáním, multitaskingem nebo třeba hardwarovou QWERTY klávesnicí.

Ani to však nestačilo k velkému úspěchu. Prodejní výsledky nespravil ani novější model Pre Plus či Pixi. Telefon kupovali hlavně nadšenci, kteří se smířili se špatnou výdrží a horší podporou vývojářů. Hodnota značky tak dále klesala (akcie spadly během půl roku na čtvrtinu), až se nakonec potápějící loď snažil zachránit Hewlett Packard.

Prej s lepším displejem, procesorem a foťákem

HP chtěl obohatit svou mobilní divizi a lze předpokládat, že Palm koupil hlavně kvůli systému webOS. S ním má firma plány na poli tabletů, kde i může hrát na vlastním písečku a nemusí čekat na vývoj Androidu ani brát ohled na iPad. V HP však nezapomněli ani na trh s chytrými telefon a vydali staronový Palm Pre 2. Proč staronový? Proto.

Palm Pre 2Palm Pre 2 jako zamlada (zastara), zdroj: HP

Pre 2 už designem kopíruje starší modely. Malý zaoblený přístroj s výsuvnou klávesnicí připomíná vajíčko i tentokrát. Displej zůstal zachován, LCD s úhlopříčkou 3,1 palce a rozlišením 320 × 480 px ale tentokrát nechrání plastová vrstva, nýbrž sklo. Multidotykové ovládání zůstává, jak jinak.

Druhou změnou je procesor, dříve nasazený OMAP (jádro Cortex-A8) s omezenou frekvencí střídá 1GHz model. Nejspíš se podařilo vyřešit správu napájení a telefon si může dovolit i náročnější železo, při stejné udávané výdrži.

Poslední novinkou je 5Mpx fotoaparát. Ten už v původním Pre byl téměř do počtu. S rozlišením 3 Mpx a LED diodou kreslil přinejlepším průměrně, navíc pouze s rozšířenou hloubkou ostrosti místo automatického zaostřování. Autofocus chybí bohužel i tentokrát.

  Palm Pre / Pre Plus Palm Pre 2
rozměry 60 × 101 × 17 mm 60 × 101 × 17 mm
hmotnost 139 g 145 g
displej 3,1″, 320 × 480 px, plast 3,1″, 320 × 480 px, sklo
procesor 500 MHz 1000 MHz
paměť 256/512 MB RAM + 8/16 GB 512 MB RAM + 16 GB
sítě a tech. Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.1, A-GPS, akcelerometr, senzor promixity a regulace jasu
fotoaparát 3 Mpx, LED, fix focus 5 Mpx, LED, fix focus
systém webOS 1.4.5 (upgrade na 2.0) webOS 2.0

Ostatní parametry odpovídají Palmu Pre Plus. Telefonu zůstalo 512 MB RAM a 16 GB uživatelské paměti, stejně tak podporované technologie. Dnes už si u novinek zvykáme na rychlejší n-kovou Wi-Fi, zde bohužel chybí.

Palm TouchstonePalm Touchstone, pro nabíjení stačí položit, zdroj: HP

Pre 2 lze připojit k počítači a používat jako externí flash paměť (podporuje tedy Mass Storage), telefonu nechybí 3,5mm sluchátkový jack. Stejně jako Pre Plus už obsahuje zadní kryt, kterým je možné telefon bezdrátově nabíjet pomocí stanice Touchstone.

Co do hardwaru tedy žádný zázrak a majitele předchozích telefonů k upgradu nic nenutí (pokud se neukáže dvojnásobná frekvence procesoru jako velká výhoda). V prodeji by se měla opět objevit verze pro americké CDMA sítě a naše GSM/UMTS. Jako první bude telefon prodáván už tento pátek ve Francii.

webOS 2.0 sociálnější a také s Flashem

webOS 2.0: sociálnější a také s Flashem

Systém doznal také pouze drobných změn. Už první webOS byl povedený a možností telefonu využíval maximálně. Druhá majoritní verze je spíš pouze marketingovým označením, odrazovým můstkem pro novou generaci.

Zlepšen byl multitasking. Dřívější karty (obrazovky aplikací) lze nyní sdružovat k sobě a při procházení karet na ploše budou u sebe. Třeba takto propojíte aplikaci pro Facebook a Twitter, nebo další podobné aplikace. Funkce Stacks má především usnadnit orientaci při více spuštěných aplikacích, v ukázkovém videu to vypadá opravdu pěkně a přehledně.

webOS 2.0 podporuje plnohodnotný Flash 10.1 (zatím beta), to nemá iPhone, WP7 ani starší verze Androidu. I když odpůrci Flashe na mobilních zařízeních zřejmě převažují, osobně to považuji za velké plus. Užitná hodnota se tím zvyšuje, zvlášť když samotný systém tolik aplikací nenabízí.

HP uvádí tzv. „Just Type“ univerzální vyhledávač je povýšen na textový box pro všechno. Do pole můžete napsat libovolný text a ten pak buď vyhledat na tradičních službách (Google, YouTube, seznam konkaktů…), nebo se těmito slovy rovnou přesunou na začátek e-mailu či příspěvku na Facebooku.

HP Synergy je takovým agregátorem všech možných sítí (Facebook, Google, Yahoo, Linkedin, Facebook) s jednou plochou pro všechny zprávy. Další novinkou je Exhibition. Pokud telefon připojíte k bezdrátové nabíječce, displej se promění v libovolnou obrazovku od kalendáře, zobrazí hodin až po prezentaci fotografií. (Ano, blbost :-).)

webOS 2.0Stacks – seskupení několika karet na jedné obrazovce, zdroj: HP

Další novinky ve zkratce:

  • Oblíbené kontakty – objevují se v seznamu nahoře
  • Skype – v Americe i s voláním na pevné/mobilní linky
  • Text Assist – kontrola pravopisu, autokorekce, vlastní slovník a zkratky
  • Quickoffice Connect Mobile Suite – nový kancelářský balík pro dokumenty Wordu, Excelu a PowerPointu. Soubory pouze čte, nikoliv edituje. Ale data umí synchronizovat s Google Docs nebo Dropboxem.
  • VPN – připojení do virtuálních privátních sítí
  • Podporuje Bluetooth klávesnice
  • Nový spouštěč aplikací s vlastním řazením do složek
  • Prohlížeč webu s lepší podporou HTML5
  • Ostatní aplikace vylepšeny o nové možnosti Just Type a Synergy.

HP usměrnil vývoj již tak povedeného systému ještě k lepšímu ovládání. Jenže to nemusí stačit. Čím totiž webOS oproti konkurenci trpí, je menší počet vývojářů třetích stran. V App Catalogu je necelých 5000 aplikací, Android nebo iOS jich mají o řád výše.

I webOS 2.0 bude takovým systémem sám pro sebe. Nemá takové jméno jako Apple, nemá tolik vývojářů jako Android, nemá tolik uživatelů jako Symbian a nemá takovou finanční podporu jako Windows Phone 7. Čím chce tedy HP (Palm) bojovat? Být jen dobrý na prosazení v takto nabitém trhu nestačí.

Tajně HP podezírám, že webOS 2.0 byl jen takový ústupek stávajícím uživatelům (Pre i Pixi dostanou nový systém také, Pixi ale bez Flashe), s novým telefonem si také nemuseli dát moc práce a v laboratořích nejspíš připravují nějakou větší pecku. S tabletem lze počítat, ale webOS si zaslouží i lepší telefon.

První recenzi systému si můžete přečíst třeba na webu Engadget.

Zdroj: HP, PreCentral

HP Palm Pre 2 a webOS 2.0: jen menší evoluce
Ohodnoťte tento článek!