HP Pavilion dv6-6b10ec: AMD A4 a obří disk v květovaném

0

První dojmy a zpracování

HP Pavilion dv6 v bílé: notebook pro ženy?

Hewlett-Packard na trh uvedl řadu nových Pavilionů. Ten, který přede mnou stojí na stole, je už třetím modelem Pavilionu dv6, který se mi dostal na recenzi. Napřed jsme tu měli modely dv6-6030ec a dv6-6130ec, oba v temně hnědé kovové variantě. A oba s AMD, což je dnes spíše vzácností. No – ten třetí je už na první pohled jiný. Bílý, květovaný plast nahradil kartáčovaný kov, notebook je tak najednou docela jiný.

A to neplatí jen pro vnější barvy a zpracování. Vnitřní výbava notebooku je také o dost odlišná, než jakou jsme tu měli. Sešlo se tu dvoujádrové APU od AMD řady A4 s integrovanou grafikou, k té tu je podobně výkonný diskrétní Radeon, a neměli bychom nakonec zapomínat ani na velký disk. 750GB úložiště v notebooku za 15 tis. Kč je stále trochu nadstandard.

U notebooku jsem docela dlouho přemýšlel, co na něm pochválit a co zkritizovat, nakonec jsem si ale názor udělal. Velmi v kostce – bílý notebook se bude líbit spíše ženám, ale není to podmínkou. Jinak jde o takového plastového 15″ univerzála, jakých nám prošlo rukama mnoho. Dvoujádrové Llano ale máme v ruce poprvé, a tak hlavně kapitola o hardwaru bude oproti tuctovým textům o Core i3 trochu zajímavější. Zaujala mě klávesnice, která je trochu jiná, zpracování a pár dalších drobností.

První dojmy

Design notebooku opravdu nelze označit za tuctový. Jak jsem říkal, zaujme možná spíše něžné pohlaví, ale květovaný motiv na bílém víku a opěrkách je naštěstí docela decentní a abstraktní, takže si jej dost možná vyhlídnou i muži.

Notebook je tedy krémově bílý, alespoň co se týče vrchní strany víka a základny. Lem základny je stříbrný, stejně tak klávesnice a její mřížka. Spodní strana je jako vždy matně černá a rámeček displeje je také, i když bohužel leskle, černý. Přestože je notebook v podstatě z většinové části nablýskaný, otisky prstů vám budou vadit nejspíše jen na rámečku displeje, kde by mohly být skutečně vidět, nikoli na opěrkách, tam se musíte kouknout proti světlu.

První dojem z kvality notebooku? Mohl by být lepší. I když jsem byl zpočátku potěšen použitím plastu místo ne zrovna šikovně slícovaného kovu, po chvíli mé nadšení opadlo. Více rozepíšu v následujícím odstavci o zpracování.

HP Pavilion dv6-6b10ec
Cena 14 990 Kč vč. DPH (CZC.cz)
Zapůjčil HP ČR
Hardwarová výbava
Procesor AMD A4-3310MX
Počet jader (virtuálních) 2 (2)
Frekvence 2,1 GHz
Max. frekvence (turbo) 2,5 GHz
Operační paměť 4 GB DDR3 1333 MHz (2× 2 GB)
Pevný disk (velikost) 750 GB
Pevný disk (rychlost) 5400 ot./min
Mechanika DVD±RW SuperMulti
Velikost displeje 15,6 „
Povrch displeje lesklý
Rozlišení displeje 1366 × 768 px
Grafická karta AMD Radeon HD 6515G2 (Radeon HD 6490M + Radeon HD 6480G)
Grafická paměť 512 MB GDDR5 + sdílená
Konektory, sloty
Výstupy na monitory HDMI, D-Sub (VGA)
Porty (s výjimkou USB) 3× 3,5mm audio, síťový konektor RJ-45 (1Gb/s Ethernet)
Počet portů USB 2.0 4
Počet portů USB 3.0
Čtečka paměťových karet SD/MMC
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 3.0
Rozměry, baterie
Rozměry (š×d×h) mm 378 × 247 × 35 mm
Hmotnost 2,9 kg
Kapacita baterie (Wh) 62 Wh (šestičlánková)
Výkon napájecího adaptéru 90 W
Software
Operační systém Windows 7 Home Premium 64bit SP1

 

Zpracování

Notebook je pěkný, a plasty, když jsem je na nějakém pevně vypadajícím místě zmáčkl, se tvářily, že trochu něco vydrží. To bylo ovšem jen prvotní zdání, můj dojem se během používání trochu změnil. Na minulých dvou Pavilionech jsem kritizoval špatné slícování plastu a kovu a ostré hrany. Věřte nebo ne – tady to není jinak, naopak, je to spíše horší. Jak mám rád pevné ProBooky, spotřebitelská třída – Paviliony jsou úplně jiná liga.

Celý notebook je docela náchylný k prohnutí. Viditelně není problém ohnout o trochu i základnu. Levá opěrka drží dobře, to ano, ale pravá, pokud ji zmáčknete uprostřed notebooku, je schopná se se zapraskáním prohnout až na stůl.

A co lícování? Víte, jak jsem říkal, že lem základny je ze stříbrného plastu? Stříbrný plast a bílý vršek základny jsou spojeny tak, že není vůbec problém přímo na kraji opěrky zajet do notebooku nehtem (mezi oba díly). To samé platí o mřížce klávesnice. Ta navíc byla u mého kusu ukotvena poněkud nevhodně, takže směrem k víku byla asi o 3-4 mm vychlípená ze základny. Když jsem psal na klávesnici, chválil jsem si klávesy, ale pružení opravdu ne. Dost pravděpodobně je to pouze chyba recenzovaného kusu, to ale neznamená, že podobně klávesnici časem nevycvaknete i vy. 

Víko notebooku je opět docela měkké a černý plast na svrchní krémovou stranu dosedá v pořádně ostrém středu. Hrana víka je tak opravdu ostrá. A aby kritiky nebylo málo – klouby víka jsou dost nevyvážené. Notebook neotevřete bez přidržení základny. Když notebook zavíráte, pro změnu vám víko před zavřením „uteče“ a nepříliš jemně dosedne na základnu.

 

Chválit budu gumové distanční sloupky mezi víkem a základnou, a stejně tak gumové nožičky notebooku. Ty jsou velké a dobře upevněné. Také maximální sklon víka je přes 170 ¬∞, což se jen tak nevidí. Odolnost notebooku proti poškrábání také není úplně nejhorší. Není tu žádná matná barva, kterou sedřete, pouze důkladný lak, který sice ostrým předmětem zmáčknete, ale nestrhnete.

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita a notebook ze stran

Začněme na levé straně notebooku – zleva doprava je tu výdech chlazení, port VGA (D-Sub), HDMI, klasický síťový konektor RJ-45 rozhraní Ethernet 1 Gb/s, výdech chlazení, port D-Sub (VGA), HDMI, dva konektory USB 2.0 a hned tři 3,5mm jacky pro zvukový vstup a dva výstupy.

Vepředu je čtečka karet SD a MMC, jinak je předek prázdný. Na pravé straně najdete DVD¬±RW mechaniku s podporou dvouvrstvých disků, další dva porty USB 2.0, kontrolku aktivity disku a stavovou kontrolku a otvor pro zámek Kensington. A nakonec ještě konektor pro připojení napájecího adaptéru se svou diodou. Na zadní straně není nic.

O bezdrátové síťové připojení se starají čipy Broadcom, je tu Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 3.0. Síťovka k drátovému 1Gb/s Ethernetu je od Realteku.

Klávesnice

Klávesnice je trochu jiná, než na jakou jsem poslední dobou zvyklý. Klávesy vypadají jak gumové, ale jsou z tvrdého plastu, jen trochu nablýskaného pevným a klouzavým lakem. Klávesy mají nicméně trochu gumový tužší stisk a mírně vyšší zdvih, než je běžné. Za to ale musím chválit, protože se mi na klávesnici psalo nejen pohodlně, ale hlavně tiše. Přesnost je také příjemná, nemusíte se bát, mezery mezi klávesami jsou velké.

Jako je na 15,6″ noteboocích zvykem, nechybí samostatný numerický blok. Ten je oddělen trochu větší mezerou. Klávesnice Home, End, PgUp a PgDn nemusíte mačkat přes Fn, PrintScreen ani Num Lock taky ne. Klávesy F1-F12 jsou sice v základu namapovány přes Fn, ale to jde v BIOSu snadno přepnout. Caps Lock, klávesa pro zapnutí Wi-Fi nebo i klávesa pro ztlumení zvuku mají v sobě svoje vlastní kontrolky.

Jinak je nad klávesnici tenoučké tlačítko pro zapnutí PC (se svou kontrolkou) a také menší tlačítko s glóbem. To vám zapne v systému prohlížeč, takže může být užitečné třeba pro začátečníky, nebo prostě zjednodušení pro všechny, co na PC používají hlavně web.

Jak jsem ale řekl, je tu bohužel to nešťastné pružení základny. S tím se ale v menší míře setkávám na levných noteboocích běžně, proto klávesnici nebudu moc kritizovat, je celkově povedená.

Touchpad

Plastový touchpad Synaptics byl docela dobře ovladatelný. Byl veliký a žádná část plochy není vyhrazená pouze na rolování, to se vše děje už vícedotykově. Akcelerovaný byl také docela rozumně. Kolem něj se táhne linka, která je obvykle bíle rozsvícená, pokud touchpad vypnete, rozsvítí se jen nahoře oranžově. Touchpad jde vypnout snadno – stačí dvojklik do jeho rohu s nakresleným obdélníčkem.

Tlačítka jsou už horší. Zaprvé byla dost cvakavě hlasitá. A mimoto může být dost nezvyklé, když mají stejný povrch jako touchpad, ale jsou posazena asi o dva milimetry níž než samotná dotyková plocha. Naštěstí nejsou spojená a jdou stisknout po celé délce.

Displej – nic moc

Displej mě (jako u všech podobných notebooků) opravdu nenadchl. Jde o 15,6″ LCD panel s lesklou povrchovou úpravou (špatně) a pouze rozlišením 1366 × 768 px (málo). Barvy nejsou podány moc věrně, jak nám ukazuje měření kolorimetrickou sondou, , panel nezvládá černou, odstíny šedé a tradičně má velké odchylky i v modré. Navíc tu máme i dost špatný statický kontrast, jen 1:88.

 

Minimální podsvícení je zhruba 14 cd/m2, maximální 228 cd/m2. Maximální hodnota je použitelná, ale vzhledem k lesklému displeji bych čekal více. Vzpomeňme třeba na Asus Zenbook UX31E, který i z ultratenkého podsvícení vyzářil přes 400 cd/m2.

Hardware a výkon (grafy)

Hardwarová výbava (vnitřnosti)

Dnes tu nebudu popisovat dvoujádro Sandy Bridge jako obvykle, procesor v Pavilionu je od AMD, konkrétně model AMD A4-3310MX. Jde o 32nm APU Llano, dvoujádro na 2,1-2,5 GHz s integrovaným Radeonem HD 6480G. Jde papírově o jeden z nejpomalejších procesorů, co jsem kdy na recenzi měl. Do toho srovnání počítám kromě Atomů a platformy AMD Brazos cokoli, včetně starších čipů od AMD.

Jde ale o otázku priorit. Měl jsem na recenzi od HP ProBook 4535s s čtyřjádrovým modelem A6-3400M, který pracoval jen na 1,4-2,3 GHz. Musím říct, že dvoujádro A4 se mi zamlouvalo více, protože základní takt není tak zoufale pomalý a procesor je přeci jen schopen všech obvyklých činností. Běžné používání počítače bylo naprosto v pořádku. Faktem zůstává, že i nejpomalejší standardní Core i3 je rychlejší o desítky procent.

Grafické karty jsou tu dvě. V APU najdete integrované 32nm jádro Radeonu HD 6480G s 240 Stream procesory, je tu i diskrétní 40nm Radeon HD 6490M se 160 Stream procesory a 512MB vlastní rychlé paměti GDDR5. Oba čipy můžete donutit ke spolupráci v režimu CrossFire, to lze snadno zprovoznit ve Vision Engine Control Center.

3DMark 06
(body – více je lépe)

3DMark Vantage
(body – více je lépe)


3DMark 11
(body – více je lépe)

 

Pevný disk má na starosti Toshiba, modelem je MK7575GSX s kapacitou parádních 750 GB. I když je rychlost otáček jen 5400 ot./min, nemůžu říct, že by byl disk příliš pomalý, jako to u disků s velkou hustotou zápisu bývá, sekvenční rychlosti jsou pěkné, náhodné čtení a zápis potom vcelku průměrný.

Výkon

Windows Experience Index vám velmi zhruba nastíní celkovou situaci, ale jak jsem řekl, není nijak zásadně vypovídající. Máme tu podprůměrný procesor,  standardní objem dvoukanálově přístupné paměti, průměrnou grafiku na hry i na 2D, a vlastně docela průměrný disk. Je pravda, že AMD se svými APU přináší poněkud vyváženější výkon než Intel. Grafika (nebo grafiky) skutečně HD Graphics 3000 citelně překonávají, a procesor, i když zrovna neexceluje, podává naprosto použitelný výkon.

Do grafů jsem dal 3DMark 06, Vantage a 11, protože očekávám, že na notebooku se bude něco hrát. Notebook tedy opravdu není vyloženě herní, ale zvláště ve hrách s DirectX 11 dovede ukázat zuby, protože právě tam se pořádně projeví spolupráce obou grafik v CrossFire. Pro starší hry doporučuju CrossFire raději vypnout, tam je dopad minimální, občas i mírně destabilizující a záporný. Novinky na DirectX 11 obecně z CrossFire těží. Na této konfiguraci ale s CrossFire vlastně nemůžete udělat žádnou velkou chybu. Oba grafické čipy jsou podobně výkonné, mají podobně rychlý kanál k pamětem a koneckonců i docela podobnou spotřebu.

Za onu cenu mě jako konkurence napadá velmi podobný notebook. Jde-li vám o výkon na hry a jste-li ochotní si odpustit bílé plastové šasi, HP Pavilion dv6-6b20ec je jen o tisícovku dražší a má řádově výkonnější Radeon HD 6750M, na kterém už si zahrajete, co srdce ráčí. S tím, že vás ovšem bude občas brzdit procesor.

 

Cinebench R11.5 je tu pro ilustraci jednovláknového a vícevláknového výkonu procesoru. Ani jeden není nijak oslnivý, obě čísla jsou velmi bídná. Ale je vidět, že se na výsledku trochu podepsalo Turbo, protože dvouvláknový výpočet je znatelně pomalejší než dvojnásobek jednovláknového. Dále test převodu videa, který se u multimediálního notebooku může taky hodit, a nakonec ilustraci celkové rychlosti a produktivity počítače a průměrné-podprůměrné rychlosti disku – graf z PCMarku Vantage.

Cinebench R11.5
(body – více je lépe)

x264 Benchmark HD v3.0
(fps – více je lépe)

PCMark Vantage
(body – více je lépe)

Hluk, zahřívání, výdrž

Na hluk si stěžovat nemůžu. Procesor od AMD má sice TDP 35 W, jenže reálná spotřeba je o dost nižší. V zátěži notebook poměrně hlasitě fouká, ale nejde o nic hrozného, v klidu se pak ztiší do slyšitelného, ale příjemně tichého foukání.

V zátěži se zahřála trochu klávesnice po levé straně, vzhledem k plastovému zpracování ale byla izolace dobrá a notebook byl opravdu jen vlahý. Vyfukovaný vzduch také nebyl nijak horký. Spodní strana notebooku mírně zteplala, ale stále není žádný problém hrát na klíně. Přestože chlazení nefičí nijak extrémně, hardware je úsporný a tolik netopí.

Výdrž pro mě byla překvapením, co se týče hardwaru od AMD, velmi příjemným. Se zapnutou Wi-Fi a polovičním jasem LCD jsme naměřili tyto hodnoty:

  • klid: 7:12 h
  • prohlížení webu: 4:13 h 
  • přehrávání 720p videa nahlas: 4:07 h

Na tom má svou zásluhu jednak velký akumulátor, ale i poměrně úsporný procesor a dobře zvládnutý management spotřeby.

Zvuk, webkamera a napájení

Vestavěné dva reproduktory nesly značku Altec Lansing. To neznamená nic převratného, sada Beats v dražších Pavilionech mě potěšila víc a s Bang & Olufsen z některých Asusů se to nedá srovnávat, ale reproduktory hrály hlasitě a i při vyšších hlasitostích bez velkého šumu, byl jsem spokojen. Samozřejmě – basy chybí, jako skoro vždy a všude.

Webkamera HP TrueVision HD je zde vybavena softwarem YouCam. Rozlišení můžete vybírat od 320 × 240 do 1280 × 800 px. Snímací frekvence je na dost bídné úrovni.

K notebooku se dodává trochu větší 120W adaptér, který je zde tak trochu jako relikt z vyšších modelů. Bonusem je rychlejší nabíjení – z 5 % na 100 % jsem notebook dotlačil už za 2:04 h.

Software

Notebook má předinstalovány Windows 7 Home Premium v 64bitové edici se Service Packem 1. Jinak není příliš o čem mluvit, webkamera používá nepříliš ergonomickou aplikaci YouCam, jsou tu různé základní utility od HP, vzhledem k tomu, že chybíé čtečka otisků prstů, příliš kvalitního softwarového zabezpečení se také nedočkáte. Prostě standard v konzumní třídě.

Výsledky testů, screenshoty

Výsledky benchmarků

Souhrnné testy výkonu PC
PCMark Vantage 
4 382; Memories: 2 745, TV and Movies: 2 841, Gaming: 3 366, Music: 4 704, Communications: 4 325, Productivity: 3 663, HDD: 3 522
PCMark 7 1 517; Lightweight: 1 472, Productivity: 1 041, Creativity: 1 757, Entertainment: 1 548, Computation: 1 440, Storage: 1 492
Windows 7 Experience Index 5,6; Procesor: 5,6, RAM: 5,9, Grafika: 5,8, Herní grafika: 6,2, Disk: 5,9
Herní testy
 
3DMark 2001 SE 17 899
3DMark06 (body) 4 643; SM2.0 Score: 1 724, HDR/SM3.0 Score: 2 045, CPU Score: 1 717
3DMark Vantage (body) P3334; GPU Score: 3 336, CPU Score: 3 326
3DMark11 (body) P1106; Graphics Score: 1 071, Physics Score: 1 638, Combined Score: 896
Devil May Cry 41,0 fps (D) – 1360 × 768 px
Far Cry 2 22,5 fps – 1366 × 768 px
World in conflict 16 fps – 1366 × 768 px
TrackMania Nations Forever 19,8 fps – 1366 × 768 px
Testy výkonu procesoru
SiSoft Sandra 2010 CPU: 13,7 GOPS, 15,2 GIPS, 12,3 GFLOPS; AES: 223 MB/s; RAM: 9,43 GB/s
Cinebench R11.5 xCPU: 1,24 pts., 1CPU: 0,66 pts., OpenGL: 19,44 fps
x264 BenchMark HD v3.0
28,23/6,69 fps
Virtual Dub Mod (DivX) (čas) 2:01
Virtual Dub Mod (Xvid) (čas) 3:50
WM9 Encoder (čas) 5:08
Testy výkonu pevného disku
CrystalDiskMark 3 Seq: 81 & 93 MB/s; 512K: 29 & 32 MB/s; 4K: 0,35 & 0,91 MB/s; 4K QD32 0,89 & 0,91MB/s
AS SSD – Copy benchmark ISO: 34 MB/s; Program: 19 MB/s; Game: 27 MB/s
HD Tune 2.55 prům. čtení: 73,4 MB/s, odezva: 17,4 ms
Testy výdrže
Výdrž film (čas) 4:07
Výdrž web (čas) 4:13
Výdrž v klidu (čas) 7:12


 

.

Závěr, zhodnocení

Pěkný, ale…

Nakonec mám z notebooku docela rozporuplné dojmy. Jak jsem nastínil už v nadpisu článku, jde tu především o styl. Bílá-krémová barva s šedivým květováním se na notebooku vyjímá dobře a musím říct, že k zaobleným a prohnutým křivkám hezky sedne.

Je fakt, že notebook stojí jen necelých 15 tis. Kč, cenovka je vskutku nízká, a už tu máte použitelnou grafickou kartu (dokonce dvě), a velmi nadprůměrně velký (a vcelku slušně rychlý) disk. Na klávesnici se vám bude pěkně psát. Nová platforma od AMD s dvoujádrovým čipem je podle mě použitelnější než čtyřjádrová verze, a její spotřeba je příjemně nízká. A to vše v pěkném šasi. Pokud se na to díváte takhle, není problém.

Zpracování ale minimálně velkou část těchto kladů úspěšně vyruší. Když jsem tu byl u recenze Packard Bellu EasyNote TS11 osočován, že notebook málo kritizuji, vězte, že Pavilion je na tom se zpracováním ještě hůř. Nekvalitně slícované díly a plasty jako z gumy se mi vážně nezamlouvají. Displej není dobrý, procesor není rychlý, a grafika taky díru do světa neudělá. Jakjsem psal v kapitole o hardwaru, doporučuju si připlatit tisícovku a pořídit raději alespoň vyšší Pavilion dv6-6b20ec.

Plusy a mínusy:

  + nízká cena
  + stylový design

  + dobrá klávesnice
    + docela vysoká výdrž
   + 750GB disk 
  + použitelný herní výkon, možnost CrossFire

  + čtyři porty USB

  – špatný displej po všech stránkách
  – nekvalitní zpracování!
  – pomalý procesor
  – hlasitá tlačítka touchpadu
  – kontrolky nešikovně na boku
  – chybí cokoli rychlejšího než USB 2.0 nebo 1Gb/s Ethernet
  – vyšší Paviliony dv6 jsou mnohem zajímavější

  – zbytečný diskrétní Radeon

Galerie fotografií

 

Ohodnoťte tento článek!