Huawei P8: Vlajková loď Číny (zkušenosti po měsíci)

0

Úvod, displej

Představení předcházelo krátké zhodnocení předchozích smartphonů řady P, na které nová P8 navazuje. V roce 2012 přišel Huawei P1 (slovo Ascend je už zcela odstraněno i ze starších modelů), následoval P2 a po něm rychle P6. Za rok potom P7. P6 a P7 měly zakulacenou dolní hranu, P7 byl kovový se skleněnými zády. Kromě prvního P1 měly všechny vlastní chipsety.


 

Huawei P8 už nemá zaoblenou dolní bradu, zato broušené hrany okolo celého obvodu. Veškeré ovládací prvky jsou na pravé straně: zapínací tlačítko (už není kulaté), ovladač hlasitosti a dva šuplíky přístupné nástrojem – jeden pro nanoSIM, druhý pro microSD, přičemž ve verzi dualSIM bude slot na microSD sdílený s druhou nanoSIM. Nový Huawei P8 je tenký 6,4 mm, což je méně než iPhone 6 (6,9 mm) i Samsung Galaxy S6 (6,8 mm).

 

Srovnání s Huawei P7:


 Huawei P7 je černý

 

parametry
Huawei P8
rozměry a hmotnost 144,9 × 72,1 × 6,4 mm / 144 g
displej 5,2″, 1080 × 1920 px, 424 ppi
typ displeje IPS Neo
chipset Kirin 930
CPU 4× 2 GHz Cortex-A53 + 4× 1,5 GHz Cortex-A53
GPU Mali-T628MP4
RAM 3 GB
úložiště 16 GB + microSD
SIM 1× nanoSIM
LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
(150/50 Mb/s)
Wi-Fi 802.11n
další GPS, Glonass, Bluetooth 4.0, NFC
fotoaparát 13 Mpx, AF, f/2.0, OIS, 2× LED, 1080p
akumulátor Li-ion 2680 mAh, nevyměnitelná
barevné varianty šedá, champagne
OS Android 5.0 / Emotion UI 3.1
příslušenství in-ear sluchátka, nabíječka
zahájení prodeje květen 2015

Graf ceny produktu HUAWEI P8 poskytuje server Heureka.cz
cena 12 990 Kč

 

P8 má úhlopříčku 5,2″ při rozlišení Full HD. Huawei použil displej typu IPS Neo, což je obecně méně kvalitní verze IPS, ale kontrast jsme naměřili velmi vysokých 1300:1. Také barevné podání se celkem povedlo, jen vyvážení bílé je posunuté více do modra. Displej je pokryt nanovrstvou, která odpuzuje kapky vody.


 
 

Velký displej v malém těle

Huawei se jako jeden z mála chlubí jedním podstatným číslem, a tím je poměr plochy displeje vůči celé přední straně. Ukazuje to, jak moc dokázal výrobce využít prostor. U P8 je tento poměr velmi nadprůměrných 78,3 % a úhlopříčku celého těla jsme spočetli na 6,42″. Tak malé nejsou ani některé 5″ telefony. Huawei prostorem neplýtvá a P8 je prvním dokonce asi jediným smartphonem této velikosti, který umožňuje nastavit si na ploše matici 5×5 ikon (bez změny launcheru).

Rozlišení předního fotoaparátu činí 13 Mpx, zadního 8 Mpx. Důležitější je však přítomnost optické stabilizace, která umí vyvažovat „klepání“ až v úhlu 1,2°. P8 má čtyřbarevný filtr RGBW a nezávislý signálový procesor. Čočka fotoaparátu z těla nijak nevyčnívá, což je třeba u tlustšího iPhonu kritizovaný prvek. Fotografie jsou ovšem spíše průměrné – zblízka velmi pěkné, ale krajinky trochu přepálené.

Fotografie a video

Fotoaparát byl nastaven na automatický režim. Zblízka fotí celkem pěkně, u krajinek jsou trochu potíže v kresbě barev, nicméně ve srovnání patří k tomu lepšímu.


  

 


 

Jak nahrává video v 720p a 1080p?

Huawei zkouší i nový způsob ovládání. V řadě tlačítka-stylus-prst má být dalším krokem tzv. Rich-Touch, kdy na displej poklepáte kloubem prstu a získáte nová gesta. Zkrátka jiný typ doteku. Dvojitým poklepáním pořídíte snímek obrazovky, a když opíšete kroužek, vyberete jen část obrazovky. Občas ale takto reaguje i na bříško prstu a přínos funkce je trochu diskutabilní.

Naměřeno:
Antutu 48 626 bodů
PCMark Work 4463 bodů
3DMark Ice Storm 1.2 Extreme 7889 bodů

Výdrž, nadstavba, závěr (a TalkBand B2)

Kapacita nevyměnitelného akumulátoru činí 2600 mAh. Huawei ovšem představil funkci, která by se dala nazvat akumulátorovým firewallem. Hlídá, které aplikace mají vyšší spotřebu baterie a pokud je to již přes limit, takovou aplikaci uspí, nebo vám to aspoň oznámí.

Týká se to třeba takových žroutů, jakým je Facebook. Je to zajímavé pro začátek, ale pokud musíte tu stejnou aplikaci pořád uspávat, protože ji tvůrci špatně naprogramovali, začne to trochu otravovat.

Výdrž baterie proto slibuje v průměru 1,5 dne (což ani tak není mnoho) a při intenzivním využívání přesně jeden den. Ve skutečnosti je výdrž při běžném náročnějším používání akorát mezi, druhý den dopoledne jste na nule.

 

Kovové tělo je anténou samo o sobě. Když jej uchopíte „špatně“, síla signálu dramaticky klesá. P8 přišlo se dvěma nezávislými anténami v horní a dolní části, mezi kterými dokáže velmi rychle přepínat podle toho, jak telefon zrovna držíte.

Zvukový projev zajišťuje samostatný čip Hi6402, ovšem reproduktor je pouze pod jednou mřížkou, druhá je hluchá. Ke zvuku se váže další funkce: hledání ztraceného telefonu. Stačí totiž nahlas říct frázi Hi Buddy (nebo jinou, kterou si nastavíte), telefon se probudí. Poté řeknete „Where are you?“ a on se ozve (třeba) zpoza polštáře.

Zajímavé vlastnosti nadstavby

• Android nemá seznam aplikací. Ty pro vás zbytečné lze schovat ve složce.

• Nové aplikace se lesknou, dokud je poprvé neotevřete, snáze je tak najdete. Přejetí prstem směrem dolů otevře vyhledávání.

• Akumulátorový filtr v liště upozorní na aplikace, které spotřebovávají moc energie i když nejsou aktivní.

• Mřížka jde v nastavení přepnout na 5×5 ikon. Zbytečně se tak neplýtvá místem, u jiných telefonů to jde řešit jen jiným launcherem.

• SMSky jsou schované i v aplikaci pro telefonování, takže jednu ikonku na ploše můžete ušetřit.

• Po přejetí prstem po virtuálních tlačítkách se displej zmenší a snáze na něj dosáhnete palcem.

• Pořízení screenshotu trvá celkem dlouho.

 

Ceny se odvíjejí podle kapacity úložiště 16 nebo 64 GB. Levnější je v barvách šedá a champagne, dražší v černé a zlaté. V prodeji je u nás zatím pouze singleSIM varianta. U dvousimkové P8 je zatím neznámá podpora LTE, respektive českých frekvencí. Na štítku u verze dualSIM jsou ovšem vypsány jen bandy 1/3/4/7/38/39/40/41.

Cena je výrazně níže než u ostatních vlajkových lodí. A na tom něco bude, protože dávat za mobil 20 000 Kč můžou jen extrémní nadšenci.

Plusy / mínusy
  poměr displej/velikost
  3GB RAM
  kompletní LTE
  povedená nadstavba
  cena
  nemá rychlé Wi-Fi 802.11ac
Hodnocení 90 %

Chytrý doplněk: handsfree na zápěstí

K P8 se výborně hodí nová verze chytrého náramku TalkBand B2. Ten se už v první verzi vyznačoval tím, že tělo šlo z pásku vycvaknout a vložit do ucha jako handsfree. Tato užitečná funkce zůstala, stejně tak odemčení telefonu pouhým přiblížením k náramku.

Náramek sám rozpozná spánek i běh. Má hezké animacie na disleji – ukáže hýbajícáho se panáčka či panáčka sedícího na židli. Odložení náramku během dne je ale často rozpoznáno jako spánek.

Displej zapnete bočním tlačítkem i při zvednutí ruky. TalkBand B2 je nejvíce vhodný jako chytrě vymyšlené handsfree, na motivační náramek či na sport nemá ideální tvar. Výdrž činí 4–5 dní.

Ohodnoťte tento článek!