HP Pavilion 32: 2560 × 1440, VA panel a zatím nejlevnější 32″ monitor na trhu (oživeno)

0

Někteří lidé rádi monitory s velkou fyzickou úhlopříčkou, která je příjemná zejména, když vám LCD počítače zároveň supluje i televizi. Firma HP nyní uvedla monitor, který právě tuto skupinu osloví, ovšem zajímavý bude asi i pro širší skupinu uživatelů, kteří LCD megalomanii zatím neměli. HP Pavilion 32 nabízí za realtivně nízkou cenu velkou diagonálu 32 palců, zároveň ale má už slušné rozlišení.

HP Pavilion 32 (s typovým označením V1M69A) má dvaatřicetipalcový panel s rozlišením 2560 × 1440 bodů, což dává rozteč pixelů 0,276 mm a jemnost rastru 92 DPI (bodů na palec). Hrubost pixelů je tedy na hodnotě typické pro staré monitory s nízkými rozlišeními, což je určitý deficit, pro aplikace špatně škálující své rozhraní a uživatele zvyklé na takovéto zobrazení může být i plus. HP panel označuje kódem „WVA+“, což znamená široké pozorovací úhly (zde 178°/178°). Jelikož je ale také uveden statický kontrast 3000:1, je jasné, že musí jít o technologii z rodiny VA („vertical alignment“), nikoliv o derivát IPS. Tento monitor tedy bude zajímavý pro ty, komu vadí například podání černé na IPS.

HP Pavilion 32

HP Pavilion 32

Podporována je jen standardní obnovovací frekvence 60 Hz. HP má sice ještě podobný model HP Envy 32, podporující FreeSync a o něco lépe vybavený, ovšem v jeho případě zaplatíte zhruba o čtvrtinu víc než za Pavilion 32 a jak už bylo nadhozeno, cena je zde jedním z lákadel. Z dalších parametrů zbývá uvést ještě 7ms odezvu pro přechod šedá-šedá (papírově tedy poněkud vyšší), jas podsvícení až 300 cd/m² a gamut: monitor má pokrývat 100 % barevného prostoru sRGB.

 

HP Pavilion 32 chce výrobce na trhu uplatnit jako jednu z nejlevnějších možností mezi monitory této úhlopříčky. Oficiální cena je 399 dolarů, což by při dnešním kurzu a výši DPH znamenalo českou cenu okolo 11 500 korun. Prodávat by se monitor měl začít v létě, přesněji 26. června. Touto oficiální cenou by se monitor dostal do pozice nejlevnějšího 32palcového modelu na trhu, přičemž je však možné, že se když ne hned, tak alespoň časem pohne i o něco níž. Konkurenci by mu při pohledu do obchodů mohl snad dělat jen AOC Q3277PQU, pokud jej někde naleznete značně zlevněný (původně měl oficiální cenu téměř sedmnáct tisíc).

HP Pavilion 32

Nízkou cena je u HP Pavilionu 32 vykoupena chudobou stojanu a přídavné výbavy – což na druhou stranu lze brát tak, že investujete rozpočet maximálně do samotné obrazovky. Monitor nemá žádné reproduktory, které předchozí velké monitory HP nabízelyy a také nenabízí žádné lepší možnosti nastavení ergonomie. Upravit lze jen náklon (toto je ale možná i vlivem velikosti obrazovky). Vstupy jsou realizovány dvojicí portů HDMI, dostupný je ale i jeden DisplayPort 1.2. Z nadstandardů má monitor dvouportový rozbočovač USB 2.0, který se ale bude hodit hlavně pro připojení klávesnice a myši, jelikož porty jsou zezadu monitoru a tedy poněkud zastrčené.

Oživeno: Model HP Envy 32 stojí v Česku výrazně méně než v USA. Podle Heuréky je nejnižší cena 12 000 Kč a průměrná 13 000 Kč. Pokud bude stejně stát i Pavilion 32, je nesmysl jej kupovat. Envy rovněž nabízí 32″ displej s rozlišením QHD, avšak s technologií IPS. K tomu podporuje FreeSync, MHL pro spojení s mobilem a má dva 6W reproduktory od Bang & Olufsen.

HP Envy 32 Media Display
HP Envy 32 Media Display. První monitor s FreeSync od HP

Zdroje: AnandTech, HP

HP Pavilion 32: 2560 × 1440, VA panel a zatím nejlevnější 32″ monitor na trhu (oživeno)

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte