Nejvýkonnější mozek pro mobily má Huawei. Kirin 980 zboří benchmarky

Huawei Mate 20 dostane nejlepší mozek široko daleko. Nový čipset zvyšuje výkon CPU, GPU i NPU. Slibuje nejrychlejší LTE, Wi-Fi a nejpřesnější GPS.

24
HiSilicon Kirin 980
HiSilicon Kirin 980
-
Zdroj: Huawei

Huawei v Berlíně představil další generaci svého devítistovkového čipsetu. Kirin 980 bude momentálně to nejvýkonnější na trhu a poprvé se s ním v praxi setkáme 16. října v telefonu Mate 20. Na Ifě výrobce alespoň prozradil, o kolik bude telefon rychlejší.

Kirin 980 je prvním představeným čipem vyráběným 7nm litografií u TSMC. Díky miniaturizaci procesu se Huawei, respektive jeho dceřince HiSiliconu, podařilo do centimetru čtverečního nacpat 6,9 miliardy tranzistorů, o čtvrtinu více než do 10nm Kirinu 970. Zhuštění obvodů znamená vyšší výkon i více funkcí, Huawei ladil všechna důležitá místa.

Nejvýkonnější procesor v mobilech

Procesorová část i nadále zůstává osmijádrová. Nově je ale rozdělená do tří klastrů big, medium a small, a využívá nových architektur Cortex-A76 a Cortex-A55. Hlavní výpočetní síla bude záviset na dvojici 2,6GHz jader A76, středně náročné úlohy si vystačí se dvěma 1,9GHz jádry A76 a pro úsporné procesy se využije čtveřice 1,8GHz A55. Plánovač může najednou využít všech osm jader, reálně se tak stane při hraní náročných her. U přehrávání hudby zase Kirin nechá aktivní jen jedno jádro A55.

Cortex-A76 je oproti předchůdci A73 o 75 % výkonnější a provoz o 58 % efektivnější. Reálná spotřeba procesoru by tam měla být o něco vyšší, i proto nejspíš Huawei hlavní klastr rozdělil na dvě jinak taktované části. Novinkou oproti starší generaci čipu je, že všechna procesorová jádra mají nově vlastní L2 cache (512kb u A76 a 128kB u A55) a společně sdílejí novou 4MB L3.

Huawei Kirin 980Huawei tvrdí, že jednovláknový výkon je o 37 % vyšší než ve Snapdragonu 845, který využívá upravená jádra Cortex-A75. Byla by ostuda, kdyby nebyl rychlejší. Čip Qualcommu je totiž o rok starší a už brzy přijde Snapdragon 855. Svého rivala už Huawei dohnal i po grafické stránce.

Kirin 980 obsahuje nové GPU Mali-G76 MP10. Oproti předchůdci nabídne o 46 % vyšší výkon a až o 178 % vyšší efektivitu. Zde se na rozdíl od nového CPU reálně zvýší výkon i významně sníží spotřeba. Huawei se pochlubil, že například ve hře NBA 2K18 má Kirin 980 o 22 % více fps než Snapdragon 845. V PUBG je výkonnější o 8 %.

Nejrychlejší Wi-Fi i LTE

Kirin 970 přinesl speciální neuronový koprocesor urychlující výpočty aplikací pro umělou inteligenci. Kirin 980 obsahuje duální NPU se 120% nárůstem výkonu. Nově zvládá analyzovat 4500 obrazů za sekundu, předchůdce jich měl okolo 2000, stejně jako Snapdragon 845.

O 46% výkonnější je též obrazový procesor. Výrobce slibuje účinnější redukci šumu fotografií, přesnější detekci pohybu i možnosti lokálních úprav kontrastu pro lepší HDR. Zklamáním je podpora videa. Na rozdíl od konkurence stále neumí natáčet 4K video s 60 snímky za sekundu.

Kirin 980 je prvním mobilním čipsetem s LTE modemem podporující kategorie 21 a 18. Teoreticky by tak zvládl přenášet data rychlostí až 1400/200 Mb/s. Žádný operátor ale takovou síť nenabízí.

Huawei Kirin 980

Nejrychlejší je prý také jeho čip pro Wi-Fi. Huawei už nevyužívá obvod od Broadcomu, ale navrhl vlastní, se kterým naměřil propustnost 1732 Mb/s (v 5GHz pásmu 802.11ac). Využívá přitom 2×2 MIMO a 160Hz kanál.

Zmíněný Broadcom byl mimochodem první, kdo pro mobily vyrobil dvoupásmový lokalizační čip. Poradí si s pásmem L5/E5 využívaným v GPS/Galileu a zpřesňuje určování polohy až na 30 cm. Kirin 980 už to zvládne také.

Novinka od Huawei je prvním představeným 7nm čipem, ale premiéru na trhu jí zřejmě vyfoukne Apple. Už příští týden totiž Cupertinští uvedou nové iPhony a u nich se dá čekat dřívější dostupnost než 16. říjen, kdy má premiéru Huawei Mate 20.

Specifikace Kirin 980

Kirin 970 Kirin 980
CPU 4× 2,4 GHz A73 + 4× 1,8 GHz A53 2× 2,6 GHz A76 + 2× 1,9 GHz A76 + 4× 1,8 GHz A55
GPU Mali-G72 MP12 Mali-G76 MP10
RAM LPDDR4X 1833 MHz LPDDR4X 2133 MHz
NPU singlecore dualcore
LTE modem cat 18/13, 1200/150 Mb/s cat 21/18, 1400/200 Mb/s
výroba 10nm 7nm

 

Nejvýkonnější mozek pro mobily má Huawei. Kirin 980 zboří benchmarky
Ohodnoťte tento článek!
5 (99.05%) 21 hlasů

24 KOMENTÁŘE

 1. zbytečná přehršel jadérek, kdyby alespoň dali aplikaci na zvolení kolik jich má běžet aby se to nemuselo rootnout. Mnohdy postačí jen dvě rychlá jádra a zbytek uspaný, hlavně kvůli baterií kde se s kapacitama na „vlajkových lodích“ výrobci nikdy nepřetrhnou.

   • Vymýšlet nic, v tomhle s Tebou souhlasím bezezbytku, ale proč proboha strkat do telefonu čtyřjádrové nebo dokonce osmijádrové hovada, to telefon prostě nepotřebuje, je to telefon a ne raketoplán …

    • Jenže ani to osmijádro nemá zrovna „raketoplánový“ výkon, protože je to nízko taktované. Androidové appky jsou optimalizované pro dobré vícevlákonové škálování a u dražších verzích smartphonů nejde ani tak o „výrobní cena / výkon“, ale spíš o „spotřeba / výkon“, takže lepší udělat takovýto osmijádrový slepenec, protože na nižších taktech je daleko vyšší energetická efektivita. Na těch dvou jádrech to zvládne i trochu vyšší frekvenci, když je to potřeba, energii ušetří všude, kde stačí použít jen ta slabá jádra.
     Kdyby udělali jen čtyřjádro ze čtyřech těch výkonných jader, tak by to taky mělo dobrý výkon v zátěži, ale horší výdrž baterky a nejspíš by to bylo horší i teplotně.

    • Jinak já nemám nijak výkonný smartphone a ani ho nechci, protože čistě na mobil + občas web použití to není potřeba.
     Ale realita je taková, že lidé na mobilech čím dál více hrají (nepochopím, ale proti gustu…) a to je najednou trochu jiný pohled na věc.

     • Taaaak, teď jsi na to kápnul, takže proč neexistují chytré telefony s jednojádrem, protože to na to co píšeš stačí až nad hlavu? No protože by sice kdekomu stačil, ale stál by dvě stovky a to si žádný výrobce nemůže lajznout, že. Takže strkají do telefonů osmijádra, kde sedm jader 90% času chrápe, ale má to super benchmarky (to je vůbec to nejdůležitější) a dá se to draho prodat (obhájit proč je to tak drahé), to je celé, za vším hledej prachy a ne že by to už nestačilo 😀

    • Proč? Protože většině lidí dnes telefon slouží místo počítače, navigace, foťáku, komunikátoru, herního terminálu anevímcoještě…
     A software je taky čím dál nenažranější, stejně jako web. Kde jsou doby, kdy mi na pohodový provoz stačilo jednojádro s 800 MHz a 256 MB RAM… to byly časy. Dnes je čtyřjádrový telefon, 2 GB RAM naprosté minimum…

     • Dobře, tak jinak. Já to nevím jestli „většině“, Ty možná jo, já si o tom prostě dovolím pochybovat na základě toho jak znám lidí ve svém okolí. Tam se prostě nenajde nikdo, kdo používal telefon jako „herní terminál a počítač“, ale to asi proto že nechodím ani na základní, ani na střední, ani na vysokou školu a nejsem hipster. Uznávám ale, že jiní to mohou mít jinak. Dále … pro „navigaci, foťák, komunikátor a mnoho dalších funkcí“ prostě osmijádro nepotřebuješ. Měly snad telefony před deseti lety osm jader? A nebyla tam navigace foťák a nedalo se tím komunikovat? Samozřejmě že dalo. A teď šikulo trošku použijeme hlavu ano? Proč bys tak asi řekl, že je „software je taky čím dál nenažranější, stejně jako web“ …. no protože kdyby to tak nepsali, tak by Ti stačilo „jednojádro s 800 MHz a 256 MB RAM“ a to, jak jsem psal výše Gildorovi, kromě zákazníka, nikdo nechce, hádej proč? 😉 Je věděckotechnicky dokázáno, že na měsíc se dá pohodlně doletět a přistát v raketě s HW vybavením analogové meteostanice, takže néé, tenhle vývoj a osmi jádro v telefonu opravdu není potřeba, je to prostě jen práce pro práci a „dokud budu mět hlupi penize, budu mět kramáři rej“ 🙂

      • Na pubertalni konspirace me v mem veku neuzije. Jdi se lecit… Za to, ze zijes v izolovane bubline, fakt nemuzu.

      • jaká konspirace troubo, to jsou fakta. Že Ty víš prd, stal ses obětí bohapustého konzumu a věříš každé kravině kterou Ti v TV Nova a na komerčních webech nakukají, protože jsi líný si ty fakta ověřit, to je pubertální přístup … ale vzhldem k věku (šacuju Tě tak pětadvacet) na to máš jistě ještě právo v tom věku byl každý chytrý jak opice a všechno „věděl“ nejlíp 😀

      • Svatá Matko, to je ale nafoukanej idiot… Chlapče, plácáš fakt nesmysly a jestli mně je pětadvacet (děkuji, mimochodem), pak tobě patnáct.

      • Dobře, tak jako s blbečkem. Cituji: Redundance bylo dosaženo propojením pěti nově postavených počítačů IBM 360 Model 75 s operačním systémem MVS. Na implementaci a testování systému se podílelo až 3500 zaměstnanců IBM. Šlo o dobu přechodu od elektronek k tranzistorům. IBM vyrobila svůj první tranzistorový počítač, IBM 7090 prakticky nedávno (1959). Počítače nasazované roku 1964 v NASA byly mezi prvními dodávanými IBM serie 360s. Serverovna IBM pro misi Apollo 11 byla plná těchto třistašedesátek a jejich celkový výpočetní výkon byl 1,7 MIPS (milionů pokynů za sekundu) a disponovala 1MB paměti, později rozšířenou na dva a pak čtyři MB pro každý počítač. Dnešní běžně dostupný procesor jako Intel Core i7 4770k má hodnotu MIPS 124.850-127.273, kde 8GB RAM je standard.

       Teď běž, strč hlavu do záchodu a řekni taťkovi ať za Tebou spláchne troubo a jestli je Ti šestačtyřicet jako mě, nebo nedejbože víc, tak si dej ještě pořádnou facku a styď se 😀

      • „Je věděckotechnicky dokázáno, že na měsíc se dá pohodlně doletět a přistát v raketě s HW vybavením analogové meteostanice“
       A o kterou „raketu“ se přesně jednalo? Protože Apollo používalo digitální procesor + spousta věcí byla řízena ze Země, vy meteostanice.
       A pokud by jste náhodou myslel sovětské sondy Luna – tak ty byly komplet řízené ze země, kde byl sálový superpočítač větší než Váš dům (což je obecně známý fakt, že ze začátku průzkumu vesmíru nebylo možné vměstnat dostatek výpočetního výkonu na palubu – a tak bylo vše řízeno ze Země).
       Takže by mě zajímalo, co za „raketu“ jste teda měl na mysli. Protože řídit vesmírné těleso není vůbec jednoduché (musí se započítat gravitace obou těles – přičemž ta je proměná vzhledem k výšce od povrchu – u delších letů se počítá i s gravitací Slunce. Je nutné řídit rotaci, provádět korekci dráhy a rychlosti s vysokou přesností. Při přistávání je nezbytné držet správný úhel – jinak se těleso roztaví v atmosféře) a rozhodně by na to nestačilo vybavení vaší slavné meteostanice.

 2. Tak a nech ešte spravia polovičný čip na 7nm, teda aj s polovičnou spotrebou, dajú ho do mobilu s 4,5-5″ displayom a konečne budem môcť prejsť z S4 mini. O 6 palcové veslá nemám záujem, to sa už radšej pozriem po nejakom minibooku.

  • Taky mám S4 mini. Je lehčí než můj současný pracovní S7 a má delší výdrž baterie. Na S7 jsem přešel v únoru po havárii na dálnici v Maďarsku kdy S4 ve sněžení s deštěm odmítala fungovat….. S7 je výrazně odolnější než S4 mini. Vše má své plus a mínus. Můj soukromý mobil je totiž stále Nokia 6310, asi 15 let stará, plně funkčí a s delší výdrží baterie než mají S4 mini nebo S7….

 3. Jj, kdyby redeji udelali na 7 nm majinky nenarocny cip s malou spotrebou, k tomu rozumny displej, rozumny nenarocny OS, rozumnou baterku a normalni lidu by jim ruce utrhali. S vydrzi treba 5 dni, to by byl narez.

  • Tak modely s menším diplejem a úsporným slabým CPU s 7nm procesem taky přijdou, byť nikdy né jako první s novým procesem. Jenže s tou výdrží baterky je to horší, protože když to má slabou spotřebu, tak se úměrně ošidí samotná baterka a OS škoda mluvit.
   Jsem stejný typ uživatele, můj poždavek na výkon je alespoň 3GB RAM (aby se nesekal Chrome), jinak mi je to fuk a displej maximálně 4,5″, větší ani náhodou, ale za velkou výdrž baterky bych si rád připlatil.