Huawei prý už má telefon úplně bez Androidu. Harmony OS Phone ale musí čekat kvůli Googlu

3
Huawei P40 series launch obr1
Richard Yu, CEO Huawei
-
Zdroj: Huawei

Když Huawei oznámil vlastní operační systém Harmony OS, mnozí očekávali, že jím nahradí Android v telefonech. Jenže to neudělal ani Samsung se svým Tizenem a Huawei tak nakonec použil Harmony OS pouze v televizorech. Pro své hodinky pak použil LiteOS. To se má brzy změnit.

Harmony OS je stavené (stejně jako Android) tak, aby bylo schopné fungovat na celé plejádě zařízení. Však ani zelený robůtek nebyl původně určený pro mobily. Huawei má v příštích dnech na vývojářské konferenci přijít s druhou verzí Harmony OS 2.0.

Systém se z televizorů rozšíří na další zařízení Huawei včetně telefonů. Ty však přijdou na řadu později, nyní má dojít k představení hodinek či laptopu. Alespoň podle infografiky k nadcházející akci.

Šéf mobilní divize Huawei Richard Yu podle webu MyFixGuide prohlásil, že první smartphone s Harmony OS místo Androidu představí příští rok. Yu navíc přiznal, že Huawei již takový telefon má, ale kvůli dohodě s Googlem s ním nemohli přijít dříve. Podle něj se z Harmony OS může nakonec stát celosvětově rozšířená platforma. Zvlášť pokud se rozšíří i do zařízení IoT.

Nejde jen o operační systém

Nadcházející topmodel Mate 40 Pro má ještě pohánět Kirin (konkrétně Kirin 9000 na 5 nm), ovšem zásoba čipů tentokrát nebude nekonečná. Sankce zakazují vyrábět pro Huawei čipy na bázi ARMu od 15. září, takže Mate 40 Pro bude zřejmě posledním telefonem značky Huawei se „západními procesory“. Továrny TSMC nyní jedou naplno, ale Huawei by měl i tak získat zásoby nejvýše na půl roku.

Huawei Mate 40 Pro 5G leak
Huawei Mate 40 Pro 5G leak

Huawei nyní hraje o všechno a buduje, či spíše dobudovává, vlastní ekosystém. HMS zřejmě nakonec zvládne, otázkou jsou jen kritické aplikace, které ještě musí přetáhnout do svého obchodu.

Huawei HMS obr1
Huawei HMS (obrázek: Cnews.cz)

S čipy to ale bude mít těžší. Možná více než s celým Googlem. Nemůže používat Kiriny ani procesory od Qualcommu. Exynos zřejmě také ne. Takže mu zbyde MediaTek, jež ale v nejvyšší lize nemá zatím co nabídnout a SMIC, které ale zatím nedovede vyrábět na potřebné technologické úrovni.

Podle zpráv Huawei snížil objednávku komponentů na chystané Mate 40 až o třetinu. Což může znamenat, že k nim nebude mít dost procesorů nebo také, že očekává nižší prodeje. Možná jsou tak největší šancí Huaweie listopadové prezidentské volby v USA.

zdroj: MyFixGuide via Phonearena

Huawei prý už má telefon úplně bez Androidu. Harmony OS Phone ale musí čekat kvůli Googlu
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84.62%) 13 hlasů

3 KOMENTÁŘE