HP prodává procesory FX s jádry Steamroller. Je to ale převlečené Kaveri

0

Ačkoliv procesory FX nelze považovat za tak docela úspěšné a jejich architekturu za zrovna populární, občas se lze setkat se stesky, že AMD neuvedlo nějaká výkonnější CPU na bázi přece jen vyladěnějšího Steamrolleru. Platforma AM3+ se už ovšem asi žádného takového upgradu nedočká. Zdá se ale, že se tato architektura (a s ní 28nm proces) se pod nálepku FX nakonec přece jen dostane. Ovšem jak asi tušíte, bude to mít velký háček.

Procesor, o němž je řeč, se jmenuje FX-770K a informace o něm přinesl web CPU World. Tento model nabízí v sestavách firma HP a s velkou pravděpodobností se také jedná o čip pro OEM trh exkluzivní. Pokud si vzpomínáte na zprávu z letošního jara o dalším „speciálním“ čipu, který HP od AMD kupovalo, asi vás vůbec nepřekvapí, že podle CPU Worldu je také FX-770K přeznačeným APU. Tentokrát je to ale čip z aktuální generace Kaveri, založený právě na architektuře Steamroller; určen je tedy pro platformu FM2+.

Podle produktového webu HP se jedná o čtyřjádrový čip s taktem 3,5 GHz a L2 cache o velikosti 4 MB. Čip má zřejmě deaktivované grafické jádro, takže k němu HP servíruje dedikovaný Radeon. Označení písmenek K by mělo znamenat, že tento procesor je odemčen pro přetaktování, nicméně nemá TDP 95 W jako modely A10-7850K a A10-7700K, TDP je podle CPU Worldu jen 65 W.

Procesor AMD FX

Podle tohoto webu (s odkazem na neupřesněný zákulisní zdroj) je FX-770K parametry podle všeho odvozen od 65W APU A10-7800. Takt turba je tedy údajně 3,5 GHz a odhaduji, že by také měla být odemčena podpora pamětí DDR3 s efektivním taktem 2133 MHz, i když u CPU bez integrované grafiky na tom asi mnoho nezáleží. Docela zajímavé by bylo, kdyby FX-770K po A10-7800 zdědil také nastavitelné TDP, umožňující běh na 45 W, to ale nevíme.

 

FX-770K se objevilo v desktopové sestavě HP Pavilion 500-422nl a samostatně se nejspíš prodávat nebude (alespoň ne oficiálně). V případě zájmu o něco takového máte ovšem na výběr Athlon X4 860K, což je také čtyřjádrové Kaveri s vypnutým integrovaným GPU, nicméně odvozené od modelu A10-7850K (základní takt 3,7 GHz). U něj už ale jde o 95W čip. Z jakého důvodu nepoužívá FX-770K také označení Athlon, vám nepovíme, HP si ale možná přeje mít něco exkluzivního proti ostatním výrobcům.

Zdroje: CPU World, HP

Ohodnoťte tento článek!