HTPC ideál: Sapphire Radeon HD 4670 Ultimate

0

Radeon HD 4670 připadal jako ideální karta do HTPC snad i nejzarytějším odpůrcům ATI od samého uvedení. Ano, jsou zde jisté výhody i nevýhody akcelerace videa oproti některým novějším čipům Nvidia GeForce, ale přece jen Radeon HD 4670 (RV730) nabídl do té doby nevídanou kombinaci ceny pod 2000 Kč, funkcionality pro akceleraci videa, nízké spotřeby i zahřívání a současně umožňoval využít jím poháněné HTPC kdykoli jako obstojnou herní konzoli.

První týdny Radeonu HD 4670 v obchodech však nehezky poznamenala hloupost výrobců. Karta emitující velmi malé množství tepla byla v podání většiny producentů vybavena uřvaným větráčkem, pro jistotu bez fungující softwarové regulace. Vzhledem k cenovému odstupu od navíc přece jen žravější a větší GeForce 9600 GT to však většina uživatelů řešila výměnou za chladič alternativní, nejčastěji Arctic Cooling Accelero S2. Tento chladič na kartu stačil s prstem v nose i pasivně, nicméně rozměrově už to nebyla taková hitparáda.

Výrobci se naštěstí brzy polepšili, k údajně už od počátků tichému Gainwardu HD 4670, se postupně (zřejmě opravou BIOSu) přidala MSI a třeba Sapphire svůj přečin napravila uvedením hned dvou nových verzí Radeonu HD 4670. První je určena spíše do levných domácích a herních PC a díky pamětem GDDR4 na trochu vyšším taktu je i rychlejší než standardní HD 4670. Chladičem je aktivní a údajně i tichý klon Accelera L2 od Arctic Coolingu.

Pro milovníky úplného ticha má Sapphire kartu s chlazením čistě pasivním. Ultimate má evokovat ultimátní ticho, ačkoli první karty Sapphire (vzpomínám na doby Radeonu 9800 Pro) v sobě spojovaly kromě tichého chlazení také třeba nejvyšší dostupný výkon. Tak jako tak, Radeon HD 4670 koupíte za krásných 1850 Kč a doufám, že Sapphire zachovala tradici a verzi Ultimate má v provedení full retail nejen v recenzích, ale i na pultech obchodů.

Full retail balení totiž neobsahuje jen kabely a instalační CD (či freewarem anebo legracemi z game.amd.com naplněné DVD Ruby ROM), ale také jinak placený software od Cyberlinku: PowerDVD 7 (šestikanálová verze) a OEM DVD Suite (PowerProducer 4, PowerDirector 5 Express, Power2Go 5.5 a Medi@show 3).

Box

Karta samotná má stejně krátké PCB (zhruba 16,5 cm) jako standardní Radeon HD 4670, tentokrát je však prodlouženo o heatpipe vedoucí z pasivního chladiče. Sapphire kartu už zbavila analogového TVoutu (typicky 8-pin miniDIN kombinující S-Video, komponentní (RGB) a kompozitní výstup) a namísto dvou DualLink DVI-I zde najdete přímo vyvedené HDMI, doplněné jedním DualLink DVI-I (s HDCP samozřejmě) a analogovým D-Sub.

3D

Fotka paměťového modulu je vzhledem k dalšímu průzkumu karty o něco důležitější, než vypadá. GDDR3 moduly Hynix H5RS5223CFR NOC jsou totiž stejné jako u standardního Radeonu HD 4670. Jsou to 1,0ns čipy určené tedy pro práci na 1000 MHz (2000 MHz efektivně) při napětí 2,05 V. Moduly mají kapacitu 512 Mbit (64 MB), pro dosažení správné velikosti framebufferu karty (512 MB) jich tedy najdete na kartě osm.

GDDR3

Napájecí prvky jsou rozděleny na dvou místech PCB tak, aby mezi nimi mohl procházet a k PCB téměř přiléhat pasivní chladič. Ten dělá kartu nejen delší, ale také trochu vyšší…

Heatpipe detail

… což bude problém, jestli si vyberete nějakou skříň typu HTPC jezevčík (na obrázku níže je AeroCool Racer z našeho návodu na úsporné a i na hry dostačující HTPC).

Jezevčík

Radeon HD 4670 se obejde bez přídavného napájení, TDP je stanoveno tak, že 75 W skrze PCI Express slot stačí i pro ty nejméně povedené čipy.

Power

Pro srovnání s Radeonem HD 4670 Ultimate jsem použil standardní Radeon HD 4670 od Sapphire, který už je dávno zbaven větráčku a chlazen pouze pasivní částí chladiče Titan Twin Turbo (zdroj obrázku: PC-Boost.com).

Standardní Radeon HD 4670 je v GPU-Z detekován takto (všimněte si taktů 750 MHz pro jádro a 1000 MHz pro paměti):

S ovladačem Catalyst 9.4 mi pod Windows Vista x64 funkce OverDrive stand. Radeon HD 4670 nastavuje na 300 MHz pro jádro a 999 MHz pro paměti. Takt pamětí tedy není snižován

Sapphire u Radeonu HD 4670 přikročil k pomalejšímu nastavení pamětí, 873 MHz znamená 1746 MHz efektivně a propustnost tak klesá asi o 4 GB/s.

V idle se Radeon HD 4670 Ultimate podtaktuje na krásných 165 MHz pro jádro a 250 MHz pro paměti.

Odměnou je skvěle nízká spotřeba celého PC (mějte na paměti, že jde o odběr počítače s docela žravou základní deskou s čipsetem Intel X58, přetaktovaným procesorem Core i7, 6 GB paměti, pevným diskem, …):

Aby číslo z Gigabyte P-tuneru nebylo jen nicneříkají hodnotou, srovnejme si spotřebu stand. HD 4670 a verze Ultimate:

  standardní Radeon HD 4670
(pasiv Twin Turbo)
Sapphire Radeon
HD 4670 Ultimate
spotřeba PC v idle (údaj z wattmetru) 112 108
spotřeba PC ve FurMarku (údaj z wattmetru) 172 167
spotřeba PC v idle (údaj z P-tuneru) 55 53
spotřeba PC ve FurMarku (údaj z P-tuneru) 133 125
teplota GPU v idle 47 42
teplota GPU ve FurMarku 76 66

Spotřeba a teploty mimochodem pravděpodobně vysvětlují, proč Sapphire sáhla k pomalejšímu taktu jinak stejných pamětí Hynix GDDR3 1,0 ns. S nižším taktem pravděpodobně mohla nastavit nižší napětí a posléze se nebát o teploty karty či samotných čipů, jež už nemusí ochlazovat ani sebemenší závan vzduchu. Sníží se tak i teplota celého PCB. Ony 4 GB/s dolů se na výkonu samozřejmě podepíší, zkusil jsem tedy, jak by to vypadalo při přetaktování pamětí na 1 GHz (standard Radeonu HD 4670):

FurMark projel v pohodě, povětšinou i další testy, v náročném Tom Clancy’s H.A.W.X. jsem však narazil na artefakty. Z toho právě usuzuji na nižší nastavené napětí. Stačilo by ale asi pár desítek MHz dolů a byli byste v pohodě před jakoukoli 3D zátěží.

Pokud by vás zajímalo, jak si Radeon HD 4670 vede ve výkonnostním srovnání v 3D hrách, využijte následujících odkazů:

Sapphire Radeon HD 4670 Ultimate, 512 MB

+ velmi nízká spotřeba
+ bezhlučné chlazení
+ nízké zahřívání
+ akcelerace HD videa
+ krátká karta
+ solidní 3D výkon
+ nepotřebuje přídavné napájení
+ cena

– pasiv přesahující rozměry stand. PCB může v těsných HTPC skříních kolidovat
– trochu pomalejší než stand. Radeon HD 4670 (paměti)

Ohodnoťte tento článek!