I ASRock vylepší audio na deskách: Purity Sound má prý SNR 115 dB

0

Před víkendem jsme zde probírali, jaký integrovaný zvukový adaptér přichystala firma Gigabyte pro desky určené procesorům Haswell. Ukazuje se, že na (relativně) sofistikované audio měl v plánu přitáhnout zákazníky i konkurenční ASRock. Ten v pátek představil své integrované řešení Purity Sound, které si taktéž odbude premiéru v prvních deskách pro Haswell.

Zatímco v Gigabyte se spolehli na historický věhlas značky Creative, ASRock vsadil na to nejlepší, co může nabídnout největší dodavatel integrovaných řešení (a nejen zvukových), tchajwanský Realtek. Audio na svých nejlepších deskách založí na čipu ALC1150, který má při přehrávání papírově dosahovat odstupu signálu a šumu až 115 dB (to by bylo hodně, pro srovnání běžně osazované ALC887 a ALC892 se mohou pochlubit jen hodnotou 95 dB). K tomuto kodeku výrobce sám zatím neuvádí žádné informace, objevil se ale již v základní desce Asus P9X79-E WS.

I Purity Sound má na sobě slušivý plíšek, údajně kvůli stínění. Na výstupu nemá signál v cestě žádné kondenzátory, což by prý mělo potlačit zkreslení zvuku a vůbec vylepšit kvalitu (jinak se ale tyto součástky v zapojení pochopitelně nacházejí). Tedy alespoň dle ASRocku; cesta k „dokonalému“ audiu bude v praxi značně složitějším problémem.

Vedle toho se firma chlubí tím, že signál je na výstupu (směrem do zesilovače TI NE5532) přenášen diferenciálně, což by mělo poskytnou lepší kvalitu (menší šum) proti řešením, které používají jednoduší přenos „single-ended“. Když už jsme u toho, Purity Sound má ještě druhý, sluchátkový zesilovač (stejného typu). ASRock také slibuje, že utáhne lepší sluchátka až o impedanci 600 Ω, z čehož se zřejmě na highendových deskách co nevidět stane standard.


 

V marketingových materiálech ASRock uvádí vedle již zmíněné redukce zkreslení a lepších detailů jednu perlu. „Tradiční“ zvukovky údajně trpí špatnými basy, zatímco Purity Sound vám docílí basů „excelentních“. Jak již také bylo zmíněno, ASRock se chlubí odstupem signálu od šumu 115 dB. Je ale pozoruhodné, že konkurenci s „tradičním řešením“ přisoudil odstup 110 dB, což by stále bylo přímo skvělé. Marketingové oddělení totiž asi obě čísla prostě opsalo ze specifikací konkrétních čipů Realtek. Ilustrační grafika u onoho tradičního řešení ukazuje čip ALC898 (což byla u Realteku dříve špička nabídky), a ten má teoretickou hodnotu SNR právě těch 110 dB. Asi je vám ale jasné, že reálně naměřená čísla konkrétních základních desek by jistojistě byla o dost horší.


   

Zatím víme o několika deskách, na které se nové řešení audia dostane. Budou to tyto kousky pro CPU generace Haswell: Z87 Extreme 9/ac s integrovaným bezdrátovým modulem, Z87 Extreme 6 a Extreme 4 (vidíte na fotografii), dále overclockerská Z87 OC Formula (i ta bude mít verzi s bezdrátovým modulem, pojmenovanou Z87 OC Formula /ac; navíc přijde i varianta micro ATX, Z87M OC Formula). A Purity Audio se dle fotografií objeví přinejmenším ještě na desce H87 Performance.

 

Zdroje: ASRock (1, 2), WCCFTech

Ohodnoťte tento článek!