HP znovu vyrazilo svého ředitele, teď jej povede bývalá šéfka eBay

0

Loni kvůli sexuálnímu skandálu skončil dlouholetý šéf Mark Hurd, na jeho místo nastoupil Léo Apotheker, který dříve vedl největší evropskou technologickou firmu SAP. Jenže ani ten se na pozicici CEO dlouho neohřál a včera dostal vyhazov.

Firmu dle všeho nevedl dobře. Od 1. října, kdy převzal otěže HP, klesla tržní hodnota firmy o téměř polovinu. Přitom Mark Hurd přežil v čele pět let, kdy přečkal i období ekonomické recese a ještě v polovině loňského roku bylo HP na vrcholu. Mnohamiliardové akvizice a investice ukazovaly sílu dotěrnému Dellu i IBM. Apotheker škrtal, nedokázal vzkřísit zašlou slávu Palmu a ještě k tomu chce ukončit výrobcu PC.

Akcie HP
Akcie HP v době vedení Apothekerem, zdroj: Google Finance

Německého šéfa tak vystřídá Meg Whitmanová, která už vedla eBay (také stála za megaakvizicí Skypu). Stála a stojí v řadě představenstev společností a také měla politické ambice (před dvěma lety kandidovala na pozici guvernérka Kalifornie). Snad se jí bude dařit i na novém místě.

Meg WhitmanováJsme šťastni, že se vedení HP ujala Meg Whitmanová. Svými zkušenostmi a úspěchy má pro práci v HP ideální předpoklady,“ uvedl Ray Lane, rovněž nový výkonný předseda představenstva. „Nacházíme se v kritickém období a potřebujeme dále posílit svou přední pozici na trhu, abychom mohli úspěšně nasadit naši novou strategie a chopit se příležitostí, které trh nabízí. Meg je technickou vizionářkou a má obrovské zkušenosti s úspěšným nasazováním nových strategií do praxe. Je vysoce komunikativní osobností, která se dokáže senzitivně zaměřit na zákazníky a nechybí jí silné vůdčí schopnosti. Navíc má díky osmiměsíčnímu působení v představenstvu HP velice dobrý přehled o našich produktech a trhu.

Jsem velmi poctěna a těším se na výzvy plynoucí z vedení společnosti HP,“ řekla Meg Whitmanová. „Věřím v HP – jeho záležitosti ovlivňují Silicon Valley, Kalifornii, celou Ameriku i svět.

Velmi oceňujeme úsilí a služby Léa Apothekera pro společnost HP od jeho loňského jmenování,“ uzavřel jménem celého představenstva HP Ray Lane. „Představenstvo naší společnosti je ale přesvědčeno, že pozice generálního ředitele nyní vyžaduje další schopnosti pro úspěšné naplnění naší strategie. Meg Whitmanová má ideální pracovní a komunikační schopnosti, stejně jako vůdčí potenciál pro lepší vedení a finanční výkonnost společnosti.

Mimochodem, letos už skončilo tolik významných CEO jako snad nikdy dříve v jednom roce. Jen počítejte: Eric Schmidt (Google), Steve Jobs (Apple) a Carol Bartzová (Yahoo).

Zdroj: TZ

Ohodnoťte tento článek!