HP Pavilion DM3-1020EC: AMD proti CULV

0

Úvod, vzhled

Ultratenký, ale poctivý

Plusy a mínusy
+ Výdrž na baterii
+ Vynikající klávesnice
+ Dvě grafické karty
– Těžkopádná tlačítka touchpadu
– Chybí DVD mechanika
– Tlačítko pro zapnutí

Hewlett Packard je velmi dobrým dílenským zpracováním pověstný už hodně dlouho a svou reputaci si rozhodně nemůže zkazit ani třináctipalcovým modelem Pavilion dm3-1020ec, právě naopak. Mimochodem, marketingové oddělení výrobce zřejmě jedlo vtipnou kaši společně se svými konkurenty, kde se pravděpodobně vsadili, kdo vymyslí více nesmyslný název notebooku. Nebylo by mnohem přehlednější a milejší pojmenovat notebook třeba Andrea nebo Julia? Konstruktéři a designéři ale odvedli vynikající práci.

Šasi notebooku až překvapivě pevné, nikde nic nevrže, nic se neprohýbá. Jednotlivé díly přesně lícují a dílenské zpracování můžeme pochválit. Velkou měrou jistě přispěla volba materiálů. Vrchní část víka i základny (tedy prostor okolo klávesnice i prostor pro opření dlaní) je zpracován z lehké odolné antikorozní slitiny matného šedého kovu. Obvod základny je olemován rovněž díly z kovové slitiny, tentokrát však s lesklým nerezovým vzhledem.

Výrobce vytěžil z platformy AMD maximum – velmi tenké tělo přístroje doplňuje tenoučké víko s 13″ displejem s LED podsvícením. Plochá baterie ani o milimetr nikde nevyčuhuje a je příkladně zapuštěna do základny notebooku. Po zavření víka se může oko znalce i laika kochat velmi kompaktním vzhledem. Mírně zaoblené hrany vkusně zakončují jinak zcela rovné linie a přístroj vyhlíží snad ještě menším dojmem, než papírové rozměry naznačují.

Klávesnice, porty

Klávesnice mě i jako majitele MacBooku, který je poctivým zpracováním pověstný, potěšila. Dobře hmatem oddělené klávesy s příjemně nízkým zdvihem patří k tomu nejlepšímu, co můžete u notebooku čekat. Dostatečně velký pravý Enter a Shift je pak skutečnou lahůdkou pro náruživé psavce. V levém rohu je umístěna klávesa Ctrl, nikoli Fn, což běžní uživatelé pracující i na stolním počítači určitě ocení. Při klávesových zkratkách nebudou zbytečně tápat nebo si omylem místo kopírování částí textu kupříkladu vypínat touchpad či rovnou displej. Klávesy ve všech čtyřech rozích jsou nápadně zakulacené v souladu se zakulacenými rohy dalších částí notebooku.

Toto řešení díky dostatečně velkým klávesám naštěstí nikterak nesnižuje komfort při psaní. Jednou, avšak podstatnou neváhodou, je provedení kláves se šipkami. Chceme mi zvolat: “Proboha proč?” Klávesy vlevo a vpravo jsou dostatečně velké, klávesy nahoru a dolů jsou ale žalostně málo vysoké, aby se designérovi stylově zapadly mezi rovné linie ostatních kláves. Přestože je toto řešení pro někoho krásné, pro všechny je zcela nepraktické. Po delším používání si na to ale zvyknete. Chod kláves je tichý a celkově můžu tuto klávesnici doporučit jako vzor, opravdu se povedla.

Celkově dobře dopadl při testování i touchpad, který je dostatečně široký a plně odpovídá poměru stran displeje. Pravý okraj citlivé plochy je určen pro skrolování webové stránky nebo libovolného dokumentu. Na rozdíl od některých konkurenčních přístrojů je zde tato oblast dostatečně naznačena a díky dostatečně široké ploše nezavazí při používání touchpadu. Tlačítka jsou rovněž dostatečně velká, při jejich stisku se však dost nadřete a při dlouhodobém používání vám mnoho radosti neudělají. Těžkopádný a poměrně hluboký stisk nebude vyhovovat zejména ženám, což jsem si v praxi ověřil.

Naopak vynikající vychytávku představuje tlačítko nad touchpadem, kterým jej můžete mrknutím oka deaktivovat. Pokud tedy připojíte externí myš, můžete touchpad vypnout a vyhnete se zbytečným přehmatům dlaní při psaní na klávesnici.

Kde je to tlačítko?

Všechny porty – kromě dvou ze čtyř USB – přehledně naskládány na levém boku šasi. A je jich pěkná řádka. Kromě čtečky paměťových karet, konektoru pro napájení, zbývajících dvou USB a portu pro síť Ethernet zde najdete i analogový VGA výstup, ale i digitální HDMI. Nechybí samozřejmě výstup na sluchátka a linkový zvukový vstup. USB porty jsou rozmístěny dostatečně daleko od sebe, nenarazíte zde na problém s připojením rozměrnější flashky dalšího USB zařízení. Stejně dobře je řešen i analogový port VGA D-SUB, po jehož využití stále zbývá dostatek místa pro okolní porty.

Velmi nezvykle bylo vybráno místo pro tlačítko určené k zapnutí přístroje. Chvíli jsem jej hledal a našel na pravém boku blíže k uživateli, vedle tlačítka pro aktivaci bezdrátových rozhraní Wi-Fi a Bluetooth. Kromě nezvyklého umístění působí toto tlačítko poněkud levně a rozhodně není pro zapínání přístroje vhodné. Přesnou polohu maličkého posuvného tlačítka budete snad pokaždé hledat. Rozhodně zde ale nehledejte DVD mechaniku, protože tu zde nenajdete. Platí to však i pro konkurenty postavené na platformě CULV od Intelu.

Displej, zvukové možnosti, datové úložiště

Lesklý 13,3″ displej s LED podsvícením využívá širokoúhlé rozlišení 1366 × 768 obrazových bodů. Opět zde máme na stole přístroj s lesklým displejem a lesklým černým rámečkem okolo displeje. Za velmi nešťastné toto řešení považuje devadesát procent recenzentů všech redakcí. Zrovna nedávno jsem se však o tomto tématu bavil se zástupcem velkého výrobce notebooků a podle statistik se notebooky s lesklým displejem prodávají velmi dobře a jsou mnohými zákazníky žádány. Není se čemu divit, na poličkách v obchodech vypadá nablýskané zboží efektně. Horší už je pak každodenní realita při používání. Nicméně pozorovací úhly, kontrast i svítivost můžeme u testovaného kousku pochválit, stejně jako již zmíněné velmi tenké a dostatečně pevné víko.

Multimediální výbava zahrnuje kromě zvukového rozhraní webkameru, kterou jsme vyzkoušeli při videohovorech přes Skype a vše fungovalo bez obtíží. Obraz byl za dobrých světelných podmínek vynikající, v šeru z pochopitelných důvodů horší, celkově ale určitě lehce nadprůměrný. Zabudované reproduktory Altec Lansing poskytnou dobrou hudební kulisu při práci, tradičně nemůžete u takto maličkých repráčků čekat zázraky. Po připojení velmi kvalitních sluchátek Sennheiser HD 215, které jsou poměrně náročné na sílu signálu, jsme ověřili velmi dobrý zvukový výstup.

Šedesát mega za sekundu

Testovaná konfigurace zahrnuje pevný disk Hitachi s kapacitou 320 GB se 7200 otáčkami za minutu. Mezi 2,5″ disky patří rozhodně k těm rychlejším, pro běžné použití je kapacita plně dostačující. Subjektivně disk není hlučný, určitě se v rámci testované doby neprojevilo žádné nepříjemné pískání nebo nadměrné vrčení. Výhodou sestavy je více než dostatečná operační paměť (4 GB), která nenutí disk swapovat. V testech se průměrná přenosová rychlost pohybuje okolo 60 MB/s a i subjektivně se počítač choval celkově svižně, určitě právě i díky dostatečně rychlému disku. Výhodou je i využitá technologie HP ProtectSmart, která dokáže rychle zaparkovat hlavičky disku v případě většího otřesu nebo pádu. Což přispívá k větší bezpečnosti vašich dat v případě nehody.

Výkon, provozní hluk a chlazení

Na výsledky stroje postaveného na nové platformě AMD s procesorem Neo v kombinaci se dvěmi grafickými kartami jsme byli sami velmi zvědaví. Podobně jako koncept CULV od Intelu jsou i zde využity dvě grafické karty, které se samy automaticky přepínají. Při provozu na baterii se aktivuje méně výkonná, avšak energeticky podstatně úspornější ATI Radeon HD 3200 (která bohatě postačuje na veškerou kancelářskou práci, i přehrávání videa v kvalitě DVD), při provozu na adaptér se zapne ATI Radeon HD 4330 (na které si zahrajete i méně náročné 3D hry a přehrajete video ve Full HD rozlišení). Máte tak k dispozici dlouhou dobu provozu na baterii a grafický výkon, když je potřeba. Přepínání karet můžete ovládat ručně přes velmi jednoduchou utilitu, která je součástí ovladačů pro grafické karty. Pokud tedy chcete, můžete aktivovat výkonnější grafiku i při provozu na baterii. Chcete-li naopak energeticky málo náročný režim i při práci s připojením k elektrické zásuvce, můžete částečně snížit zahřívání notebooku.

Výkon dvoujádrového úsporného procesoru AMD Athlon Neo X2, který běží na 1,6 GHz, se osvědčil. Jak můžete vyčíst z výsledků syntetických testů, a my můžeme potvrdit subjektivním pozorováním, i přes energeticky úsporné řešení se nejedná o žádné ořezávátko. Pro náročnější hry to pochopitelně není, pro velmi pohodlnou práci nejen s kancelářskými aplikacemi, ale i multimédii to bohatě postačuje. Výhodou jsou i 4 GB operační paměti a poměrně rychlý disk. Celkově je hardware notebook dobře vyvážen a pohodlná práce zůstává i po připojení externího monitoru s vysokým rozlišením.

Vyzkoušeli jsme práci s 22″ LCD panelem s rozlišením 1 680 × 1 050 bodů a i při úpravě fotografií a prohlížení stránek s videem ve flashi (bohužel prozatím stále s Flashem bez hardwarové akcelerace grafikou), nepocítili jsme ve výkonu nedostatky, spíše naopak. Při porovnání s konkurenční platformou CULV v podobné cenové kategorii se AMD nemá vůbec za co stydět, naopak patří ke smělým rytířům, kteří konečně mají co říci v oblasti ultratenkých energeticky úsporných notebooků. Jen tak dál!

V zimě vás zahřeje, v léte nepotěší

Přestože je notebook tenoučký, nepatří mezi hlučné. Při plné zátěži se ovšem pochopitelně roztočí větráček a notebook při plném výkonu vydává typický zvuk rozzlobeného vysavače. Nepotěšilo nás ani zahřívání těla notebooku v oblasti rukou. Zvláště u levé ruky dochází vedle touchpadu k většímu zahřívání, než by bylo dobré. Částečně za to zřejmě může i kovový jinak ovšem velmi kvalitní povrch, který pomáhá odvádět teplo z vnitřností přístroje. Tenké tělo a výkonný hardware si zde bere svou daň – chlazení notebooku je sice v klidovém stavu téměř nehlučné, notebook se však dosti zahřívá. Jak již bylo řečeno, částečně pomáhá přepnutí na slabší grafickou kartu, která se přeci jen podstatně méně zahřívá.

Bezdrátová konektivita, Napájení a výdrž

Bezdrátové rozhraní Wi-Fi zvládá všechny standardy, tedy b/g/n. Při používání notebooku jsem neměl žádné větší problémy s připojením k různým Wi-Fi sítím, ať už šifrovaným nebo otevřeným. Porovnával jsem i dosah při připojování ke vzdálenému routeru a výsledky odpovídaly prověřeným konkurentům.

Šest článků nevyčuhuje

Standardně je tento model vybaven šestičlánkovou baterií s kapacitou 56 Wh, která je celá příkladně zapuštěna do těla notebooku. Na rozdíl od ještě menších minibooků tak nikde zezadu ani zespodu netrčí. Ani u třináctipalcových notebooků to však není zvykem, zvláště pak když se podíváte na velmi tenký profil tohoto kousku.

Dodávaný software, Zhodnocení

Ruku v ruce s moderním hardwarem jde i software. Na počítači je totiž předinstalován nejnovější operační systém od Microsoftu Windows 7 ve verzi Home Premium. A nutno dodat, že tato kombinace si skvěle rozumí. Žádné problémy s Wi-Fi, síťovým připojením, ovladači nebo jiným zařízením. Cokoli jsme k notebooku připojili (tiskárny, fotoaparáty, skener, USB flash disky, MP3 přehrávač) – vše fungovalo ihned a bez problémů.

K vyzkoušení jsou nachystané zkušební verze dobře známých produktů: Microsoft Office 2007 si můžete ponechat po dobu 60 dnů, Norton Internet Security pak na měsíc. Než se rozhodnete ke koupi kancelářského balíku a případně antiviru, máte počítač ihned po koupi chráněný a vybavený pro práci s nejběžnějšími typy dokumentů.

Další zajímavostí je předinstalovaný software přímo od HP. Můžete pomocí něj prohlížet a lehce upravovat fotografie, přehrávat video i hudbu. Vše je navíc napojeno na nově zřízené tzv. Knihovny, které využívá Windows 7 právě pro správu multimédií.

Opravdu milé překvapení

V záplavě notebooků, které prochází nepřetržitě redakcí, se vždy s kolegy těšíme na něco méně obvyklého a zajímavého. Po smršti přístrojů postavených na platformách od Intelu (ať už s procesory Atom nebo modely založené na CULV) přišel testovaný kousek s velmi mladou platformou od AMD. A nutno uznat, že kombinace procesoru AMD Athlon Neo X2 a dvou grafických karet s automatickým přepínáním se povedla. Dlouhá výdrž na baterii, velmi štíhlé poctivě zpracované tělo a dostatečný výkon. Co více si od notebooku přát.

Ve výbavě nechybí 4 USB porty a digitální výstup HDMI, 13,3″ displej patří k nadprůměrným, klávesnice pak k tomu nejlepšímu. Jedinými nevýhodami je větší zahřívání těla (zejména v oblasti levé ruky) a absence optické mechaniky. Pokud se vám zdá, že jsem v recenzi notebook více chválil a našel málo nedostatků, máte pravdu. I při porovnání s povedenými konkurenčními kousky postavenými na CULV od Intelu má tento stroj co nabídnout. Materiály a dílenské zpracování nezapře světově nejprodávanějšího výrobce notebooků. S klidným svědomím můžeme tomuto kousku udělit tip a vážným zájemcům jej doporučit.

Kompletní fotogalerie

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Produkt

Cena

17 133 Kč

Zapůjčil

HP

 

Specifikace

Procesor

AMD Athlon Neo X2 Dual-Core L335 (1,6 GHz)

Operační paměť (vestavěná)

4 GB DDR3

Operační paměť (rozšiřitelná do)

(max. 8 GB – 2 sloty)

Pevný disk (velikost)

320 GB

Pevný disk (rychlost)

7 200 RPM

Pevný disk (typ připojení)

Serial ATA

Optická mechanika (typ)

bez optické mechaniky

Optická mechanika (rychlost)

Velikost displeje (palců)

13,3″

Rozlišení displeje

1 366 × 768

Grafická karta

ATI Mobility Radeon HD 4330 + HD 3200

Grafická paměť

512 MB

Wi-Fi

802.11 b/g/n

Bluetooth

Bluetooth 2.1

Mobilní komunikace

Operační systém

Windows 7 Home Premium

Porty (s výjimkou USB)

1× HDMI, 1× VGA, 1× RJ-45, 1× sluchátka, 1× mikrofon

Počet USB portů

4

Slot pro karty

čtečka paměťových karet

Rozměry

 

Hmotnost

1,97

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

10 804

3DMark03 (body)

7 623

3DMark05 (body)

4 857

3DMark06 (body)

2 667

PCMark05 (body)

2 798 (CPU: 3 125, paměť: 2 747, grafika: 3 545, HDD: 5 621)

HDTune (MB/s; ms)

63,2 MB/s

CrystalDiskMark (MB/s)

77,16 (čtení); 72,03 (zápis

Windows 7 Index (body)

CPU 4,2 – RAM 5,8 – Grafika 4,4 – HRY 3D 5,9 – HDD 5,9

Výdrž web* (čas)

4:19 (s ATI Radeon HD 3200)

Výdrž kancelář** (čas)

5:03 (s ATI Radeon HD 3200)

výdrž multimédia*** (čas)

4:11 (s ATI Radeon HD 3200)

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

HP Pavilion DM3-1020EC: AMD proti CULV

Ohodnoťte tento článek!