Hudebníci na YouTube už podruhé vytvoří komunitní orchestr

0

Letos se pořádá druhý ročník projektu „Symfonický orchestr YouTube“, v rámci kterého se mladí hudebníci z celého světa spojí a dohromady vytvoří unikátní dílo. Ti nejlepší, kteří budou vybráni odbornou porotou a uspějí v hlasování veřejnosti si budou moci zahrát v březnu v australské Opeře pod vedením dirigenta Michaela Tilsona Thomase.

Letos navíc přichází novinka, soutěžit se bude také sólově. Stačí zahrát na libovolný nástroj novou skladbu Mothership od Masona Batese. Více na speciální stránce YouTube.

Hudebníci z celého světa mohou nahrát své příspěvky na youtube.com/symphony. Soutěž je otevřena od 12. ríjna do 28. listopadu. Od 10. do 17. prosince bude hlasovat veřejnost a 11. ledna budou všichni semifinalisté zvěčněni na kanálu Orchestru.

Loňského finále v newyorské Carnegie Hall se zúčastnili i tři Češi, jejich úspěch se můžete pokusit zopakovat.

Komunitní tvorba na YouTube není ničím novým, letos se točil také dokument „Život v jednom dni“, který vede režisér Kevin Macdonald a producent Ridley Scott.

Zdroj: Tisková zpráva, YouTube

 


Tisková zpráva

Druhý ročník unikátního projektu Symfonický orchestr YouTube 2011 právě začíná

Druhým ročníkem pokračuje výjimečný projekt s názvem Symfonický orchestr YouTube 2011. Mladí hudebníci z celého světa budou posílat ukázky svého umění na YouTube. Ti, kteří budou vybráni odbornou porotou a uspějí v hlasování veřejnosti, mají jedinečnou šanci zahrát si v březnu roku 2011 v australské Opeře v Sydney pod vedením slavného dirigenta Michaela Tilsona Thomase. Českými partnery projektu jsou Pražské jaro a Pražská komorní filharmonie, soutěž zaštítil i slavný houslový virtuos Pavel Šporcl.

Po loňském úspěchu Symfonického orchestru YouTube 2009, který si – včetně tří talentovaných českých hudebníků – zahrál před vyprodanou Carnegie Hall v New Yorku, vyhlašuje YouTube druhý ročník tohoto mezinárodního hudebního projektu. Hudebníci z celého světa se do něj mohou přihlásit zasláním videa na speciální YouTube kanál Symfonického orchestru YouTube 2011 (youtube.com/symphony). Najdou zde také pravidla soutěže a odpovědi na své otázky. Kanál bude otevřen ode dneška, tj. 12. října 2010 až do 28. listopadu 2010.

Novinkou tohoto ročníku je rozšíření o další kategorii a to sólovou improvizaci. Ta doplní tradiční instrumentální interpretaci skladeb. V této kategorii mohou hudebníci hrající na jakýkoli hudební nástroj předvést originální improvizaci založenou na nově zkomponované skladbě „Mothership“ od skladatele Masona Batese. Nejlepší improvizátor své sólo předvede na velkolepém finálním vystoupení v Opeře v Sydney.

“Hudba spojuje národy a proto se mi líbí možnost propojení mladých hudebníků ze všech kontinentů s cílem vytvořit něco společného. Díky významu a dosahu YouTube teď lze klasickou hudbu zpřístupnit širokým vrstvám. Tím je tento projekt jedinečný,” říká český houslový virtuos Pavel Šporcl a dodává: “Zároveň to dokazuje, že klasická hudba není ve virtuálním světě mrtvá. Všem, kteří se do projektu zapojí, přeji hodně štěstí a ať dál rozdávají krásy klasické hudby všude kolem sebe.”

“Tento projekt vítáme jako skvělou myšlenku, jak pomocí životodárné soutěživosti nadchnout mladé lidi po celém světě pro klasickou hudbu. Spojuje rozmanité kultury, národy, boří jazykové bariéry a nechá jednotlivé účastníky promlouvat hudbou. A dokazuje tak, že klasická hudba rozhodně není pro mladé cizím jazykem,” říká ředitel Pražského jara pan Roman Bělor a hudebníky povzbuzuje: “Je důležité vytrvat a se stejnou energií a nadšením hrát klasickou hudbu nadále!”

„Pražská komorní filharmonie je mladý orchestr, který se snaží vlastními silami podporovat kulturní revoluci a oproštění se od konvencí. Projekt YouTube Orchestra je netradiční způsob produkce klasické hudby a nový nápad, jak přitáhnout nadané mladé lidi, kteří dostanou jedinečnou příležitost prezentovat své umění po letech tvrdé práce,” potvzuje Monika Ryšavá z Pražské komorní filharmonie a pokračuje: “Těm, kteří se do projektu zapojí, přejeme spoustu zábavy, protože umění má přinášet především radost.” 

Po ukončení prvního kola zasedne odborná porota, která ze všech přijatých video příspěvků vybere skupinu semifinalistů v obou kategoriích. Celá komunita YouTube bude mít možnost pro svého favorita hlasovat online od 10. do 17. prosince 2010. Videa semifinalistů, která obdrží největší počet hlasů, budou zveřejněna 11. ledna 2011 na YouTube kanálu Symfonického orchestru YouTube 2011.

Hudebníci, jejichž videa budou nejlépe hodnocena veřejností, budou v březnu 2011 přepraveni do velkolepého prostředí australské Opery v Sydney k účasti na týdenním festivalu klasické hudby s předními umělci. Ten vyvrcholí 20. března 2010 závěrečným vystoupením Symfonického orchestru, který bude živě přenášen na YouTube.

Symfonický orchestr YouTube 2009

Předešlý ročník Symfonického orchestru YouTube 2009 byl vůbec prvním podobným počinem v historii klasické hudby. Koncert se uskutečnil v dubnu 2009 ve složení 90 hudebníků z 30 zemí světa před vyprodaným sálem v Carnegie Hall v New Yorku.

První ročník projektu měl i silnou českou stopu. Mezi vybranými hudebníky byli i tři z České republiky. Ke své účasti v tomto unikátním hudebním tělese tehdy řekli: „Projekt, ke kterému jsem se dostal díky Pražské komorní filharmonii, je opravdu dobrý nápad, jak spojit umělce z celého světa. Pořád nemohu uvěřit tomu, že jsme byli vybráni a moc se těšíme, až se potkáme se všemi těmi zajímavými lidmi,” řekl Jakub Fišer z Pražské komorní filharmonie, která byla zároveň lokálním partnerem projektu. Jeho kolega Ondřej Martinovský pokračoval: “Jsme velmi šťastní, že jsme mohli na koncertě v Carnegie Hall reprezentovat Českou republiku, zemi v srdci Evropy.” Cellista Michal Greco z Filharmonie Brno na závěr dodal: „Samozřejmě jsem se nejvíce těšil na samotnou přítomnost v mecce hudebního světa Carnegie Hall, na nasátí tamní atmosféry, jež mi přinesla opět mnoho do další hudební inspirace.“

O Opeře v Sydney

Jørn Utzon změnil tvůrčí a kulturní ráz krajiny Austrálie jednou provždy tím, že vytvořil jednu z nejkrásnějších budov světa 20. století. Opera v Sydney pokračuje v poslání svého stvořitele. Vytváří, rozvíjí a představuje uznávané, nápadité a poutavé umělecké zážitky nejen z Austrálie, ale i celého světa. Opera v Sydney je místo, kde vás fantazie a talent uchvátí.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Zdravim, s tim Amazonem a Kindlem mate pravdu (ovsem neni to o 50 % ceny navic, ale cca o 37 %), ale muj nazor je ten, ze s tim proste neni moc co udelat – cesky prodejce to proste MUSI prodavat s DPH (20 % k cene navic) a poskytovat dva roky zaruky. A samozejme, neco malo z toho musi mit pro sebe, aby se mu to vubec vyplatilo tady prodavat. A co si budeme rikat, prodejce ty dva roky zaruky vlastne poskytuje na sve vlastni triko – do triceni dnu Amazon.com reklamaci nevyridi (dva tydny z teto doby ukousne jen cesta tam a zpet).