Hudební revoluce už téměř kompletní. Do Česka zamíří Spotify

0

Pokud sledujete náš Twitter, mohli jste se včera jako první dozvědět, že do Česka už brzy vstoupí nejznámější hudební služba na světě. Švédský Spotify nedávno oslavil páté výročí, za tu dobu se dostal do 32 zemí, přičemž Česko je nejzápadnějším státem v Evropě, kde dosud chybí.

Česko je nejzápadnější evropskou zemí, kde zatím Spotify nefunguje
Česko je nejzápadnější evropskou zemí, kde zatím Spotify nefunguje

Včera nás ovšem informovala agentura Hill+Knowlton Strategies, která bude v Česku Spotify zastupovat, že se na mapku už brzy dostaneme i my. Bližší datum neznáme, ale novináři dostanou pozvánky k testování už tento týden, takže veřejnosti se tato hudební síť může otevřít klidně ještě v listopadu.

 

Za poslední dva roky se u nás objevily už téměř všechny služby podobného zaměření. Spotify a spol. fungují tak, že si za měsíční předplatné koupíte přístup k neomezenému poslechu několika milionů skladeb. Na rozdíl od obchodů s hudbou vám ale skladby nezůstanou. Jakmile předplatné skončí, váš přístup bude pozastaven.

U těchto služeb je zvykem, že nabízí i omezený přístup zdarma. Poslouchat přitom můžete na webu, s reklamou a jen pár hodin měsíčně. Pak jsou dva prémiové účty. S jedním si zaplatíte neomezený poslech (bez reklam) na desktopu, a s tím druhým a dražším budete moci poslouchat i na mobilech, tabletech a jiných chytrých zařízeních.

Spotify má nový webový přehrávač a k tomu aplikace pro Windows a OS X. Na dotykových plackách pak podporuje iOS, Android, BlackBerry a Windows Phone, dále podporuje některé obývákové přehrávače WD TV, Sonos, Boxee a další.

Otázka, která nás nejvíce pálí, bude cenová politika. Prostý přepočet z eur na korun by ze Spotify udělal zatím nejdražší službu. Je ale šance, že český trh dostane podobně jako u Google Play Musicu výjimku. V Evropě chce Google za předplatné 9,99 eur měsíčně (270 Kč), v Česku stojí jen 149 Kč. A pokud si jej předplatíte do 15. listopadu, tak bude jen za 129 Kč. To je zdaleka nejméně ze všech služeb, protože je v tom přístup z mobilu i z desktopu. Play Music je však bohužel oficiálně dostupný jen pro Android.

Srovnání služeb

  Spotify Deezer Rdio Play Music Rara MusicJet
počet skladeb 20 milionů 30 milionů 20 milionů 20 milionů 22 milionů miliony
poslech zdarma neomezeně prvních 6 měsíců, pak 10 hodin měsíčně 2 hodiny měsíčně ne ne ne neomezeně na desktopu
předplatné na desktopu 135 Kč 94 Kč 90 Kč 149 Kč 120 Kč 75 Kč
předplatné na mobilu 270 Kč 188 Kč 180 Kč 149 Kč 240 Kč 149 Kč

Ze světově významných předplacených hudebních služeb už tak čekáme jen na Xbox Music, který by dle našich odhadů měl přijít příští rok. Pak už budeme čekat jen na filmovou revoluci. Netflixi a Hulu, čekáme na vás.

Ohodnoťte tento článek!