I Asus má „hráčskou“ sérii. Odhalil desku B85-Pro Gamer s kvalitním audiem

0

Desky Asusu pro procesory generace Haswell a platformu LGA 1150 jsou obvykle vyvedené v kombinaci žluté a černé barvy. Nyní ale firma na tento stejnokroj možná trochu zanevřela, a rozhodla se zapůsobit agresivněji. Deska B85-Pro Gamer si půjčuje dnes oblíbené „hráčské“ pojmenování a mění barvy na červenou a černou (čímž si mnohde vysloužila poznámky o opičení se). Zdá se, že Asus chce touto deskou nabídnout model na půl cesty mezi obyčejnými levnějšími deskami a luxusnějšími kusy (například sérií ROG, která červenou a černou obléká už dost dlouho).

Zda se označení „Gamer“ rozšíří na větší řadu desek ještě nevíme, zatím jej nese jen právě model Asus B85-Pro Gamer. Deska nevychází z existujícího modelu B85-Pro, její PCB je odlišné a zejména výbava bohatší. Jelikož je ale použit čipset B85, neuspokojí tento model taktovače, kteří by měli raději sáhnout po něčem se sadou Z87.

Na PCB naleznete jeden slot PCI Express 3.0 ×16, druhý slot plné délky je elektricky PCI Express 2.0 ×4. K tomu má B85-Pro ještě pro dvou PCI Express ×1 a tři klasické sloty PCI – v tomto ohledu tedy výbava odpovídá běžným deskám, také portů SATA je jen šest (čtyři jsou 6Gb/s), i když na první pohled to vypadá na víc, protože čtyři z nich jsou vedle sebe v řadě. To mimochodem dost usnadňuje manipulaci oproti dvouvrstvému uspořádání.

Deska Asus B85-Pro Gamer
Deska Asus B85-Pro Gamer

Kde je model Gamer zajímavý, je kvalitativní stránka provedení. Napájení CPU je osmifázové a opatřené pasivy. Přítomny jsou TPU a EPU, zajímavé pro leckoho může být zejména použití síťového adaptéru Intel (typ I217V) místo typických Realteků. Asus dál slibuje použití kvalitních japonských kondenzátorů, ochran na portech USB, PS/2, Ethernetu a tak dále; či pojistky u slotů DIMM.

 

Nadstandardní integrované audio

Samostatnou kapitolou je pak integrované audio SupremeFX (to jinak nesou desky ROG) se stíněním od zbytku PCB a značkovými filtračními kondenzátory ELNA (jsou elektrolytické, což ale pro účely audia není negativum). Pod stínícím plíškem by se měl schovávat osmikanálový kodek slibující odstup signálu od šumu až 115 dB (takže nejspíš Realtek ALC1150). Osazené jsou zřejmě i operační zesilovače a zesilovač pro sluchátkový výstup (který má zvládat krmení sluchátek s impedancí až 300 Ω). Výstup je realizován šesti analogovými jacky, na zadním panelu je však i optický S/PDIF.

Pokud byste s touto deskou hodlali využít integrovanou grafiku čipů Haswell, máte k dispozici výstupy VGA, DVI a HDMI. Trošku škoda je nepřítomnost DisplayPortu (tuto stížnost ale směřujeme na většinu současných desek), což znemožní připojit 4K monitor při plné obnovovací frekvenci – HDMI ale má umět rozlišení 2560 × 1600 bodů při 60 Hz. Na zadním panelu jsou vyvedené dva porty PS/2, čtyři porty USB 2.0 a dvojice USB 3.0. Pro další porty USB má deska vývody na čelní panel – a to i pro dvojici USB 3.0.

 

Asus B85-Pro Gamer je tedy model s některými docela luxusními vlastnostmi, ovšem postavený na levnějším/nižším základě. Vyhledávače cen už u nás model registrují: přijde vás na 2600–2700 CZK. Těžko říct, kolik Asus ušetří použitím čipové sady B85 místo Z87 (fyzicky jde dokonce o tentýž křemík); část zákazníků nepochybně raději sáhne po desce s možností taktování. Pro ty, kteří CPU nepřetáčejí, by ale mohlo jít o dobrou volbu.

Zdroj: Asus, techPowerUp

I Asus má „hráčskou“ sérii. Odhalil desku B85-Pro Gamer s kvalitním audiem
Ohodnoťte tento článek!