HP možná změní majitele. Za 33 miliard jej chce koupit Xerox

7
Xerox AltaLink C8030
Xerox AltaLink C8030

David možná spolkne Goliáše. Zdroje agentury Reuters tvrdí, že Xerox má zájem koupit konkurenční HP a nabízí okolo 22 dolarů za akcii. To by celou akvizici ohodnotilo na 33 miliard dolarů. Kapitalizace HP je momentálně 29 miliard, Xerox by tak přihodil přibližně 15 % navíc. Sám je přitom mnohem menší, jeho tržní hodnota je 8,5 miliardy dolarů. S akvizicí by mu proto pomohla Citigroup. HP již přiznalo, že nabídku Xeroxu dostalo, její výši ovšem nepotvrdilo.

Xerox již tento týden oznámil, že prodá svůj čtvrtinový podíl ve Fujifilmu a získaných 2,3 miliardy dolarů chce použít na posílení firmy. S HP by tato slova rozhodně naplnil. Oba jsou významní hráči na trhu s tiskárnami a kopírkami. Jenže zatímco Xerox se zaměřuje zejména na velkoformátový tisk a dodávku zařízení pro korporátní klientelu, HP cílí také na malé kanceláře s domácnosti.

I díky tomu je HP podle IDC největším výrobcem tiskáren na světě. Za druhé čtvrtletí firma distribuovala 9,5 milionu kusů, tedy 42,6 % celosvětové produkce. Výrazně více než Canon, Epson, Brother, Kyocera i Xerox.

HP kromě tiskových řešení vyrábí také počítače, kde je těsně druhé za Lenovem. Shodou okolností je to právě Xerox, díky němuž dnes počítače vypadají tak, jak vypadají. Z jeho laboratoří PARC totiž v roce 1972 vzešel počítač Alto, který disponoval myší, grafickým uživatelským rozhraním s okny a ikonami a také síťovým připojením. Z Alta čerpali inspiraci Steve Jobs i Bill Gates.

Jen pro připomenutí: HP se v roce 2015 rozdělilo na dvě společnosti HP Inc. a HP Enterprise. První se zabývá počítači a tiskárnami, druhá vyrábí servery, úložiště, síťová řešení, konvergentní systémy a vyvíjí služby a podnikový software.

Zdroj: Reuters via ZDNet


HP možná změní majitele. Za 33 miliard jej chce koupit Xerox
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlas/ů

7 KOMENTÁŘE

 1. Vidím, že během relativně krátké doby budu eventuelně moci instalovat ovladače jedné tiskárny již od třetího výrobce 😀 Mám doma laserovou multifunkci od Samsungu a musím konstatovat, že bezproblémovější tiskárnu jsem zatím neměl. Předtím Epson, Canon i HP. Zvlášť s HP tiskárnami, když pominu ten jejich nabobtnalý zabugovaný a zašmírovaný sw, to byl občas porod v síťovém provozu. Samsunga mám nepřetržitě připojeného čtvrtým rokem a nevím o něm, jen si k němu chodím pro výtisky (kromě výměny toneru). Akvizici tiskové divize Samsungu HP jsem tak vzal jako krok zpět, naštěstí origo ovladače od Samsungu jsou stále použitelné.

  • Musím souhlasit. Mám také asi 4. rokem multifunkci od Samsungu a jsem naprosto spokojen s funkčností. Vůbec o tiskárně nevím. Jen zezačátku jsem se divil, proč stahuju ovladače od HP :-)))

  • Od HP jedině UPD, a to co UPD neumí, nechci.
   Osobně mám proti HP šílenou averzi, protože mám doma ještě starou dobrou HP LJ4, která měla drivery pro asi tak 10 OS na třech 3,5″ HD disketách. A když to srovnám s tím dnešním HP bloatwarem, otvírá se mi žabikuch v kapse. O kvalitě a spolehlivosti (která se zlomila do sraček někde okolo LJ2200 až LJ2400) pak darmo mluvit.

 2. Používali jsme postupně jako naše centrální servery Digital (DEC), který pak koupil COMPAQ (měli jsme GS60, GS160), který pak koupil HP (co jsme měli si nepamatuji), který teď koupí XEROX. Kdybychom s HP neskončili, tak jsme možná za pár měsíců mohli katastr provozovat na kopírkách 🙂.

  Při opouštění HP jsme chvilku přemýšleli zda ještě jednu generaci nevydržet a nejít do posledních modelů HP s Itaniem, protože byly za směšnou cenu, ale už tehdy bylo jasné, že platforma IA64 končí a byl to víceméně výprodej.
  Nakonec jsme tedy přeskočili z Alpha na IBM Power a jedeme na něm už třetí generaci a jsme spokojeni.

  V oblasti Intel (Power se moc nehodí jako aplikáč) a Wintel ale HP používáme na serverech dále.