Hudba za pár korun: 10 nejznámějších služeb, které už u nás fungují

0

Hudba zakoupená i vypůjčená

Že už to kazety, cédéčka i gramodesky dávno prohrály s digitálními soubory ke stažení, o tom nelze pochybovat. Moderním nosičem už není fyzické médium, ale šikovně uspořádaná změť jedniček a nul. Podle údajů Mezinárodní hudební federace IFPI se digitální hudba podílela na loňských celosvětových tržbách přibližně jednou třetinou. Jenže zatímco prodej CD a jiných nosičů klesá, tržby z digitální hudby vzrostly o 9 % na celkových 5,6 miliardy amerických dolarů.

A čísla jistě dále porostou, jen co bude možné koupit muziku online opravdu všude. Zatím je hudební trh hodně roztříštěný, na čemž má hlavní podíl nejednotný systém správy autorských a distribučních práv. Aby mohla jedna společnost nabízet své služby celosvětově, musí se dohodnout s hudebníky (nebo jejich zástupci) v jednotlivých zemích. To celý proces prodlužuje. Sama Evropská unie ale chce trh v „osmadvacítce“ sjednotit tak, aby získaná práva pokrývalo všechny členské země.

Platit můžete za stažení jednotlivých písniček, nebo dočasný neomezený poslech celého katalogu

Google je jedním z těch, kteří už panevropská práva získali a dokázali je využít. Opačným případem je Xbox Music od Microsoftu, obchod Amazonu či rádio Pandora. Ve světě populární, u nás se při návštěvě oficiálních stránek dozvíte, že zkrátka bydlíte ve špatné částí světa.

Naštěstí existují firmy, kterým vyřizování distribučních práv problémy nedělá, a myslí i na desetimilionovou zemi v srdci Evropy. Ještě, než si představíme deset nejznámějších, musíme si služby trochu rozškatulkovat. Zdaleka totiž neplatí, že definitivní náhradou CD je MP3 nebo jiný podobný formát. Řada služeb vám totiž nenabídne soubor ke stažení, ale pouze ke streamování. Tedy přehrávání ze vzdálených serverů, na váš pevný disk se dočasně dostanou jen fragmenty souborů.

 

Placené služby tak obecně dělíme na dvě skupiny:

 • Obchod: platíte za stažení celého alba nebo jednotlivých skladeb. Soubory jsou vaše, dnes už bez antipirátských ochran (DRM), takže si je zpětně můžete vypálit na CD apod.
 • Půjčovna: platíte za přístup k celému katalogu skladeb. Za měsíční poplatek můžete poslouchat cokoliv, ale hudba je stále uložena na cizích serverech. Sami žádné soubory nevlastníte, tak ani nemáte s čím manipulovat. Když předplatné skončí (nebudete platit), už si nic neposlechnete.

Tyto služby můžeme ještě dále roztřídit. Obchod může nabízet různé formáty souborů. Obvykle je to MP3, AAC, nebo bezztrátový FLAC, případně různé kombinace. Půjčovna zase může fungovat na webu, či ve speciální desktopové aplikaci. Za vyšší předplatné zase obvykle můžete hudbu poslouchat i na mobilu, a to i v offline režimu. Skladby bez připojení ale budou hratelné jen tak dlouho, dokud máte aktivní předplatné.

10 hudebních služeb, za které můžete v Česku platit

Apple iTunes

Pro řadu lidí je iTunes Store synonymem nákupu hudby online, však také do kapes hudebníků (nebo spíš vydavatelů) přináší nejvíce dolarů. Celosvětově nabízí přes 28 milionů skladeb, nejvíce ze všech katalogů. Apple je také hlavní propagátorem nákupu jednotlivých písní místo celých alb. S tím měl a stále má problém řada hudebníků, kteří tvrdí, že jejich díla nelze rozebrat a prodávat po kouscích. Tvoří prý jeden celek. iTunes má ještě jednu příjemnou vlastnost. Každá skladba má 90sekundovou ukázku zdarma, to je dost na posouzení kvality (technické i umělecké). Nevýhodou je nákup pouze v aplikacích iTunes na Windows, OS X a iOS.

Apple iTunes Store

Google Play Music

 • typ: obchod, půjčovna
 • formát: MP3 320 kb/s
 • aplikace: web, Android, iOS
 • web: play.google.com

Dlouho jsme se načekali, ale o to příjemnější byl samotný vstup Googlu na český trh. Kromě toho, že můžete nakupovat z katalogu několika milionů skladeb, si lze také předplatit účet Naplno za 149 Kč, díky čemuž získáte neomezený poslech všech písniček. Plusem Googlu je, že dostanete bezplatný prostor pro 20 000 vlastních souborů, které se pak v cloudu chovají jako ty, které jste si koupili. A díky původu Googlu se hudební službě také dost dobře daří odhadovat váš vkus a vyhledávat podobnou muziku.

Google Play Music 

Supraphonline

České vydavatelství Supraphon ukázalo, jak se dá hudba prodávat v českých podmínkách. Služba si zaslouží pochvalu hned v několik ohledech. Během nákupu na webu vás nic nezdržuje a máte k dispozici několik platebních metod. Před nákupem můžete zkontrolovat dvě 30sekundové ukázky skladby, jednu ze začátku, druhou někde uprostřed. Supraphonline nabízí booklet v PDF, které si můžete vytisknout a vložit do obalu s CD. No a stahovat můžete soubory v MP3 i bezztrátovém FLACu. Za ten si bohužel připlatíte. Další nevýhodou je menší katalog, protože Supraphone vydává hlavně česko-slovenskou muziku. Proto si můžete vybírat jen ze 74 000 písniček a 5000 alb.

Supraphonline 

Bontonline

Největší prodejce nosičů začal loni prodávat i digitální hudbu a opřel se do toho pořádně. Na rozdíl od Supraphonlinu totiž čerpá z katalogu více vydavatelů a nabízí i světové hity. Stahovat můžete z více než milionu skladeb. Bontonline prodává MP3 i FLAC, ale za druhý formát si rovněž musíte připlatit. Prý proto, že skladování FLACu je až desetinásobně náročnější na diskový prostor. V některých případech jsou ale ceny obou verzí stejné. Co vás také může překvapit, některá alba na CD vás vyjdou i s poštovným levněji než stáhnutá v MP3.

Bontonline

7digital

 • typ: obchod
 • formát: MP3 320 kb/s, AAC 256 kb/s, FLAC
 • web: 7digital.com

Britský obchod se 24 miliony skladeb už možná používáte, aniž byste o tom věděli. Služba je totiž unikátní svým API, díky kterému můžou na této platformě vznikat další obchody s vlastní značkou. Typickým příkladem je Ubuntu One Music Store nebo Fair Share Music. Ten druhý se dokonce leckdy pyšní lepšími cenami a navíc jde část tržeb na dobročinné účely. Byť jen do britských nadací.

7digital

MusicJet

 • typ: půjčovna
 • aplikace: Windows, Android, iOS, Windows Phone, Symbian
 • web: musicjet.cz

MusicJet můžeme považovat za českou obdobu Spotify. Je to první tuzemská služba, která opravdu chtěla nabízet neomezený poslech za měsíční předplatné. Navázal tam, kde skončil dřívější projekt i-Legálně.cz. Ten chtěl za neomezené streamování neskutečných 249 Kč měsíčně. MusicJet lze poslouchat zdarma (s reklamou). Zaplatit si ale můžete 75 Kč, abyste se reklamy zbavili. Za 149 Kč pak můžete hudbu poslouchat i na mobilu, offline a navíc dostanete další bonusy. Jen škoda těch těžkopádných aplikací a chybějící webové verze přehrávače.

MusicJet

Deezer

 • typ: půjčovna
 • aplikace: web, Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry, Windows 8
 • web: deezer.com

Francouzský Deezer přišel jako první vážná konkurence MusicJetu. Měl za sebou velké zkušenosti ze zahraničí, širší katalog (dnes už 25 milionů skladeb) a také mnohem větší podporu zařízení. Kromě hlavních mobilních platforem jsou to chytré televizory a různé audiosystémy v autech a obývácích. K tomu přičtěte povedený webový přehrávač. Předplatné Deezeru stojí 3,49 € (90 Kč) na měsíc, za to dostanete neomezený poslech hudby na počítači. Na 6,99 € (180 Kč) pak můžete všechno poslouchat také v mobilních aplikací, a to i offline. Bezplatný režim vám dovolí měsíčně přehrát jen dvě hodiny muziky, navíc s reklamou.

Deezer

 

Rara

 • typ: půjčovna
 • aplikace: web, Android, iOS, Windows 8
 • web: rara.com

Rara k nám přišla nedlouho po Deezeru, ale prakticky se mu nemůže rovnat. Katalog je menší (17 milionů skladeb) a ceny jsou vyšší. Základní předplatné s webovým přehrávačem stojí 120 Kč na měsíc, poslech na mobilu (včetně offline stahování) pak 240 Kč. Rara láká na slevy pro nové uživatele, první tři měsíce mohou platit jen zlomek ceny (24 a 48 Kč). Poslech zdarma úplně chybí.

Rara

Rdio

 • typ: půjčovna
 • aplikace: web, Windows, OS X, Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry,
 • web: rdio.com

To Rdio má Deezeru mnohem blíže. Má 20 milionů skladeb, předplatné stojí 90 Kč (web a desktop) nebo 180 Kč (mobily a jiné platformy + offline stahování). Stejně tak nabízí vlastní rádio, najdete zde muziku dle vašeho vkusu a také sociální funkce (sdílení playlistů apod.). Omezený poslech zdarma s reklamou rovněž nechybí.

Rdio

Spotify

 • typ: půjčovna
 • aplikace: web, Windows, OS X, Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry,
 • web: spotify.com

Tento měsíc se k nám dostal i světově nejznámější zástupce streamovacích služeb. Má velký katalog, spoustu aplikací pro mobily, tablety i jinou elektroniku a hlavně je dobře provázaná s dalšími službami (sociální sítě, Last.fm…). Na počítači a tabletu můžete bezplatně poslouchat cokoliv, ale počítejte s reklamou. Na mobilu jste omezeni jen na playlisty a interprety, konkrétní skladbu nebo album nelze dohledat. To se však změní, pokud si začnete platit (165 Kč) prémiový účet.

Spotify

Bonus: eMusic

 • typ: obchod
 • formát: MP3 320 kb/s
 • web: emusic.com

eMusic sice nepatří mezi největší ani neslavnější, ale je natolik unikátní, že jej musíme zmínit. Jde o jednu z prvních služeb, kde bylo možné stahovat MP3 bez ochrany DRM. A to už v roce 1998, když ještě žádný z ostatních zmíněných obchodů ani nefungoval. Dnes už eMusic nabízí přes 19 milionů písniček. TIP: Za registraci získáte 12,25 eura, které můžete použít na nákup až 25 skladeb zdarma. A k tomu si ještě stáhnete jednu audioknihu.

eMusic

Ohodnoťte tento článek!