HTML5 a CSS3: animace i multimédia bez Flashe

0

Provázání webů a multimédií je dnes natolik důležitou věcí, že se dnes nejrozšířenější nástroj pro tento účel (Flash) brzy dočkal konkurence ze strany Sunu (JavaFX) i Microsoftu (Silverlight). Jak se ale můžete přesvědčit z jednoho pohledného animovaného videa, dnes k tomu bohatě stačí jen HTML5 a CSS3 + přirozeně prohlížeč, který je zvládne zobrazit (Google Chrome, Safari a další s jádrem WebKit).

Autor šotu se dle svých vlastních slov silně inspiroval tradičním Spider-manem z roku 1967, při jehož sledování si uvědomil, že tehdejší animátoři pracovali s jednoduchými pohyblivými papírovými modely, což se ukázalo být pro CSS3 jako dělané.

Pokud Safari ani Chrome nepoužíváte, na YouTube se mezitím dostal záznam animace, bohužel bez zvuku.

Grafika postaviček byla vytvořena v aplikaci Adobe Illustrator a poté exportována skrze Photoshop. Tvůrce klipu zvolil loutkový přístup k tvorbě (ten je typický tím, že u něj animátor snadno recykluje existující grafiku vícekrát), díky kterému se podařilo vytvořit dokonalý retro-film.

Dodejme ještě pro zajímavost, že tak, jak byla náročná grafika, aplikovat zvuk prý bylo řádově snadnější – zkrátka stačilo vložit patřičný audio-tag. O tom, jak film vznikal, jaký přístup při jeho tvorbě autor použil, i to, zda je složité v HTML5 něco podobného vytvořit, se více dozvíte na odkazu níže.

Zdroj: Optimum 7

Ohodnoťte tento článek!