Domů Blog

Únik ze Sapphire: Budou dva Radeony Navi za 399 a 499$. Bez ray tracingu, Navi 20 není?

1

Příští měsíc na E3 by AMD konečně mělo něco odhalit k nové generaci grafických karet Navi, a nějaká kost by nám možná mohla být hozená i v pondělí na Computexu (kde to ale asi bude hlavně o procesorech). Dosud toho uteklo velmi málo konkrétního, takže pořád není až tak jasné, co čekat ale přichází nečekaný přísun náznaků. O Navi se totiž rozpovídal pro čínský tisk markeťák od firmy Sapphire, což je přední výrobce karet Radeon. Jeho informace by tedy mohlo být docela podstatné.

Rozhovor mezitím zase zmizel a je asi i jistá (ale spíš menší) šance, že informace nemusí sedět, pokud by třeba marketing ještě neměl úplně všechny informace a onen zaměstnanec částečně spekuloval. Ovšem spíš bych to asi viděl na reálná pod NDA chovaná data, která ještě neměla být vypuštěna.

 

Dva modely, plnotučný bude rychlejší než GeForce RTX 2070

Podle onoho Sapphiráka má AMD mít v přípravě dva modely Radeonu s GPU Navi – pravděpodobně založené na jednom čipu, tedy asi jako obvykle jednu plnou a jednu ořezanou verzi. A tyto modely by snad měly výkonem být zaměřené proti GeForce RTX 2070 a GeForce RTX 2060 od Nvidie. Výkonnější (podle nedávno uniklého značení možná Radeon RX 680?) by údajně měla stát 499 dolarů, což je cena referenční/nepřetaktované RTX 2070. Slabší ořezaný model (mohl by to být Radeon RX 670) by pak měl být za okolo 399 $.

Zda má 399$ karta být rychlejší než RTX 2060 nebylo řečeno, ale ona top verze Navi za 499 dolarů údajně má překonávat výkonem GeForce RTX 2070. Pokud má v tomto zdroj ze Sapphire pravdu, pak to možná už zarámovalo výkon Navi. Vodu na druhé straně oné hledané lodi totiž už asi vyznačila salvou Lisa Su během vyhlášení finančních výsledků AMD za Q1. Tehdy totiž řekla, že karta bude cenově levnější než Radeon VII a zařadí se pod něj, což by implikovalo, že není rychlejší. Můžete si tedy najít benchmarky pro Radeon VII a GeForce RTX 2070 a jestli je toto vše pravda, tak by Navi/Radeon RX 680 mohl sednout někam do intervalu mezi ně. Tak uvidíme.

Galerie: AMD Radeon VII: výkon v zahraničních recenzích


Bez ray tracingu/až příští rok?

A nyní potenciálně velmi důležitý detail. Onen zástupce Sapphiru údajně novinářům řekl, že architektura Navi údajně nemá speciální hardwarové jednotky na výpočet ray tracingu, tedy obdobu RT jader z architektury Nvidia Turing od Nvidie. Toto jde trochu proti vyznění nedávno sdělených informací k Sony PlayStation 5 (kde má být stejná nebo příbuzná architektura GPU a o ray tracingu se mluvilo), ale není to nutně v konfliktu. Jednak může být akcelerace ray tracingu specifická jen pro PS5, ale také je klidně možné, že použití ray tracingu na této konzoli bude čistě s využitím výpočetních jednotek/shaderů („softwarově“), bez speciálních hardwarových jednotek.

Zástupce Sapphire řekl, že podpora pro ray tracing by asi mohla přijít až v dalších architektuře, údajně za rok, která by už mohla být (úplně?) nová, a tedy by k ní zavedení nových hardwarových bloků asi víc sedělo. Ovšem pozor, toto už asi může být spekulace a nic, co by onen člověk měl přímo z interních oficiálních roadmap/zdrojů. Je tedy to třeba brát s větší rezervou než zbytek zprávy.

Sapphire AMD 50th Anniversary Edition Nitro Radeon RX 590 8GB 01
Sapphire AMD 50th Anniversary Edition Nitro Radeon RX 590 8GB k výročí AMD (Zdroj: Momomo_us/Twitter)

Zatímco na nereferenčním Radeonu VII prý Sapphire nepracuje, protože by se to patrně nevyplatilo, u Navi prý firma chystá nereferenční karty a údajně se zvažuje i verze s vodním chlazením (nevím, zda se tím myslí zabudovaný AIO chladič, nebo vodní blok pro custom okruh). Pozoruhodná je jedna věc. AMD by údajně podle tohoto zaměstnance opravdu karty mohlo uvést 7. 7. (což by bylo symbolické vzhledem k 7nm procesu). Toto datum se objevovalo v drbech z ne úplně důvěryhodných youtuberských zdrojů, což vyvolává nedůvěru, a navíc je to v neděli. Ale je možné, že se AMD tento nápad zalíbil, podobně jako loni Intel „adoptoval“ nápad Davida Schora z webu WikiChip na vyrobení výročního Core i7-8086K.

AMD Navi PCB 2 Baidu
PCB pro Radeon Navi uniklé na Baidu, přední strana (zdroj: Baidu)

Tip: Máme první pohled na Radeon Navi. 256bitové GDDR6, dva osmipiny, USB-C a GPU Tach


Pořád limit 4096 shaderů a žádné „velké Navi“?

Markeťák Sapphiru také zdá se tvrdil, že AMD nechystá další model, v kterém by bylo větší GPU Navi, než v onom 499$ modelu. Před časem internetové drbny tvrdily, že po výchozím „mainstreamovém“ Navi by mohlo vyjít o něco později i výkonnější GPU, snad „Navi 20“, které by mohlo mít víc než 5000 stream procesorů. Ovšem toto podle onoho zaměstnance prý nemá nastat, výslovně to popřel. To by možná mohlo znamenat, že z GCN vycházející architektura Navi pořád nepřekonala dnes už dost zastaralý limit na 4096 stream procesorů (64 bloků CU), což poprvé vyčerpalo už GPU Fiji v roce 2015(!).

Na druhou stranu je také možné, že dotyčný markeťák prostě mluví jen o letošní generaci GPU Navi a to „Navi 20“ pořád může vyjít třeba v roce následujícím, o čemž on ještě informace nemá. Ovšem také by mohlo jít o výpočetní a profesionální GPU s podporou FP64 (vědeckých výpočtů s dvojitou přesností) a podobných funkcí, které podobně jako Vega 20 nebude určené do herních grafických karet.

Sony detailně promluvilo o budoucnosti PS4 i PS5. Co nás čeká?

2
Sony DualShock 4 PlayStation 4
Sony DualShock 4

Japonská společnost odpočítává dny, kdy prodá stomiliontý PlayStation 4. Sony to oficiálně přiznalo na setkání s investory, kde odhalilo také další plány, které má se současnou i příští generací herní konzole.

 

Dlouhý život pro PS4

PS4 ještě čekají minimálně tři roky života. Konzole je stále oblíbená, a především se během let snížily výrobní náklady natolik, že i po slevách je prodej hardwaru ziskový. Do jisté míry tak bude dotovat z počátku ztrátový PlayStation 5. Japonci také oficiálně potvrdili, že pro PS4 vydají ještě velké tituly jako The Last of Us 2, Ghost of Tsushima nebo Death Stranding, byť je velmi pravděpodobné, že všechny tři hry vyjdou ve vylepšené podobě i pro příští generaci konzole.

Sony během pěti let prodalo 96,8 milionu PS4. Každý hráč utratil v průměru 700 dolarů (za konzoli i hry). Ti, co si PS4 koupili v prvním roce, investovali dokonce až 1600 dolarů. Do sítě PSN se každý měsíc přihlásí 94 milionů uživatelů a dle Sony hráči u konzole stráví v průměru 21 hodin týdně. Firma také prozradila, že má 36 milionů předplatitelů PlayStation Plus. Dále 5,6 milionu hráčů streamuje hru do mobilů nebo počítačů přes PS4 Remote Play.

Co bude s PlayStation Now?

Jen 700 000 hráčů si předplácí cloudový streaming nazvaný PlayStation Now. Stávající infrastruktura je přitom dimenzována až pro 5 milionů uživatelů. Služba momentálně nabízí 780 her, kromě streamování umožňuje hry také stahovat. Now momentálně funguje jen na PS4 a PC, je dostupné v 19 zemích světa a využívá 15 datacenter od Amazonu.

Sony nicméně tento týden podepsalo překvapivou dohodu s hlavním rivalem a s Microsoftem budou herní cloud vyvíjet společně. To má pomoci PlayStationu Now v růstu i zlepšování kvality. Japonci uvádí, že ve střednědobém horizontu chtějí konečně nabídnout i rozlišení 1080p nebo vyšší, dále zvýšit množství obsahu, dostat hry i mimo konzole (zřejmě na mobily a televizory) a expandovat na nové trhy. Pomoci by měly i vyšší investice do marketingu, neboť počet hráčů ve srovnání s uživatelskou základnou PS4 je slabý.

„PlayStation 5“ se odhaluje

Příští generace konzole, kterou Sony stále nazývá jen jako Next Gen, již bude se streamování her přímo počítat. PS1 a PS2 se spoléhaly na optická média. PS3 a PS4 přidaly i stahování z internetu. PS5 bude jako jednu z možností mít streaming. Ten už sice funguje od začátku i na PS4, ale mezi řádky jde vyčíst, že na PS5 možná bude plnohodnotnou alternativou pro Blu-ray i stahování. Tj. mohl by nabídnout stejnou kvalitu obrazu i zvuku či stejný katalog (v současném PS Now nejsou novinky).

Sony rovněž zopakovalo informace, které nedávno prozradil hlavní architekt konzole Mark Cerny v rozhovoru pro Wired. PS5 přinese procesor Zen 2 a grafiku Navi. Místo HDD nabídne superrychlé SSD. Dorazí ray tracing, podpora rozlišení 8K i nové 3D audio.

A konzole zůstane zpětně kompatibilní se současnými hrami. To Japonci prezentovali na Spider-Manovi, kde ukázali rozdíl v rychlosti načítání mezi PS4 a prototypem PS5. Takashi Mochizuki z Wall Street Journalu na videu zachytil, že zatímco loading na PS4 Pro trval osm sekund, na PS5 bylo čekání kratší než sekundu. Rychlý paměťový subsystém také dovolí velmi rychle cestovat otevřeným světem, aniž by se čekalo na doskakování textur.

Sony v prezentaci rovněž uvedlo, které detaily ještě nezveřejnilo. Stále neznáme cenu, dostupnost, launchové tituly ani podobu uživatelského rozhraní.

Zdroj: Sony via Engadget


Firefox 67 zlepšuje výkon a některým zapíná přelomový WebRender

2
Firefox
Firefox

Dnes vyšel Firefox 67. Mozilla se už vzpamatovala z nedávné situace, kdy byly všem deaktivovány doplňky. Omluvila se a nakonec podala vysvětlení, přičemž teď už můžeme jen doufat, že se situace nebude opakovat. Pojďme si už ale přiblížit novinky v sedmašedesáté řadě prohlížeče.

V některých instalacích je totiž aktivována komponenta WebRender. Již jsem se jí věnoval, takže jen krátce připomenu, že významně zrychluje vykreslování stránek. Lépe řečeno s ním bude vykreslování plynulejší, využívá totiž grafický čip. Mozilla novou technologii testovala měsíce v kanále s betaverzemi. Dnes je připravená WebRender nasadit naostro. Půjde ovšem jen o tzv. měkký start, protože k aktivaci dojde jen v 5 % instalací stabilního Firefoxu.

Mozilla to uvedla v neděli na Redditu, jak si všiml Neowin. Technologie představuje další část projektu Quantum, v rámci kterého v prohlížeči dochází k významným technologickým proměnám, jejichž cílem je zpravidla mj. zrychlit chod programu. WebRender byl zatím testován pouze na zařízeních s Windows 10 a s grafickými kartami od Nvidie. Výrobce už potvrdil, že pro Firefox 67 budou vybírány právě počítače splňující tyto dva parametry.

Dále bylo dosaženo lepšího výkonu díky několika dalším optimalizacím, které se už vztahují ke všem instalacím. Byla snížena priorita parametru setTimeout při načítání stránky, dále dochází k odložené inicializaci méně důležitých komponent při spuštění. Rovněž Firefox pozastavuje činnost nepoužívaných stránek.

Další novinky v prohlížeči

Co dalšího nás čeká ve Firefoxu 67? Nově nainstalované doplňky ve výchozím stavu nebudou aktivní v režimu anonymního prohlížení. V něm pak už můžete ukládat hesla. Kvalitnější přehrávání videa ve formátu AV1 zajistí nový dekodér dav1d. Pomocí vlastního nastavení aplikace lze bránit tomu, aby byl váš počítač weby využíván k těžbě kryptoměn. Bránit Firefox může také tzv. fingerprintingu. Mozilla pak vypíná službu pro sdílení snímků, ty už můžete ukládat jen lokálně.

Mění se architektura uživatelských profilů. Ty jsou nyní spojeny s instalací, tudíž pokud si nainstalujete více různých Firefoxů, každý z nich bude používat vlastní profil. Tím bude zabráněno negativním jevům spojeným s migrací dat do novější verze aplikace, přičemž některé části profilů nebyly zpětně kompatibilní se staršími verzemi prohlížeče. Pro případnou synchronizaci můžete využívat Firefox Sync.

Mozilla dále uvádí, že vás Firefox ochrání před spouštěním starších verzí aplikace, což právě může vést k potížím s kompatibilitou nebo k narušení profilu. Není ovšem vůbec jasné, jak konkrétně vás chce „chránit“. V neposlední řadě pak Firefox 67 podporuje API FIDO U2F, s nímž na webu využijete dvoufaktorovém přihlašování s přílišnými hardwarovými klíči pro USB. Kompletní přehled novinek najdete na webu Mozilly.

Zdroj: poznámky k vydání Firefoxu 67

Zakázané ovoce? Honor představil 20 a 20 Pro, ale odložil jejich prodej

1
HONOR 20 Pro
HONOR 20 Pro

Navzdory nejisté atmosféře kvůli nejnovějším sankcím ze strany Spojených států představil dnes večer Honor své nové top modely Honor 20 a Honor 20 Pro. Jsou si podobné jako vejce vejci, jen mají na první pohled odlišné barvy. V obou případech jde o nový typ odlesků, které jsou Honoru vlastní. Vypadají prostě dobře i pro oko konzervativního uživatele. Stejné mají i rozměry, displej, hardware…

Honor 20 girl
Honor 20 girl
 • Honor 20 Pro bude takovým Huaweiem P30 Pro pro trošku chudší a mladší zákazníky
 • I případné odstavení Huaweie od Androidu by se to těchto dvou smartphonů ještě nedotklo
 • To až dalšího v řadě, kterým by měl být Mate 30. Doufejme, že k tomu nedojde

Honor poprvé umístil čtečku otisků prstů na pravý bok a spojil ji s odemykacím tlačítkem. Jde o dobrý krok a osobně doufám, že u tohoto způsobu pár generací zůstanou. Zmizely však analogové jacky na sluchátka či možnost vložit paměťovou microSD.

Dražší Honor 20 Pro se liší optickou stabilizací, zoomem a dvojnásobnou pamětí

Honor 20 Pro má 256GB úložiště a 8 GB operační paměti. Narozdíl od Huaweie tak Honor nabídne pro jednoduchost vždy jen jednu konfiguraci. Značka Honor by zřejmě neměla parametrově přerůstat mateřský Huawei, ale drží krok v SoC. Výkon by tedy měl být podobný. Akumulátor má kapacitu 4000 mAh (s rychlonabíječkou o výkonu 22,5 W) a výbava je mírně chudší v podobě například USB-C 2.0 místo 3.1 či Bluetooth 4.2 místo 5.0. Nepadlo slovo ani o bezdrátovém nabíjení či odolnosti proti vodě.

Honor 20 Pro:


Honor 20 má 128GB úložiště, 6 GB operační paměti a 3750mAh akumulátor. Jinak se liší jen ve fotoaparátu.

Honor 20:


Fotoaparát se čtyřmi čočkami

V obou případech jde o čtveřici čoček: hlavní 48Mpx od Sony se liší ve světelnosti a optickou stabilizaci nabídne jen vyšší model. Druhá 16Mpx čočka pro širokoúhlé snímky je v obou případech stejná, třetí se zase liší – Honor 20 Pro zde má 8 Mpx pro 5x zoom, Honor 20 pak 2Mpx snímač pro měření hloubky ostrosti. Čtvrtou čočkou je 2 Mpx pro makro, v případě modelu Pro navíc s optickou stabilizací. Selfie kamera je stejná a jde o druhý model Honoru s průstřelem. Ve všech případech pomáhá kamerám umělá inteligence.

Aktuální ceny stájových kolegů činí 15 999 Kč za Huawei P30 a 24 999 Kč (respektive 22 499 Kč za 128 GB) za model P30 Pro. Honor by měl být levnější, ale zatím není jasné, kdy se v našem regionu začnou obě novinky prodávat ani za kolik. Nebýt současné kauzy, již bychom tyto informace věděli, takto známe pouze globální ceny, kde po přepočtu jde o zhruba 14 900 Kč za model 20 Pro a 11 900 Kč za Honor 20.

model Honor 20 Pro Honor 20 Honor 20 Lite
označení konfigurace HRY-LX1T
představení / zahájení prodeje v Česku květen 2019 (Londýn), květen 2019 květen 2019 (Londýn), květen 2019 duben 2019
displej 6,26″ (19,5:9) IPS, 1080 × 2340 px 6,26″ (19,5:9) IPS, 1080 × 2340 px 6,21″ (19,5:9) IPS, 1080 × 2340 px
rozměry a hmotnost 154,6 × 73,97 × 8,44 mm / 182 g 154,6 × 73,97 × 7,87 mm / 174 g 154,8 × 73,6 × 8 mm / 164 g
SoC  + RAM HiSilicon Kirin 980 (2× 2,6 GHz Cortex-A76 & 2× 1,92 GHz Cortex-A76 & 4× 1,8 GHz Cortex-A55 + Mali G72 MP12) + 8 GB RAM, GPU Turbo HiSilicon Kirin 980 (2× 2,6 GHz Cortex-A76 & 2× 1,92 GHz Cortex-A76 & 4× 1,8 GHz Cortex-A55 + Mali G72 MP12) + 6 GB RAM HiSilicon Kirin 710 (2× 2,12 GHz Cortex-A73 & 4× 1,7 GHz Cortex-A53 + Mali G51 MP4) + 4 GB RAM
úložiště (+microSD) 256 GB 128 GB 128 GB + microSD
akumulátor 4000 mAh
22,5W nabíječka
3750 mAh
22,5 W nabíječka
3400 mAh
10W nabíječka
zadní foťák 48 Mpx f/1.4 OIS, AIS, EIS, PDAF Sony IMX586 (hlavní kamera)
16 Mpx f/2.2, 117° (ultraširokoúhlá)
8 Mpx f/2.4, 3×/5×/30× zoom (teleobjektiv)
2 Mpx f/2.4 OIS PDAF(makro)video 4K EIS
48 Mpx f/1.8, AIS, Sony IMX586 (hlavní kamera)
16 Mpx f/2.2, 117° (ultraširokoúhlá)
2 Mpx f/2.4 (depth)
2 Mpx f/2.4 (makro)video 4K EIS
24 Mpx f/1.8, PDAF (hlavní kamera)
8 Mpx f/2.2 (ultraširokoúhlá)
2 Mpx f/2.4 (depth)video 1080p
přední foťák 32 Mpx f/2.0
video 1080p
32 Mpx f/2.0
video 1080p
32 Mpx f/2.0
video 1080p
konektory USB-C 2.0 USB-C 2.0 microUSB
sluchátka jack ne ne ano
bezdrátové sítě (Wi-Fi, BT, GPS, LTE, NFC, infraport) Wi-Fi (802.11ac), Bluetooth (5.0), GPS (Glonass, Beidou, Galileo, QZSS), LTE (ano), NFC (ano), infraport (ano) Wi-Fi (802.11ac), Bluetooth (5.0), GPS (Glonass, Beidou, Galileo, QZSS), LTE (ano), NFC (ano), infraport (ano) Wi-Fi (802.11n), Bluetooth (4.2), GPS (Glonass, Beidou), LTE (ano), NFC (ano), infraport (ne)
čtečka otisků prstů ano, na boku ano, na boku ano, vzadu
barevné varianty Phantom Black, Phantom Blue Midnight Black, Saphire Blue Phantom Blue, Phantom Red, Magic Night Black
Single SIM / Dual SIM 2× nanoSIM 2× nanoSIM (hybridní) 2× nanoSIM
zvýšená odolnost
operační systém Android + EMUI (Magic UI) Android + EMUI (Magic UI) Android + EMUI
doporučená cena  599$  499$  6999 Kč

Vše, co jste chtěli vědět o seriálu Hra o trůny

0
Hra o trůny
Hra o trůny

Seriál Game of Thrones je sice za námi, ale to neznamená, že se tomuto webu nebudeme i nadále věnovat. Čeká vás spousta novinek a zajímavostí. Nezapomeňte nás proto pravidelně navštěvovat a pokud nás chcete podpořit, tak ohodnoťte epizody a postavy tohoto seriálu.

Pokračování na Edna.cz.

Google představil nové brýle Glass 2. Déle vydrží, lépe fotí, ale nekoupíte si je

0
Google Glass Enterprise Edition 2
Google Glass Enterprise Edition 2

Betatest brýlí Google Glass skončil před čtyřmi lety s takovými rozpaky, že se firma rozhodla vývoj přeorientovat jiným směrem. Dva roky nebylo o brýlích slyšet, dokud Google nepředstavil novou verzi označenou jako Enterprise Edition. Měly novou konstrukci, byly rychlejší a déle vydržely. Ale nebyly již určeny pro každého, Google cíli pouze na firmy.

Teď v Mountain View odhalili Enterprise Edition 2. Nová generace brýlí se opět zaměřuje na čistě profesionální využití. Google říká, že jsou vhodné pro kohokoliv od lékařů až po dělníky v automobilových montovnách. Všude tam, kde lidé využijí přísun informací, aniž by to zaměstnalo jejich ruce.

Novinka má opět projektor s rozlišením 640 × 360 px umístěný v předním hranolu, parametry se pravděpodobně nezměnily. Google ale nasadil nový čipset Snapdragon XR1 optimalizovaný pro VR brýle, který slibuje vysoký výkon, akceleraci AI výpočtů a zároveň nízkou spotřebu. V lepší výdrži pomůže i zvýšená kapacita akumulátoru. Google také nově implementoval konektor USB-C a přidal podporu pro rychlonabíjení. Tahákem nové verze je rovněž vylepšená kamerka s rozlišením 8 Mpx.

Google Glass Enterprise Edition 2 se budou prodávat za 1000 dolarů, v přepočtu 28 000 Kč s DPH.

Srovnání brýlí Google Glass
Explorer Edition Explorer Edition 2 Enterprise Edition Enterprise Edition 2
displej 640 × 360 px 640 × 360 px 640 × 360 px 640 × 360 px
SoC TI OMAP 4430 TI OMAP 4430 Intel Atom Snapdragon XR1
RAM 1 GB 2 GB 2 GB 3 GB
úložiště 16 GB 16 GB 32 GB 32 GB
foťák 5 Mpx, 720p 5 Mpx, 720p 5 Mpx, 720p 8 Mpx, 720p
sítě Wi-Fi 802.11/b/g, Bluetooth 4.2 Wi-Fi 802.11/b/g, Bluetooth 4.2 Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2 Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5
snímače akcelerometr, gyroskop, kompas akcelerometr, gyroskop, kompas akcelerometr, gyroskop, kompas, barometr, GPS akcelerometr, gyroskop, kompas, barometr, GPS
akumulátor 570 mAh, microUSB 570 mAh, microUSB 780 mAh, microUSB 820 mAh, USB-C
systém Android 4.4 Android 4.4 Android 4.4 Android 8
podpora dioptrických skel / skládací konstrukce ne/ne ano/ano ano/ano ano/ano

 

Zdroj: Google


Trable s některými antiviry pro Windows trvají. Nebo se vrací?

2
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Že se květnové záplaty pro Windows úplně nepovedly, jsem už naznačil. Ve Velké Británii se potýkali s nefunkčními weby veřejné správy, na což už Microsoft zareagoval novými opravnými balíčky. Pokud používáte Windows 10 verze 1903, možná jste si také všimli, že květnová aktualizace KB4497936 se nainstalovala dvakrát. Zaznamenal jsem to sám na dvou strojcích, které používám.

Reporty ale tvrdí, že to stejné se děje v případě aktualizace KB4494441 pro Windows 10 verze 1809. V případě verze 1903 se nad tím dá mávnout rukou, protože tento systém se stále nachází ve fázi testování. Verze 1809 je oficiálně vydaná pro všechny, instalace nadvakrát nicméně ničemu neškodí a ve výsledku představuje marginální problém, jenž popíchne pouze ty, kdo nemají rádi restartování.

Vážnější trable se týkají konfigurací s některými antiviry. Pokud se vám zdá, že už jste takovou zprávu četli, nepletete se. V dubnu servisní aktualizace pro Windows v kombinaci s antivirovými řešeními od Avastu, ArcaBitu, Aviry, McAfeeho a Sophosu. Jak si ale všiml Martin Brinkmann, problémy se objevují znovu. Nebo přetrvávají?

Problémy s produkty McAfee

U dubnové aktualizace pro Windows 7, jež nese označení KB4493472, Microsoft uvádí, že potíže s antiviry byly vyřešeny. Až na případy, kdy používáte produkty McAfee. Stejná informace, tj. že potíže s produkty McAfee přetrvávají, se nachází u květnové aktualizace KB4499164. Podle Brinkmanna se nová informace na webu podpory objevila dne 18. května.

S tím ale nemohu souhlasit, protože potíže s antiviry zde byly uvedeny už dřív – zmiňoval jsem je také v původním reportu ze dne 15. května o čerstvé dávce servisních aktualizací pro Windows. McAfee na svém webu nové informace uvádí. Potvrzuje, že potíže s výkonem nebo pomalými starty přetrvávají. Podle všeho by však spouštění systému nemělo být znefunkčněno, jak bylo uváděno dříve.

Květnové záplaty pro Windows vyšly
Květnové záplaty pro Windows vyšly

Problém vznikl v dubnu záplatováním díry CVE-2019-0735 v subsystému Client Server Runtime, jenž podle Microsoftu nesprávně zpracovával objekty v paměti. Toho se dalo zneužít pro spuštění vlastního (škodlivého) kódu. Výrobce Windows proto chování upravil, aby cestu pro malware uzavřel. Na to doplatily produkty VirusScan Enterprise 8.8, Host Intrusion Prevention 8.0 a Endpoint Security Threat Prevention 10.x. McAfee už nicméně vydalo opravené verze svých nástrojů.

Problémy s produkty Sophos

Nové problémy podle všeho vznikly tam, kde jdou používány produkty Sophos Endpoint Security and Control a Central Endpoint Standard/Advanced. Microsoft na svém webu potíže zatím neuvádí, dle Sophosu se ale objevily v nemnoha případech na systémech Windows 7 a Windows Server 2008 R2, kde aplikujete aktualizace KB4499164 nebo KB4499175. To jsou ty z květnového záplatovacího úterý.

Hlášeny jsou případy, kdy operační systém nenastartuje a zůstane zaseknutý na zprávě o konfiguraci zařízení, jejíž průběh se ale nedostane za 30 %. Sophos hledá příčinu a zatím doporučuje odebrat novou aktualizaci pro Windows v nouzovém režimu.

Není jasné, jestli za problémy bezpečnostních řešení jmenované firmy stojí stejný problém jako u McAfeeho, kde je překvapivě uvedeno, že se potíže dotýkají jen aktualizací se všemi opravami pro Windows 7 (tj. KB4499164), nikoli však balíku, jenž obsahuje pouze záplaty (tj. KB4499175). Což nedává smysl, pokud problémy působí oprava díry. Sophos zřejmě trápí jiný problém.

Pojistka proti kolapsu. USA částečně odložily embargo na Huawei

4
Huawei P30 Lite
Huawei P30 Lite

Zákaz spolupráce amerických firem s firmou Huawei Technologies a jejími 68 dceřinkami se odkládá, alespoň tedy částečně. Ministerstvo obchodu udělilo čínské straně dočasnou 90denní výjimku, takže může od 20. května do 19. srpna 2019 nadále získávat americké komponenty nebo software. Háček je ale v tom, že může nakupovat vybavení jen pro udržení životaschopnosti stávajících produktů, nikoliv pro výrobu nových zařízení.

V dokumentu stojí, že Huawei může díky výjimce:

 • nadále provozovat a zabezpečovat síťovou infrastrukturu,
 • podporovat, aktualizovat a záplatovat mobilní zařízení, které byla ve veřejném prodeji před 16. květnem,
 • spolupracovat na kyberbezpečnostním výzkumu a zveřejňování detailů o zranitelnostech,
 • spolupracovat na vývoj standardu 5G s autoritami jako IEEE, IETF, ISO, ITU, ETSI, 3GPP, TIA a GSMA.

Co bude po 19. srpnu, zatím nevíme. Vláda ale může výjimku pro Huawei opět prodloužit.

Jak se vyvíjí kauza USA vs. Huawei

 1. NÚKIB varuje před Huawei a ZTE
 2. Huawei se brání tvrzení NÚKIBu a žádá předložení důkazů
 3. Zákaz je prý protiústavní. Huawei žaluje americkou vládu
 4. Rána pro Huawei, kvůli zákazu USA přijde o Android
 5. O uživatele se postaráme, říká Huawei k embargu na Android
 6. Pojistka proti kolapsu. USA částečně odložily embargo na Huawei

via Anandtech


Acer vydal herní monitor s nejkratší odezvou: jen 0,3 ms. Má 240Hz TN panel a FreeSync

0
Acer XF252QX 1600

Ty nejrychlejší herní monitory měly dlouhou dobu v papírech napsanou odezvu vždy přinejmenším 1 ms – tedy v případě TN obrazovek. Ostatní a jinak lepší technologie ji vždy mají ještě pomalejší. Pod 1ms TN panely dlouho nešly, až nedávno se objevily novinky slibující 0,5 ms. A teď jde vývoj v této oblasti ještě dál: na trh jde herní monitor, který se poprvé chlubí odezvou už dokonce jen 0,3 ms.

Tímto rekordmanem je Acer XF252QX a bude to monitor zaměřený plně na výkon a dá se říct soutěžní spíše než „kochací“ hraní. Jak už vyplynulo, má panel typu TN a základní rozlišení 1920 × 1080 bodů, k tomu také sedí nijak velká úhlopříčka 24,5 palce. A pro ony na rychlost náročné hráče umí tento monitor obnovovací frekvenci až 240 Hz, takže asi maximum toho, co dneska můžete mít.

Jen 0,3 ms, ale asi ne vždy

Ona odezva 0,3 ms, kterou Acer uvádí, je hodnota typu GtG, tedy pro přechod šedá-šedá. Je ale uváděna jako „minimální“ a vedle toho specifikace paralelně mluví i o odezvě „1 ms GtG“. Toto asi znamená, že ne u všech možných přechodů se monitor vejde do oněch udávaných 0,3 ms (v některých ale ano). Otázka tedy bude, jak často těch 0,3 ms dostanete a jak často budete spíš někde blízko oné 1 ms. Jak ale píše web TFT Central (který na tento monitor upozornil) a my se s tím asi můžeme ztotožnit, je každopádně zajímavé vidět, že se odezvy snižují a výrobci začali vydávat modely, které ji mají pod hranicí 1 ms.

Acer XF252QX 01
Acer XF252QX. Bezrámečkový design ze tří stran má být vhodný vícemonitorovou plochu

Acer tento monitor vyrábí v provedení s minimálním rámečkem ze tří stran. Ve specifikacích se také objevuje zmínka o HDR, ale patrně půjde jen o formální podporu vstupu s HDR daty, nikoliv o jejich pokročilé zobrazení. Gamut je totiž jen standardní sRGB (nikoliv DCI-P3), není podporována 10bitová barevná hloubka a také jas a podsvícení jsou asi jenom běžné. Maximum je 400 cd/m², kontrast 1000:1.

Acer XF252QX 05
Acer XF252QX

Jak se na hráčský monitor sluší, je kromě vysoké frekvence podporováno i adaptivní obnovování, a to s technologií FreeSync. Ta nicméně od letoška funguje nejen na Radeonech, ale i na grafikách GeForce (alespoň s grafikami generace Pascal a novějšími), takže ji lze chápat jako univerzální. Je vůbec zajímavé, že se takovýto specifikace posouvající panel objevil nejdřív v monitoru s FreeSync a ne G-Sync. Nedávno oznámený monitor Asusu, jenž jako první umí poskytnout stroboskopicky stmívané podsvícení a zároveň k tomu i adaptivní obnovení, také podobně přišel v ekosystému FreeSync. Zda to souvisí právě s tím, že se FreeSync rozšířilo i na karty GeForce, těžko říct. Může jít i o náhodu a totéž je možná na cestě i do G-Sync monitorů, jen to ještě nebylo oznámeno.

Acer XF252QX 04
Acer XF252QX

Monitor bude mít ergonomicky stavitelný stojan s nastavením výšky (v rozsahu 12 cm) a také pivotu, zřejmě by měla být možná i VESA montráž. Vstupy jsou kromě DisplayPortu také HDMI 2.0 (ty jsou hned dvě) a monitor má rovněž čtyřportový rozbočovač USB 3.0 a 2×2W reproduktory.

Acer XF252QX 03
Specifikace pro monitor Acer XF252QX

Prodávat se tato novinka začala na Tchajwanu (za v přepočtu asi 333 dolarů, což by s DPH bylo asi 9300 Kč) a zatím nemáme zprávy o dostupnosti nebo ceně v dalších regionech. Vzhledem k speciálním parametrům by ale snad Acer měl eventuálně model XF252QX prodávat i jinde, protože „sportovní“ hráči by o model měli mít zájem, pokud bude skutečně mít nejrychlejší odezvu na trhu. Což ovšem ještě musí prokázat testy.

Galerie: Acer XF252QX


Honor chystá vlajkovou flotilu tří telefonů. Jeden známe, další ukáže už večer

4
HONOR 20 Lite photo 10
HONOR 20 Lite photo 10

Honor představí 21. května v Londýně svou novou vlajkovou loď Honor 20 Pro. Podle rozdělení značky tedy takový P30 Pro pro mladé. Prémiová řada bude nově mít stejně jako u mateřského Huawei tři modely: Honor 20 Lite, Honor 20 (oba již máme v redakci) a Honor 20 Pro. Kvůli aktuální kauze může teoreticky jít o poslední smartphone s Androidem od tohoto výrobce.

honor 20 a 20 Lite
Honor 20 Lite, 20 a 20 Pro (které jsou téměř stejné)

Honor informace pouští netradičně brzy, ač některé ještě nemůžeme zveřejnit. Honor se však kromě nižší ceny a jiné cílové skupiny zákazníků odlišuje i barevným provedením. Tomu aktuálnímu říká dynamický holograf, respektive záda telefonu budou mít efekt dynamického holografu. To se netýká modelu Lite, který má klasický Twilightový přechod barev.

Tělo telefonu je složené z více vrstev, kde první vrstvu tvoří sklo, druhou pak konkrétní barvy, čehož výsledkem má být trojrozměrný optický efekt. Rozdílné barevné provedení bude však prakticky jedinou odlišností, neboť Honor 20 i 20 Pro budou vypadat téměř stejně. Oba mají stejnou úhlopříčku, budou mít i stejný hardware a výbavu. Lišit by se měly jen ve velikosti akumulátoru a samozřejmě v kameře. Rozdíl mezi nimi bude hlavně ve fotoaparátu, ale ne nějak zásadní. Zřejmě ještě menší, než mezi P30 a P30 Pro.

Již představený Honor 20 Lite se ale liší více a na rozdíl od P30 Lite od Huawei spadá o třídu níže. Provedení těla se mírně liší, ale hlavně – výrobce i teď v roce 2019 použil u telefonu, jež je součástí vlajkové řady, staré microUSB. Tento model tedy proti P30 Lite neobstojí, ale Honor 20 i 20 Pro by mohly.

Jak se liší Honor 20 Lite?


Honor 20 Liteje již v prodeji za 7000 Kč. Proti chystaným bratříčkům má neznatelně menší displej při zachování stejně velkého těla a místo průstřelu jen kapkovitý výřez (jako by zrovna tohle nebylo jedno). Zadní strana je více zaoblená, je zde menší hrb pro kamery a čtečka otisků prstů. Chybí mu infraport, má pomalejší Wi-Fi i nižší verzi Bluetooth a hlavně nemá USB-C (tohle je potřeba zdůraznit).

Místo Kirinu 980 dostanete jen procesor střední třídy Kirin 710, podle Antutu je to rozdíl zhruba 130 000 vs. 220 000 bodů. O něco nižší je také výdrž. Čtečka otisků prstů je nově osazena na boku a funguje současně jako odemykací tlačítko. Nutno říct, že padne úplně přesně na palec a tohle řešení považuji za lepší, než současný trend čtečky pod displejem.

Co Honor 20 Lite naopak má navíc? Především sluchátkový jack a možnost osadit místo jedné SIM paměťovou microSD kartu.

 

O uživatele se postaráme, říká Huawei k embargu na Android od Googlu

6
Huawei P30 Pro
Huawei P30 Pro

Pro Huawei tento týden neodstartoval moc dobře. Vláda USA na příkaz Trumpa efektivně odstavila čínskou společnost od dodávek amerického hardwaru a softwaru. Pro Huawei to znamená spoustu problémů, které postihnou veškerý její byznys od síťové infrastruktury, přes výrobu serverů až po počítače a mobily. Ve všech odvětvích je firma na zahraničních komponentách z části závislá.

Společnosti Google, Intel, Broadcom, Qualcomm nebo Western Digital již oznámily, že s Huawei nebudou spolupracovat, dokud se situace nevyřeší na politické úrovni. Podle Nikkei se k blokování dobrovolně přihlásil i německý Infineon, jemuž od Huawei proudí 2 % ročního obratu.

Huawei se údajně předzásobilo součástkami na rok dopředu, takže vývoj hardwaru by neměl být ovlivněn. Problém ale bude v softwaru, především odstavení komerčních služeb a aplikací Googlu, na nichž je západní svět závislý. Samotný Google již potvrdil, že stávajících zařízení se zákaz nedotkne, ale budoucí jeho certifikaci nezískají, tudíž na nich Google Play nebude. (Pravděpodobně se to nedotkne zítra představeného Honoru 20, který již certifikaci získal.)

K situaci se již vyjádřilo také Huawei. Stávajících uživatelů se prý amerického zákazu nemusí bát a na telefonech nebo tabletech budou vycházet bezpečnostní aktualizace. O upgradu na Android 10 už ale firma nic neříká. Huawei Mate 20 Pro je mezi zařízeními, na nichž je nový systém dostupný v rámci betatestu, ale jak to bude s finální verzí nebo ostatními zařízeními, to v tuto chvíli nevíme.

Vyjádření Huawei

„Společnost Huawei významně přispěla k vývoji a růstu operačního systému Android ve světě. Jako jeden z klíčových globálních partnerů Androidu jsme úzce spolupracovali s jeho aplikační platformou s otevřeným zdrojem, abychom vyvinuli systém, ze kterého mají prospěch uživatelé i celé odvětví.“

„Společnost Huawei bude i nadále celosvětově zajišťovat bezpečnostní aktualizace a poprodejní služby pro všechny smartphony značek Huawei a Honor, stejně tak pro tablety, které si zákazníci zakoupili nebo jsou aktuálně k dispozici skladem. Budeme i nadále vytvářet bezpečný a udržitelný softwarový ekosystém, abychom zajistili, že naši zákazníci po celém světě budou mít s našimi výrobky tu nejlepší zkušenost.“

Jak se vyvíjí kauza USA vs. Huawei

 1. NÚKIB varuje před Huawei a ZTE
 2. Huawei se brání tvrzení NÚKIBu a žádá předložení důkazů
 3. Zákaz je prý protiústavní. Huawei žaluje americkou vládu
 4. Rána pro Huawei, kvůli zákazu USA přijde o Android
 5. O uživatele se postaráme, říká Huawei k embargu na Android
 6. Pojistka proti kolapsu. USA částečně odložily embargo na Huawei

Microsoft má po mnoha letech opět prohlížeč pro macOS. Zkuste Edge Canary

4
Edge Canary
Edge Canary

Oživeno dne 20. 5. 2019

Používáte nikoli Windows, ale macOS? I vy si už můžete nový Edge vyzkoušet. Mimochodem, je to historický okamžik, protože pro jablečnou počítačovou platformu Microsoft svůj prohlížeč vydal naposledy v roce 2003. Jako první je na platformě dostupný Edge Canary.

Vzhledově je prohlížeč podobný variantě pro Windows, byť se macOSu snaží přizpůsobit. Jistá specialita spočívá v tom, že Edge podporuje laptopy s tzv. touch barem. Pomocí něj se rychle přepnete mezi otevřenými panely. Při sledování videa doteková lišta zase hostuje prvky pro ovládání přehrávání apod.

Oživeno dne 23. 4. 2019

Jestliže v prvních dnech byla dostupná jen 64bitová sestavení prohlížeče, tak od 18. dubna jsou k dispozici také 32bitová. Pro začátek v kanále Canary. Nový Edge si stáhnete z www.microsoftedgeinsider.com/download. Stále by však mě fungovat jen ve Windows 10. Microsoft na vývoj situace upozornil na Twitteru.

Původní článek ze dne 9. 4. 2019

Očekávalo se, že veřejné testování Edge postaveného na Chromiu začne začátkem roku. Nedávno jsme zaznamenali úniky neveřejných sestavení a teprve teď Microsoft veřejné testování oficiálně rozjíždí. Dosavadní uniklá sestavená nám prozradila, že ačkoli Edge ještě nemá nutně všechny funkce, kód jako takový je s ohledem na stav vývoje již stabilní, prohlížeč zkrátka fungoval bez výrazných potíží.

Jestli to bude platit také pro novější sestavení, to si teprve budeme muset vyzkoušet. Aspoň na ploše několika dní. Vyzkoušet si nový Edge můžete i vy. Prozatím je v rámci testování podporován jen Windows 10, ačkoli konečná škála podporovaných platforem bude o dost širší. Dojde i na Windows 7 nebo macOS.


Distribuční kanály nového Edge

Microsoft si s tím hlavu nelámal a rozhodl se převzít model vývoje a testování Googlu. Nabídne proto celkem čtyři různé kanály. Kromě stabilní verze půjde o kanály Beta, DevCanary. V první vlně jsou dostupné jen poslední dva zmíněné kanály. Microsoft zkrátka ještě dál nedospěl. Canary představuje kanál pro noční sestavení, nová vydání prohlížeče se v něm objeví denně. Aktuálně v něm najdete řadu 75.

Tip: První dojmy z Edge postaveného na Chromiu

Dev by již měl nabídnout produkt, jenž má o krok blíže k finalizaci, ačkoli i on může být ještě plný nepříjemných chyb. Aktualizován by měl být jednou týdně, aktuálně v něm sídlí řada 74. Testovací okruhům pak Redmondští říkají Microsoft Edge Insider Channels.

Je možné používat vedle sebe více testovacích kanálů, každá úroveň bude vybavena vlastní ikonou pro jednoznačné rozlišení aplikací. Instalace pak nemá vliv na současný stabilní Edge obsažený ve Windows 10. Maximálně mu seberete asociaci. V procesu vyhodnocování zralosti nových sestavení pro kanál Dev dopomáhají automatizované systémy. Ke sledovaným faktorům patří zejména výkon a stabilita. Není jasné, jestli budou stejné procesy zapojeny i pro další kanály, ačkoli se to nabízí.

Co dodat závěrem? K tomuto prohlížeči se ještě vrátíme. Prozatím mohu jen konstatovat, že stále ještě vypadá jako průnik Edge a Chromu, což by se mělo změnit. Microsoft sám tvrdí, že je zpětné vazbě otevřený. Testovací vydání si můžete stáhnout z www.microsoftedgeinsider.com.

Nový BIOS přidal na desky Gigabyte s čipsety AMD X470 a B450 podporu PCI Expressu 4.0

2

Výrobci desek se připravují na vydání nové generace procesorů Ryzen 3000, v tuto chvíli už všichni výrobci mají nové BIOSy, které přidávají podporu (ale v tuto chvíli možná ještě nejde o definitivní verze). Kromě podpory samotných nových CPU je tu ovšem ještě jedna věc, která by se s tímto mohla svézt. Před časem se totiž objevila informace, že by instalace Ryzenů 3000 mohla podporu PCI Expressu 4.0 zprovoznit na i na starších deskách. A vypadá to, že tento příslib se opravdu plní. Podpora pro PCI Express 4.0 se totiž objevila v nových BIOSech pro desky s čipsetem X470 a B450 od Gigabyte, takže některé modely tuto technologii opravdu budou moci využít.

 

PCI Express 4.0 pro starší desky opravdu přišel

Této novinky si všimli uživatelé Redditu. Po nainstalování BIOSu (přesněji řečeno UEFI Firmwaru) verze F40 na desku Gigabyte X470 Aorus Gaming WiFi 7 se v konfiguračních možnostech pro slot PCI Express objevila nově možnost přepnout ho na „Gen4“. A to znamená právě PCI Express 4.0 (Gen3 se označuje 3.0, a tak dále). V Gigabyte se tedy rozhodli skutečně podporu na starší desky přinést. Tom’s Hardware poté potvrdil, že v předchozí verzi firmwaru se Gen4 nastavit nedá a maximální volba je jen Gen3.

Nastaveni PCI Express 4 0 u desky Gigabyte X470 Aorus Gaming WiFi 7
Nastavení PCI Expressu 4.0 u desky Gigabyte X470 Aorus Gaming WiFi 7 (Zdroj: Tom’s Hardware)

Kromě zmíněného modelu s čipsetem X470 se už stejnou novinku podařilo najít také na deskách s čipsetem B450, měla by být například u Mini-ITX modelu Gigabyte B450 I Aorus Pro WiFi. Zatím těžko říct, jak velké množství desek bude takto aktualizováno, je celkem pravděpodobné, že Gigabyte bude myslet hlavně na nadšenecké modely s vyššími cenami. Zda se dostane i na některé modely s čipsety řady 300 z roku 2017, to je také otázka. Opět asi platí, že je u nich šance nižší.

Rozhodnutí Gigabyte je důležité proto, protože bude asi motivovat i další výrobce k podobnému vstřícnému kroku. Pokud by teoreticky všichni výrobci „drželi basu“ a tuto funkci nezprovoznili, mohli by celkově asi prodat více nových desek. Ovšem když už jeden „solidaritu“ podtrhne, získá tím konkurenční výhodu a ostatní mají motivaci jej následovat.

Gigabyte X470 Aorus Gaming WiFi 7
Gigabyte X470 Aorus Gaming WiFi 7

Pro fungování PCIe 4.0 musí být splněná řada podmínek

Pro pořádek je třeba připomenout, že fungování PCI Expressu 4.0 na starších deskách není být úplně bezpodmínečné. Jednak je třeba mít osazený 7nm procesor Ryzen 3000 s jádry Zen 2, tedy „Matisse“. APU Ryzeny 3000 (12nm „Picasso“) by podporu PCIe 4.0 mít ještě neměly. Ačkoliv jde volba v BIOSu patrně nastavit na Gen4 i na starších CPU (jinak by se na ni nepřišlo), na těch samozřejmě nebude mít efekt.

I potom PCIe 4.0 nebude fungovat na celé desce. Týkat se bude jen slotů vyvedených přímo z CPU, tedy PCIe ×16 pro grafickou kartu, a je možné, že také slotu M.2 pro SSD. Ovšem má to různé podmínky. Jednak daný slot nesmí být příliš daleko od CPU, protože signál PCIe 4.0 zvládá kratší délku komunikace. Obvykle se očekává, že dvojnásobná rychlost s PCIe 4.0 bude proto fungovat jen na slotech ×16 nejblíž k procesoru. Druhá podmínka je možná ještě důležitější – na cestě signálu nesmí být aktivní prvky jako retimery (pro posílení signálu) nebo rozbočovače/přepínače. Ty jsou totiž stavěné konkrétně pro PCIe 3.0 a vyšší rychlost by nezvládly. Tyto čipy mají často ve větším množství dražší desky, takže dokonce paradoxně můžou způsobit, že PCIe 4.0 nepoběží na nějakém highendu, zatímco v mainstreamu ano.

Gigabyte B450 I Aorus Pro WiFi
Gigabyte B450 I Aorus Pro WiFi

V případě, že má signál volnou cestu a slot není příliš daleko, by ale tedy s Ryzenem 3000 na aktualizovaných deskách měly karty PCI Express 4.0 fungovat. Zatím nevíme, jak tvrdě a pečlivě ovšem bude testována stabilita a to, že aktualizovaná deska opravdu vyhovuje požadavkům specifikace. Ovšem i pokud by to výrobci trošku flákali, bude mít uživatel stále mít možnost v BIOSu omezit rychlost slotu na PCI Express 3.0 a případné problémy tím vyřešit. Každopádně aktualizace tohoto druhu pro starší desky je příjemný bonus.

Galerie: AMD Ryzen 3000 “Matisse”


Microsoft rychle vydal další aktualizace pro Windows 10. Kvůli některým webům

0
Internet Explorer
Internet Explorer

Minulé úterý Microsoft vydal záplaty pro Windows, což se dotklo také zatím stále oficiálně nevydaných Desítek ve verzi 1903. (To tedy znamená, že je tato verze dnes k dispozici v kanálech Slow ring a Release Preview programu Windows Insider.) Hned v neděli firma uvolnila další balík servisních aktualizací.

Pro systémy podporované na spotřebitelské úrovni dne 14. května 2019 vyšly následující balíčky:

 • KB4505057 pro Windows 10 v1903 (sestavení 18362.116),
 • KB4505056 pro Windows 10 v1809 (sestavení 17763.504),
 • KB4505064 pro Windows 10 v1803 (sestavení 17134.766).

Opravy v aktualizacích

Aktualizace pro Windows 10 verze 1903 opravuje pouhé dvě chyby:

 • Některé weby veřejné správy Velké Británie nepodporovaly režim HTTP Strict Transport Security, což způsobilo jejich nedostupnost v prohlížečích Internet Explorer 11 a Edge.
 • Instalace může selhat s tím, že se ukáže chybové hlášení: 0x800f081f – CBS_E_SOURCE_MISSING. (Není jasné, jestli Microsoft myslí instalaci systému, nebo pouze instalaci servisní aktualizace.)

První uvedená chyba je také jedinou chybou opravenou ve verzích 1809 a 1803. Microsoft nastalý scénář zjevně považuje za natolik kritický, že vypustil aktualizace v rámci několika dní od těch posledních, které problém způsobily, aniž by čekal např. na další záplatovací úterý. To, že přináší jednu až dvě opravy (v případě verze 1903), se odráží ve velice slabém posunu čísla revize.

Zdroj: Windows support

Internet ve vlacích už nebude neomezený. České dráhy vypsaly nový tendr

7
České dráhy
Ilustrační foto (autor: Flauschmeister_C / Pixabay)

Mobilní operátoři (O2 a T-Mobile) již Českým dráhám nechtějí poskytovat neomezené připojení k internetu. Mluvčí ČD pro iRozhlas potvrdil, že lidé začali přes palubní Wi-Fi stahovat filmy atp. Kvůli zvýšené spotřebě proto dodavatelé zrušili výjimku, díky níž mohly ČD surfovat neomezeně. Řešením je tedy zavést datové limity.

České dráhy hledají nové smluvní partnery a minulý týden vypsaly veřejnou zakázku na dodávání mobilních datových služeb. Nabídky budou přijímat do 17. června 2019. Šanci mají dva uchazeči. Stejně jako v současnosti ČD chtějí využít dvou sítí najednou, což má na důležitějších spojích zvýšit objem dat i zlepšit dostupnost, pokud síť jednoho operátora nebude na daném úseku dostupná. Nabídka se týká pouze dat v Česku, u mezinárodních spojů si Dráhy objednávají SIM karty zahraničních operátorů.

TIP: Bezplatná Wi-Fi na dalších českých nádražích

Pro Česko tedy ČD poptávají 1509 SIM karet primárního a 969 SIM karet sekundárního operátora. Předpokládají průměrnou měsíční spotřebu 200 GB na jednu kartu, celkový roční objem tak bude lehce pod 6 petabajtů. Smlouva má být na dobu neurčitou a umožní objednat i další SIM karty. Uvedený počet je jen odhad pro nadcházející čtyři roky.

TIP: In Karta konečně v mobilu

Zakázku získají první a druhý operátor s nejnižší jednotkovou cenou za gigabajt, jiná kritéria nejsou. České dráhy přitom vůbec neberou v potaz rozmanitost sítí. V tendru mohou uspět síťoví i virtuální operátoři. Kdyby dvě nejnižší nabídky podaly firmy využívající síť jednoho operátora, přišly by tím Dráhy o záložní připojení v místech se špatným signálem. Což ostatně hrozí i v případě dua O2 a T-Mobile. Operátoři sdílejí vysílače a jejich pokrytí je plus mínus stejné.

České dráhy vypsaly tendr na mobilní internet do vlaků
České dráhy vypsaly tendr na mobilní internet do vlaků

České dráhy chtějí v roce 2019 bezplatnou Wi-Fi nabízet v 829 vlacích, z toho do 200 by se síť měla dostat letos. „V první etapě nyní instalujeme Wi-Fi připojení k internetu do 92 rychlíkových velkoprostorových vagónů, které v současnosti jezdí na linkách Ex 3 Metropolitan z Prahy do Brna a dál na Slovensko a do Maďarska, na lince Ex 7 Jižní Expres z Prahy do Českých Budějovic a Lince a na rychlících linky R 18 z Prahy do Luhačovic,“ říká Michal Štěpán, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod.


Metro D se pomalu rozjíždí. Praha zahájí geologický průzkum

0
Pražské metro
Pražské metro (zdroj: Petr Hejna/ DPP)

Pražský dopravní podnik (DPP) zahájí geologický průzkum, kterým začne stavba trasy metra D z Pankráce do Písnice. Rozhodli o tom dnes pražští radní. Zároveň schválili záměr výstavby nové trasy. Průzkum vyjde na 1,58 miliardy korun. Stavby, které při něm vzniknou, budou součástí nové trasy. DPP musí ještě vyřešit problém s některými chybějícími pozemky, například v Písnici.

Pokračování na Euro.cz.

Minecraft se stal nejprodávanější hrou historie. Dostane nové spin-offy

3
Minecraft v roce 2019 dostal velkou aktualizaci Village and Pillage
Minecraft v roce 2019 dostal velkou aktualizaci Village and Pillage

Minecraft minulý týden oslavil desetileté výročí. První veřejná verze vyšla 17. května 2009 a vy si původní hru můžete vyzkoušet zdarma v prohlížeči. Microsoft, který vývojářské studio Mojang koupil před pěti lety za 2,5 miliardy dolarů, prozradil, že dodnes se prodalo 176 milionů kopií hry. Jsou v tom započítány všechny verze pro PC, konzole i mobily.

Takové číslo hru vyneslo na první příčku nejprodávanějších titulů historie. Alespoň dle veřejně známých čísel. Na druhé místo totiž odsunul Tetris, kde tvůrci před pěti lety uváděli 170milionové prodeje. Za tu dobu mohly licencované hry na mobilu několik milionů nasbírat. Třetí místo patří GTA V, Rockstar prodal již 110 milionů kopií. (Žebříček počítá jen s komerčními hrami, nikoliv těmi předinstalovanými na mobilech nebo počítačích. Tam by Hledání min, Solitaire nebo Had dominovaly.)

Mojang loni prozradil, že nemá v plánu udělat Minecraft 2, protože by tím rozdělil komunitu. Místo toho má v plánu hru stále (zdarma) aktualizovat. Vznikat však budou různé odnože. Prvním spin-offem byl Minecraft: Story Mode, epizodní hříčka od Telltale Games. Druhým pak Education Edition, což byla jen upravená základní hra určená pro školy.

Na loňském Mineconu ale Mojang oznámil Minecraft: Dungeons. Půjde o akční adventuru, která hráče pošle do podzemí, kde budou dobývat pevnosti a hledat poklady. Hra vyjde ještě letos na PC.

Mojang připravuje i novou AR hru pro mobily s názvem Minecraft Earth. Hra prý nabídne všechny možnosti velkého Minecraftu, ale bude se odehrávat v reálném prostředí. Půjde hledat kostičky, stavět budovy, farmy, vyrábět předměty a následně bojovat s monstry. Pokémon Go vyvolal AR mánii, zopakuje to Minecraft?

Na 4. března 2022 je dokonce naplánovaná premiéra filmové adaptace. Mojang bude spolupracovat s Warner Bros na hraném (!) snímku o teenagerce, která se skupinou přátel bude chránit svět před Ender Dragonem (finální boss hry).

PS: Autor Tetrisu Alexej Pažitnov zhruba deset let pracovat pro Microsoft. V Redmondu mají očividně rádi kostičkové hry.

Zdroj: Microsoft, Wikipedia


CCleaner myslí i na technicky méně zdatné. Nabízí režim pro snazší čištění

2
CCleaner
CCleaner

Za čištění jednodušší, zhruba tak zní filozofie CCleaneru. Nejde přitom o žádnou novinku, jen se program dostává na další úroveň. Představil totiž Snadné vyčištění (Easy Clean), které míří na ty méně technicky zdatné. Pokud do čištění nevidíte a nejste si jistí, které oblasti zvolit, je nová volba určena pro vás. Touto cestou byste neměli nic zkazit, nýbrž se jen zbavit nejběžnějšího virtuálního odpadu.

Kdo chce, může nadále používat původní prostředí, kde si do detailu nastaví parametry čištění, tj. určí oblasti k vyčištění. Samotné oznámení nové funkce, jež vznikla v reakci na dnešní uživatelskou základnu, která už zdaleka nepředstavuje jen ty technicky zdatnější, je ale trochu podivné. Snadné čištění bylo se všemi fanfárami oficiálně oznámeno při vydání CCleaneru 5.57.

Obdrželi jsme tiskovou zprávu, stejná informace je uvedena na blogu Piriformu v poznámkách k vydání. Jenže si pamatuji, že jsem funkci už viděl dřív. Mohu snímkem doložit, že se nacházela minimálně v předchozím vydání. Dále nerozumím chování nástroje, protože při prvním spuštění čerstvé verze 5.57 se mi Snadné vyčištění vůbec neukázalo.

V nastavení nicméně máte možnost specifikovat, které prostředí bude výchozí. Čistící prostředek pro Windows dále potvrzuje, že nejsou k dispozici žádné aktualizace aplikací, pokud tedy žádné nedetekuje. Umožňuje i spravovat služby po spuštění systému. Windows 10 zvládá základní oblasti udržovat sám, potřeba po nástrojích jako CCleaner se tím snižuje. Užitek udělá spíše těm pokročilejším, kteří s ním na jeden zátah pročistí řadu oblastí, kam se Windows samotný nedostane. Připomínám, že loni CCleaner – toho času již ve vlastnictví Avastu – potrápilo několik kontroverzí. Dnes se snaží získat zpět důvěru. Kdo chce, nástroj sežene na www.ccleaner.com.

Zdroj: Tisková zpráva

Tohle bude bolet výrobce i uživatele. Huawei přijde (nejen) o Android

16
Huawei v USA
Huawei v USA

Americké ministerstvo obchodu (konkrétně její oddělení BIS – Bureau of Industry and Security) minulý týden umístilo Huawei na černou listinu. Prohloubil se tak dřívější zákaz prodeje a využívání produktů čínské společnosti na místním trhu kvůli údajné spolupráci s čínskou vládou na špionáži. (Huawei se ale bránilo a zažalovalo USA).

Po zapsání na listinu nebude moci firma Huawei Technologies ani 68 jejích poboček využívat americké komponenty ani software. Musela by si zažádat o licenci, v současné náladě by jí ale úřady jen těžko vyhověly.

Huawei s tímto krokem počítalo. Nikkei uvádí, že se firma začala před šesti měsíci připravovat a předzásobila se součástkami na rok dopředu. Na seznamu největších dodavatelů je Intel, AMD, Broadcom, Seagate, Micron, WD, Microsoft, Nvidia a další, kteří díky čínským zakázkám inkasují stovky milionů dolarů ročně. Dodavatelskou síť hezky zmapovala agentura Reuters. Zákaz tedy nepoškodí jen Číňany, ale též americké firmy.

Konec Androidu?

Stejná agentura navíc včera přišla se zprávou, že kvůli černé listině přestane s Huawei spolupracovat i Google. Pro firmu i její uživatele by to prakticky znamenalo konec Androidu. Google s výrobci podepisuje smlouvy, díky kterým pak mohou využívat Play Store, Play Services, ale i další aplikace jako Gmail, Mapy, Chrome nebo YouTube. O to vše by Huawei mohl přijít.

Nadále by mohl využívat otevřené zdrojové kódy systému (tzv. Android Open Source Project), ale komerční produkty Googlu by musel nahradit jinými tak, jako to dělá v Číně (kde je pro změnu zakázán Google). Jenže západní svět je na Android v dárkovém balení od Googlu zvyklý a závislý. Na AOSP se v minulosti pokusil postavit vlastní systém Microsoft u Nokie X, ale pohořel. Části AOSP využilo také BlackBerry v BB10, ale ten také skončil. Jediným přežívajícím pokusem je Fire OS od Amazonu, kterému se daří jen díky nízké ceně tabletů. Na mobilech veškeré pokusy o alternativní Android neuspěly.

Samotný Google dnes potvrdil, že současných uživatelů zařízení od Huawei se restrikce nedotknou, ale u nových produktů se již firma bude řídit úředními pravidly. Pokud by Huawei (a potažmoi i Honor) nezískalo výjimku, vážně by to mohlo ohrozit jeho mobilní byznys. Firma stále roste, aktuálně je druhým největším výrobcem mobilů a do roka může přeskočit i první Samsung. Bez podpory Googlu to však půjde jen těžko. Huawei by se mohl pokusit svůj „Android“ doplnit o jiné aplikace a služby, jenže které? Když už západní svět nezávisí na Googlu, tak využívá jiné americké produkty, kterých se zákaz bude týkat také.

Intel a další následují

Bloomberg zrovna před chvílí napsal, že kroky Googlu budou následovat i Intel, Qualcomm, Broadcom a Xilinx. Dokud se situace nevyřeší, přestanou Huawei dodávat čipy. Číňané sice mají zásoby, ale co bude po roce, až je vyčerpají? Zákaz Američanů by tak vážně poškodil i jejich další divize, neboť v síťové infrastruktuře a datacentrech by museli americký hardware nahradit jiným – evropským nebo asijským. A to nejde udělat přes noc. Jestli to vůbec kdy půjde…


Huawei již vyrábí také osobní počítače, jeho MateBooky jsou u nás dostupné teprve čtvrt roku. Konec hrozí i jim. Uvnitř americký systém Windows, americký procesor od Intelu, americká grafika od Nvidie, displej kryje americké sklo Gorilla Glass a uvnitř možná bude i Wi-Fi/Bluetooth modul od Qualcommu či Broadcomu, což jsou rovněž americké firmy.

Jak se vyvíjí kauza USA vs. Huawei

 1. NÚKIB varuje před Huawei a ZTE
 2. Huawei se brání tvrzení NÚKIBu a žádá předložení důkazů
 3. Zákaz je prý protiústavní. Huawei žaluje americkou vládu
 4. Rána pro Huawei, kvůli zákazu USA přijde o Android
 5. O uživatele se postaráme, říká Huawei k embargu na Android
 6. Pojistka proti kolapsu. USA částečně odložily embargo na Huawei

Kdo je TOP15 největších výrobců čipů? Intel dobyl zpět trůn od Samsungu, Huawei útočí

2
Výrobní prostory továrny na polovodičové čipy (Zdroj: Intel)

Přes dvěma lety v květnu 2017 jsme psali o tom, že Intel přichází o pozici největší polovodičové společnosti a symbolické jedničky ve křemíkové výrobě, kterou držel od hlubokých devadesátých let. Tehdy ho předstihl Samsung díky boomu cen pamětí NAND a DRAM, kterých je obou korejský koncern významným výrobcem. Tento žebříček se totiž nepočítá na počty zpracovaných waferů, továren nebo podobné technologické aspekty, ale jednoduše na tržby. A to je také důvod, proč teď pro Intel přichází satisfakce. Největší výrobce procesorů se totiž teď opět přesvědčivě vrátil na předloni ztracený trůn.

 

Výrobci pamětí se vrací zpátky na zem

Před boomem pamětí byl mezi Samsungem a Intelem poměrně značný odstup, který opravdu masivní nárůst cen pamětí DRAM (a o něco menší, ale pořád velký u NAND) velmi rychle zdolal. Ale druhou stránkou mince je, že drastický pád cen pamětí, který přišel poté, zase toto vítězství stejně rychle zlikvidoval, jak se tyto čipy naštěstí pro nás zákazníky vrací k rozumným cenám (a v případě NAND se dostávají na historicky nejpříznivější úroveň). Jak tedy Samsung prvenství lehce nabyl prostě tím, že situace na trhu vyhnala ceny vysoko, tak po nastoupení opačného efektu zase vavřín lehce pozbyl.

Analytická firma IC Insight vydala nyní žebříček 15 největších výrobců křemíku, z kterého vyplývá, že pro rok 2019 bude Intel asi bezpečně a neohroženě na pozici číslo jedna. Intel překonal Samsung už v koncem loňska v Q4 2018, ale v celoročních výsledcích si Samsung prvenství loni ještě udržel (na pozici jedničky byl v roce 2017 a 2018). Teď v Q1 2019 se ale mezi firmami už vytvořila hodně velká propast. Zatímco Intel měl tržbu za polovodičové produkty 15,799 miliardy dolarů, Samsung jen 12,867 miliardy. Pro srovnání, loni v Q1 2018 to zela prakticky opačná propast. Intel měl tehdy tržby podobných 15,832 miliardy, ale Samsung byl mnohem výš: měl tehdy tržbu 19,401 miliardy dolarů. Od té doby se ovšem propadla o 34 %.

Wafer s procesory Coffee Lake

Tento žebříček vůbec v meziročním srovnání zajímavě ilustruje polovodičový průmysl – a to výrobce pamětí, i toho ostatního. Pokud se podíváte, podobné pády jako Samsung postihly další tři firmy, které živí paměti: SK Hynix na čtvrté pozici si pohoršil o 26 % a Micron na páté o 27 %. Toshiba, která vyrábí jen NAND (předchozí tři výrobci jsou obojetní a nabízí i DRAM), pocítila pokles tržeb o 31 %.

Zhoršení zažívá celý polovodičový sektor…

Letos v prvním kvartálu obecně polovodičový průmysl klesal, ale typicky jsou propady nižší: Broadcom, Qualcomm, Texas Instruments šly meziročně dolů o 4 %, evropské NXP a STMicroelectronics o 8 % a 7 %, Infineon o 1 %. Pokud se spočítá všechno pro firmy na prvních 15 pozicích, dělá to pokles o 16 %.

TOP15 vyrobcu polovodicu tabulka Q1 2019 IC Insights
TOP15 výrobců polovodičů za Q1 2019 (Zdroj: IC Insights)

…polovodičová divize Huawei ale má boom

Výjimek je jen pár. Vedle Intelu, kde lze mluvit o nule, ale reálně nastalo malé snížení, se o 14 % vyšvihly tržby Sony, které vyskočilo z 19. na 15. místo. A nejvíce pozoru si asi zaslouží čínský HiSilicon, který vyrábí ARM čipy pro telefony Huawei, ale také pro servery. Tomu se meziročně tržby zvýšily o celých 41 % z 1,245 na 1,746 miliardy a vyrazil z 25. pozice rovnou na 14. místo. Obchodní válka USA a blokády technologií možná paradoxně této firmě mohou pomoci k většímu rozmachu na Čínském trhu, ale těžko říct, zda zde už pozorujeme tento efekt, nebo ještě něco jiného. Každopádně je HiSilicon se svým velkým skokem nahoru svým způsobem největším vítězem tohoto seznamu.

Sony a HiSilicon odsunuly z první patnáctky MediaTek na 16. místo. Ten měl jinak tržby 1,711 miliardy dolarů a je pořád o dost větší než třeba AMD z našeho písečku PC hardwaru (to teď v Q1 mělo tržby jen 1,27 miliardy, i když v druhé polovině roku má údajně jít hodně nahoru, takže by se teoreticky mohlo během Q3 a Q4 do první patnáctky podívat).

TSMC je proti Intelu ani ne poloviční

Třetím největším výrobcem křemíku za Intelem a Samsungem je setrvale TSMC. To je ovšem dodavatelem, který vyrábí čipy pro ostatní firmy bez továren (ty jsou v tabulce označené dvojkou, ovšem služeb TSMC mohou asi částečně využívat i ty zbylé). TSMC je dnes díky od loňska řádně vyrábějícímu 7nm procesu možné označit za technologického lídra číslo jedna, ale co do tržeb je značně menší i než Samsung (jehož pozice je však hlavně tvořena objemem výroby DRAM a NAND, jak bylo řečeno), nemluvě o Intelu. Jeho kvartální tržby byly jen 7,096 miliardy dolarů.

Všimněte si, že také TSMC teď mělo meziročně pokles o 16 % (o rok dříve 8,473 miliardy). To souvisí s propadem prodejů iPhonů i dalších mobilních telefonů, které výrobu v TSMC táhnou. Paralelně k tomu TSMC utrpělo i propadem prodeje čipů GPU kvůli opadnutí těžební horečky kolem kryptoměn. Jak můžete vidět na 11. místě žebříčku, Nvidia si meziročně pohoršila o 29 % (její finanční výsledky jsme probírali v sobotu) a snížit se mohly i objednávky firem jako Bitmain, vyrábějících ASIC těžební akcelerátory. Celkový propad poptávky po polovodičích každopádně logicky vede i k poklesu tržeb pro TSMC.

Výroba čipů Intel v cleanroomu polovodičové továrny


NEJNOVĚJŠÍ

Nyní jste přihlášeni a můžete přidat komentář. Používáním webu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.