GeForce GTX 970 a 980 se po tolika opěvovaném „drtivém nástupu“ mohou konečně odebrat do ústraní a přenechat pozornost svým mobilním protějškům, které si postupně nacházejí místo u všech známých výrobců notebooků. My se dnes na některé zbrusu nové nebo alespoň aktualizované modely podíváme.

Jako první si představme dva modely Fangbook Edge od CyberPowerPC. V přehlídce dnešních notebooků by právě tento herní stroj měl být tím nejkompaktnějším. Pouhé 2 kilogramy a šířka 2 cm z něj dělají vítečného společníka na cesty. To však neznamená, že máme co dočinění s nějakým „neduživým“ chromebookem. Už samotný Core i7-4870HQ s integrovanou grafikou Iris Pro 5200 zní slibně. Možná ale tak pro verzi EDGE (1080p). Na rozlišení 3840 × 2160 px, které nabízí EDGE 4K, by to ale bylo málo. Tam už se o grafický výkon postará GTX 970M.

Od Digital Storm se žádného nového modelu nedočkáme. Dojde pouze k posílení stávajících řad novými GTX 970M a 980M. K dispozici budou různé konfigurace s úhlopříčkami 15,6″ nebo 17,3″. Konečná volba tak zůstane na uživateli.

Ještě větší svobodu volby než Digital Storm nabídne svým zákazníkům Eurocom. Nejen, že bude mít uživatel na výběr mezi oběma novými mobilními Maxwelly, ale když to uzná za vhodné, může si objednat konfiguraci, kde bude GTX 980M ve SLI. V kombinace s tím nejlepším od Intelu, 32 GB DDR3-1600 MHz a libovolným uložištěm pak nebude problém sestavit takový notebook, který bude přesně odpovídat hardwarovým představám jeho budoucího majitele.

Novinkou od Maingear je NOMAD 17. Na výběr bude opět z GTX 970M a 980M. Stejně jako u Eurocomu si i tady budeme moci popustit uzdu své fantazii (a především peněžence).K dispozici bude nejnovější Core i7, paměť do 32 GB a nepřeberné množství pevných disků nebo SSD. Zajímavé je, že se výrobce na úhlopříčce 17,3″ neodhodlal k 4K konfiguraci, ale spokojil se s FullHD.

Nyní se podívejme na značku, která je v našich končinách přece jen dostupnější. V MSI aktualizovali o nové GTX 900M tyto řady notebooků: GS70 Stealth Pro, GS60 Ghost Pro, GT72, GT70 a GT60 Dominator. Ostatní specifika zahrnují Haswellový Core i7, síťový adaptér Killer E2200, Sound Blaster Cinema a 4K HDMI výstup. Krom toho nás ještě čeká speciální edice GS70 Stealth Pro v agresivně červeném barevném provedení.

OriginPC kromě aktualizace svých stávajících výkonných řad EON a EVO řadou GTX 900M nabídne ještě novinku pro hráče ve 4K, kteří touží po lehkém a tenkém společníkovi na cesty. EVO15-S však pořídíte pouze v konfiguraci s GTX 970M.

Toto samozřejmě nejsou jediné značky, které se snaží z potenciálu nového Maxwellu vytěžit maximum. Nezmínili jsme Xotic PC, Asus, Acer, Gigabyte nebo například Dell, kteří by měli rovněž nabídnout nové či aktualizované modely svých notebooků vybavených touto řadou mobilních grafických akcelerátorů od Nvidie.

Některé z notebooků představených výše dorazily už i do našich obchodů. Na Alze či CzC najdeme modely od MSI s GTX 970M od cca 44 000 Kč, zatímco výkonnější varianty s GTX 980M jsou v prodeji za cenu kolem 60 000 Kč. Nechť tedy horliví zájemci trpělivě sledují cenové tahanice mezi jednotlivými značkami a fandí svému favoritovi, ať se propadne co nejníž.

Zdroj: Tom’s Hardware, TechPowerUp 1,2,3,4,5

Ohodnoťte tento článek!