HWBot zakázal Windows 8. Výsledky neuzná, všechny rekordy byly anulovány

0

Windows 8, loni vydaná nová verze tohoto operačního systému, to nemá na světě lehké, vášnivých odpůrců si našla bezpočet. Nyní se „osmičky“ dočkaly ke všemu toho, že je za nežádoucí vyhlásil server HWBot, provozující databázi výsledků přetaktování a benchmarků. Nejedná se ale o žádnou vendetu proti Microsoftu nebo odpor proti novému rozhraní dříve označovanému Metro. HWBot zakázal Windows 8, jelikož se pod tímto operačním systémem nedá zajistit přesnost a autenticita dosažených výsledků.

Jakékoliv rekordy, zaznamenané na nejnovější verzi Windows, tak mohou být neplatné. HWBot proto 18. srpna oznámil, že anuluje veškeré výsledky nahlášené z počítačů běžících na Windows 8. Jelikož jde o přetrvávající potíž, nebudou ani žádné další výsledky z Windows 8 přijímány; zájemci o zlomení toho či onoho rekordu budou muset zůstat na Windows 7 nebo jiném starším OS.

Úvodní obrazovka sice jako nabídka Start nevypadá, funguje však dost podobně
Notoricky známá úvodní obrazovka Windows 8

Potíž je v tom, že na přetaktovaném či podtaktovaném hardwaru Windows 8 nemusí podávat správné informace o čase – jejich softwarové hodiny se mohou významně odchýlit od reality. Jelikož benchmarky používají údaje o systémovém čase ke zjištění doby, po kterou běžely, mohou „špatně ukazující“ hodiny výkon procesoru nadhodnotit nebo podhodnotit. Toto chování lze poměrně snadno ověřit.

Například experimentální sestava s procesorem Haswell taktovaným na 4160 MHz, ale jednou s nižší základní frekvencí (tj. BCLK) a vyšším násobičem a podruhé zase s obráceným nastavením, vykazovala u konfigurace s nižší BCLK umělé navýšení výkonu i o šest až sedm procent. Rozhašení systémového času lze ostatně pozorovat i přímo v prostředí OS, stačí porovnat s hodinkami či mobilem.

Procesory na stejné frekvenci. Ten s nižší BCLK je ale zdánlivě rychlejší
Procesory na stejné frekvenci. Ten s nižší BCLK je ale zdánlivě rychlejší

Dle vyjádření správců serveru bude HWBot od této chvíle blokovat všechny podezřelé výsledky benchmarků, dosažené na Windows 8. Využívat tuto chybu k ovlivňování výsledků a hlášení takto zmanipulovaných výsledků je (logicky) uživatelům zakázáno, jelikož dotyčná čísla nejsou férová a pravdivá. Navíc jakékoliv rekordní výsledky dosažené na operačním systému Windows 8 budou ignorovány bezvýhradně, tedy bez ohledu na to, zda odpovídají skutečnosti či očekáváním, nebo nikoliv. Jejich uznání se tedy nijak nedomůžete.

Aktualizováno (21. 8. 2013):
Jelikož se zdá, že chyba postihuje pouze stroje s procesory Intel, ustoupil HWBot částečně z původního kategorického opatření. Uživatelé procesorů AMD se blokování (a zřejmě i zpětnému anulování) výsledků vyhnou; byla jim z nových pravidel zakazujících Windows 8 udělena výjimka. Zdá se, že vina za celý provblém s hodinami reálného času zřejmě bude dílem ležet na Microsoftu a dílem na samotném Intelu.

 

Blogpost naznačuje, že nespolehlivost hodin reálného času by mohla být způsobena změnami v architektuře jádra systému, ke kterým Microsoft přikročil, aby OS rozběhal na jednodušším hardwaru (zejména asi platformy ARM), který postrádá hardwarové hodiny a musí tedy měření času odvozovat od procesoru a jeho taktu. Windows 8 mají nový způsob práce se systémovým časem, takže mohou fungovat i bez hardwarových hodin.

Bohužel ale zřejmě tyto metody nejsou s to se vyrovnat se změnami základní frekvence procesoru a nemusí v takovém případě měřit přesně. Jedná se však zatím asi spíše o domněnku; skutečná povaha problému může být složitější. O jak rozšířený problém se jedná, zatím není jasné (komentáře pod článkem například tvrdí, že se tato chyba neprojevuje na počítačích s APU Trinity, potvrzeno to ale není).

Pokud by hodiny ukazovaly špatný čas i přímo v rámci Windows, jednalo by se o poměrně závažný problém, narušující i běžnou práci s počítačem. Je tedy možné, že Microsoft se pokusí nepřesný čas nějak opravit změnami algoritmů (například detekcí základního taktu). Základní desky by stále měly být hardwarovými hodinami vybavené, takže by neměl být problém je na těchto strojích používat pro kontrolu.

Zdroj: HWBot

Ohodnoťte tento článek!