HP Pavilion dv6-6030ec: za málo peněz hodně muziky

0

HP Pavilion: levný a vybavený kompromis do domácnosti

První dojmy a celkové zpracování

Na zápůjčku mi tentokrát přišly krabice hned dvě. Klasickou krabici od notebooku Hewlett-Packard jsem poznal, k notebooku mi navíc přišel i pár sluchátek Beats a CD se zvukovou nahrávkou, abych si mohl vyzkoušet kvadrofonní zvukový výstup notebooku. Nový Pavilion dv6 je totiž mířen opravdu široce multimediálně. Není to jen prostorový zvuk, je to i vysoký výkon, TV tuner v balení, čtečka otisků prstů a další zajímavosti. To vše za něco přes 16 tis. Kč.

Notebook je částečně hliníkový, částečně plastový. Je průměrně vysoký, obvyklého zakulaceného designu elegantně zahnutého vzadu vzhůru, vybarven je do tmavé kovově hnědé, něco jako tmavá měděná barva. Tuto barvu v kartáčované textuře najdete na opěrkách a na víku, naspodu je obvyklý černý plast, po stranách šedý-stříbrný plast. V rohu víka pak najdete svítící logo HP.

Zpracování

Jak už jsem řekl, notebook je plastový, s tenkou vrstvou kovu na víku a na opěrkách. S hmotností 2,9 kg už nejde zrovna o pírko, pokud chcete notebook na každodenní přenášení a tvrdší zacházení, rovnou se poohlédněte jinde. Je zcela očividné, že Pavilion dv6 je zkrátka domácí patnáctka na občasné přenesení či převoz, čemuž odpovídá i výbava.

Notebook se tu a tam prohýbá, nejde o nic extrémního, ale víko se klidně o centimetr sníží, prohýbá se také oblast pod displejem. Opěrky zápěstí drží pevněji, ale zase trochu vržou, snad jde jen o projev tohoto konkrétního kusu. Notebook se snadno umaže a navíc jsem měl pocit, jakoby na sebe přímo přitahoval prach. Lesklý displej má nablýskaný rámeček, stejný podklad má klávesnice a i na hnědém kovovém povrchu zůstanou vaše otisky.

Slícování by mohlo být o hodně lepší, o notebook se sice nepořežete, tu a tam ale vyčnívají ostré hrany, ať už na kraji víka či právě na opěrkách, nebo i pod nimi. Při zatřesení slyšíme ne zcela perfektně ukotvenou mechaniku.

Porty a konektivita

Začněme na levé straně notebooku – zleva doprava je tu výdech chlazení, poté konektory D-Sub (VGA) a HDMI pro analogové i digitální připojení monitoru či projektoru. Samozřejmostí je síťový konektor RJ-45 od Ethernetu v rychlosti 1 Gb/s (od Realteku), dále pokračujeme dvěma porty USB 3.0 a třemi 3,5mm audio konektory, jedním z nich je vstup z mikrofonu, dva další slouží jako výstup až na čtyři reproduktory.

 

Vepředu je čtečka karet SD a MMC a pak mřížky dvou reproduktorů. Na pravé straně najdete DVD¬±RW mechaniku, která umí i vykreslovat černozlaté obrázky na disky LightScribe. Po ní tu najdeme dva porty USB 2.0, otvor pro zámek Kensington a zdířku pro napájecí adaptér. Na zadní straně kromě šikmé příčky s logem Hewlett-Packard není nic.

O bezdrátové připojení se starají čipy Ralink. Je tu Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 2.1 EDR.

HP Pavilion dv6-6030ec
Cena 16 500 Kč
Zapůjčil HP ČR
Hardwarová výbava
Procesor AMD Turion II P560
Počet jader (virtuálních) 2 (2)
Frekvence 2,5 GHz
Max. frekvence (turbo)
Operační paměť 4 GB (2× 2 GB DDR3)
Pevný disk (velikost) 640 GB
Pevný disk (rychlost) 5 400 ot./min
Pevný disk (typ připojení) SATA
Velikost displeje 15,6 „
Rozlišení displeje 1366 × 768 px
Grafická karta AMD Radeon HD 6650M + AMD Radeon HD 4250
Grafická paměť 1 GB DDR3
Konektory, sloty
Výstupy na monitory HDMI, D-Sub (VGA)
Porty (s výjimkou USB) 3× 3,5mm audio, 1Gb/s Ethernet
Počet portů USB 2.0 2
Počet portů USB 3.0 2
Čtečka paměťových karet SD/MMC
Rozměry, baterie
Rozměry (š×d×h) mm 378 × 246 × 31 mm
Hmotnost 2,9 kg
Kapacita baterie (Wh) 55 Wh
Výkon napájecího adaptéru 90 W
Software
Operační systém Windows 7 Home Premium 64bit
Další aplikace Office 2010 Starter, Norton Internet Security, HP software

Klávesnice, touchpad a displej

Pohodová klávesnice

Ostrůvkové/chiclet klávesnici není moc co vytknout. Jde o plnohodnotnou klávesnici včetně numerického bloku, trable s Fn-blokem tak odpadají. Klávesy F1-F12 jsou implicitně zpřístupněné přes Fn a jejich primární funkce je multimediální. Přímo v klávesách občas najdete kontrolku, například u F12/Wi-Fi bílou či oranžovou. Někoho může překvapit blok šipek, který je realizován jako veliký obdélník (nahoru a dolů zabírají prostor jedné klávesy). Nechybí tu kontextové tlačítko.

Mezery mezi klávesami jsou dostatečné a přitom jsou knoflíky dost velké. Psalo se mi na ní dobře, i když rozhodně nepatří k nejtišším.

 

Touchpad

Dotyková plocha notebooku je poměrně rozměrná a příjemně citlivá. Touchpad je trochu zapuštěn pod opěrky, ale nijak strašně. Při zapnutém stavu je celá plocha bíle orámovaná, pokud touchpad vypnete (dvojklik na obdélníček v jeho rohu) rozsvítí se jen vršek, a to oranžově.

Tlačítka nebyla zrovna nejlepší, poměrně hlasitě cvakala a nebyla stavěná na jemný dotyk. Mimoto se po krajích mačkala trochu hůře. Zarazí vás možná neobvyklá metoda scrollování, jakou najdete u všech moderních notebooků HP. Nerolujete jedním prstem po straně touchpadu, ale dvěma nedotýkajícími se prsty po středu, chce to trochu cvik, ale po dvou dnech jsem si nestěžoval. Podpora multidotykových gest jako je přiblížení atp. tu je samozřejmě také.

 

Displej: smutná klasika

Zde se asi moc převratného nedozvíte, jak bývá u 15,6″ panelů špatným zvykem, na 40cm úhlopříčce tu stále máme hrubé rozlišení 1366 × 768 px. Povrchová úprava je navíc lesklá, ne úplně zrcadlově, přesto dosti nepříjemně. Barvy byly docela pěkné a displej ukazuje hezkou bílou. Odezva mě nikde nezklamala, podsvícení bylo dostatečné a přesto šlo slušně ztlumit.

Špatný není ani maximální úhel sklopení, ač bych to od tohoto notebooku nečekal, rozevřete jej na poctivých 160-170 ¬∞.

Hardware, výdrž a chování

Hardwarová výbava (vnitřnosti)

Poslední dobou je v módě Intel Sandy Bridge, HP se ale snaží šetřit a osazuje procesor od AMD, Turion II P560 na přijatelně rychlých 2,5 GHz. Jde o úspornou edici s TDP pouhých 25 W. Čip má k dispozici 4 GB pamětí DDR3 na taktu 1333 MHz.

3DMark 

Grafické karty nese Pavilion dvě. Jednak je tu integrovaný Radeon HD 4250 z čipsetu AMD M880G, dále potom nový Radeon HD 6650M s 1 GB paměti DDR3. Nejde o žádné dělo, přesto si na notebooku vcelku bez problému zahrajete širokou řadu her, Mass Effect či Oblivion mi nedělaly problémy, prohlédnut si můžete i celkem vysoká skóre z 3DMarků (srážená procesorem).

Bohužel jsem nemohl naměřit herní testy v rozlišení 1680 × 1050 px, nejsou tedy srovnatelné s jinými našimi recenzemi, dodal jsem alespoň výsledky v nativním rozlišení displeje, abyste si udělali obrázek a mohli si porovnat notebook například s vaším. Grafiky jsou přepínatelné, přepnutí vám při připojení/odpojení adaptéru systém nabídne a dočkáte se jen jednoho krátkého probliknutí.

Cinebench 

Notebook nese 640GB disk z dílny Toshiby, pochopitelně 5400otáčkový. Opět nejde o žádný převratně rychlý kousek, subjektivně mi systém přišel trochu pomalejší, než jsem u nového notebooku zvyklý, ale vzhledem k průměrným výsledkům odezvy to bylo opravdu spíše zdání. O vypalovačce dvouvrstvých DVD s podporou LightScribe jsem se už zmiňoval.

Výkon pro domácnost

Dvoujádrový Turion na relativně vysokých 2,5 GHz si sice s dvoujádry Sandy Bridge nezadá, přesto ale nejde o žádné ořezávátko a dovede pracovat relativně rychle. 4 GB RAM je a ještě dlouho bude dostatek a jak jsem zmínil, grafická karta s jádrem Whistler se 480 Stream procesory má sil také dost. Nejslabším článkem je disk, jak je opět běžné.

HD Tune - přístupová doba 

Hluk, zahřívání, výdrž

Na hluk jsem si nestěžoval, ale v zátěži, například při puštěné hře nebo benchmarku, se větrák rozfučel poměrně hlasitě. Navíc notebooku často nějakou tu minutu trvalo, než se zchladí a zpomalí svůj ventilátor. V domácím použití vám občasné pofoukávání vadit asi nebude, perfektní ticho ale rozhodně nečekejte.

 

Se zahříváním problém nebyl, levá opěrka se často trochu zahřála, ale i v létě jsem byl schopen pracovat s notebookem na klíně, jak už to bývá, žádný přímotop se nekoná, jak už může naznačit použitá technologie CoolSense. Ve hrách notebook vyfukuje už docela teplý vzduch a spodní strana se zřetelně zahřeje, což je daň za použitelnou herní grafiku, opět ale nic přílišného.

S výdrží mě ale notebook docela zklamal. Od 25W Turionu bych čekal něco lepšího než nějakých pět hodin, pochopitelně, není to špatné, ale AMD by se mohla poučit od Intelu a své čipy vybavit trochu lepším spotřebním managementem, aby srovnala krok s mnohahodinovou výdrží procesorů Sandy Bridge. Podotýkám, že jsem výdrž měřil s integrovanou grafickou kartou.

Zvuk, webkamera, čtečka otisků prstů a napájení

Dokonce i reproduktory má přístroj kvalitní, najdeme tu celkem čtyři, dva vepředu a dva pod displejem, Beats Audio je zkrátka doménou nových Pavilionů. Zvuk je poměrně kvalitní a navíc dobře rozprostřený, notebook umí hrát i docela hlasitě. Pro dokonalý zážitek HP doporučuje přikoupení sluchátek Beats, která díky lepším kvalitám odstínění i samotné reprodukce zvuku dodají skutečně věrný projev. Mohu potvrdit, že Beats od Dr. Dre se mi líbila a hudba se na nich poslouchá jedna báseň, i když vaše okolí spolehlivě uslyší, co v uších máte.

 

Webkamera je klasická – disponuje rozlišením od 176 × 144 do 1280 × 720 px, nejde tedy o nic světoborného. Nic se neostří, na krátkou vzdálenost toho mnoho nenafotíte, je tu full-focus od nějakých 15 cm.

Čtečka otisků prstů je na notebooku tohoto formátu poněkud nezvyklým prvkem, určitě ale i domácí uživatele potěší možnost nevyplňovat dlouhá hesla a jen přejet ukazovákem po poměrně citlivém snímači. Neměl jsem žádné problémy.

K notebooku se dodává 90W adaptér, kupodivu nepříliš těžký. Potěšila mě o něco vyšší délka kabelu, než je obvyklé. Akumulátor má kapacitu 55 Wh a nabijete jej tak relativně rychle.

TV tuner

Dalším podstatným bodem ve výbavě našeho multimediálního Pavilionu je dálkový ovladač a USB tuner pro televizní vysílání DVB-T (pozemní digitální). Ač pokyny hovoří poměrně jasně a jednoduše, nebyl jsem schopen nastavit příjem TV, zřejmě jsem od HP dostal vadný kousek. Teoreticky vám ale stačí připojit tuner do USB, na něj připojit malinkou anténku s přísavkou nebo klipsem a po spuštění Windows Media Centeru jen postupovat podle jednoduchých pokynů.

Software

Notebook má předinstalovány Windows 7 Home Premium v 64bitové edici. Dále je tu kromě standardních utilit a ovladačů od HP i Microsoft Office 2010 v okleštěné edici Starter a také Norton Internet Security.

Konfigurace porovnávaných notebooků:

  • Asus N53SV: 15,6″, 1366 × 768, Intel Core i7-2630QM, 4 GB RAM, Nvidia GeForce GT550M, HDD 750 GB, 7200 ot. /min.
  • Asus U36JC: 13,3″, 1366 × 768, Intel Core i5-480M, 4 GB RAM, Nvidia GeForce 310M, HDD 500 GB, 7200 ot. /min.
  • Acer Aspire 5253: 15,6″, 1366 × 768, AMD E-350, 3 GB RAM, AMD Radeon HD 6310, HDD 500 GB, 5400 ot. /min.
  • Lenovo ThinkPad Edge:  11,6″, 1366 × 768, Intel Core i3-380UM, 4 GB RAM, Intel HD graphics, HDD 320 GB, 5400 ot. /min.
  • Acer Iconia: 2 × 14″, 1366 × 768, Intel Core i5-480M, 4 GB RAM, HDD 640 GB
  • Goldmax / Eurocom Racer: 15,6″, 1920 × 1080, Intel Core i7-2720QM, 8 GB RAM, AMD Radeon HD 6970M, HDD 500 GB, 7200 ot. /min.
  • Sony VAIO YB1S1E/S: 11,5″, 1366 × 768, AMD E-350, 2 GB RAM, AMD Radeon HD 6310, HDD 320 GB, 5400 ot. /min.
  • HP ProBook 4520s: 15,6″, 1366 × 768, Intel Core i5-480M, 4 GB RAM, AMD Radeon HD 6370M, HDD 320 GB, 7200 ot./min

Závěr, zhodnocení

Domácí všeuměl za nízkou cenu

HP Pavilion dv6-6030ec je moc zajímavý notebook. Za cenu zhruba 16 490 Kč včetně DPH máte slušně vybavenou patnáctku s poměrně silnou grafikou, velkým diskem, pětihodinovou výdrží, prostorovým zvukem, dvěma porty USB 3.0, TV tunerem a ‚Ķ mohl bych dozajista pokračovat, ale myslím, že jste si představu udělali. Zklamáni možná budete ne zrovna kvalitním zpracováním, lesklým displejem a vysokou hmotností. Smysl notebooku je docela jasný – chcete-li přístroj do domácnosti jako váš hlavní ne moc přenosný počítač, bude Pavilion skvělou volbou, naopak bych jej ale moc nedoporučoval jako mobilní zařízení pro každodenní tahání v batohu.

Plus a mínus  
+ nízká cena
+ TV tuner
+ výkonná přepínatelná grafická karta
+ kvadrofonní reproduktory
+ čtečka otisků prstů
+ DVD vypalovačka s Lightscribe
 –  lesklý displej s nízkým rozlišením
špatné zpracování
horší tlačítka touchpadu
rychlejší procesor a disk by neškodily

 

Výsledky benchmarků

Výsledky benchmarků

Výsledky testů  
3DMark2001SE (body) 20 777
3DMark06 (body) 7 083; SM2.0 Score: 2 815, HDR/SM3.0 Score: 3 422, CPU Score: 1 866
3DMark Vantage (body) P3782; GPU Score: 3 823, CPU Score: 3 665
3DMark11 (body) P1140; Graphics score: 1 079, Physics score: 1 672, Combined score: 1 089
PC Mark Vantage 4 162; Memories: 3 000, TV and Movies: 2 795, Gaming: 3 849, Music: 4 876, Communications: 4 273, Productivity: 3 478, HDD: 2 891
HD Tune 2.55 čtení: 64,9 MB/s, odezva: 16,7 ms
AS SSD Benchmark ISO: 34,5 MB/s; Program: 21,9 MB/s; Game: 29,1 MB/s
SiSoft Sandra 2010 16 GOPS; 17,6 GIPS; 14,4 GFLOPS; AES: 249 MB/s; Aggregate memory performance: 6 GB/s
Crystal Disk Mark 3 Seq: 74 / 78 MB/s; 512K: 29 / 31 MB/s; 4K: 0,36 / 0,84 MB/s; 4K QD32 0,76 / 0,88 MB/s
Devil May Cry (fps) 79 fps
Cinebench R11.5 xCPU: 1,42 pts., 1CPU: 0,73 pts., OpenGL: 34,84 fps
x264 BenchMark HD v3.0 8,09 fps
Virtual Dub Mod (DivX) (čas) 1:58
Virtual Dub Mod (Xvid) (čas) 3:31
WM9 Encoder (čas) 4:38
Windows 7 Experience Index 5,9; Procesor: 6,1; RAM: 5,9; Grafika: 6,7; Herní grafika: 6,7; Disk: 5,9
Výdrž web (čas) 3:11
Výdrž idle (čas) 5:01
Herní testy  
TM Nations Forever 28,8 fps
Far Cry 2 27,23 fps
World in conflict demo 19 fps
Crysis demo GPU benchmark: 16,96 fps
  • Testovali jsme podle této metodiky.
  • Červeně zvýrazněné výsledky patří maximálnímu nastavení s 4× AA v rozlišení 1366 × 768 px.

AIDA 64

screenshot

CPUID

CPU - Z 1

CPU - Z 2

CPU - Z 3

CPU - Z 4

DXVA checker

GPU - Z

Ôªø

Ohodnoťte tento článek!