Huawei Ascend Y330: Mobil pro dětskou ruku (recenze)

0

Náročného uživatele, ale ani běžného uživatele telefon se slabým procesorem, 512 MB RAM, 4 GB úložného prostoru, nízkým rozlišením a TN displejem rozhodně neuspokojí. Levný telefon s takovou výbavou je ale ideální pro děti. I s malou 1500mAh baterií totiž dokáže vydržet bez problému i tři dny, pokud se střídmě používá a jsou vypnuta mobilní data, což je u dětí zpravidla nutnost.

Pro děti ideál

Přesně takovým telefonem je Huawei Ascend Y330, jeden z nejlevnějších telefonů na trhu s dvoujádrovým procesorem. Ten je sice velmi slabý, ale dětské hry na něm běží, internet také a komunikační programy rovněž. Na spuštění aplikací si sice počkáte, ale děti toto neřeší a nenároční uživatelé, kteří mají telefon především k volání a psaní textovek také ne.

parametry
Huawei Ascend Y330
rozměry a hmotnost 122 × 64 × 11,3 mm, 126 g
displej 4″ (480 × 800 px), kapacitní TN, 233 DPI
chipset Mediatek MT6572, 2×1,3 GHz
RAM 512 MB
úložiště 4 GB (2,66 GB uživatelských) + slot na microSDHC
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
mobilní data WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA
konektivita microUSB 2.0, Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0, GPS (A-GPS)
fotoaparát  zadní: 3 Mpx (2048 × 1536 px)
akumulátor Li-Ion 1500 mAh
OS Android 4.2 (Jelly Bean)
zapůjčil Huawei
zahájení prodeje květen 2014

Graf ceny produktu HUAWEI Ascend Y330 poskytuje server Heureka.cz
cena 2347 Kč

Procesor od Mediateku je ale ve spojení s TN displejem velmi úsporný a není tak problém dosáhnout třídenní výdrže. A když jsem s mobilem jenom telefonoval, dostal jsem se až na čtyři dny, což je u mého hlavního mobilu sci-fi. Jediným okamžikem, kdy mi slabší procesor vadil, bylo spouštění 3Mpix fotoaparátu, tam je rychlost důležitá. Fotky jsou ale mizerné, takže na druhou stranu není o co stát. Chybí i přisvětlovací dioda.

Telefon má mimochodem jen zadní foťák, takže pro skajpování není moc vhodný. Chybí také čidlo jasu, proto si musíte neustále jas upravovat – při přechodu ven na displeji nic nevidíte a doma zase svítí zbytečně mnoho. Úroveň minimálního jasu je navíc velmi vysoká, takže pro používání v noci se telefon moc nehodí; je třeba nějaká utilita, která umí úroveň jasu snížit pod úroveň výrobce. A není tu ani senzor přiblížení, takže při telefonování senzor svítí.

Jen málo paměti

Na hudbu se mobil moc nehodí, repráček je spíš takové šustítko, které reprodukuje dobře jen mluvené slovo – děti si aspoň v klidu poslechnou pohádky před spaním. V sluchátkách zvuk hodně šumí a navíc minimální úroveň hlasitosti je dost vysoká, takže pokud si pouštíte do sluchátek něco před spaním, bude vás hlasitá hudba nebo mluvené slovo spíš rušit. Zvukové vlastnosti zkrátka nic moc.

naměřeno
Geekbench 3: 312/554 bodů
Antutu: 11 106 bodů
3D Mark Storm: 2108 bodů

 

Design telefonu je povedený, jde o placku s oblými hranami a vaničkou na spodu – na může být buď bílá, nebo černá. Materiál je typický plastově hladký, žádný luxusní povrch nehledejte. Kryt jde dolů poněkud ztuha, naštěstí to budete potřebovat jen při vkládání SIM a paměťové karty. Úložný prostor má jen 4 GB, pro uživatele pak zbývá mizerných 2,66 GB. To je bolest všech levných telefonů.

Vzhledem k tomu, že většinu programů není možné přesunout na kartu, vyvstává časem problém – kam s novými aplikacemi? Několikrát jsem musel programy odmazávat, abych si mohl nahrát něco nového. Pokud budete telefon používat dítě, aspoň nebudete řešit problém s tím, že má mobil plný her. Každopádně SD karta se hodí kvůli hudbě, filmům a také prostoru pro běh aplikací jako Hudba Play nebo Spotify, které vyžadují pro běh cache.

Hezké prostředí

Nabíjecí konektor pro připojení microUSB je na boku, což je problém v případě, že používáte stojánky nebo hrací stanice, které jsou stavěny pro telefony umístěné na výšku. Tlačítko pro zapnutí je pak nahoře, stejně jako výstup na sluchátka. Ovládání hlasitosti najdete po levé straně. Telefon nemá tlačítko pro zobrazení běžících aplikací (je nutné podržet déle domeček), je tu však tlačítko kontextové (které je ale celkem zbytečné).

V telefonu běží Android 4.2.2 s nadstavbou UI 2.0 Lite, které je graficky přítulnější než čistokrevný Android. Umí měnit tvar a velikost ikon, má hezčí menu i základní aplikace včetně té pro volání, která mi v čisté androidí podobě nevyhovuje. Hlavním rozdílem oproti základu je nepřítomnost menu s aplikacemi, vše je umístěno na ploše podobně jako u iPhonu. Nepotřebné aplikace, které nemůžete odinstalovat, tak musíte schovat do složek; to není vpravdě příliš dobrý nápad.

Konkurence je lepší

Tak si to shrňme. Za 2 400 korun máte telefon s omezenými možnostmi, který ničem nevyniká, ale zase nijak výrazně nezklame. Nenáročnému uživateli, kterému nevadí špatné pozorovací úhly a pomalá odezva telefonu, vyhoví. Za stejné peníze lze ale koupit lépe, například GoClever Quantum 400 nabízí IPS displej, rychlejší procesor, čidlo jasu, lepší zvuk, nižší hmotnost a dual SIM. Má ale zase nižší výdrž, což může být pro někoho rozhodující.

Mezi těmito mobily jsem se rozhodoval, když jsem vybíral první mobil pro dceru. A nakonec vyhrál GoClever díky svižné odezvě, diodě (slouží i jako baterka), IPS displeji pro lepší sledování filmů a čidlu jasu – jeho manuální změna je přece jen pro prcka poněkud náročná. GoClever má sice ještě horší foťák a výdrž, ale ostatní vlastnosti to s přehledem srovnají. Hlavní devizou Huawei Y330 je tak výdrž a to může být pro někoho rozhodující. A kdyby cena činila 1 990 Kč, tedy tolik, co stojí srovnatelná konkurence, nebylo by co řešit.

Plusy / mínusy
Výdrž Slabý hardware
Kompaktní velikost TN displej
Graficky povedené prostředí Relativně vyšší cena

 

Huawei Ascend Y330: Mobil pro dětskou ruku (recenze)
Ohodnoťte tento článek!
2 (40%) 1 hlas/ů