HP zvažuje nasazení systému Google Android

0

Tento bezplatný systém, za jehož vývojem stojí společnost Google, se zatím objevil převážně na chytrých telefonech. Jeho možnosti nasazení však nejsou typem zařízení omezeny, proto by se podle některých analytiků mohl stát ideální softwarovou platformou pro populární segment netbooků.

Android by v oblasti počítačů pochopitelně představoval přímou konkurenci Microsoftu a rodině operačních systému Windows, zatím však žádný výrobce jeho nasazení oficiálně nepotvrdil. Pouze HP v úterý oznámilo, že v současné době studuje výhody a možnosti uplatnění Androidu na trhu, potažmo na noteboocích. Není tedy vyloučeno, že by se tento systém mohl zařadit po bok Windows XP a Linuxu, které jsou již s netbooky nabízeny.

Zatímco Windows Vista jsou pro nevýkonné netbooky příliš náročné, Windows XP s jejich příchodem zažily doslova znovuzrození a nacházejí se na drtivé většině prodaných zařízení. Microsoft pro netbooky plánuje také speciální verzi připravovaných Windows 7.

Open Handset Alliance, která byla ustavena v roce 2007, sdružuje 33 společností podporujících open source systém Google Android. Patří mezi ně například Intel, HTC, Motorola, Qualcomm či T-Mobile. První zařízení, postavené na tomto operačním systému, je mobilní telefon G1 od výrobce HTC, který je od ledna 2009 k dostání také v České republice. Kdy a zda vůbec se Android objeví také na netboocích, zatím není jisté. V každém případě by tento krok představoval další možnost, jak tlačit ceny těchto přístrojů dolů.

Microsoft v polovině dubna ukončí klasickou podporu Windows XP. Rozšířená podpora, která pak zahrnuje především bezpečnostní záplaty, bude ukončena v roce 2014.

Zdroj: Reuters

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Je to presne tak, jak se tu pise. S predchozim IE bylo po delsi praci (nebo treba pri hybernaci pc) potreba restartovat ie, protoze bylo pak neskutecne pomale, nebo hrozilo, ze s oteviranim ruznych zalozek spadne. Nic z toho se v ie8 jiz nedeje. Jediny vyrazny problem, ktery jsem zaznamenal, je pri otevirani rss novinky, ktera obsahuje vice obrazku (zalezi na jejich velikosti a poctu). IE pak dokaze sebrat VESKEROU pamet systemu (u me tedy 2GB RAM). Doufam, ze tuto botu na jinak skvelem prohlizeci Microsoft brzy opravi.