Hynix: GDDR5 na 7 GHz

0

Korejský výrobce pamětí Hynix se chlubí, že má nejrychlejší GDDR5 DRAM čip na světě. Vzorky, které má k dispozici, prý dosáhly efektivní frekvence 7 GHz. Konkurenční Qimonda nabízí GDDR5 certifikované pro práci na 5 GHz. Masově rozšířená je ale pouze nejpomalejší varianta, kterou používají Radeony HD 4870 a HD 4870 X2 – jejich paměti standardně tikají na 3,6 GHz.

Nové čipy Hynixu mají kapacitu 1 Gbit (128 MB) a jsou vyráběny 54nm postupem. 32bitové rozhraní poskytuje na frekvenci 7 GHz teoretickou propustnost 28 GB/s. K dosažení teoretické propustnosti přes 100 GB/s, jakou se chlubí dnešní high-endové grafické akcelerátory, by tedy stačila i obyčejná 128bitová sběrnice.

Dosavadní GDDR5 pracují s napětím 1,5 V, Hynixu se ale i při zachování specifikací daných organizací JEDEC podařilo napětí snížit na 1,35 V. To by mělo mít příznivý vliv na spotřebu. Výrobce očekává rozjezd masové výroby 7GHz GDDR5 čipů v první polovině roku 2009. Momentálně většímu rozšíření GDDR5 brání jejich vysoká cena, až zbytečně vysoký výkon a také absence jejich podpory u grafických jader Nvidie – to všechno se v příštím roce pravděpodobně změní.

Zdroj: TechConnect Magazine

Ohodnoťte tento článek!