Huawei v Berlíně: Nálož šesti mobilních novinek z Číny (IFA 2012)

0

Huawei Ascend D1 Quad XL

Zatímco na jaře byla představena v Barceloně plánovaná vlajková loď čínského výrobce s názvem Ascend D Quad, na Berlínském výstavišti se tento model dočkal svého nástupce. S názvem se tedy Číňané moc nepárali. Popravdě ani nebylo proč, od svého předchůdce se totiž opravdu moc neliší. Pokud byste čekali, že XL v názvu znamená větší displej, byli byste vedle. Nezvětšila se totiž úhlopříčka zobrazovacího panelu, ale kapacita akumulátoru. Z původních 1 800 mAh se stalo 2 600 mAh. Kupodivu nijak neutrpěly vnější rozměry, které zůstaly zachovány a jejich hodnoty jsou 129 × 65 × 9 mm. Hmotnost se celkem logicky zvýšila, nárůst činí rovných 20 gramů.

Hardwarové komponenty zůstaly stejné jako v modelu představeném na MWC, po kterém se slehla zem a pravděpodobně se na trh ani nedostane. Smartphone je poháněn procesorem vlastní výroby, jež je označován jako Huawei K3V2 a s největší pravděpodobností poběží na taktu 1,6 GHz (některé zdroje hovoří o 1,2 GHz, popř. 1,5 GHz, popisek na výstavišti však říká něco jiného).

Ač se XL v názvu k velikosti nevztahuje, klidně by mohlo. Úhlopříčka displeje má totiž hodnotu 4,5“ a jeho rozlišení má pěkných 1 280 × 720 pixelů. Hustota pixelů tak činí 326 PPI a ve spojení s IPS panelem se můžeme těšit na povedený displej.

 

Zadní fotoaparát umí pořizovat fotky v rozlišení 8 Mpx a natáčet video v 1080p (30 FPS). Nesmí chybět ani světluška v podobě přisvětlovací diody a přední kamera pro videohovory s rozlišením 1,3 Mpx.

Dostupnost alespoň na německém trhu byla stanovena na konec října s cenovkou 499 EUR. Ascend D1 Quad XL prozatím bude prodáván s Androidem ICS, Huawei však potvrdilo aktualizaci na Jelly Bean. Kdy se tak stane, však nikdo neví.

 Huawei Ascend G600

Pokud netoužíte po totálním high-endu, který bude trhat rekordy v benchmarcích ani vaši peněženku, mohl by se vám zalíbit právě tento model. Svým vzhledem i parametry jej můžeme přirovnat k nejúspěšnějšímu telefonu z Jižní Koreje – Samsungu Galaxy S II. Ten je však stále prodáván za ceny kolem devíti tisíc.

Ascend G600 bude pohánět blíže nespecifikovaný procesor s dvěma jádry běžícími na taktu 1,2 GHz od Qualcommu. Chloubou bude displej s úhlopříčkou 4,5“ a qHD rozlišením (540 × 960), čímž zmiňovaný SGS II překoná. Slabinou však bude vnitřní paměť, která má kapacitu pouhé 4 GB, a ač se dá rozšířit pomoci microSD karet o dalších 32 GB, určitě by takovému přístroji slušelo více.

Stejně jako u předchozího modelu, i zde se nám líbí kapacita akumulátoru, která činí 2 000 mAh. Poslední dobou je právě Huawei jedním z výrobců, kteří se zaměřují pozornost i na opomíjenou výdrž na baterii.

Právě tento model by měl být vybavený Androidem ICS (4.0.4), který však bude poprvé doplněn nástavbou Emotiion UI, o které se dočtete níže. Ohlášená cena je 299 EUR s dostupností v Evropě počátkem prosince. Na vybraných asijských trzích však bude s největší pravděpodobností dostupný ještě v průběhu září.

Huawei Ascend G330

Aby se názvy čínských telefonů po Ascendu G300, Ascendu P1 a Ascendu G600 moc nepletly, přidal Huawei do svého portfolia ještě model Ascend G330. Ten má nahradit povedený model G300, který svou cenou odpovídá low-endu, provedením a výkonem se však řadí do vyšší kategorie.

O podobný úspěch se G330 bude snažit s dvoujádrem taktovaným na rovný 1 GHz (což je u prakticky low-endu úsměvné). Displej bude stejný jako u třístovky, tedy 4“ s rozlišením 480 × 800. Výsledkem je 233 PPI. Pravděpodobně se bude jednat o lepší TNko, které je použité u předchůdce. Operační paměť bude mít kapacitu 512 MB a interní úložiště pro data 4 GB s možností rozšíření pomocí microSD karet.

Na trh se pravděpodobně Ascend G330 dostane v listopadu za cenu pěknou cenu 199 USD.

Huawei Ascend Y 201 Pro

Poslední telefon představený v Berlíně doplňuje portfolio o nejlevnější model, který spadá do kategorie nejlevnějších zařízení. Tomu také samozřejmě odpovídá výbava. Jednojádrový procesor je taktovaný na 800 Mhz a displej má úhlopříčku 3,5“. Rozlišením 320 × 480 pixelů už dnes nikoho nezaujme, nejedná se však o nic dramatického, ještě pár let zpět jsme vesele žili s 240 × 320 na větších displejích.

O to více však potěší u takto levného telefonu operační systém. Mnozí by čekali tradiční Android 2.3, který se vyskytuje v drtivé většině těchto levných androidů, zde však najdete Ice Cream Sandwich. A protože zde Huawei upustilo od jakýchkoliv úprav, bude to skvělý model pro androidí nováčky. Pro doplnění ještě dodáme kapacitu akumulátoru s hodnotou 1 500 mAh a rozlišení zadního fotoaparátu 3,2 Mpx.

Huawei MediaPad 10FHD

Na IFA 2012 jsme se od Čínkých lídrů dočkali i dvou tabletů. Tím prvním, který bude bezesporu vlajkovou lodí mezi čínskými tablety, je model, jež jsme již zahlédli v Barceloně na MWC.

Desetipalcová placka zaujme displejem, který má jemné rozlišení 1920 × 1200. Výsledných 226 PPI je srovnatelných s nedávno testovanou Acer Iconií A700 nebo Asusem Transformer Pad Infinity. Po zkušenostech s prvně jmenovaným tabletem máme mírné obavy s plynulostí Androidu (zde ve verzi 4.0). Procesorem je nespecifikované čtyřjádro s taktem 1,2 Ghz. Pokud by se jednalo o Tegru 3, pak by mohlo jít o verzi T30L, která pohání sedmipalcový Google Nexus 7.

Hezky vypadají i rozměry tabletu, především tedy tloušťka. Ta má hodnotu 8,8 mm a společně s hmotností 598 g to není nic hrozného.

Kapacita akumulátoru má hodnotu 6600 mAh a po předchozích zkušenostech s předchozími tablety tipujeme výdrž pohybující se kolem šesti hodin. Tablet bude dostupný ještě v září za cenu 429 EUR.

Hauwei MediaPad 7 Lite

Předchozí model bez přídomku Lite jsme testovali v květnu a byli jsme s ním nadmíru spokojeni. Možná i díky úspěchům tohoto modelu se Huawei rozhodlo pro levnější variantu, která vznikla okleštěním předchozího MediaPadu.

Odnesl to především displej, který měl na původním modelu příjemných 1280 × 800. Na levnější variantě však najdete pouhých 1024 × 600, což už je na hraně. Stejně tak je na hraně i použitý procesor, jímž je jednojádro s taktem 1,2 Ghz a Android 4 by si s ním nemusel zrovna dvakrát rozumět.

MediaPad 7 Lite by se měl na trhu objevit ještě tento měsíc za cenu 249 EUR, což není moc. Na druhou stranu je to však více, než u Nexusu 7.

Emotion UI

Kromě nových produktů se Huawei v Berlíně pochlubilo i novým rozhraním, kterým hodlá vybavovat svoje telefony s Androidem. I když jsme v redakci spíše proti nástavbám, jež zpomalují aktualizace systému a často dělají ze svižného Androidu těžkopádného slimáka, rádi si počkáme na první testovací modely.

V představeném rozhraní dominují virtuální plochy, kterých je velké množství. Nechybí widgety a do hry se vrátila i možnost měnit vzhled systému.

Důraz výrobce klade i na nové uživatele, které vezmou telefon s Androidem do rukou poprvé. Celé rozhraní je provázané se systémem nápovědy, která má nasměrovat nezkušené uživatele. Na to, jak bude vypadat Android v telefonech Huawei se můžete podívat na videu níže.

Ohodnoťte tento článek!