Huawei se kaje a už nebude podvádět. Uživatelům nabídne kouzelné tlačítko

8
motor výkon
Ilustrační foto (zdroj: andreas160578 / Pixabay)

Kvůli podvádění ve výkonnostních testech společnost Futuremark vyřadila z výsledkové listiny 3DMarku několik telefonů značek Huawei a Honor. Čínský výrobce s odpovědí nečekal dlouho. Ještě minulý pátek vydal prohlášení, že s Futuremarkem jednal a navrhl řešení přijatelné pro obě strany.

V systému EMUI 9.0, který se bude následujících týdnech a měsících rozšiřovat na telefony obou značek, už nebude přítomen automatický „Performance Mode“, ale uživatelé si jej budou moci spustit manuálně. Někde v nastavené bude tlačítko, kterým vynutí maximální výkon.

3DMark Sling Shot Extreme Huawei Honor
Futuremark dokázal, že Huawei podvádí

Huawei dostal přes prsty poté, co Anandtech zjistil, že firma v systému detekuje název benchmarků (týká se to minimálně 3DMarku a GFXBenche) a v průběhu testování se zapne režim maximálního výkonu bez ohledu na spotřebu a teplotu zařízení. Výsledky mohou být až dvakrát vyšší než při běžném používání, kdy se systém snaží vejít to nastaveného tepelného limitu telefonu (TDP).

Výhra pro všechny

Kauza přinesla dvě pozitivní zjištění. Jednak Huawei dokáže v krizových situacích rychle jednat. A jednak oznámil spolu s Futuremarkem, že chtějí vytvořit standardizované testovací metodiky, které mají dobře sloužit výrobcům, médiím i uživatelům. Vzhledem k tomu, že Futuremark se o to už snaží a má jasně stanovená pravidla, to může znamenat například to, že Huawei nabonzuje, kdo v branži výsledky také ovlivňuje. V prohlášení pro Anandtech totiž firma řekla, že podváděla, protože to v Číně dělají všichni.

Honor Play podvod
Příkon Honoru Play v běžné zátěži a při podvádení

Jedna nejasnost ale zůstává. Huawei v obhajobě na svému webu tvrdí, že používá umělou inteligenci pro lepší plánování úloh a přidělování výpočetních prostředků tam, kde jsou potřeba. Tento popis by ale seděl k funkci GPU Turbo, která v 3DMarku nefunguje. Turbo umí trochu zvýšit výkon a zároveň trochu snížit spotřebu. Funguje na principu scénářů, které se musí napsat pro každou aplikaci či hru zvlášť. Performance Mode naproti tomu výrazně zvýší výkon, ale i spotřebu a teplotu. Navíc musí teoreticky fungovat v každé aplikaci i hře.

Huawei se kaje a už nebude podvádět. Uživatelům nabídne kouzelné tlačítko
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.25%) 16 hlasů

8 KOMENTÁŘE

  • Jinak všimli jste si, jak chrlí Huawei „uživatelské“ recenze na portály typu Heureka, CZC apod.?
   Vím, že už je to delší dobu 1/2+ roku plus, ale některé kousky fakt dokáží pobavit.

 1. A co je na tom vlastně špatně? Vždyť ten benchmark nezměří nic jiného než výkon telefonu. To je jako by se někdo divil, že Veyron jezdí maximálně rychlostí jako Fabia a najednou na dálnici dokáže letět přes 300km/h. Podvodem bych to určitě nenazval. Podvod by byl, kdyby tyto skóre nahnali na neprodejních vzorcích s jiným hw.

  • Podvod to je, protože se ten telefon nechová za všech okolností stejně. Kdyby byl ten Performance Mode aktivovaný stále, tak by s tím problém nebyl (až na tu sníženou výdrž a asi i větší kazovost přístroje). Jenže Huawei pouze detekoval benchmarky a při testech navyšoval výkon, který při běžném použití uživatelé nedostanou. S Veyronem můžeš tou třístovkou jet „kdykoliv“.

  • Spatne to je hlavne pro frikuliny, co si kupuji TOP smartfouny k vuli vykonu, napr. hrani her (nic jineho mne nenapada). Ostatnim muzou byt uprimne tyhle testy ukradeny, protoze to v realu stejne nejde moc poznat.
   Jinak tenhle druh „vylepsovani“ skore, to je pisnicka co se opakuje porad dokola..je dobre, kdyz jim zatnou trochu tipec.

 2. Dá se říct destrukční, protože takový teploty pokud nejste v mrazáku lehce zničí vše… a hlavně je to nebezpečné v ohledu na baterii, nechat vybuchnout v ruce není žádná sranda. Skoro se dá říct nová bomba do letadla.