Hra Breakout pro Atari má 37 let. Teď si ji můžete zahrát ve vyhledávači

0

Slavná hra s bouráním cihliček se zrodila v dubnu roku 1976. Možná jde o nejslavnější titul Atari, protože v různých inkarnacích se Breakout objevuje i dnes. Hra staví na principech staršího Pongu, ale uživatel pomocí pálky a míčku nehraje se soupeřem tenis, ale místo toho bourá několik řad cihel.

Hra Breakout pro Atari má 37 let
Hra Breakout pro Atari má 37 let

Google na oslavu Breakoutu naprogramoval legendární hru do svého vyhledávače obrázků, stačí do něj zadat atari breakout. Vyhledané obrázky se změní v cihly, přibude pálka, míček i dobové zvuky. A jakmile dohrajete, můžete své skóre sdílet na Googlu+.

Dnes už se to moc neví, ale u zrodu hry stáli i Steve Wozniak a Steve Jobs. Al Alcorn, tvůrce Pongu, tehdy jako project manager pomáhal Atari s hrou, která by převedla Pong do singleplayerové podoby. Alcorn se znal se Stevem Jobsem a pověřil jej, aby vytvořil hardwarový prototyp. Protože sám obvodům moc nerozuměl, předal úkol svému kamarádovi Wozniakovi s tím, že si výdělek rozdělí napůl. Wozniak ještě tehdy pracoval v Hewlett-Packardu, takže návrh dělal po nocích, údajně nespal čtyři dny.

Alcorn Jobsovi slíbil 750 dolarů za dokončení a dalších 100 dolarů za každý ušetřený čip. Wozniak dokázal návrh osekat o 50 čipů, takže Jobs obdržel 5000 dolarů, nicméně Wozniak dostal jen polovinu ze základních 750 dolarů. Až po deseti letech se dozvěděl, jak to bylo ve skutečnosti. Tak či onak, Wozniakův design se ve hře stejně nakonec nepoužil, protože i přes úsporu čipů by výroba byla moc drahá.

 

Zdroj: TechCrunch, Wikipedia

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Tolik starých využívaných PC ještě na světě je… jinak si nedokážu představit, kdo by si dobrovolně na PC dal Windows XP, 40% je podle mě hodně na takový starý OS… jinak Win 8 fandím, na Steamu už má nějak 8%, ale tam je jasné, že hráči upgradují více. Win 7 byly skvělý OS, ale Win 8 je o kus lepší 😉

  2. Je rychlejěí, přehlednější, lépe funguje propojení s Xboxem např., jsou tam notifikace na email, zprávy z FB/messengeru atd… vše funguje tak nějak přirozeně… spíše nevidím důvod, proč zůstat na nečem starším, než W7 (dnes už bych nevyměnil W8 ani za ty sedmičky)

  3. Taky licencování OEM verze je o dost jednodušší a přívětivější, pokud vím (pro nás co si sami stavíme PC z komponent). Osobně jsem docela spokojenej.

    Jinak k těm Win XP – to jsou jednoduše PC, u kterých je lidem líto investovat do upgrade licence. Počítač třeba z roku 2005, 2006 se prostě udržuje v běhu, nanejvýš se koupí RAM (vlastní zkušenost). Často mají lidé taky hardware, který by s novým OSem (zejména 64bitovým) nefungoval, páč nejsou ovladače – tiskárny, skenery.