Allmusic

Allmusic, jak o sobě tvrdí, je největší hudební databází na světě a svým návštěvníkům má co nabídnout. Na rozdíl od Discogs nebo Last.fm, o kterých bude ještě řeč, se o informace k umělcům stará tým erudovaných odborníků, jmenný seznam naleznete v sekci Our Music Editors. Ať už na Allmusic hledáte cokoliv, informací dostanete opravdu mnoho. Allmusic vám vše naservíruje v přehledných kategoriích, které mají svoji pozici a řád a jsou to: Overview / Biography / Discography / Songs / Credits / Charts & Awards (viz obrázek). Po kliknutí na jednotlivou kategorii se dozvíte následující:

  • Meta data – fakta o umělci nebo albu, jmenný seznam skladeb, hudební styl, vydavatel, rok vydání, obrázky přebalu desky, fotky, kdo stojí za vydáním desky (credits) atd.
  • Podrobný popis (Descriptive Content) – detailní informace o interpretovi, jeho jméno/pseudonym, datum narození/úmrtí , místo původu. U kapely pak jména aktivních i bývalých členů, datum a místo vzniku, aktivní roky a jiné, třídění podle hudebního stylu, případně nálady apod.
  • Příbuzenský obsah (Relational Content) – informace, které vám pomohou lépe pochopit spojitost mezi jednotlivými kapelami stejného žánru, vzájemnou ovlivnitelnost nebo propojenost. Velice užitečná je funkce „podobní umělci“ (similar artist) nebo často vyhledávání interpreti a alba.
  • Komentáře (Editorial Content) – podrobné biografie umělců, recenze alb a písní, popis a charakteristiky jednotlivých hudebních stylů, subjektivní hodnocení a to vše v podání odborných recenzentů (viz Our Music Editors).

allmusic.com

Na úvodní stránce najdete vše podstatné. Vpravo nahoře rozdělení podle jednotlivých sekcí, pod hlavičkou stránky je základní rozdělení podle hudebních stylů. Úvodní strana se zaměřuje na aktuální dění v hudebním světě včetně nejnovějších vydaných desek.

Verdikt

+ přehlednost a aktuálnost
+ rozsáhlá databáze umělců a hudebních žánrů
+ funkce „similar artist“
+ doplňující informace
+ ukázky písní a videoklipy
+ odborné a ověřené informace
− slabá podpora českých interpretů/kapel 

Allmusic v číslech

Kategorie
Položek v databázi
Alba/singly
1 933 326 
Skladby
17 582 267
Hudební skladatelé
348 593
Recenze alb
364 385
Biografie
77 485
Zásluhy (Album Credits)
23 488 051
Hudební styly
1 143
Příbuzné odkazy
15 525 536
Přebaly desek
1 230 737
Fotky interpretů
78 091

 

Discogs

Discogs je zkrácené slovo „discographies“, což nejlépe vystihuje podstatu webu. Web sdružuje uživatele, kteří zakládají své účty a přidávají svá CD a vinyly do svého profilu. Na rozdíl od Allmusic, informace o umělcích a jejich diskografiích píší uživatelé sami, samozřejmě vše je pod drobnohledem administrátorů.  Součástí Discogs je internetová „tržnice“, kde můžete za slušný peníz koupit CD/vinyl, který neumíte sehnat. Naproti tomu informace o umělcích jsou chabé. Většinou se jedná o přepis z oficiálních stránek umělce a jsou k tomu přidány fotografie a odkazy na oficiální stránky nebo Myspace profil. Velké plus je ve výpisu diskografie jednotlivých umělců. Můžete se třeba dozvědět, že vaše oblíbené CD/vinyl vyšel třeba v Japonsku s bonusovými skladbami a pokud máte štěstí a peníze, můžete si ho na „blešáku“ koupit.

discogs.com

Úvodní stránka je zaměřena hlavně na aktuální dění na webu a tvůrci se řídí heslem „v jednoduchosti je krása“ (viz obrázek). Opět je zde rychlá navigace podle hudebních stylů, umístěna pod hlavičkou stránky. Pak už je to jen aktuální dění v jednotlivých sekcích, nové desky, nově přidané klipy, recenze, desky, úpravy v popisech a další.

Verdikt

+ přehlednost a aktuálnost
+ počet uživatelů
+ rozsáhlá databáze s možností koupit si CD/vinyl z druhé ruky
+ můžete ovlivnit stav databáze vlastním příspěvkem
+ videoklipy
− slabší informace o jednotlivých umělcích
− slabá podpora českých umělců ale na rozdíl od Allmusic to můžete sami ovlivnit

Discogs v číslech

Kategorie
Položek v databázi
Alba/singly
1 963 455
Umělci
1 569 449
Vydavatelství
166 317

 

Last.fm

Tak trochu jiná hudební databáze. V případě Last.fm se jedná o sociální síť se vším všudy. Zaregistrujete se, stáhnete si program, který vám nainstaluje patřičný plugin do vašeho přehrávače a je to. Nyní se však na Last.fm posílají informace, co právě posloucháte. Každé pondělí (+/- den) vám systém zobrazí statistiky za minulý týden a vygeneruje „sousedy“, kteří mají podobný hudební vkus jako vy. Pokud jsou vám sousedé málo, můžete si oblíbené uživatele přidat do svých přátel nebo se můžete stát členem některé z početných skupin a dát tak světu najevo, co si myslíte.

Pokud se rozhodnete, že Last.fm trochu píchnete, máte na výběr z několika možností. Můžete ke každé písni přidat „tag“, pokud vám to nestačí, můžete psát informace o umělcích, recenze desek, přidávat fotografie a jiné aktivity, ovšem vše v souladu s licenčními podmínkami, které jste při registraci přijali za své. Pokud se rozhodnete zaplatit měsíční paušál 3 dolary/eura/libry, budete si moct přehrávat celé skladby, které jsou k mání.

last.fm

Největší výhodou Last.fm je kombinace dvou předešlých databází. Jednak máte k dispozici vlastní profil, který můžete upravovat k obrazu svému a hlavně, můžete upravovat informace o umělcích, takže se přímo podílíte na tvoření databáze. K tomu máte výhody jako je „podobní umělci“ (similar artist), a nově i doporučení koncertů a festivalů podle vašeho hudebního vkusu „Festival recommendations based on your taste“. Díky slušné česko-slovenské základně, informace o českých a slovenských umělcích jsou obsáhlejší než u výše zmiňovaných (Allmusic, Discogs).

Po přihlášení se z úvodní stránky dozvíte, co se zrovna děje. Vidíte, které skladby se nově přidaly do vašeho profilu, nabídka podobných umělců podle hudebního stylu, co zrovna poslouchají vaši přátelé a sousedé, aktuální hudební akce (koncerty, festivaly) podle vašeho místa bydliště a bonbónek v podobě free skladeb, které si můžete stáhnout.

To byla úvodní strana, ale je tady ještě váš profil, takže jen v rychlosti. Vlevo je navigace, vpravo informace o vás, které můžete měnit, k dispozici jsou mraky aplikací, které zhodnotí váš hudební vkus. Dále pak informace o provedených změnách v profilu, sekce přátel a sousedů a konečně skupiny, do kterých jste se zařadily. Na hlavní straně je výpis poslouchaných skladeb včetně statistik a stránku uzavírají komentáře.

Na závěr jedna poznámka. Pokud si chcete rozvibrovat bránici, zadejte si do vyhledávání některého z českých umělců, třeba Evu a Vaška, Sagvana Tofiho nebo Sámera Issu a přečtěte si jejich popis nebo tagy, i takhle můžou vypadat příspěvky uživatelů. 🙂

Verdikt

+ doporučení je generováno podle vašeho hudebního vkusu
+ rozsáhlá databáze, do které můžete přispívat
+ funkce „similar artist“ a „sousedé“
+ početná česko-slovenská základna
+ ukázky skladeb a videoklipy
+ pro platící „Last.fm radio“
− omezené funkce pro neplatící uživatele
+/− jedná se o sociální síť

Soundtrack.net

Pokud patříte mezi příznivce soundtracků, určitě se vám bude tato databáze zamlouvat. Soundtrack.net je ednoduchý a přehledný web, zaměřený na filmy a jejich soundtracky. Bohužel žádné převratné informace nenajdete, jen název filmu, jméno autora hudby, pokud se jedná o známý film, tak i počet a název skladeb, vydavatelství, které desku vydalo, náhled obalu a hudební ukázky. Není toho mnoho ale vzhledem k tomu, že se jedná o úzkoprofilovou databázi, to stačí.

Ve zkratce:
+ jednoduchost a přehlednost
+ jen soundtracky
− aktualizace trochu vázne
− u skladatelů jen diskografické informace

Z českých luhů a hájů

V české kotlině není žádný projekt, který by se vyrovnal výše uvedeným. Najdete několik hudebních serverů, ale nic komplexnějšího. Je tady server Freemusic.cz, který se zaměřuje na neznámé kapely. Pak ambiciózní projekt Czechmusic.net, který měl slušně našlápnuto ale nechť odpočívá v pokoji. Najdete i projekt ráááádia Impuls, Muzika.impuls.cz ale je to jen výkřik do ticha a ke všemu i s reklamou. Nezbývá, než se spokojit se zahraničními projekty.

Hudební databáze – kde hledat nejlepší informace o hudbě
Ohodnoťte tento článek!
2.5 (50%) 2 hlasů