Hudební služba Deezer vstoupila do Česka. Takhle měl vypadat MusicJet

0

Hudební streamovací služba Deezer.com byla spuštěna v roce 2007. V počátcích vypadal Deezer podobně jako Grooveshark, obsah stál a padal na tom, co nahráli samotní uživatelé. Když do francouzského podniku vstoupil investor Xavier Niel, začala společnost vyjednávat s hudebními labely. Dnes už má Deezer smlouvy s hlavní čtyřkou: Sony Music Entertainment, EMI, Warner Music a Universal Music. Mimo to spolupracují s dalšími dvěma tisícovkami menších nahrávacích společností.

Autoři na webu uvádějí, že už mají v katalogu 13 milionů skladeb. Deezer už používá 20 milionů lidí, 1,4 milionu z nich také platí prémiové služby. Ty dříve nebyly potřeba, veškerá hudba byla zdarma. Ale předloni se Deezer uzavřel před světem, zůstal ryze francouzskou službou a pro plnohodnotný poslech vyžadoval pravidelné platby. A loni začala expanze na další trhy. U nás měl být Deezer podle původní roadmapy spuštěn do 31. prosince 2011. Nestihl to, a proto jsem každý den sledoval průběh. Až včera, 23. ledna, si ze mě hlavní stránka přestala utahovat, že bydlím ve špatném regionu.

Oficiálně ještě vstup potvrzen nebyl, ale služba už funguje. Jaký tedy Deezer je?

Zkušenosti s Deezerem

Jako první mě překvapilo, že už nevyžaduje Flash Player, ale vystačí si HTML5 a JavaScriptem. Plusový bodík. (Deezer nakonec bez Flash Playeru nefunguje. Prostředí ano, ale přehrávač nikoliv.) Hlavní stránka vypadá přehledně a líbivě. MusicJet má podle mě ošklivou aplikaci a kupodivu i web, na kterém v podstatě nic nemá. Deezer se spoléhá pouze na webové prostředí, nevyžaduje desktopovou aplikaci.

Deezer

Jenže zatímco u MusicJetu sice musíme trpět aplikaci, při poslouchání na počítači je provoz zaplacen reklamou a můžeme tak poslouchat zdarma. Deezer nabízí bezplatně (účet Deezer Discovery) pouze 30s ukázky skladeb (iTunes už dnes nabízí 90s) a rádia, kde ovlivníte maximálně žánr. Ale můžete 5× za hodinu přeskočit skladbu.

Pokud chcete poslouchat, co je libo, můžete se jednou zapojit do zkušební 15denní verze, ale pak už musíte platit prémiové služby.

  • Deezer Premium: Na webu nebude reklama, hudbu můžete poslouchat na celém světě. Dostanete: lepší kvalitu (320 kb/s, MP3), přístup hudbě před oficiálním prodejem, soutěžím o lístky na koncerty a také funkci mixážního pultu.
  • Deezer Premium+: Navíc možnost poslechu hudby na mobilu, tabletu, IP rádiu, IPTV. Funguje i offline mód (stažení hudby pro budoucí poslech bez připojení k internetu) pro jedno PC/Mac a jeden smartphone/tablet.

Vtipné je, že Britové mají Premium za 4,99 libry měsíčně a Premium+ za 9,99 libry. U nás se platí eury, ale za obě služby stejně – 6,99 eura (178 Kč). Prémiový program českého MusicJetu stojí měsíčně 149 Kč.

Oživeno: Deezer už ceny opravil. Premium stojí 3,49 eura (88 Kč) a Premium+ 6,99 eura (178 Kč). MusicJet má základní prémiový tarif Start za 75 Kč (bez reklamy a neomezené přehrávání na desktopu), lepší tarif Naplno stojí 149 Kč (verze i pro mobily).

Cena bude hrát zásadní roli. Pokud někdo koupí každý měsíc jedno hudební CD nebo album na iTunes a podobných službách, bude spokojen. Poslouchat libovolnou z 13 milionů skladeb odkudkoliv na počítači i mobilu, to vám nenabídne každý. Ještě tak snížit ceny a FUP u mobilních operátorů, ale to je na jinou diskuzi. 

Deezer nabízí aplikace pro iOS, Android, BlackBerry, Symbian, Windows Phone 7, ale také pro spotřební elektroniku značek Samsung, Logitech, Sonos, Philips. Podporovány jsou i hloupé telefony Sony Ericssonu.

Vlastní MP3 bez omezení

Překvapivou funkcí Deezeru je možnost uložit si libovolný počet vlastních MP3 (jiné formáty nelze) k online poslechu zdarma. Jen nesmí mít soubor velikost větší než 45 MB. Ale do „cloudu“ můžete klidně přesunout celou svou audiotéku. To je více, než nabízí Google Music (20 000 skladeb). Deezer podporuje import souborů ze služby SoundCloud.

Používání

Jednoduchá orientace na stránce vás vždy navede k hudbě, kterou chcete poslouchat. Deezer nabízí žebříčky, třídění podle žánrů, chytrý výběr podle podobných interpretů a samozřejmě také vyhledávání. Stránka s výsledky ale není dobře čitelná. Jména interpretů nebo alb jsou namačkána na sobě, pořadí není takové, jako bychom čekali.

Deezer Deezer Deezer

V nabídce jsou i čeští a slovenští hudebníci, u většiny však chybí diakritika (jako v iTunes). Krátké biografie tvůrců jsou pouze v angličtině, vlastně jako celý Deezer (zvolit můžete i jiné jazyky). Albům samozřejmě nechybí potisky (covery).

Deezer integroval také sociální funkce – sdílení hudby (odkazu) pomocí Facebooku, Twitteru nebo pro přátele uvnitř služby. Stejně tak lze hudbu na stránkách okomentovat. Třeba že to nové album Richarda Müllera se fakt povedlo. V přehrávači lze hudbu rovnou zakoupit, ale pouze vás to přesměruje na Amazon nebo iTunes Music Store, Deezer vlastní obchod nemá.

Deezer Deezer Deezer

V přehrávači nechybí ani tradiční funkce známé z tradičních aplikací: náhodný výběr skladeb, opakování nebo jednoduchý ekvalizér. Hudbu můžete ukládat do oblíbených, případně tvořit vlastní playlisty. To se hodí, i pokud budete Deezer používat na mobilu – odpadnou problémy s vyhledáváním. Pomalu se tedy dostávám k využití na mobilu.

Mobilní Deezer stále s sebou

Deezer podporuje takřka všechny mobilní platformy. Já jej vyzkoušel na Nexusu S s nainstalovaným Androidem ICS. Jak se jednoduše používá webová verze, tak si rychle osvojíte i mobilní aplikaci. Má jen pár obrazovek.

Deezer Deezer Deezer Deezer

Oblíbenou hudbu, playlisty, vlastní MP3 i rádia, to vše můžete mít stále u sebe. Hlavně první dvě položky jsou užitečné. Stačí si hudbu, kterou budete chtít poslouchat, naklikat na počítači a v mobilu si pak přes tyto seznamy stáhnout skladby či alba pro offline přehrávání. V nastavení je položka, aby se stahovalo a streamovalo pouze přes Wi-Fi, případně můžete povolit i mobilní sítě.

 Deezer Deezer Deezer

Vyhledávání je přehlednější než na webu, ale na menší ploše zase musíte výsledky příliš rolovat.

Stažená hudba je ve formátu MP3, ale soubory jsou nějak šifrovány, takže zapomeňte na jejich uložení do počítače. Jde to, stačí souborům přidat koncovku .mp3, ale něco takového nebudete chtít poslouchat.

Deezer Deezer Deezer Deezer

Mobilnímu Deezeru nechybí ani sociální funkce (Community) a spojení s Facebookem. Ale ani jedno jsem nezkoušel, neboť jsem beztak jediný člověk u nás, co o novém Deezeru ví :-).

Verdikt

Deezer ve webové i mobilní verzi je radost používat. A tím spíš, když vidíme promrhaný potenciál českého MusicJetu (MusicJet: zatím mezi promarněnou šancí a megafailem). Všechno to funguje, hudby máte dostatek, nechybí zapojení do sociálního světa a technická kvalita odpovídá vaší sbírce MP3. Nic pro audiofily, ale pro běžného Frantu posluchače, který neváhá utratit 180 Kč měsíčně, bude Deezer dobrým pomocníkem.

+ velký katalog hudby
+ přehledný web
+ výborná mobilní aplikace (i offline mód) a dostupnost pro řadu platforem
+ bezplatný neomezený prostor pro vlastní MP3
+ dostupnost scrobbleru pro Last.fm

cena ve srovnání s MusicJetem
− stejná cena obou prémiových služeb

− ne všechny skladby jsou u nás dostupné, a to i české 

− méně přehledné vyhledávání
− chybějící diakritika u většiny tuzemských interpretů
− zatím bez české lokalizace

Deezer.com

Ohodnoťte tento článek!