HP ProBook 4520s: pro studenty i podnikatele

0

Úvod, vzhled, kvalita zpracování

ProBooky S jsou na trhu už dlouho a jejich evoluce je poměrně příjemná. Přestože se tyto notebooky obecně označují za základní pracovní stroje (low-end business), já osobně bych je do této skupiny nezařazoval. HP s nimi míří do segmentu trhu, který v nejbližší minulosti získával (a stále získává) na významu, a tak se na něj čím dál více výrobců začíná důkladněji zaměřovat. Mluvíme tu samozřejmě o spojení práce se zábavou v přijatelné cenové hladině.

Potenciálními zákazníky jsou malí živnostníci, kteří si nemohou (nebo nechtějí) dovolit dva stroje, cílovou skupinou se ale často stávají také studenti bydlící na internátech a kolejích, kteří mají hluboko do kapsy, ale notebooku se vyhnout nemohou. A tak přichází ProBook 4520s, který se tyto specifické skupiny snaží uspokojit líbivým vzhledem s kovovými prvky a černými, lesklými plochami, matným displejem, základními možnostmi zabezpečení (které potěší především podnikatele), ale také základním multimediálním výkonem a v neposlední řadě příjemnou cenou a množstvím dostupných konfigurací.

Testovaný ProBook 4520s ve vyšší konfiguraci nabídne dvoujádrový procesor Arrandale, Intel Core i5, 4 GB operační paměti, základní dedikovanou grafickou kartu ATI a rychlý pevný disk. Cena se přitom drží na příjemných 17 500 Kč s DPH. Pojďme se na něj podívat!

Vzhled

Rozměry notebooku jsou pro danou úhlopříčku (15,6″) běžné (371 × 249 × 36 mm), možná tloušťka šasi je o něco vyšší. Váha je subjektivně vyšší, než by člověk čekal, ale to se 15″ notebooku příliš vyčítat nedá.

Zavřený přístroj působí velmi elegantně díky kovovému povrchu víka displeje (v barvě šampaňského), v jehož středu najdeme plastické logo výrobce (opět si neodpustím zmínit poměrně výraznou inspiraci u notebooků s nakousnutým ovocem). Vzhled podtrhuje lesklá černá linka lemující základnu, která přechází do hrubě matného rubu.

Po otevření víka displeje na nás stále dýchá spojení elegance a stylu, které bohužel sklouzává k nepraktičnosti. Základna je rozdělená na tři části – dva kovové pruhy (opěrky zápěstí a mřížka reproduktorů), mezi nimiž se nachází rozměrné černé pole s klávesnicí, které je bohužel lesklé. Ve stejném provedení je vyveden také rámeček displeje, s čímž už se dnes ovšem musí počítat.

Diodové indikátory jsou rozmístěné různě po základně a jsou barevně sjednocené (běžně svítí bíle, změněný stav je indikován oranžovou). Na přední hraně vlevo najdeme indikaci činnosti pevného disku, nabíjení baterie je signalizováno diodou u zdířky napájení (při nabíjení svítí oranžově, následně bíle, po nabití zhasne), stav notebooku (spánek apod.) udává dioda ve vypínači nad klávesnicí, se kterou se ale pojí dva neduhy – jednak je o něco výraznější, než bych si představoval (což je subjektivní; nehledě na to, že to tak je u všech ProBooků S), ale hlavně nenajdeme zdvojený ukazatel viditelný při zavřeném notebooku.

Kvalita zpracování a konstrukce

V oblasti kvality zpracování na mě udělal notebook poměrně dobrý dojem, odpustit mu musíme pouze v některých místech trochu odstávající plechovou mřížku reproduktorů nad klávesnicí (nejedná se o vadu kusu).

S kvalitou konstrukce je to možná ještě o kousek lepší – základna má dostatečnou tuhost, nikde se výrazněji neprohýbá, opěrky zápěstí jsou velmi pevné, také prostor optické mechaniky je tužší, než bývá zvykem. Zvedání za rohy nedělá větší problémy (snad jen kvůli váze). Trochu nesvůj jsem ale z pravé hrany, která je rozdělená na dvě části, a tak je v místě spoje možné šasi trochu “lámat”. Vyloženě pozitivní dojem na mě udělalo víko, jehož (možná také díky kovovým zádům) tuhost je výrazně nadstandardní (vyšší než u ProBooků B), na tlak ovšem uprostřed reaguje, nicméně bez vad v obraze. Dalším pozitivem konstrukce 4520s je, že nikde nic nevrže.

HP ProBook 4520s
Cena 17 500 Kč vč. DPH (CZC.cz)
Zapůjčil HP ČR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i5-480M
Frekvence 2,66 GHz
Max. frekvence (turbo) 2,93 GHz
Operační paměť 4 GB (1×4 GB DDR3 1066 MHz)
Pevný disk (velikost) 320 GB
Pevný disk (rychlost) 7200 otáček/min.
Pevný disk (typ připojení) SATA
Velikost displeje 15,6
Rozlišení displeje 1366 × 768
Grafická karta ATI Radeon HD 6370M
Grafická paměť 1 GB (GDDRIII 64bit)
Optická mechanika DVD¬±RW LightScribe (HP GT30L)
Wi-Fi b/g/n
Bluetooth 2.1 s EDR
Mobilní komunikace
Konektory, sloty
Výstupy na monitory VGA, HDMI
Porty (s výjimkou USB) 2× audio, ethernet, kombinovaný eSATA/USB 2.0, ExpressCard/34
Počet portů USB 2.0 3 + kombinovaný eSATA/USB 2.0
Počet portů USB 3.0
Čtečka paměťových karet ano
Rozměry, baterie
Rozměry (š×d×h) mm 371 × 249 × 36 mm
Hmotnost 2,61 kg
Kapacita baterie (Wh) 47 Wh
Výkon napájecího adaptéru 90 W
Software
Operační systém Microsoft Windows 7 Professional x64
Další aplikace ArcSoft TotalMedia Suite, Corel Home Office (trial), HP Power Assistant, HP ProtectTools, HP Software Setup, Microsoft Office 2010 Starter, Norton Internet Security (trial), Norton Online Backup (trial), PDF Complete (trial), WinZip (trial)

Klávesnice, touchpad, porty

Klávesnice

Vzhledem k tomu, že chiclet klávesnice dnes pronikají už i do profesionálních pracovních strojů (a HP je má skutečně rádo), najdeme takovou klávesnici i v ProBooku 4520s. Jelikož klávesnice sahá skutečně od kraje ke kraji (na což si člověk musí nejprve zvyknout), vešel se také numerický blok, a to s jednoznačným oddělením a v plné velikosti, téměř bez nutnosti redukce kláves.

 

Rozložení klávesnice je klasicky šestiřadé (se spodní výrazně zvětšenou řadou), klávesa Fn se nachází klasicky za levým Controlem a stejně jako vedlejší funkce, které najdeme výhradně v horní řadě (spánek, ovládání jasu displeje, přepínání obrazových výstupů, spuštění e-mailového klienta a webového prohlížeče, ovládání hlasitosti a přehrávání multimédií), má šedý, velmi málo kontrastní potisk. Jak už jsem nastínil v úvodu, podklad klávesnice je lesklý, což sice opravdu dobře vypadá, ale vzhledem k ploše má toto provedení od praktičnosti (ulpívání otisků prstů, jasně viditelná špína a prach, náročnější čištění) skutečně daleko.

Jakmile si zvyknete na polohu a velikost klávesnice, píše se na ní i přes striktně rovné plošky velmi dobře, pohodlně a jistě, ačkoliv je stisk jemnější a odpor menší. Také zvuk je příjemný – klávesnice je veskrze tichá s kultivovaným chodem. Podpořena je poměrně dobře, a tak nedochází k samovolnému prohýbání při psaní, příliš se neprohýbá ani při větším tlaku. Klávesnice by měla být odolná proti polití tekutinou.

Caps Lock je signalizován, a to bílou diodou v klávese, stejně jako spuštění e-mailového klienta či webového prohlížeče. Num a Scroll Lock jsou indikovány pouze na obrazovce. Nad klávesnicí uprostřed kovové mřížky se nachází ještě bíle podsvícené tlačítko napájení.

Touchpad

Moderna zasáhla 4520s také v tomto ohledu – pod mezerníkem najdeme skutečně velký clickpad (tedy touchpad s vestavěnými tlačítky) Synaptics s příjemným matným povrchem, který sice oplývá výbornou citlivostí a odezvou a kvalitativně převyšuje obdobná konkurenční řešení, nicméně běžnému touchpadu s vyhrazenými tlačítky se v komfortu nevyrovná. Synaptics zapracoval na tom, že je možné mít jeden prst položený na “tlačítku” a zároveň hýbat kurzorem, nicméně v takovém režimu je pohyb kurzoru trhaný (jako by se obnovovací frekvence snížila na polovinu rozdělením na dva prsty) a nefungují gesta, a to včetně rolování. Dodám jen, že clickpad podporuje také vícedotyková gesta.

Sympatické mi ale přišlo řešení vypínání touchpadu – dvojitým poklepáním na bod v levém horním rohu vypínáte (a opět zapínáte) dotykovou plochu, což posléze signalizuje oranžová dioda prosvítající bílým bodem – rychlé, praktické, pohodlné. Jedinou nevýhodou pak je, že se tomuto rohu nedá nastavit akce při klepnutí.

Porty

Ladění notebooku spíše do multimediálních sfér ukazuje také konektorová výbava. Na levoboku základny najdeme většinu konektorů – ve vzdálenějším rohu se nachází zdířka zámku Kensington, dále analogový obrazový VGA výstup bez aretace (1 680 × 1 050 bodů bez vad v obraze), gigabitový ethernet (Realtek), digitální HDMI (1 920 × 1 080 bodů se zvukem bez problémů), kombinovaný eSATA/USB 2.0 a jeden klasický USB 2.0 konektor, nad nimiž si ještě našel místo 34 mm ExpressCard slot.

Na pravou stranu se kromě optické mechaniky s podporou LightScribe vešla už jen zdířka napájení a dva USB 2.0 konektory (zdířka modemu byla zaslepená, ten osazen nebyl). Zmíním už jen čelní hranu, kde se v levé polovině skrývá univerzální čtečka paměťových karet a v lesklém lemu dvojice analogových audio konektorů.

K rozmístění ani množství konektorů v podstatě nemám vážnější výtku, jen USB konektory mají kvůli zapuštění vertikálně o něco méně místa, a tak se někdy můžete setkat s problémem, že nezapojíte rozměrnější příslušenství (např. některé flash disky). Nouzovým řešením mweůže být využití kombinovaného eSATA/USB konektoru s vytaženou záslepkou ExpressCard, čímž vznikne dostatek prostoru.

Displej, zvukové možnosti, datové úložiště

Displej

V testovaném kusu se na nás z víka displeje usmál matný 15,6″ displej (AUO B156XW02 V3) s TN maticí, LED podsvícením a základním “HD Ready” rozlišením 1 366 × 768 bodů. Pozorovací úhly byly pro použitou technologii standardní, příjemně mě ale překvapila intenzita barev a kontrast, které odpovídaly displejům lesklým a jednoznačně převyšovaly většinu běžných matných displejů, které jsem viděl.

Panty displeje mají “multimediální” umístění, a tak se víko otevírá směrem za základnu, což omezuje maximální možný úhel otevření na slabých 130¬∞. Panty mají tužší, ale plynulý chod, displej netrpí kýváním.

Ve víku displeje je vestavěná webová kamera s diodovou indikací a maximálním rozlišením 2 MPx (1 600 × 1 200 bodů) s velmi dobrou kvalitou obrazu. V nejvyšším rozlišení má kamera špatnou obnovovací frekvenci i za ideálních světelných podmínek.

Zvukové možnosti

O vestavěná a analogová zvuková zařízení se stará v čipové sadě integrovaný HD kodek IDT, vícekanálový digitální zvuk přes HDMI zajišťuje ATI.

Vestavěné reproduktory se nachází pod kovovou mřížkou nad klávesnicí a vyznačují se skutečně velmi dobrou hlasitostí, ovšem posléze se silnou rezonancí. Zvuk má standardní kvalitu se silně omezenými basy, avšak klasicky příjemnými středními tóny.

 

Ve víku displeje dělá webové kameře parťáka vestavěný mikrofon s opravdu velice dobrou kvalitou záznamu – je to jeden z mála notebooků, u kterých jsem byl plně spokojen.

Datové úložiště

V testovaném ProBooku jsme našli 320 GB mechanický pevný disk Seagate se 7 200 otáčkami, který podával na své parametry standardní výkony (sekvenční čtení těsně pod 90 MB/s, přístupová doba přes 17 ms). Menším neduhem 4520s je drobné přenášení vibrací pevného disku do pravé opěrky, které můžete na tvrdé podložce zaregistrovat; disk je také o něco hlučnější.

Z výroby je disk rozdělený tak, že pro uživatele je přístupný 280 GB systémový oddíl C:, zbylých zhruba 17 GB zabírají skryté oddíly tovární zálohy systému a nástroje s tím spojené.

Jako každý ProBook je i 4520s vybaven systémem HP 3D DriveGuard, který díky vestavěnému pohybovému senzoru zaparkuje hlavičky pevného disku v případě rozpoznání hrozícího nárazu (indikováno diodou aktivity disku, která v takovém případě svítí oranžově). Systém funguje poměrně inteligentně, spíná pouze při “volném pádu”.

Výkon, provozní hluk a chlazení

Výkon

Vyšší konfigurace ProBooku 4520s, kterou jsme od HP získali na test, disponovala plnokrevným dvoujádrovým procesorem Intel Arrandale, Core i5-480M se základní frekvencí 2,66 GHz, který přináší podporu technologií Hyper Threading (dvě vlákna na jednom jádře, tedy “virtuální čtyřjádro”) a Turbo Boost (zvýšení frekvence procesoru při menším vytížení jader až na 2,93 GHz). Sekunduje mu známá čipová sada HM57, 4 GB operační paměti (DDRIII, 1 066 MHz) a dedikovaný, nepřepínatelný základní grafický čip ATI Radeon HD 6370M s velkorysým, ač zbytečným 1 GB VRAM (GDDRIII, 64bitová sběrnice) a podporou DirectX 11 s shadery 5.0.

3DMark

Díky poměrně silnému procesoru a rychlému disku je práce s notebookem skutečně příjemná, bez zbytečného čekání. Notebook nebude uživatele omezovat prakticky v ničem, až na náruživé hraní her, pro které použitá grafická karta skutečně stavěná není – starší hry si zahrajete, nové pouze (v lepším případě) s polovičními detaily. I v tomto případě však grafika od ATI ukázala, že si velmi dobře rozumí s profesionálními CAD/CAM aplikacemi a OpenGL, a tak ve většině takových testů překonala (přinejhorším vyrovnala) dvakrát výkonnější konzumní řešení od nVIDIe.

Cinebench

Provozní hluk a chlazení

ProBook 4520s má výdech chladicího systému na levé straně, což je také v podstatě jediný otvor, který v souvislosti s chlazením zpozorujeme. Dva velmi malé najdeme ještě u lůžka baterie. Ventilátor nasává čerstvý vzduch také skrze perforaci v klávesnici (tento fakt zajímavě doplňuje prohlášení o voděodolnosti klávesnice), což není u notebooků HP výjimkou.

Crystal Disk Mark

Co se hlučnosti týče, mám z testovaného ProBooku poměrně rozporuplné pocity. Obecně určitě není 4520s hlučným notebookem, ve většině případů se chová na můj vkus velmi příjemně, ventilátor je často vypnutý, případně běží pouze na velmi nízkých, neslyšitelných otáčkách. Nicméně z nějakého záhadného důvodu si jednou za pár minut na několik vteřin silně “oddechne”, což s přibývajícím časem působí celkem otravně. V maximální zátěži běží ventilátor na vyšších otáčkách samozřejmě neustále, hluk je však naprosto standardní, ne nepříjemný.

Devil May Cry 4

Při běžné zátěži prací či prohlížením internetu se drží teploty komponent i šasi na zcela příjemných hodnotách – procesor kolem 40¬∞C, grafický čip cca 45¬∞C a pevný disk nedosáhne ani 35¬∞C; líc základny se drží pod 30¬∞C, maximum na spodní straně šasi (levá část prostředku základny) nepřesáhne 40¬∞C, stejně jako ventilátorem vydechovaný vzduch. Ani delší práce s notebookem na klíně nedělá problém.

HD Tune - přenosová rychlost

S maximální zátěží se chlazení vyrovnává s podobným klidem – čipy se drží kolem 70¬∞C, líc základny ani v tomto případě nepřesáhne 30¬∞C (velmi chválím!), nejvyšší teplota rubu notebooku (opět v levé části) se pohybuje kolem 45¬∞C, vzduch vydechovaný ventilátorem nedosáhne ani 50¬∞C. Chladicí systém je tedy velmi dobře dimenzovaný.

HD Tune - přístupová doba

Konfigurace porovnávaných notebooků:

 • Sony VAIO Z13: 15,6″, 1920 × 1080, Intel Core i7-640M, 6 GB RAM, Intel HD graphics/Nvidia GeForce GT330M, HDD 256 GB
 • Dell Vostro V130: 13,3″, 1366 × 768, Intel Core i3-380UM, 4 GB RAM, Intel HD graphics, HDD 320 GB, 7200 ot. /min.
 • Acer Aspire One 522: 10,1″, 1280 × 720, AMD Ontario C50, 1 GB RAM, AMD Radeon HD 6250, HDD 250 GB, 5400 ot. /min.
 • Acer Aspire Ethos: 18,4″, 1920 × 1080, Intel Core i7-2630QM, 16 GB RAM, ATI Mobility Radeon HD 6850, HDD 250 GB, 5400 ot. /min.
 • Lenovo IdeaPad U260: 12,5″, 1366 × 768, Intel Core i3-380UM, 4 GB RAM, Intel HD graphics, HDD 320 GB, 5400 ot. /min.
 • Lenovo L512: 15,6″, 1366 × 768, Intel Core i5-520M, 3 GB RAM, ATI Mobility Radeon 545v, HDD 500 GB, 7200 ot. /min.
 • Lenovo B560: 15,6″, 1366 × 768, Intel Core i3-370M, 3 GB RAM, Intel HD graphics / Nvidia GeForce 310M, HDD 500 GB, 7200 ot. /min.
 • Acer Travemate 8172: 11,6″, 1366 × 768, Intel Core i3-80UM, 4 GB RAM, Intel HD graphics, HDD 640 GB, 5400 ot. /min.
 • Samsung R540: 15,6″, 1366 × 768, Intel Core i3-370M, 4 GB RAM, ATI Mobility Radeon HD545v, HDD 640 GB, 5400 ot. /min.
 • Sony VAIO  F13: 16,4″, 1920 x 1080 px, Intel Core i5-560M, 8 GB RAM, Nvidia GeForce GT 425M, HDD 500 GB/7200 ot. /min.

Bezdrátová konektivita, Napájení a výdrž

Bezdrátová konektivita

ProBook 4520s nabízí standardní dvojici bezdrátových adaptérů, ovšem sdružených v jednom kombinovaném zařízení, a tak je není možné přepínat jednotlivě. Samozřejmě se jedná o Wi-Fi standardů 802.11b/g/n a Bluetooth 2.1 s EDR. Zařízení dodal Broadcom.

Jediný dostupný přepínač je vyhrazené tlačítko v horní řadě klávesnice, ve kterém je také vestavěná indikační dioda (bílá signalizuje zapnutá bezdrátová zařízení, oranžová pravý opak). Pro přepnutí je ovšem možné využít aplikaci HP Wireless Assistant.

Napájení a výdrž

O napájení notebooku se stará poměrně kompaktní šestičlánková baterie (310 g) s kapacitou 47 Wh, kterou doplňuje energií nepříliš skladný 90 W napájecí adaptér (váha 523 g i s kabeláží). Ten je schopný za chodu baterii dobít zhruba za 2,5 až 3 hodiny.

I přes dedikovaný grafický čip ATI a nižší nominální kapacitu baterie dosahoval notebook díky příkladné správě napájení především ze strany grafického čipu (při nízké zátěži se jádro podtaktuje na 157 MHz a paměti na 200 MHz) dokonce nadstandardní výdrže v nižší zátěži, leč přirozeně pouze podprůměrné při zátěži mírně vyšší.

Výdrž - web

V klidu se spotřeba notebooku pohybovala mezi 9 – 10 W; podobných hodnot dosáhneme při méně náročné kancelářské práci, kdy si notebook řekne o 10 – 11 W a vydrží až necelých 5 hodin. Prohlížení internetu znamená obvyklou spotřebu 12 W (sledování videa na YouTube 18 W), výdrž tak klesne na necelé 3 hodiny. Na jedno nabití bez problému zhlédnete celovečerní film se spotřebou mezi 17 – 18 W. Při plném výkonovém vytížení vydrží notebook zhruba hodinu a čtvrt se spotřebou pohybující se kolem 40 W.

Správce napájení HP Power Assistant nabízí kromě měření spotřeby a emisí CO2 také pokročilejší správu napájecích profilů včetně vypínání bezdrátových adaptérů či zakázání Aera.

Konfigurace porovnávaných notebooků:

 • Sony VAIO Z13: 15,6″, 1920 × 1080, Intel Core i7-640M, 6 GB RAM, Intel HD graphics/Nvidia GeForce GT330M, HDD 256 GB
 • Dell Vostro V130: 13,3″, 1366 × 768, Intel Core i3-380UM, 4 GB RAM, Intel HD graphics, HDD 320 GB, 7200 ot. /min.
 • Acer Aspire One 522: 10,1″, 1280 × 720, AMD Ontario C50, 1 GB RAM, AMD Radeon HD 6250, HDD 250 GB, 5400 ot. /min.
 • Acer Aspire Ethos: 18,4″, 1920 × 1080, Intel Core i7-2630QM, 16 GB RAM, ATI Mobility Radeon HD 6850, HDD 250 GB, 5400 ot. /min.
 • Lenovo IdeaPad U260: 12,5″, 1366 × 768, Intel Core i3-380UM, 4 GB RAM, Intel HD graphics, HDD 320 GB, 5400 ot. /min.
 • Lenovo L512: 15,6″, 1366 × 768, Intel Core i5-520M, 3 GB RAM, ATI Mobility Radeon 545v, HDD 500 GB, 7200 ot. /min.

Linux, Dodávaný software, Zabezpečení a záruka, Zhodnocení

Linux

Live CD Linuxové distribuce Ubuntu 10.10 nemělo fakticky s ProBookem 4520s žádný problém – všechna zařízení fungovala (je pouze nutné doinstalovat proprietární ovladače Wi-Fi a grafické karty), klávesové zkratky rovněž. Problémy nastávají až s clickpadem, se kterým budete pod Linuxem zažívat skutečná muka – na pokládání prstu na virtuální levé tlačítko zapomeňte hned (v podstatě zapomeňte i na samotné klikání, při kterém vám bude kurzor neposedně létat po obrazovce), pravé tlačítko budete muset nahradit nějakým gestem (např. přidržení levého).

Dodávaný software

Jako operační systém byl zaměstnán (především kvůli pracovní části osobnosti) Microsoft Windows 7 Professional v 64bitové edici pro využití celých 4 GB paměti RAM. Předinstalovanými aplikacemi HP ani zde nešetřilo, ačkoliv až na dvojici zkušebních verzí od Nortonu (Internet Security a Online Backup) nijak nevadí. Jde spíš o to, že HP předinstalovává komerční aplikace, jejichž úlohu bez problému zastane volně dostupný software – příkladem budiž PDF Complete namísto Adobe Readeru, případně WinZIP. Ještě lépe nám to dokazuje přítomnost dvou kancelářských balíků – Corel Home Office a Microsoft Office 2010 Starter.

Multimediální funkce zastane softwarový balík ArcSoftTotal Media Suite, který v sobě zahrnuje vše od přehrávání a správy médií až po vytváření a vypalování disků; součástí je také aplikace pro snímání webovou kamerou. Z utilit dodávaných HP určitě zmíním nástroj pro aktualizaci softwaru od výrobce, HP Software Setup.

Zabezpečení a záruka

Jelikož ProBook 4520s cílí také na živnostníky a malé podnikatele, přináší alespoň základní hardwarové možnosti zabezpečení. Přítomna je čtečka otisků prstů od Validity Sensors, která se hmatem špatně hledá, je ovšem příjemně citlivá. Překvapí, že i přes absenci bezpečnostního TPM čipu zvládá ověření uživatele už na úrovni BIOSu (resp. UEFI), přihlašování do Windows a správce hesel (každé heslo nutné zvlášť potvrdit) jsou samozřejmostí. Do operačního systému se můžete přihlásit také pomocí svého obličeje prostřednictvím webové kamery. Přítomen je také bezpečnostní balík HP ProtectTools, který centralizuje správu zabezpečení, dokáže také šifrovat pevný disk či bezpečně mazat soubory.

 

Standardní záruka čítá 1 rok na přístroj i baterii (v případě fyzické osoby samozřejmě 2 roky), je ji však poměrně jednoduše možné rozšířit na vyšší víceleté varianty, případně s opravou následující pracovní den u zákazníka a ochranou proti náhodnému poškození. V tomto ohledu tak ProBook S působí jako dospělý pracovní notebook.

Zhodnocení

HP ProBook 4520s je veskrze příjemný notebook, který zcela jistě zaujal (a zaujme) nejednoho studenta, případně živnostníka, nebo prostě uživatele, který hledá domácí, všestranně použitelný notebook. Mezi jeho silné zbraně patří líbivý, přesto decentnější vzhled, velmi dobrá hardwarová výbava, díky níž se notebook zvládne poprat i s náročnějšími multimediálními činnostmi a méně náročnými hrami, velmi dobrá kvalita konstrukce a celkově povedené chlazení; pracovně naladěným uživatelům jistě vyjdou vstříc rozšířené záruky a základní možnosti zabezpečení. Pro mnohé může být důležitým faktorem matný displej. Příjemné je také zjištění, že spolu s notebookem v balení najdete i brašnu.

Notebook naštěstí nemá v podstatě žádnou výraznou chybu, přesto však pár drobností najdeme. Kromě několika designových přešlapů, z nichž nejvýznamnější je zcela určitě lesklý podklad chiclet klávesnice, bych v notebooku určeném mimo jiné na práci raději viděl klasický touchpad než clickpad. Poslední výtku mám k občas nepochopitelnému chování ventilátoru.

Plus a mínus  
+ Slušná tuhost i kvalita konstrukce, pevné víko
+ Celkově příjemná klávesnice
+ Matný displej s mírně nadstandardní kvalitou
+ Efektivní chlazení
Lesklý podklad klávesnice
Přepínání bezdrátových adaptérů najednou
Lehké vibrace pevného disku
Občas hlučnější chlazení

 

Děkuji společnosti VOR, s.r.o. za zapůjčení ateliéru a fotografické techniky, jmenovitě panu Pavlu Skálovi.

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Výsledky testů  
3DMark2001SE (body) 23 544
3DMark06 (body) 4 315, SM2.0: 1 427, SM3.0: 1 779, CPU: 3 048
3DMark Vantage P1 313, GPU: 1 025, CPU: 8 336
3DMark 11 P437, Graphics: 376, Physics: 2638, Combined: 426
PC Mark Vantage 6 276, Memories: 3 793, TV and Movies: 3 890, Gaming: 4 693, Music: 6 660, Communications: 5 807, Productivity: 5 896, HDD: 4 101
HD Tune 2.55 (MB/s; ms] 42,0 – 96,8 MB/s, ~76,5 MB/s, Přístupová doba: 17,4 ms
AS SSD Copy-Benchmark ISO: 35,64 MB/s, 30,13 s, Program: 15,15 MB/s, 92,88 s, Game: 25,05 MB/s, 55,14 s
wPrime 2.00 32M 17,847 sec.
HWiNFO32 (Single- / Multi-threaded) CPU: 42 379 / 99 661, FPU: 18 637 / 66 659, MMX: 42 428 / 87 525, Paměť: 4 433 MB/s
SiSoft Sandra 2011 Aggregate Arithmetic Performance: 34 GOPS, Dhrystone: 39,85 GIPS, Whetstone: 29 GFLOPS, AES256-ECB ALU: 319 MB/s, Aggregate Memory Performance: 6,73 GB/s
Crystal Disk Mark 3 (MB/s) Seq: 89,76 / 88,13, 512K: 29,54 / 41,56, 4K: 0,343 / 0,816, 4K QD32: 0,778 / 0,739
Devil May Cry 4 19,50 / 13,24 / 23,76 / 16,43 FPS (D)
Cinebench R11.5 OpenGL: 12,09 FPS, CPU Single/Multi Core: 0,96 / 2,35 pts.
SPECviewperf 11 (composite 1280 × 1024) LightWave: 14,89, CATIA: 3,57, EnSight: 5,81, Maya: 5,72, Pro/ENGINEER: 1,54, SolidWorks: 10,46, Siemens Teamcenter VM: 3,14, Siemens NX: 4,25
x264 BenchMark HD v3.0 (1 pass/2 pass) 46,73 / 13,30 FPS
Virtual Dub Mod (DivX) (čas) 1:09 min.
Virtual Dub Mod (Xvid) (čas) 1:17 min.
WM9 Encoder (čas) 2:41 min.
Windows 7 Experience Index Procesor: 6,9, Paměť RAM: 5,9, Grafika: 5,0, Herní grafika: 5,4, Pevný disk: 5,9
Výdrž web (čas) 2:53 (~12 W)
Výdrž kancelář (čas) 4:50 (~10 W)
Výdrž multimédia (čas) 2:14 (~18 W)
Herní testy  
TM Nations Forever 14,2 FPS
FarCry 2 7,71 FPS (3,41 – 11,50)
World in conflict demo 5 FPS (2 – 11)
Crysis demo CPU: 6,47 FPS (2,93 – 8,88), GPU: 7,25 FPS (4,92 – 7,41)

CPU-Z 1

CPU-Z 2

CPU-Z 3

CPU-Z 4

CPU-z 5

GPU-Z

Ohodnoťte tento článek!