Hynix uvádí paměti GDDR6 s taktem 16 GHz. Brzy budou v highendové kartě – Nvidia Volta?

20

Nedávno jsme tu měli informaci (či tvrzení) webu MyDrivers, dle kterého by Nvidia mohla o poznání popohnat vydání nové architektury Volta, takže by se tato GPU mohla prvně dostat na svět už letos v létě, rok a něco málo po Pascalu. To by nesedělo s tradičním dvouletým cyklem Nvidie, nicméně se objevil další náznak, že by podobné překvapení mohlo přijít. Spojené je s jinou zajímavou zprávou: Hynix, jeden z tří hlavních výrobců pamětí, totiž oznámil, že už má téměř připravenou technologii GDDR6 a grafiky s ní by brzy mohly být na trhu.

Hynix oznamuje, že do své nabídky nyní zařadil paměti GDDR6 (tato technologie se přitom na stole pořádně objevila teprve loni v srpnu), a hned na vysokém efektivním taktu – propustnost má odpovídat 16,0 GHz. Tyto paměti tedy budou podstatně rychlejší než GDDR5X, kterou Nvidia nyní provozuje na 10,0–11,0 GHz (efektivně, skutečné taky rozhraní jsou mnohem nižší). Proti momentálně nejrychlejší 8,0GHz GDDR5 je pak výkon dvojnásobný. Důležité je, že Hynix chce tyto paměti mít v masové výrobě do začátku roku 2018 – „aby na nich v té době mohl klient založit highendovou grafickou kartu“.

Toto je docela důležitý detail. Tisková zpráva nám docela konkrétně naznačuje, že by se s GDDR6 měla takto rychle objevit nějaká grafika. Předtím se pro změnu mluví o tom, že „nadcházející highendová grafika“ s 384bitovou sběrnicí by s touto pamětí měla propustnost 768 GB/s. Je asi pro jistotu třeba počítat i s možností, že zde došlo k posunu zamýšleného významu. S velkou pravděpodobnosti ale toto asi svědčí to tom, že jeden z výrobců grafických karet chystá na začátek roku 2018 nebo konec roku 2017 nové highendové GPU, podle Hynixu s 384bitovu sběrnicí.

Volta s 768GB/s propustností už tuto zimu?

Onen údaj asi ukazuje na to, že je zde řeč o Nvidii, neboť v tomto pásmu výkonů se AMD spolehlo na HBM2 (a nový highend v této době by byl příliš brzy po čipu Vega 10). Dost možná by tedy mohlo skutečně jít o ono GPU Volta, které by s avizovanými 768 GB/s mělo velmi vysokou paměťovou propustnost. Dokonce o polovinu vyšší, než Vega 10 se svou 2048bitovou sběrnicí. Teoreticky by asi mohlo jí i o něco založeného ještě na Pascalu, nicméně o žádném takovém chystaném čipu se zatím nikde neobjevily žádné zmínky, tudíž bych tuto variantu za moc pravděpodobnou nepovažoval.

GDDR6 má podle Hynixu mít proti GDDR5 snížené napětí o 10 % (mělo by jít o 1,35 místo 1,5 V). Díky tomu by nemusela přes vysoké efektivní frekvence ani mít příliš vysokou spotřebu. Čipy budou vyráběny s kapacitou 8 Gb (1 GB), takže na oné 384bitové sběrnici by karta mohla mít buď 12 GB, nebo 24 GB celkové kapacity. Výroba by měla probíhat procesem 20nm třídy.

rozebrana_referencni_geforce_gtx_1080_07Je pozoruhodné, že by se nová grafika s GDDR6 měla objevit takto rychle. V minulosti totiž vyškálování frekvencí nové technologie trvalo déle, kdežto zde máme skok rovnou na oněch 16 GHz (což by náročností mělo odpovídat 8,0GHz GDDR5). Navíc dříve bývala mnohem delší prodleva mezi oznámením dostupnosti čipů a jejich skutečným použitím na grafikách. Například 8,0GHz čipy GDDR5 zrovna Hynix oznámil už v roce 2014, ale do grafik se dostaly až v roce 2016 s Pascalem a Polarisem. Zde by, pokud jsou zmínky v tiskové zprávě přesné, mělo být zpoždění ani ne poloviční. Přesně takto agilní ale byla Nvidia loni s nasazením úplně čerstvé paměti GDDR5X, takže precedent máme. I zde by asi mělo jít o plody úzké spolupráce mezi výrobcem paměti a GPU. Zdá se tedy, že okolo Vánoc nebo po novém roce by mohla Nvidia grafický trh hodně zdramatizovat.

Ohodnoťte tento článek!

20 KOMENTÁŘE

 1. No, nVidia myslím celkom úspešne použila GDDR5X, možno sa jej zdarí aj s GDDR6, v obmedzenom počte na silnej GPU koncom Q4/2017, v plnej dostupnosti začiatkom Q1/2018… niečo ako s GTX1080 vs 980Ti, teda grafika „len“ o 15-20% výkonnejšia než 1080Ti no na novom výrobnom procese a architektúre a s GDDR6…
  zároveň, ak dnes dokáže GTX 1080Ti byť o 70-75% výkonnejšia než Fury X ktorá má vyššou pam. priepustnosť (480 vs. 512GB/s) tak aj 768GB/s bude značne „overkill“. Ale uvidíme…

 2. O vývoji GDDR6 jsem četl už před možná i půl rokem, a ten posun v paměťové propustnosti díky ní bude opravdu nezanedbatelný. Co se vydání na přelomu 2017/2018 týče, tak to by odpovídalo závěru, na kterém jsme se celkem shodli na předchozí diskusi o Voltě – tedy, že pravděpodobně do konce léta vyjde nástupce 1060-80, a pak v závěru roku, nebo v lednu, nástupce 1080Ti, nebo Titanu (nebo oba), a ti by tedy logicky měly mít už GDDR6. 🙂

  GDDR6 také ukazuje, že není nutné ještě přecházet na HBM2 pro zvyšování paměťové propustnosti. To, že ji AMD dá do Vegy ovšem hodnotím pozitivně, jakožto novátorský přístup a snad se jim to celé podaří (a už to konečně vyjde :D). Pokud si vážně s Vegou nepospíší, může pro ně být Volta opravdu konkurenční „overkill“…

  • Ten nový highend v lednu vypadá podle tohohle nahození od Hynixu docela reálně, ale 2060/2070/2080 teď v létě IMHO nebudou. Nebo teda aspoň proti tomu toho hodně mluví. To by totiž přizabilo GTX 1080 Ti, která je čerstvě na trhu. Kdyby vyšel mainsteam s novou architekturou, který by ji překonával, nebo se na ni třeba i jenom dotahoval, tak by jí to vzalo atraktivitu a schopnost prodávat se za svoji 700dolarovou (jako loni 1080ka zařízla 980ti).

   A Nvidia zatím na GP102 neměla založenou žádnou masovější grafiku, jen Titany a Quadra, tudíž se mi nechce věřit, že by byla OK s tím, aby se to GPU takhle rychle stalo „obsolete“.

   • Tož nechme se překvapit. S tím že chtějí 1080Ti nechat čas, aby se pořádně rozprodala je každopádně nutno souhlasit.
    Kdoví co v tom cca. lednu vydají – že by přišel dřív hi-end než nástupci „nejzastaralejších“ 1060-1080 se mi nezdá, stejně jako že by všechno vydali naráz, takže z toho by se dalo uvažovat i o šanci, že dají GDDR6 minimálně do 2080. 🙂

 3. No dosť pochybujem že Nvidia vy vydala hneď GDDR6 384bit zbernicu ak sú GDDR6 taký rýchle. Proste nebude si chcieť vytiahnuť všetky esa s rukáva. Proste ona už je v situácii kedy AMD moc konkurencia nie je a keď chce mať zisky tak musí vydávať stále niečo výkonnejšie. Ale podľa mňa to bude klasika 2080 /70 256bit a možno i 2060 128bit nejaké malé jadro čo bude mať výkonom niečo nad 1060. A po polroku od uvedenia titan. Ale všetko zaleží od ceny tých čipov.

 4. Zajímavé, byl jsem toho přesvědčení, že Volty toho hráči ještě nějaký ten rok uvidí prd. Nebylo v minulosti řečeno, že Volta je plánovaná primárně na GPGPU a „gamesáci“ se dostanou k lizu až u další generace?
  Že by si to kořen z tchajwanu rozmyslel?

 5. Voltu bych videl prvotne pro vypocetni segment, nemaj nahodou spolecne s IBM nasmlouvane nejaka datova centra a superpocitace pro Voltu na pristi rok? takze uvedeni architektury a nejakeho takoveho produktu je celkem logicke jiz letos v Q3-Q4, pro nas co takove produkty nevyuzijem a nezaplatime to bude spise jen ukazka toho co nas mozna ceka v desktopu nekdy v pristim roce 🙂

 6. Nvidia ma dost dobre osterene uniky, vsetky takzvane uniky sa obvykle ukazu len ciro-cire hadanie na baze pravdepodobnosti, no s realitou nesedia a mnohe modely minu uplne (Titan Xp). Nikto nepredpokladal u 1080Ti jej cenovku, nikto neobvyklych 11GB rychlych pamati, nikto poriadne neodhadol prichod 1060 minuly rok a i ta 1080 prisla dost necakane ‚zo dna na den‘, pricom az do oznamenia nikto presne nevedel, co to bude.